1 listopada na starym i nowym cmentarzu we Mszczonowie członkowie Mszczonowskiego Stowarzyszenia Historycznego, rekonstruktorzy z GRH STRZELCY im. 31 pSK oraz Strzelcy Związku Strzeleckiego Rzeczypospolitej z mszczonowskiej Jednostki 5132 przeprowadzili kwestę na rzecz renowacji zabytków miejscowych nekropolii. Fundusze, pozyskane w łącznej kwocie 4226,61 zł, pozwolą opłacić wykonane już prace renowacyjne przy pomnikach księdza Marcina Polkowskiego (budowniczego kościoła p.w. Świętego Jana Chrzciciela), ks. Józefa Filipowicza zmarłego w roku 1846 i Walerii Reuttowiczowej. Płyta nagrobna z pomnika wspomnianej zmarłej przez dziesięciolecia spoczywała przed pomnikiem ks. Filipowicza i tego układu nawet po wykonanej renowacji już nie zmieniano. Wszystkie wymienione zabytki znajdują się w centralnym punkcie starego cmentarza przy ulicy Maklakiewicza. Ich odnowienia dokonał konserwator Piotr Owczarek.
Zbiórki takie organizowane są już od kilku lat. Co roku angażuje się w nie liczna grupa młodzieży. Młodzi mszczonowianie 1 listopada nie tylko kwestują, ale także dbają o to, aby nie zabrakło wart przy mogiłach żołnierskich. W tym roku na nowym cmentarzu w kwaterze ofiar II wojny światowej, przy grobie nieznanego żołnierza, pełnili oni służbę w mundurach historycznych wz. 19, natomiast na starym cmentarzu, gdzie spoczywają żołnierze polegli w Mszczonowie podczas nalotu z dnia 6 września 1939 roku, zaciągnęli wartę w uniformach strzeleckich. Pojedyncza, symboliczna, warta w dniu Wszystkich Świętych stanęła także przy leśnej mogile w Gnojnie, którą wspólnie opiekują się Strzelcy z mszczonowskiej Grupy Rekonstrukcji Historycznej oraz Jednostki Strzeleckiej 5132. Pamięć o leśnej mogile jest wciąż żywa. Mieszkańcy Mszczonowa i okolicznych miejscowości licznie ją odwiedzają i stawiają na niej znicze.
Podsumowując działania mszczonowskich pasjonatów historii warto jeszcze dodać, że rekonstruktorzy pamiętali ponadto o mogile wrześniowego dowódcy 31 pSK - pułkownika Wincentego Wnuka, spoczywającego na Cmentarzu Komunalnym Północnym na Wólce Węglowej w Warszawie (kwatera W XIII-7-11-19). Przed 1 listopada teren wokół mogiły pułkownika został przez nich wysprzątany, a na płycie nagrobnej położona została symboliczna wiązanka od całej GRH im. 31 pSK.
Piotr Dymecki