Izba Pamięci Ziemi Mszczonowskiej

Odnośniki

  • Pani Irena Domalska i Karolina Kempińska podczas...

„Moja historia” – integrowanie pokoleń we Mszczonowie

Codziennie w drodze do pracy czy szkoły, mijamy dziesiątki, jeśli nie setki ludzi. Większość z nich nie wzbudza w nas żadnych myśli, nie zastanawiamy się, kim są i jakie historie niosą ze sobą przez świat. Zbyt rozpędzeni, nieustannie biegnący przez życie, nie mamy czasu na chwilę refleksji o innych. Myśląc o seniorach, czy młodzieży posługujemy się więc często uogólnionymi stereotypami, a integracja pokoleń jest tylko pustym banałem, który pięknie wygląda zapisany na kartach papieru, ale nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. Są jednak przedsięwzięcia, które zaprzeczają takim uogólnieniom i tworzą prawdziwą więź pomiędzy uczestnikami w różnym wieku. Właśnie takim działaniem jest „Moja historia - integracja pokoleń”, współrealizowana przez Gminne Centrum Informacji w Mszczonowie i będąca częścią składową większego Projektu - „ECOOP – Cyfrowe środowisko współdziałania”, dofinansowanego z Programu Operacyjnego Współpracy Międzyregionalnej INTERREG IVC. Głównym celem zadania jest integracja pokoleń, która doprowadzi do nagrania przez młodych ludzi wspomnień seniorów dotyczących wojennej historii Mszczonowa oraz ciekawych zawodów czy pasji.

W ramach Działania dla młodzieży zorganizowane zostały warsztaty dziennikarskie i techniczne, które pozwoliły im na zdobycie umiejętności niezbędnych do realizacji materiałów filmowych. Podczas zajęć, młodzi żurnaliści mieli okazję stanąć przed kamerami, przeprowadzić wywiad ze znaną osobistością, w którą wcielał się ktoś z pozostałych uczestników, czy też poznać tajniki zadawania rozmówcy interesujących pytań. Zagadnienia techniczne obejmowały m.in. tworzenie darmowej strony internetowej i bloga, obsługę portalu w systemie CMS oraz montowanie materiałów filmowych w programie Ashampoo Movie Studio Pro. Młodzi ludzie z ogromnym zaangażowaniem wytrwali w sumie 32 godziny zajęć, które dodatkowo, odbywały się w godzinach pozalekcyjnych, a często wymagały od nich dojeżdżania spoza Mszczonowa. Nie przestraszyła ich jednak ani późna pora, ani pogoda, ani ogrom informacji i ćwiczeń do wykonania. W wesołej, hałaśliwej atmosferze, uczestnikom udało się nie tylko zgłębić tajniki pracy reportera, ale też prowadzić dyskusje na szereg różnych, nie tylko poważnych, tematów. Młodzież pokazała, że ma szerokie horyzonty, wiele zainteresowań oraz niesamowitą ciekawość świata, że wbrew opiniom wielu dorosłych, są interesującymi, wrażliwymi i rozmownymi ludźmi.

Kolejnym etapem Projektu były zajęcia z obsługi komputera dla seniorów. W roli nauczycieli wystąpili tym razem młodzi ludzie, którzy przedstawili swoim przyszłym rozmówcom podstawowe zagadnienia informatyczne. Seniorzy mogli się m.in. dowiedzieć, jak estetycznie sformatować podanie, jak poruszać się w Internecie i po portalach społecznościowych, czy też jak wysłać wiadomość mailową. Z uwagi na wiek uczestników, a najstarszy z nich miał ukończone aż 90 lat, zajęcia odbywały się w bardzo elastyczny sposób. Część z nich miała nawet postać indywidualnych lekcji w domach seniorów, co znacznie ułatwiało udział osób starszych, często schorowanych lub mieszkających na wsiach. Wszystkie zajęcia odbywały się w przyjaznej, wesołej atmosferze. Zarówno młodzież, jak i seniorzy wykazywali się cierpliwością i zrozumieniem, a na sali często rozlegały się wybuchy gromkiego śmiechu. Z pewnością ani jedna z tych godzin nie była zmarnowana dla żadnej ze stron, i obydwu grupom wiekowym przyniosła nie tylko wiedzę, ale także refleksje i cenne znajomości.

Kluczowym punktem Działania były spotkania pokoleń, a więc wywiady, które młodzi ludzie przeprowadzali z seniorami w mszczonowskich Izbach Pamięci bądź też w domach rozmówców. Łącznie udało się zgromadzić szesnaście nagrań, które pokazują, jak fascynujące historie ma do opowiedzenia każdy człowiek, często nie zdając sobie z tego nawet sprawy. Zrealizowane wywiady dotyczyły m.in. powstania warszawskiego, wojennych losów Mszczonowa, dawnych wydarzeń kulturalnych w Domu Pracy Twórczej w Radziejowicach, losów mszczonowskiego ZHP oraz OSP czy też sytuacji Polaków wywiezionych na roboty do Rzeczy. Niesamowita atmosfera, pasja, wzruszenie – wszystko to towarzyszyło każdej z opowieści. Seniorzy mieli okazję podzielić się swoimi, często zapomnianymi historiami, a młodzież – poznać minione dzieje, o których czasem czytają na kartach szkolnych podręczników. Każdy z przeprowadzonych wywiadów był wyjątkowy, jednak zgodnie z zasadami współzawodnictwa, na konferencji podsumowującej Projekt zostaną wyłonieni autorzy najlepszych, gotowych już materiałów. Właśnie takie będzie kolejne zadanie stojące przed młodzieżą – obróbka wcześniej zrealizowanego wywiadu. Gotowe materiały w kwietniu będą dostępne na stronach Mszczonowa, GCI oraz Izby Pamięci, a także na specjalnym kanale na YouTubie oraz Facebooku. Duży wkład w propagowanie idei mikroimplementacji wniósł także portal informacyjny „Żyroskop”, który swoim zasięgiem obejmuje teren całego Zachodniego Mazowsza. Wszystko po to, by uchronić od zapomnienia dawne historie i ich bohaterów, młodym dać okazję do pokazania, że wcale nie są takim najgorszym pokoleniem, a szczytną ideę integracji i spotkań pokoleń zaszczepić u innych.

Projekt pokazał wszystkim uczestnikom, że nie tylko warto rozmawiać z ludźmi i wysłuchiwać ich opowieści, ale przede wszystkim, że należy to robić, póki jeszcze można, póki nie zgasły ostatnie światła pamięci, a historia nie stała się jedynie nudnym ciągiem znaków w naukowych opracowaniach. „Moja historia – integracja pokoleń”, to Działnie, który pokazuje, jak należy łączyć pokolenia, by integracja stałą się faktem, a nie frazesem. Jak powiedziała francuska aktorka Jeanne Moreau „Starzejący się ludzie są jak muzeum: nieważna jest fa­sada, ważna jest zawartość”. Dbajmy więc o innych i słuchajmy tego, co mają do powiedzenia nie tylko seniorzy, ale i młodzi ludzie, bo każdy człowiek ma swoją historię i od każdego można się czegoś nauczyć, bez względu na to, czy ma lat dziewięćdziesiąt, czy piętnaście.

  • autor: Dagmara Bednarek
  • Warsztaty dziennikarskie dla młodzieży
  • Warsztaty techniczne dla młodzieży
  • Warsztaty komputerowe dla seniorów

« wstecz

Kalendarz historyczny

«listopad 2020»
P W Ś C P S N
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30

Wsparli nas

Odwiedź nas - zapraszamy!

WSTĘP WOLNY

W sprawie zwiedzania prosimy o wcześniejszy kontakt.

 

IZBA PAMIĘCI ZIEMI MSZCZONOWSKIEJ

Aleksandra Kacprzak - tel. 667 841 959

Barbara Gryglewska – tel. 531 997 560

mail: ipzm@izba.mszczonow.pl

IZBA PAMIĘCI RODZINY MAKLAKIEWICZÓW

Magdalena Podsiadły - tel. 605 869 094

Aleksandra Kacprzak - tel. 667 841 959

mail: izba.maklakiewicz@gci.mszczonow.pl

 

W sprawach pilnych prosimy o kontakt

z Gminnym Centrum Informacji w Mszczonowie

tel: 46 857 30 71

Skontaktuj się z nami

Izba Pamięci Ziemi Mszczonowskiej

96-320 Mszczonów, ul. Warszawska 23

mail: ipzm@izba.mszczonow.pl

Aleksandra Kacprzak - 667 841 959

Barbara Gryglewska - 531 997 560

Izba Pamięci Rodziny Maklakiewiczów
 
96-320 Mszczonów, ul. Kościuszki 1
 
tel.: 605 869 094
 
mail: izba.maklakiewicz@gci.mszczonow.pl

Archiwalia Izby Pamięci

Copyright Izba Pamięci Ziemi Mszczonowskiej 2012. Wszelkie prawa zastrzeżone.