Izba Pamięci Ziemi Mszczonowskiej

Odnośniki

 • Tegoroczna zbiórka na zabytki naszych nekropolii

Tegoroczna zbiórka na zabytki naszych nekropolii

Na mszczonowskich cmentarzach 1 listopada odbyła się zbiórka na renowację zabytkowego nagrobka burmistrza Kumorskiego, który stał na czele władz samorządowych miasta na początku XX wieku, a zmarł w roku 1912. Zbiórkę zorganizowało Mszczonowskie Stowarzyszenie Historyczne. Akcję jako wolontariusze wsparli Strzelcy Rzeczypospolitej z Jednostki Strzeleckiej 5132 oraz mszczonowscy rekonstruktorzy z GRH Strzelcy im. 31 pułku Strzelców Kaniowskich, którzy pełnili dodatkowo honorowe warty przy żołnierskich mogiłach.
 • 1 listopada tradycyjnie kwestujemy na renowację zabytków...

Uwaga!!! 1 listopada tradycyjnie kwestujemy na renowację zabytków naszych nekropolii!

Członkowie Mszczonowskiego Stowarzyszenia Historycznego 1 listopada przeprowadzą zbiórkę na renowację zabytkowego nagrobka śp. burmistrza Franciszka Kumorskiego (zm. 1912) i jego żony śp. Stefanii Walentyny z Pogorzelskich (zm. 1906). Mogiła dawnego burmistrza Mszczonowa znajduje się na nowym cmentarzu przy ulicy Maklakiewicza, tuż przy dzwonnicy. Oprócz członków MSH w zbiórce uczestniczyć będą jako wolontariusze także: rekonstruktorzy z GRH Strzelcy im. 31 pSK oraz strzelcy z mszczonowskiej Jednostki Strzeleckiej 5132 „Strzelcy Rzeczypospolitej”. Zbiorka została zarejestrowana pod nr 2017/4688/OR. Jej tytuł: „Dbajmy o skarby naszych nekropolii”. Prosimy odwiedzających mszczonowskie nekropolie o finansowe wsparcie działań MSH!
 • Na strzeleckiej służbie podczas uroczystości Wszystkich...

Na strzeleckiej służbie podczas uroczystości Wszystkich Świętych

1 listopada na starym i nowym cmentarzu we Mszczonowie członkowie Mszczonowskiego Stowarzyszenia Historycznego, rekonstruktorzy z GRH STRZELCY im. 31 pSK oraz Strzelcy Związku Strzeleckiego Rzeczypospolitej z mszczonowskiej Jednostki 5132 przeprowadzili kwestę na rzecz renowacji zabytków miejscowych nekropolii.

 • Nocny Marsz Śladami Strzelców Kaniowskich 1939 - 2016

Nocny Marsz Śladami Strzelców Kaniowskich 1939 - 2016

Tegoroczna edycja Nocnego Marszu Śladami Strzelców Kaniowskich odbędzie się na trasie Puszcza Mariańska - Żuków - Mszczonów. Będzie on częścią składową obchodów zwycięskiej Bitwy Mszczonowskiej 1939 roku. Uczestnicy Marszu rozpoczną go od nastrojowego ogniska i poczęstunku w Puszczy Mariańskiej. 

 • CMENTARNE ZABYTKI DO RENOWACJI

CMENTARNE ZABYTKI DO RENOWACJI

Mszczonowskie Stowarzyszenie Historyczne po sfinansowaniu odnowienia pomnika ks. Marcina Polkowskiego przystąpiło do kolejnych działań renowacyjnych na mszczonowskim starym cmentarzu. Już niebawem przy mogile ks. Polkowskiego pojawi się kamienna opaska. Do odnowienia zabrany też został, usytuowany po sąsiedzku, pomnik ks. Józefa Filipowicza.

 • ZAPOMNIANA ROCZNICA WYBUCHU POWSTANIA ZABAJKALSKIEGO

ZAPOMNIANA ROCZNICA WYBUCHU POWSTANIA ZABAJKALSKIEGO (24-28.06.1866 r.)

Ta historyczna rocznica przeszła, niestety, niezauważona w natłoku aktualnych wydarzeń wielkiej polityki i sportu. W gminie Mszczonów o 150-leciu wybuchu Powstania Zabajkalskiego jednak pamiętano.

 • Krystyna Radkiewicz

Pożegnanie zmarłej Krystyny Radkiewicz

Mszczonowskie Stowarzyszenie Historyczne oraz Izba Pamięci Ziemi Mszczonowskiej składają wyrazy głębokiego współczucia rodzinie zmarłej 16 marca w wieku 88 lat Krystynie Radkiewicz, która przez lata wspierała nas w poznawaniu lokalnej historii.

 • Dla ratowania zabytków naszych cmentarzy

Dla ratowania zabytków naszych cmentarzy

Akcja „Dbajmy o zabytki naszych nekropolii”, przeprowadzona pod patronatem Mszczonowskiego  Stowarzyszenia Historycznego  na dwóch mszczonowskich cmentarzach, oraz  na cmentarzu parafialnym w Lutówce,  zakończyła się zbiórką  4289.91 zł.

 • 1 listopada kwesty na cmentarzach

1 listopada kwesty na cmentarzach

Jak co roku, członkowie Mszczonowskiego Stowarzyszenia Historycznego 1 listopada pojawią się na cmentarzach, by zbierać środki na renowację zabytkowych pomników.

 • "Zagrajmy w historię"

Serdecznie zapraszamy na cykl gier ulicznych "Zagrajmy w historię"

W ramach projektu przewidziano 8 gier ulicznych + turniej gier planszowych, które będą organizowane na terenie Mszczonowa m.in. mistrz gier, świat zaliczania zadań, zadania na orientację, spacer po nieistniejącym mieście, szachy.
 
 • Mszczonowska waluta

Mszczonowska waluta

- Mszczonów wprowadza własną walutę, a to już  jedynie krok od ustanowienia Księstwa Mszczonowskiego - żartuje burmistrz Grzegorz Kurek. 

 • Mszczonowscy historycy omawiali „dziś” i „jutro” swojego...

Mszczonowscy historycy omawiali „dziś” i „jutro” swojego Stowarzyszenia

W siedzibie Gminnego Centrum  Informacji we Mszczonowie 19 czerwca odbyło się  Walne Zebranie Członków  Mszczonowskiego Stowarzyszenia Historycznego. Otworzył je prezes Marek Wardak.   Następnie przyjęto dwa   sprawozdania -  z działalności Zarządu MSH za rok 2014 i  Komisji Rewizyjnej. 

 

 • Na szlaku mszczonowskich questów

Na szlaku mszczonowskich questów

Od kilku lat w Polsce rozwija się program zapoczątkowany w Stanach Zjednoczonych i skierowany do miłośników odkrywania nowych miejsc, rozwiązywania zagadek oraz gier terenowych.

 • Grupa "Amshinow" przed komisją konkursową

Lokalni aktywiści pokazują, że można!

Skąd wziąć pieniądze na realizację ciekawego pomysłu? – to pytanie zadaje sobie wiele organizacji oraz ludzi, którzy chcieliby zorganizować coś ciekawego dla innych. Niestety, zwykle na takich rozważaniach się kończy a przez to wiele interesujących idei nie wychodzi poza mury siedzib stowarzyszeń czy fundacji. 

Nagrodzono lokalne talenty

Gminne szkoły nie od dziś słyną z wielu utalentowanych uczniów. Potwierdzają to liczne dyplomy i nagrody za osiągnięcia, które można podziwiać w szklanych gablotach i na ścianach. Kolejną okazję do pochwalenia się swoją pasją otrzymali uczniowie szkół gimnazjalnych i średnich z terenu Gminy Mszczonów dzięki dwóm ogłoszonym pod koniec 2014 roku konkursom.

UWAGA- zmiana terminu konkursu

UWAGA! Informujemy o zmianie terminu dostarczania prac na KONKURS PLASTYCZNY „ZASTĄP KOSSAKA – NAMALUJ SZARŻĘ POD OSUCHOWEM”. Prace konkursowe należy dostarczyć osobiście do siedziby Gminnego Centrum Informacji najpóźniej do środy 26 listopada 2014 r.

KS "Mszczonowianka" serdecznie zaprasza na Festyn "Pod sztandarem Sokoła"

Zarząd Klubu Sportowego „Mszczonowianka” serdecznie zaprasza na dwudniowy Festyn „Pod sztandarem Sokoła” w dniach 8-9 listopada 2014 r.

Przypomnienie o obowiązku wniesienia składki członkowskiej na rzecz Mszczonowskiego Stowarzyszenia Historycznego

Zarząd Mszczonowskiego Stowarzyszenia Historycznego w Mszczonowie uprzejmie przypomina, że wszystkich Członków Stowarzyszenia obowiązuje wniesienie rocznej składki członkowskiej w wysokości 50 zł.

KONKURS PLASTYCZNY „ZASTĄP KOSSAKA – NAMALUJ SZARŻĘ POD OSUCHOWEM”

Mszczonowskie Stowarzyszenie Historyczne serdecznie zaprasza wszystkich uczniów szkół gimnazjalnych i średnich z terenu Gminy Mszczonów do wzięcia udziału w Konkursie plastycznym „Zastąp Kossaka – namaluj Szarżę pod Osuchowem”.

Regulamin

ZAPRASZAMY NA INCENIZACJĘ SZARŻY UŁAŃSKIEJ POD OSUCHOWEM

ZAPRASZAMY na INSCENIZACJĘ SZARŻY UŁAŃSKIEJ pod Osuchowem 19.10.2014r.

Osuchów 1939 – warto pamiętać!

Pracownicy Zakładów Lniarskich w Żyrardowie pilnie poszukiwani!

W ramach realizacji projektu „Wirtualne Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie” Lokalna Organizacja Turystyczna Mazowsza Zachodniego pilnie poszukuje pracowników dawnych Zakładów Lniarskich, którzy zgodzą się na przeprowadzenie krótkich wywiadów na temat pracy w fabryce.

 • Bolimów - inscenizacja Powstania Styczniowego - 10-02-1013

WSTĄP do MSH I GRH

Mszczonowskie Stowarzyszenie Historyczne zaprasza wszystkich pasjonatów historii do wstępowania do jedynej organizacji, jaka zajmuje się  kultywowaniem dziejów i tradycji Ziemi Mszczonowskiej. Czekamy na Państwa zgłoszenia.

Jubileusz 100 - lecia urodzin mieszkańca Mszczonowa

W dniu 25 stycznia 2014 miała miejsce niezwykła, pełna wzruszeń uroczystość,  związana  z setną rocznicą urodzin Pana Eugeniusza Jana Zajączkowskiego. Odbyła się ona w Sali Ślubów mszczonowskiego ratusza.

Osuchów 1863-2013

W gminie Mszczonów bardzo uroczyście zakończono tegoroczne obchody 150. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego. Uczyniono to 15 grudnia  w Osuchowie, największej po Mszczonowie miejscowości w gminie.

 • Po zmroku cmentarze lśniły różnokolorowym blaskiem (nowy...

Wszystkich Świętych i Zaduszki na naszych cmentarzach

Fotoreportaż: Piotra Dymeckiego

 • Mszczonów, cmentarz nowy

Kwesty na cmentarzach w Mszczonowie i Lutkówce

W dniu Wszystkich Świętych Członkowie Mszczonowskiego Stowarzyszenia Historycznego wraz z rekonstruktorami ze współpracującej ze Stowarzyszeniem - GRH STRZELCY im. 31pSK, przeprowadzili  zbiórkę  pieniężną  na dwóch mszczonowskich cmentarzach parafialnych oraz na cmentarzu  w Lutkówce.

APEL DO MIESZKAŃCÓW - Ustalmy nazwiska ofiar tragicznego pożaru z 1948 roku

W przyszłym roku z inicjatywy władz samorządowych gminy, Zespołu Szkół w Osuchowie, a także samych  osuchowian  oraz mieszkańców okolicznych miejscowości w sposób szczególny mają zostać upamiętnione  ofiary tragicznego pożaru spichrza, do jakiego doszło w Osuchowie w dniu 26 września 1948 roku.

Dbają o skarby mszczonowskich nekropolii

Do pierwszego listopada tego roku na cmentarzu przy kaplicy p.w. Świętego Ojca Pio odbudowana zostanie mogiła państwa Bieleckich, dziedziców przedwojennego majątku Gnojna.

„Patriotyzm w poezji i filmie" czyli mszczonowska Noc Muzeów 18-19.05.2013 r. Noc z …Hubalem

Mszczonowska Noc Muzeów zaowocowała w tym roku niezwykłym spotkaniem. Mszczonowianie mogli porozmawiać  i wysłuchać  wspomnień  słynnego aktora Ryszarda Filipskiego, który zasłynął  m.in. jako odtwórca roli bohaterskiego majora -Henryka Dobrzańskiego HUBALA. 

„Światełko dla poległego żołnierza” oraz kwesty na cmentarzach w Mszczonowie i Osuchowie

Kwesty prowadzone 1 listopada na cmentarzach we Mszczonowie oraz na parafialnym cmentarzu w Osuchowie przyniosły niespodziewanie korzystne rezultaty.  Członkom Mszczonowskiego Stowarzyszenia Historycznego oraz  rekonstruktorom z Grupy Rekonstrukcji Historycznych  STRZELCY 31 pułku piechoty udało się  w sumie zebrać aż  4580.10 zł. 

Rajd nocny śladami 31 pułku piechoty

Przejdź trasą,  jaką  w 1939 roku przeszli żołnierze, którzy zwyciężyli w bitwie mszczonowskiej! Sprawdź co czuła ludność cywilna, która gnana okropnościami wojny wycofywała się  w kierunku stolicy!

Kalendarz historyczny

«luty 2018»
P W Ś C P S N
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 dzień: 14 dzień: 15 dzień: 16 dzień: 17 dzień: 18
dzień: 19 dzień: 20 dzień: 21 dzień: 22 23 24 25
26 27 28

Wsparli nas

Odwiedź nas - zapraszamy!

WSTĘP WOLNY

IZBA PAMIĘCI ZIEMI MSZCZONOWSKIEJ

Godziny otwarcia:

wtorek - piątek  – w godz. 8:00 – 15:00

każda 4 sobota miesiąca (lipiec - sierpień) - w godz. 10:00 -14:00

Grupy zorganizowane proszone

są o wcześniejszy kontakt:

Izba Pamięci  – tel. 46 857 19 66

Aleksandra Kacprzak - tel. 667 841 959

Barbara Gryglewska – tel. 531 997 560

IZBA PAMIĘCI RODZINY MAKLAKIEWICZÓW

W sprawie zwiedzania prosimy o wcześniejszy kontakt:

Tel.: 605 869 094

mail: izba.maklakiewicz@gci.mszczonow.pl

 

W sprawach pilnych prosimy o kontakt

z Gminnym Centrum Informacji w Mszczonowie

tel: 46 857 30 71

Skontaktuj się z nami

Izba Pamięci Ziemi Mszczonowskiej

96-320 Mszczonów, ul. Warszawska 23

tel.: 46 857 19 66

mail: ipzm@izba.mszczonow.pl

Aleksandra Kacprzak - 667 841 959

Barbara Gryglewska - 531 997 560

Izba Pamięci Rodziny Maklakiewiczów
 
96-320 Mszczonów, ul. Kościuszki 1
 
tel.: 605 869 094
 
mail: izba.maklakiewicz@gci.mszczonow.pl

Archiwalia Izby Pamięci

Copyright Izba Pamięci Ziemi Mszczonowskiej 2012. Wszelkie prawa zastrzeżone.