Izba Pamięci Ziemi Mszczonowskiej

Odnośniki

  • STRZELECKI WKŁAD W OBCHODY ŚWIĘTA WOJSKA POLSKIEGO

STRZELECKI WKŁAD W OBCHODY ŚWIĘTA WOJSKA POLSKIEGO

Z okazji chwalebnej 96 rocznicy Bitwy Warszawskiej oraz Święta Wojska Polskiego mszczonowscy strzelcy wzięli udział w czterech wydarzeniach. W sobotę, 14 sierpnia, uczestniczyli w Pikniku Militarnym z Okazji Święta WP w Pruszkowie oraz inscenizacji Bitwy Warszawskiej w Ossowie. Natomiast w niedzielę, 15 sierpnia, maszerowali w defiladzie wojskowej w stolicy i w II Marszu  Zwycięstwa Rzeczypospolitej, jaki odbył się  w Żyrardowie. Poniżej prezentujemy fotoreportaż z defilady WP, jaka przeszła Alejami Ujazdowskimi w Warszawie. Mszczonowianie uczestniczyli w niej w mundurach Związku Strzeleckiego Rzeczypospolitej wraz z kolegami z Pruszkowa oraz Wiskitek. Poczet sztandarowy ze sztandarem Światowego Związku Żołnierzy AK, jaki prowadził połączoną grupę przedstawicieli formacji proobronnych, tworzyli strzelcy ZSR-u z Pruszkowa (Zbigniew Barański, Piotr Lewandowski i Łukasz Woźniak).

Tekst i foto: Piotr Dymecki

Według danych zaczerpniętych z portalu niezalezna.pl na defiladzie na niebie pojawiły się w kolejności: 
 
1.    śmigłowce SW-4 – 6 szt.
2.    śmigłowce W-3W/WA „Sokół” – 4 szt.
3.    śmigłowce Mi-17 i Mi-8 – łącznie 4 szt.
4.    śmigłowce Mi-24 – 4 szt.
5.    samoloty M-28 Bryza – 4 szt.
6.    samoloty transportowe C-295 M– 3 szt.
7.    samoloty transportowe C-130 Hercules (2 szt.) i C-295 Casa (2 szt.) 
8.    samoloty  PZL-130 Orlik – 8 szt. 
9.    samoloty Su-22 – 3 szt.
10.  samoloty MiG-29 – 3 szt. 
11.  samoloty  wielozadaniowe F-16 – 6 szt.

Po pokazach powietrznych w Alejach Ujazdowskich zaprezentowały się:

1.    Kompania Reprezentacyjna Wojsk Lądowych;
2.    Kompania Reprezentacyjna Sił Powietrznych;
3.    Kompania Reprezentacyjna Marynarki Wojennej;
4.    Żandarmeria Wojskowa;
5.    Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych RP;
6.    6 Brygada Powietrznodesantowa;
7.    10 Brygada Logistyczna;
8.    25 Brygada Kawalerii Powietrznej;
9.    21 Brygada Strzelców Podhalańskich;
10.  Wojskowa Akademia Techniczna;
11.  Akademia Marynarki Wojennej – do tej formacji dołączą podchorążowie z Kataru (10) i Kuwejtu (15), którzy studiują na AMW w Gdyni;
12.  Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych;
13.  Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych;
14.  Pododdziały piesze organizacji proobronnych (SJS „Strzelec” / ObronaNarodowa.pl z Mińska Mazowieckiego i Siedlec, Legia Akademicka z Lublina, Związek Strzelecki Rzeczypospolitej, Związek Strzelecki „Strzelec” Józefa Piłsudskiego - o. Wołomin, o. Ząbki (w sumie 109 uczestników);
15.  Pododdziały zagraniczne (ok. 200 osób) z następujących państw: Estonia, Kanada, Litwa, Łotwa, Niemcy, Portugalia, Rumunia, USA, Węgry i Ukraina;
16.  Pododdziały piesze klas mundurowych (uczniowie klas będących członkami Związku Strzeleckiego „Strzelec” Józefa Piłsudskiego z Rzeszowa - 60 uczestników);
17.  61 pocztów sztandarowych z jednostek wojskowych z całej Polski;
18.  Kompania Reprezentacyjna Wojska Polskiego z pocztem sztandarowym w składzie 64 żołnierzy (w umundurowaniu 4 rodzajów sił zbrojnych, z dowódcami plutonów w szyku);
19.  Szwadron Kawalerii WP – 28 koni;
20.  Orkiestra Reprezentacyjna Wojska Polskiego, w skład której wejdą: dowódca orkiestry – kapelmistrz, tamburmajor i 54 muzyków;

W następnej kolejności Al. Ujazdowskimi przejechał sprzęt wojskowy:

1.    Motocykl ŻW – 3 szt.
2.    Pojazd interwencyjny ŻW - skoda Octavia – 2 szt.
3.    Pojazd interwencyjny ŻW - VW Crafter – 2 szt.
4.    Pojazd interwencyjny ŻW – Mercedes Viano – 2 szt.
5.    Pojazd interwencyjny ŻW - Land Rover Hard – 2 szt.
6.    Wóz dowodzenia ŻW - TIWD – 2 szt.
7.    Quad-y – 6 szt. 
8.    HMMWV Wojsk Specjalnych – 3 szt.
9.    Mercedes Gelendwagen – 3 szt. 
10.  Pojazdy opancerzone M-ATV MRAP – 6 szt. 
11.  Samochody ciężarowo-osobowy HMMWV – 6 szt.
12.  Opancerzony samochód SKORPION-3 – 6 szt.
13.  Samolot bezzałogowy  demonstrowany na pojazdach (samochody ciężarowo-osobowe HMMWV M1097A2) – 2 szt. 
14.  Kołowy Transporter Opancerzony „ROSOMAK” – 14 szt. 
15.  Kołowy Transporter Opancerzony „ROSOMAK” – WEM – 2 szt. 
16.  Aparatownia obliczeniowo – analityczna skażeń Hermes – 2 szt
17.  Radiolokacyjny zestaw rozpoznania artyleryjskiego „LIWIEC” – 2 szt. 
18.  Samobieżna armatohaubica 152 mm „DANA” – 6 szt. 
19.  Wyrzutnia rakietowa WR-40 „LANGUSTA” – 6 szt. 
20.  Wóz kierowania środkami walki – CCV ze składu Morskiej Jednostki Rakietowej – 2 szt.
21.  Wyrzutnia pocisków rakietowych – MLV ze składu Morskiej Jednostki Rakietowej – 2 szt.
22.  Pojazd odkryty - strzelcy z plot. „GROM” / STAR – 2 / 4 szt. 
23.  Zestaw „HIBNERYT” z armatą ZU 23*2 – 4 szt. 
24.  Przeciwlotniczy rakietowy wóz bojowy „OSA” – 6 szt. 
25.  Zautomatyzowany wóz dowodzenia „ŁOWCZA-3K” – 2 szt. 
26.  Stacja radiolokacyjna SOŁA – 2 szt.
27.  Pojazd saperski TOPOLA – 2 szt.
28.  Trał mechaniczny zdalnie sterowany „BOŻENA" na przycz. za samoch. Jelcz – 2 szt. 
29.  Pojazd sanitarny wielonoszowy IVECO – 2 szt.
30.  Czołg Leopard 2A5 – 14 szt.
31.  Czołg Leopard 2A4 – 14 szt.
32.  Wóz Zabezpieczenia Technicznego BPz-2 (Berger Panzer) – 2 szt. 
33.  Czołg PT-91 – 14 szt.
34.  Wóz Zabezpieczenia Technicznego WZT-3 – 2 szt. 
35.  Amerykańskie czołgi Abrams – 3 szt
36.  Amerykański Wóz Zabezpieczenia Technicznego HERCULES – 1 szt. 
37.  Amerykańskie Transportery Opancerzone BRADLEY – 2 szt.
38.  Samobieżna armatohaubica (SAH) 155 mm „KRAB” – 2 szt. 
39.  Wóz dowodzenia do SAH  KRAB – 2 szt.
40.  Pojazd inżynieryjny z przyczepą WŁWD – 2 szt.
41.  Transporter minowania narzutowego „KROTON” – 2 szt. 
42.  Dwa samochody  Skoda OCTAVIA Żandarmerii Wojskowej zabezpieczające i zamykające defiladę.  

  • STRZELECKI WKŁAD W OBCHODY ŚWIĘTA WOJSKA POLSKIEGO
  • STRZELECKI WKŁAD W OBCHODY ŚWIĘTA WOJSKA POLSKIEGO
  • STRZELECKI WKŁAD W OBCHODY ŚWIĘTA WOJSKA POLSKIEGO
  • STRZELECKI WKŁAD W OBCHODY ŚWIĘTA WOJSKA POLSKIEGO
  • STRZELECKI WKŁAD W OBCHODY ŚWIĘTA WOJSKA POLSKIEGO

« wstecz

Kalendarz historyczny

«styczeń 2021»
P W Ś C P S N
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Wsparli nas

Odwiedź nas - zapraszamy!

WSTĘP WOLNY

W sprawie zwiedzania prosimy o wcześniejszy kontakt.

 

IZBA PAMIĘCI ZIEMI MSZCZONOWSKIEJ

Aleksandra Kacprzak - tel. 667 841 959

Barbara Gryglewska – tel. 531 997 560

mail: ipzm@izba.mszczonow.pl

IZBA PAMIĘCI RODZINY MAKLAKIEWICZÓW

Magdalena Podsiadły - tel. 605 869 094

Aleksandra Kacprzak - tel. 667 841 959

mail: izba.maklakiewicz@gci.mszczonow.pl

 

W sprawach pilnych prosimy o kontakt

z Gminnym Centrum Informacji w Mszczonowie

tel: 46 857 30 71

Skontaktuj się z nami

Izba Pamięci Ziemi Mszczonowskiej

96-320 Mszczonów, ul. Warszawska 23

mail: ipzm@izba.mszczonow.pl

Aleksandra Kacprzak - 667 841 959

Barbara Gryglewska - 531 997 560

Izba Pamięci Rodziny Maklakiewiczów
 
96-320 Mszczonów, ul. Kościuszki 1
 
tel.: 605 869 094
 
mail: izba.maklakiewicz@gci.mszczonow.pl

Archiwalia Izby Pamięci

Copyright Izba Pamięci Ziemi Mszczonowskiej 2012. Wszelkie prawa zastrzeżone.