TE ROCZNICE BYŁY dla Strzelców NAJWAŻNIEJSZE w 2017 roku…
Zakończony 2017 rok był dla mszczonowskich Strzelców wyjątkowy pod względem obchodzonych rocznic. Wzięli oni m.in. udział w rozbudowanych, całorocznych obchodach 640. rocznicy nadania praw miejskich miastu Mszczonów. Jednak najważniejszymi z punktu widzenia grupy były dwie, inne rocznice, związane bezpośrednio z patronem GRH i Jednostki Strzeleckiej 5132. 2 czerwca Strzelcy wspominali 30. rocznicę śmierci pułkownika Wincentego Wnuka (wrześniowego dowódcy 31 pSK), a 6 października uczcili 120. rocznicę jego urodzin. Zarówno w czerwcu jak też w październiku przedstawiciele mszczonowskiej Grupy Rekonstrukcji Historycznej oraz Jednostki Strzeleckiej 5132 („Strzelców Rzeczypospolitej”) odwiedzili mogiłę pułkownika, znajdującą się na Cmentarzu Komunalnym Północnym na Wólce Węglowej w Warszawie (kwatera W XIII-7-11-19).
Podczas październikowej wizyty złożyli na mogile Patrona pamiątkową tablicę, z wygrawerowanymi informacjami o wrześniowych losach śp. płk. Wincentego Wnuka. Znalazł się na niej – co bardzo istotne - zapis o tym, iż był on zwycięzcą w Bitwie Mszczonowskiej, jaka miała miejsce 11.09.1939 roku. Tych informacji brakowało na grobie Bohatera. Do tej pory osoby odwiedzjące mogiłę, które nie znały biografii pułkownika Wnuka, mogły jedynie z epitafium dowiedzieć się, iż w roku 1940 dowodził on 3 pułkiem grenadierów, walczącym we Francji. Tablica pamiątkowa, ufundowana przez Strzelców oraz Mszczonowskie Stowarzyszenie Historyczne, została kolorystycznie i gabarytowo dopasowana do głównej tablicy mogiły. Nie zamocowano jej trwale, a jedynie złożono na silikonowych wspornikach, które umożliwiają swobodny przepływ wód opadowych, spływających po pomniku. Takie rozwiązanie było konieczne, aby nie uległa zniszczeniu płyta odnowionego niedawno grobu, a także, aby zaburzona nie została estetyka mogiły.
O okrągłych rocznicach urodzin i śmierci dowódcy 31 pułku SK Strzelcy pamiętali także podczas obchodów 78. rocznicy Bitwy Mszczonowskiej, a także w trakcie tegorocznego Rajdu Nocnego Szlakiem Strzelców Kaniowskich, jaki już po raz czwarty skupił pasjonatów historii Kaniowszczyków. Przypomnijmy, że odbywa się on na trasie od Puszczy Mariańskiej do Mszczonowa i upamiętnia podejście podkomendnych (wtedy jeszcze) podpułkownika Wincentego Wnuka z miejsca postoju w lasach okalających Puszczę Mariańską, do Mszczonowa, gdzie 31 pSK pokonał następnie oddziały XVI Korpusu Pancernego Wehrmachtu, ofiarowując mszczonowianom ostatnie godziny wolności przed długą, trwającą pięć lat okupacyjną nocą.
MM
« wstecz