Izba Pamięci Ziemi Mszczonowskiej

Odnośniki

  • Strzeleckie wydarzenia 2017

Strzeleckie wydarzenia 2017, czyli podsumowanie całorocznej akcji „DUMNI ZE SWOJEJ HISTORII – 640 lat Miasta Mszczonowa”

Rok 2017 przyniósł mszczonowskim Strzelcom wiele atrakcyjnych wydarzeń. W sumie skupieni w grupie rekonstruktorzy, członkowie Jednostki Strzeleckiej oraz osoby koordynujące działalność Mszczonowskiego Stowarzyszenia Historycznego uczestniczyli w 193 przeróżnego rodzaju przedsięwzięciach.
Samych tylko inscenizacji historycznych i dioram było 27. Już w styczniu w Mszczonowie odbyła się pierwsza inscenizacja, połączona z wieczornicą poświęconą powstańczemu naczelnikowi Miasta Mszczonowa z roku 1863 - ks. Proboszczowi Władysławowi Polkowskiemu. Był to mocny akcent rozpoczynający całoroczne obchody 640-lecia nadania praw miejskich Mszczonowowi.
Lokalnych akcentów historycznych nie brakowało w trakcie całego jubileuszowego roku. Jednak nie tylko „lokalnościami” żyli mszczonowscy Strzelcy. Bardzo często promowali oni Mszczonów, biorąc udział w wydarzeniach poza granicami rodzimej gminy. Kolejne dwie inscenizacje, odwołujące się do wydarzeń z okresu Powstania Styczniowego, w jakich uczestniczyli mszczonowianie miały miejsce w: Bolimowie (luty) i Czastarach (maj). Pierwszowojenne dioramy i inscenizacje odbyły się w: Bolimowie (kwiecień i wrzesień), Warszawie (maj), Wieruszowie (czerwiec), Brzustowie (październik) i w Giżycku, gdzie w sierpniu przez kilka dni swoje zbiory prezentowali rekonstruktorzy przybyli z terenu całej Polski.
Pierwszowojenną dioramą mszczonowscy Strzelcy zwyciężyli na tegorocznym konwencie GRENADIER, jaki odbywał się na terenie muzealnym warszawskiej cytadeli. Wielkie zwycięstwo roku 1920 mszczonowianie uczcili uczestnicząc w widowiskach historycznych we: Włocławku (lipiec) i Borkowie (sierpień). Wydarzenia z okresu wojny obronnej 1939 roku były tematami inscenizacji we: Włocławku (lipiec), Ryczywole (wrzesień), Turku (wrzesień) i Helu (wrzesień). Partyzanckie boje roku 1944 rekonstruktorzy z Mszczonowa odtwarzali w: Malcanowie (maj), Warszawie (maj), Busku Zdroju (sierpień), Kuklówce  (sierpień) oraz Budach Zosinych (wrzesień).
Zupełnie wyjątkowa była rekonstrukcja sportowo-historyczna, czyli reko- turniej piłkarski w Łowiczu, jaki odbył się w ostatnią sobotę czerwca. Drużyna strzelecka z Mszczonowa zajęła w tych piłkarskich zmaganiach drugie miejsce, ustępując jedynie gospodarzom, po bardzo zaciętym pojedynku finałowym. Dokonując rocznego podsumowania nie sposób też, oczywiście, zapomnieć o inscenizacji strajku robotniczego w Żyrardowie, w trakcie której mszczonowianie nie tylko wcielili się w rolę carskiej piechoty, ale także zasilili szeregi buntujących się robotników.
W zakończonym roku Strzelcy równie często, co w widowiskach historycznych, uczestniczyli też w uroczystościach religijnych oraz patriotycznych (27 wydarzeń). Nie zabrakło ich na Mszy Świętej dziękczynnej odprawionej z okazji 640. rocznicy nadania praw miejskich Mszczonowowi (marzec), a także Mszach odprawianych z okazji Świąt Narodowych (3 maj i 11 listopad). Tradycyjnie trzymali warty przy Grobie Pańskim w kaplicy Parafii pw. św. Ojca Pio w Mszczonowie oraz ponieśli krzyż podczas miejskiego nabożeństwa Drogi Krzyżowej. Wzięli udział w dwóch inscenizacjach Męki Pańskiej w Lutkówce i Żyrardowie. Byli reprezentowani w Terespolu podczas akcji „Różaniec do Granic”. Zaciągnęli warty honorowe przy mogile swego patrona - pułkownika Wincentego Wnuka - w czerwcu z okazji 30. rocznicy jego śmierci oraz w październiku z okazji 120. rocznicy urodzin, kiedy to pozostawili na grobie Bohatera tablicę pamiątkową, na której umieścili informacje o jego wrześniowych losach.
Inne wydarzenia, o których warto wspomnieć w tej części podsumowania roku, to: Piknik Militarny na Placu Piłsudskiego w Warszawie (styczeń), uroczystości patriotyczne na Szańcu Hubala (kwiecień), Piknik Militarny „Razem Bezpieczni” (Warszawa - lipiec), uroczystości Święta Miasta Milanówka (czerwiec), kombatanckie święta w Kuklówce (lipiec, wrzesień i listopad), uroczystości z okazji wybuchu Powstania Warszawskiego (Mszczonów i Hel), Święto Wojska Polskiego (uroczystości stołeczne), obchody Święta Pułkowego 31 pułku Strzelców Kaniowskich (14.07 - Mszczonów), uroczyste obchody 78. rocznicy Bitwy Mszczonowskiej, wspomnienie zakończenia obrony Helu, czy też projekcja filmu i uroczyste otwarcie wystawy, poświęconej wypędzonym z Warszawy w 1944 roku (organizator – pruszkowskie Muzeum Dulag 121).
Strzelcy dokonując podsumowania swej aktywności w 2017 roku muszą też odnotować udział w marszach, rajdach i biegach (9 wydarzeń). Poniżej zamieszczamy te najistotniejsze. W styczniu odbył się Zimowy Marsz Strzelecki w Radziejowicach, a także Rajd Powstania Styczniowego w Puszczy Kampinoskiej. W marcu w Magdalence miał miejsce Bieg Żołnierzy Niezłomnych. Kwiecień, to tradycyjny „Katyński Marsz Cieni” jak też Rajd Szlakiem Naszej Historii w Magdalence. Wrzesień, to oczywiście cyklicznie organizowany Nocny Marsz Śladami Strzelców Kaniowskich. Ten rok zaowocował też ekstremalnymi biegami, w których była reprezentowana jednostka strzelecka 5132 (Kotlarnia i warszawski Runmageddon).
Ostatnie 12 miesięcy obfitowało ponadto w przygody filmowe. Plenerów nagraniowych z udziałem Strzelców było osiem. Do tego należy jeszcze odnotować udział w dwóch pokazach premierowych filmów z udziałem strzeleckich statystów. Najwięcej wrażeń przyniosła mszczonowianinom praca na planie filmu „Bolimów 1915 – obłoki śmierci” w reżyserii Ireneusza Skruczaja. Poza tym Strzelcy wystąpili też w produkcjach „Tarzan Ułan z Zawichostu” oraz „Narodowe Zjednoczenie Wojskowe – do końca wierni Polsce”.
Sesje zdjęciowe, to zupełnie odrębny temat rekonstrukcyjnej działalności. W 2017 roku zostały zorganizowane cztery: (marzec Magdalenka) „Żołnierze Niezłomni”, (marzec Bolimów), „Żołnierze I wojny Światowej”, (wrzesień Ryczywół) „1939” oraz (grudzień) „Sesja ujęć postapokalpitycznych”.
Wyjazdom strzeleckim towarzyszy często możliwość odbycia ciekawych wycieczek. Najciekawsza z nich miała miejsce pod koniec września. Jej celem był Hel. Wypada też wspomnieć o odwiedzeniu w roku 2017 takich miejsc jak: Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, starówka w Chełmnie, Jeruzal, czy też Sulejówek.
Zbiórek strzeleckich połączonych ze szkoleniami odbyło się aż 53. Szkoleń wyjazdowych, manewrów i poligonów było 40. Tu najwięcej wrażeń przyniosła Strzelcom możliwość odbycia kilkudniowych szkoleń w Bolesławcu, Grudziądzu i Białobrzegach, a także wakacyjny udział w ekstremalnym obozie OSS. Mszczonowskiego, strzeleckiego akcentu nie zabrakło też na manewrach Dragon 17 (wrzesień) oraz poligonie w Wesołej (październik). Strzelcy organizowali także własne manewry w Osuchowie i Radziejowicach.
Ostatnie 18 wydarzeń, które należy wymienić w rocznym podsumowaniu, trudno zakwalifikować do wcześniej wymienionych bloków tematycznych. Najbardziej interesujące z tej ostatniej grupy były: majowa gra terenowa zorganizowana z okazji Nocy Muzeów, udział w radomskich pokazach lotniczych „Air Show”, czy też marcowa sesja historyczna z okazji 640. rocznicy nadania praw miejskich Mszczonowowi, jaką urządzono w Izbie Pamięci Rodu Maklakiewiczów. Strzelcy w tym roku (1 listopada) zaciągnęli też warty honorowe na wojennych mogiłach na cmentarzu w Mszczonowie. Przeprowadzili zbiórkę na rzecz ratowania zabytkowych pomników mszczonowskich nekropolii, zakupili replikę wozu pancernego wz. 34, a także wspomogli akcję charytatywną „Paczka dla Kresowiaka” zorganizowaną przez Muzeum Lwowa i Kresów. Na potrzeby grupy powstały też nowe repliki pierwszowojennego sprzętu, jakie zostały wykonane przez jednego z członów GRH. Wzbogacane są też sukcesywnie zasoby Izby Pamięci Ziemi Mszczonowskiej, która rozwija się dzięki strzeleckiej pasji. Zapoczątkowano ponadto nowy projekt historyczny pn. „Marynarze II RP”.
W podsumowaniu nie pojawiają się celowo żadne konkretne nazwiska, gdyż nie sposób wyliczyć wszystkich zaangażowanych w wyliczone powyżej przedsięwzięcia. Kultywowanie tradycji, a także propagowanie postaw patriotycznych, to zbiorowy wysiłek mszczonowskich pasjonatów historii. Grupa trwa i rozwija się już od 2011 roku. Warto, aby zgodnie mogła funkcjonować przez kolejne lata i tym samym kontynuować swoją podstawową misję propagowania wiedzy o lokalnych dziejach, tak jak to właśnie miało miejsce w 2017 roku, przy całorocznej akcji pod hasłem „640 lat Miasta Mszczonowa – Dumni ze swojej historii”.
MM
  • Strzeleckie wydarzenia 2017
  • Strzeleckie wydarzenia 2017
  • Strzeleckie wydarzenia 2017
  • Strzeleckie wydarzenia 2017
  • Strzeleckie wydarzenia 2017
  • Strzeleckie wydarzenia 2017
  • Strzeleckie wydarzenia 2017
  • Strzeleckie wydarzenia 2017

« wstecz

Kalendarz historyczny

«grudzień 2020»
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31

Wsparli nas

Odwiedź nas - zapraszamy!

WSTĘP WOLNY

W sprawie zwiedzania prosimy o wcześniejszy kontakt.

 

IZBA PAMIĘCI ZIEMI MSZCZONOWSKIEJ

Aleksandra Kacprzak - tel. 667 841 959

Barbara Gryglewska – tel. 531 997 560

mail: ipzm@izba.mszczonow.pl

IZBA PAMIĘCI RODZINY MAKLAKIEWICZÓW

Magdalena Podsiadły - tel. 605 869 094

Aleksandra Kacprzak - tel. 667 841 959

mail: izba.maklakiewicz@gci.mszczonow.pl

 

W sprawach pilnych prosimy o kontakt

z Gminnym Centrum Informacji w Mszczonowie

tel: 46 857 30 71

Skontaktuj się z nami

Izba Pamięci Ziemi Mszczonowskiej

96-320 Mszczonów, ul. Warszawska 23

mail: ipzm@izba.mszczonow.pl

Aleksandra Kacprzak - 667 841 959

Barbara Gryglewska - 531 997 560

Izba Pamięci Rodziny Maklakiewiczów
 
96-320 Mszczonów, ul. Kościuszki 1
 
tel.: 605 869 094
 
mail: izba.maklakiewicz@gci.mszczonow.pl

Archiwalia Izby Pamięci

Copyright Izba Pamięci Ziemi Mszczonowskiej 2012. Wszelkie prawa zastrzeżone.