W niedzielę, 6 grudnia, w kościele farnym w Mszczonowie zainstalowana została wystawa pn. „Solidarność w okresie stanu wojennego, czyli jak walczono o wolność i godność narodu”.
Nie sposób chyba przecenić ich działalności. Ludzi, którzy ryzykując własnym życiem ratują zdrowie i mienie innych. Strażacy-ochotnicy w Mszczonowie działają już od 140 lat - to prawie półtora wieku społecznej służby, która zapewnia bezpieczeństwo mieszkańcom oraz odwiedzającym gminę.
W tym roku nie dane nam było hucznie obchodzić Święta Narodowego. Obostrzenia sanitarne, wynikłe z powodu pandemii, uniemożliwiły zorganizowanie gminnych uroczystości, w których co roku uczestniczyły setki mieszkańców Ziemi Mszczonowskiej. Podczas tegorocznego Święta Odzyskania Niepodległości niemalże wszystko uległo zmianie.
Tegoroczne uroczystości, podczas których wspominani byli Bohaterowie Bitwy Mszczonowskiej`39, miały szczególny wymiar. Odbyły się z inicjatywy i przy współpracy dwóch mszczonowskich organizacji – Hufca ZHP, noszącego imię 31 pułku Strzelców Kaniowskich, oraz Mszczonowskiego Stowarzyszenia Historycznego, w ramach którego funkcjonuje Grupa Rekonstrukcji Historycznej, odwołująca się do tradycji tego samego patrona.
Pamiętny wrzesień 1939 roku przyniósł mszczonowianom cierpienie i łzy. Ten czas był dla miasta najtragiczniejszą kartą w jego historii. Pierwsze bombardowanie rozpoczęło się 6 września o godzinie 15.00. W tym czasie w Mszczonowie stacjonował sztab Armii Łódź. Kolejne bombardowanie rozpoczęło się 7 września o godzinie 10.00. Przez miasto ciągnęły wtedy tłumy uchodźców oraz wycofującego się wojska.
1 września 1939 r. godziny poranne - na gdańskim półwyspie Westerplatte rozlegają się strzały z niemieckiego pancernika szkolnego Schleswig-Holstein. Jeszcze wcześniej zbombardowane zostały Wieluń i Tczew.
W okolicach Mszczonowa znajduje się kilka miejscowości o dość bogatej przeszłości. Jedną z nich jest wieś Gnojna, znajdująca się w odległości 5 km od Mszczonowa. Przeszłość Gnojny sięga potopu szwedzkiego. Prawdopodobnie z tego też okresu pochodzi nazwa wsi. Z opowiadań najstarszych mieszkańców wsi wynika, że wywodzi się ona od bitwy stoczonej ze Szewdami.
W drugiej części wirtualnego zwiedzania Izby Pamięci Ziemi Mszczonowskiej poznamy salę poświęcona mszczonowskiemu rzemiosłu, które od wieków decydowało o kierunkach rozwoju Mszczonowa i stanowiło podstawę jego gospodarki.
Zapraszamy do wirtualnego zwiedzania Izby Pamięci Ziemi Mszczonowskiej, oprowadzać Państwa będzie Piotr Dymecki – współzałożyciel Izb. W pierwszej części zwiedzimy salę wrześniowo-okupacyjną, zawiera ona zabytki i opracowania związane z najtragiczniejszym okresem w dziejach Mszczonowa, jakim była wojna obronna 1939 r. oraz okupacja hitlerowska.
Datę wybudowania pierwszej świątyni trudno ustalić bo brak jest odpowiednich źródeł historycznych. Pierwsze wzmianki o kościele we wsi książęcej Mszczonów znalazły się w aktach Archiwum Kapituły Poznańskiej w 1324 r. W tym też roku Książę Mazowiecki Ziemowit II zmienia grunty kościelne we wsi Gzdów na odpowiedni teren w Mszczonowie.
Kurtka Battle-dress, należała do Mariana Korpusa
Marian Korpus, syn Marcelego, ur. 28. 08. 1901r. w Mszczonowie, zmarł 20. 05. 1978r. w Żyrardowie. Mieszkał w Mszczonowie przy ulicy Zarzecznej 26. Z zawodu był szewcem. W roku 1920 jako ochotnik zgłosił się do wojska i uczestniczył w wojnie polsko-sowieckiej, w trakcie której odniósł ranę.
Hełm Adrian wz. 26, używany przez żołnierzy 3 pułku Grenadierów Śląskich, jakimi we Francji dowodził płk Wincenty Wnuk. Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski przyznany pośmiertnie pułkownikowi Wincentemu Wnukowi (dowódcy 31 pSK) przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Replika odznak 31 pułku Strzelców Kaniowskich.
Bitwa Warszawska, która rozpoczęła się 13 sierpnia 1920 r. była jednym z tych wydarzeń w historii Polski, które zaważyły na przyszłości całego narodu. Przez lata istnienia PRL była ona jednak tematem zakazanym, dlatego tym bardziej warto przypomnieć sobie wydarzenia, które się wówczas rozegrały.
Genezy powstania Orkiestry Dętej w Mszczonowie doszukiwać się można w latach poprzedzający oficjalny rok jej założenia, czyli 1890. Początkowo zespół miał charakter prywatny i zrzeszał młodych ludzi, którzy swoją grą umilali mieszkańcom czas podczas zabaw, wesel czy lokalnych uroczystości. Po kilku latach działalności orkiestra postanowiła przyłączyć się do powstałej w 1880 r. mszczonowskiej OSP.
Pierwsza wzmianka o Wręczy pojawia się w źródłach pisanych w wieku XVI. W 1579 roku Andrzej Wręcki opłacał podatki państwu od swoich gruntów znajdujących się we wsi Wręcza. To właśnie od rodu Wręckich pochodzi nazwa wsi, znajdującej się w zachodniej części obecnej gminy Mszczonów.
OSP Mszczonów - Hełm strażacki, wykonany na bazie dzwonu hełmu wz. 31
Za datę powstania mszczonowskiej straży pożarnej przyjmuje się rok 1880. Jak wskazują jednak dokumenty źródłowe, zorganizowana działalność przeciwpożarowa miała miejsce już o wiele wcześniej. W encyklopedii Olgerbranda z 1865 roku odnaleźć można wzmiankę o tym, że w Mszczonowie po pożarze, jaki miał miejsce 9 października 1862 r.
Na terenie stawów Świętej Anny, które znajdują się zaledwie 4 kilometry od Mszczonowa podziwiać można kapliczkę, której figura wznosi się nad większym z dwóch zbiorników, przedstawia ona Świętą Annę, matkę Najświętszej Maryi Panny. Do naszych czasów nie zachowały się informację kto i dlaczego właśnie tą Świętą wybrał na patronkę stawów.
Zapraszamy do wirtualnego zwiedzania Izby Pamięci Rodziny Maklakiewiczów, oprowadzać Państwa będzie Barbara Gryglewska – współzałożycielka Izb. Zachęcamy do wysłuchania opowieści o najsłynniejszym, mszczonowskim rodzie.
Na sierpniowym warsztacie plenerowym „Gry i zabawy z dawnych lat” zapoznamy się z zabawami z czasów, kiedy w wielu domach nie było komputerów, kablówki a nawet telewizora.
1 sierpnia 1944 r. o godz. 17 wybuchło Powstanie Warszawskie – narodowowyzwoleńczy zryw, który z założenia miał trwać tydzień. Heroizm walczących, głównie ludzi młodych, sprawił, że walki z Niemcami o stolicę trwały 63 dni.
Walka. O wolność, o honor, o Polskę. 1 sierpnia minęła 76. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego, które było jedną z najtragiczniejszych kart w dwudziestowiecznej historii naszego kraju. Decyzję o wybuchu tego zrywu narodowowyzwoleńczego podjął komendant główny Armii Krajowej, generał Tadeusz „Bór” Komorowski. Ówczesne władze polskie, zarówno premier jak i Naczelny Wódz, przebywały w tym czasie w Londynie i nie chciały wziąć na siebie odpowiedzialności za rozpoczęcie powstania.
Pasiak oraz walizka, z jaką Henryk Mroczkowski wrócił do domu po wyzwoleniu z obozu koncentracyjnego.
Henryk Mroczkowski urodził się w roku 1920, zm w 23.04.1994 r. W chwili wybuchu wojny miał lat dziewiętnaście. Wychował się w rodzinie robotniczej.
Serdecznie zapraszamy na Plac Piłsudskiego w Mszczonowie – 1 sierpnia o godz. 17:00, by wspólnie uczcić rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Cześć i chwała BOHATEROM!
Atutem miejscowości Lutkówka, wsi położonej w odległości 18 kilometrów na wschód od Mszczonowa oprócz pięknych lasów jest zabytkowy modrzewiowy kościółek. XVIII wieczna świątynia w Lutkówce jest jednym z najpiękniejszych tego typu obiektów sakralnych na Mazowszu.
13 kwietnia, to Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. W tym roku obchodzimy 80. rocznicę tego okrutnego mordu, jakiego sowieci dopuścili się na polskich oficerach i przedstawicielach naszej inteligencji. Chcąc uczcić pamięć pomordowanych, związanych z Ziemią Mszczonowską, władze samorządowe gminy Mszczonów wspólnie z Firmą Drewsmol i Mszczonowskim Stowarzyszeniem Historycznym zamierzały zorganizować uroczystości, podczas których na terenach dwóch gminnych szkół miały zostać posadzone symboliczne dęby i odsłonięte tablice, informujące komu są one dedykowane.
#ZostańWDomu
Dla wszystkich nastały czasy nowe
Niestety, nie takie kolorowe
Chociaż do szkoły chodzić nie trzeba
Wiedza nie spada jak manna z nieba
Gminne instytucje i obiekty nieczynne do odwołania. Szczegóły na plakacie.
Do odwołania wstrzymuje się przyjęcia interesantów w Urzędzie Miejskim w Mszczonowie.
Mszczonów zawsze pamięta o ludziach, którzy tworzyli jego historię. Wyrazem szacunku dla przeszłości była uroczystość, która odbyła się 24 listopada w Mszczonowskim Ośrodku Kultury. W sobotnie popołudnie Gminne Centrum Informacji zaprosiło mieszkańców na Koncert Jubileuszowy z okazji 120-lecia narodzin Jana Adama Maklakiewicza, które przypadało dokładnie w tym dniu.
„Cadyk z Mszczonowa” taki tytuł nosi program, do którego zdjęcia powstały dziś w Mszczonowie. Nasze miasto odwiedziła ekipa filmowa TVP z Łodzi. O historii mszczonowskich Żydów opowiadały Barbara Gryglewska, przewodnicząca komisji oświaty i współtwórczyni izb pamięci oraz Dagmara Bednarek, specjalista ds. promocji i zarządzania informacją z Gminnego Centrum Informacji.
1 września 1939 roku… Dzień, w którym niebo pękło a polska ziemia została zalana krwią. Dzień, w którym hitlerowscy najeźdźcy bezprawnie naruszyli granicę państwa, które wciąż odbudowywało się po latach niewoli…
Wśród różnych projektów historycznych, inspirowanych 100 rocznicą odzyskania niepodległości, a zrealizowanych w Szkole Podstawowej w Mszczonowie, znalazł się również programem edukacji historycznej Historionauci. Został on opracowany przez Centrum Edukacji Obywatelskiej we współpracy z Narodowym Instytutem Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów, portalem Historia: Poszukaj. Motywem przewodnim programu były Drogi do niepodległości, postrzegane z perspektywy historii regionalnej.
W sobotę (23.03) zachęcamy do odwiedzenia Muzeum Dulag 121 w Pruszkowie. Tego dnia odbędzie się spotkanie z pokaz filmu „Paszport Paragwaju” oraz spotkanie z jego reżyserem Robertem Kaczmarkiem. Początek o godzinie 15.
W sobotę (16.03) w Muzeum Dulag 121 odbędzie wykład prof. Piotra Szlanty o Lwowskich Orlętach. Początek spotkania o godzinie 15.
Dokładnie sto lat temu, 11 listopada 1918 roku, Polska po 123 latach odzyskała niepodległość. Droga ku wolności prowadziła przez powstania i bunt przeciwko zaborcom, okupiona była krwią i cierpieniem. Dziś, dzięki poświęceniu rzeszy ludzi, możemy mieszkać w niepodległym kraju, codziennie mając wpływ na jego oblicze. Jak wyglądała droga Polski ku wolności? Zapraszamy do lektury artykułu stworzonego z okazji obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez nasz kraj.
O Wielkim Wodzu, jakim niewątpliwie był Józef Piłsudski, książek napisano już tyle, że półki w księgarniach pod ich ciężarem zarwać by się mogły. Zamiast więc kolejne liczne strony produkować i biografię z mnogością dat spisywać, kilka ciekawostek chcielibyśmy tutaj przedstawić, by w ten sposób 100-rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości uczcić i Marszałka zasługi uhonorować.
Strzelcy, rekonstruktorzy oraz członkowie Mszczonowskiego Stowarzyszenia Historycznego 1. listopada kwestowali na nowym i starym cmentarzu w Mszczonowie. Na rzecz ukończenia renowacji nagrobka burmistrza Franciszka Kumorskiego, zmarłego w 1912 roku, udało im się zebrać 6631.40 złotych oraz 11 euro i 25 centów.
Tegoroczny wrzesień upływał w Mszczonowie w niezwykle muzycznej atmosferze. Wszystko za sprawą czterech koncertów, jakie w mieście dało Trio Chopin. Zespół, który przybył z dalekiego Meksyku, tworzą Agnieszka Maklakiewicz – skrzypaczka, Anna Maklakiewicz – wiolonczelistka oraz Leonardo del Castillo – pianista. Gościnny udział w koncertach wzięły także skrzypaczka Maja Maklakiewicz oraz pianistka Isabel Ladrón de Guevara.
Portret podpułkownika Wincentego Wnuka, dowódcy 31 pułku Strzelców Kaniowskich oraz wizerunek jego żołnierzy. To mural, który od kilku dni oglądać można na ścianie Szkoły Podstawowej w Mszczonowie. We wtorek (18.09) oficjalnie odsłonili go m.in. poseł Maciej Małecki oraz władze gminy w osobach Józefa Grzegorza Kurka, burmistrza Mszczonowa oraz Łukasza Koperskiego, przewodniczącego Rady Miasta Mszczonowa. Autorem murala jest dr Rafał Rostowiński artysta, twórca Gdańskiej Szkoły Muralu.
Obchody 79. rocznicy Bitwy Mszczonowskiej`39 obfitowały w wiele wydarzeń. Zaangażowanych w nie zostało kilka instytucji na czele z Urzędem Miejskim w Mszczonowie. Wszystko rozpoczęło się 11 września, kiedy to członkowie GRH STRZELCY 31 pSK postanowili, że uczczą to pamiętne wydarzenie pracowicie, porządkując leśną mogiłę w lesie w Gnojnie.
Mszczonowscy Strzelcy podczas sierpniowego pobytu w Helu zapalili znicze pamięci przy pomniku Obrońców Helu, a także na zbiorowej mogile polskich żołnierzy, poległych w roku 1939, znajdującej się na helskim cmentarzu komunalnym. Hel, to miejsce wrześniowej chwały.
Przez dwa, letnie miesiące, Gminne Centrum Inforamacji zapraszało do zabawy z grą terenową, która odkrywała przed mieszkańcami tajemnice Ziemi Mszczonowskiej.W wakacyjnej grze terenowej udział wzięło 16 patroli, które składały się z 47 uczestników. Każda z drużyn, po poprawnym rozwiązaniu zagadek i złożeniu wypełnionej Karty Patrolu, otrzymała w siedzibie GCI dyplomy dla wszystkich członków oraz upominki.
Zakończenie wakacji z Gminnym Centrum Informacji w tym roku połączone było z obchodami stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji Aleksandra Kacprzak zaprosiła dzieci na zabawę z symbolami, do której pretekstem była planszówka „Polak Mały”.
Trwa konkurs „Historyczny pociąg do podróżowania”, którego organizatorem jest Gminne Centrum Informacji. Nagrody odbierają kolejni uczestnicy. W ostatnim czasie trafiły do: Tymona i Bartka oraz Drużyny „K” czyli Antoniny, Kacpra i najmłodszej z dotychczasowych uczestniczek – Kornelii.
Kolejny raz miłośnicy gier planszowych spotkali się, by w ciekawy sposób spędzić czas. Tym razem zasiedli przed planszą gry „Był sobie człowiek, historia Polski”. W grze liczyło się nie tylko szczęście podczas rzutu kostkami ale również wiedza. Dzięki pytaniom z historii można było zdobywać dodatkowe dukaty.
W czwartkowe południe kilkoro śmiałków zdecydowało się powrócić do tzw. „epoki słusznie minionej” i stanąć w kolejkach za ubraniami, artykułami spożywczymi czy sprzętem RTV i AGD. Wszystko dzięki grze planszowej „Kolejka”, w którą można było zagrać w Izbie Pamięci Ziemi Mszczonowskiej.
Lipcowe propozycje dla najmłodszych zakończyły w tym roku warsztaty plastyczne w Izbie Pamięci Rodziny Maklakiewiczów, które poprowadziła Aleksandra Kacprzak. Podczas zajęć najmłodsi wykonali swoje „pocztówki z wakacji”, które przedstawiały także charakterystyczne motywy związane z Mszczonowem.
Czwartkowe południe (19.07) troje młodych mszczonowian postanowiło spędzić w Izbie Pamięci Ziemi Mszczonowskiej. Czekała tam na nich gra „Znaj Znak”. Okazała się nie tylko świetną zabawą ale również doskonałą okazją do poznania sekretów historii Polski.
Gminne Centrum Informacji już od kilku lat w okresie wakacyjnym zaprasza do siebie miłośników planszówek. Pierwsze, tegoroczne spotkanie Klubu Gier, odbyło się 4 lipca w Izbie Pamięci Ziemi Mszczonowskiej. Poprowadziła je Aleksandra Kacprzak – pomysłodawczyni wspólnej zabawy oraz lokalna „strażniczka” dawnych dziejów.
Zapraszamy do zapoznania się z wakacyjną propozycją Gminnego Centrum Informacji!
Szczegóły na plakatach.
Zapraszamy do zapoznania się z wakacyjną propozycją Gminnego Centrum Informacji!
Szczegóły na plakatach.
Festiwal Świętojański, który co roku organizuje Gminne Centrum Informacji, na stałe wpisał się w kalendarz imprez kulturalnych na Ziemi Mszczonowskiej. Aż trudno uwierzyć, że tegoroczny, który odbył się 17 czerwca, był już piątym tego typu wydarzeniem. Jak przystało na mały jubileusz, był on nie tylko huczny, ale i niezwykle wypełniony atrakcjami – wszystko po to, by na długo zapadł w pamięć uczestników.
Serdecznie zapraszamy na V Festiwal Świętojański, który rozpocznie się 17 czerwca o godz. 17:00 w Parku przy stacji paliw Orlen.
Co można zrobić z pszczelego wosku? Choćby świece. W Izbie Pamięci Rodziny Maklakiewiczów odbyły się zajęcia z ich tworzenia. Wzięli w nich udział uczniowie klasy VI c ze Szkoły Podstawowej w Mszczonowie. Zrobili świeczki, których nie kupiliby w żadnym sklepie.
Miseczki, dzbanki a nawet kubki i czajniczki wychodziły spod rąk uczestników warsztatów garncarskich. Zajęcia odbyły się we wtorek (15.05) a ich organizatorem było Gminne Centrum Informacji. – Lepienie z gliny to super zabawa – mówią uczniowie klasy VI b ze Szkoły Podstawowej w Mszczonowie, uczestniczący w zajęciach.
W ruch poszły farby, pędzelki, nożyczki i kleje. W Izbie Pamięci Rodziny Maklakiewiczów odbywały się warsztaty wielkanocne. Ruszyło ozdabianie jajek. To, w jaki sposób, jajka zostały udekorowane zależało tylko od wyobraźni uczestników.
Tegoroczny konkurs na najpiękniejszą palmę wielkanocną w Parafii Lutkówka wygrali ex aequo: Julka i Sebastian Zylbert, Ewa Łuszczyk oraz Oliwka Bożek. Równorzędne drugie miejsca przyznano: Amelce Adamczyk, Klaudii Gajewskiej i Amelce Osińskiej. Trzecie lokaty przypadły natomiast Grzesiowi Pawlakowi, Kasi Grabskiej i Łukaszowi Pawlakowi. Jury wyróżniło też palmy: Lenki Ernest, Juli Guzewskiej, Moniki Malik, Michaliny Malik, Elizy Grzejszczak, Igi Czarneckiej, Ali Radłowskiej, a także Wiktorii Wojciechowskiej.
We Mszczonowie, zgodnie z lokalną tradycją, nabożeństwo Drogi Krzyżowej przypadające na piątek poprzedzający Niedzielę Palową odprawiane jest zawsze na ulicach miasta. W tym roku przedstawiciele miejscowych instytucji, a także organizacji i grup społecznych, ponieśli Krzyż z kościoła farnego pw. Świętego Jana Chrzciciela do kaplicy Parafii pw. Świętego Ojca Pio. Wraz z wiernymi kroczyli proboszczowie obu Parafii - dziekan Tadeusz Przybylski i ks. Sławomir Tulin, który prowadził nabożeństwo.
641 urodziny Mszczonowa obchodzone były w niedzielę, 18 marca. Głównym punktem uroczystości była Msza Święta, którą celebrował dziekan Dekanatu Mszczonów ks. prałat Tadeusz Przybylski. Msza dziękczynna odprawiona została w kościele farnym. W jej trakcie mszczonowianie modlili się także w intencji naczelnika powstańczego Mszczonowa z roku 1863 - śp. księdza proboszcza Władysława Polkowskiego.
Już po raz szósty w Parafii w Lutkówce zorganizowane zostało widowisko pasyjne. Odbyło się ono w piątek, 16 marca. Wystąpili w nim parafianie, mszczonowscy Strzelcy i członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej STRZECY im. 31 pSK. Organizatorami wydarzenia byli: Gminne Centrum Informacji, Parafia w Lutkówce oraz Mszczonowskie Stowarzyszenie Historyczne.
Około 40osobowa grupa seniorów z Warszawy odwiedziła w sobotę (10.03) Mszczonów. Na trasie wycieczki znalazły się m. in. Termy oraz Izba Pamięci Ziemi Mszczonowskiej i Izba Pamięci Rodziny Maklakiewiczów. Sekrety i historię Mszczonowa przed gośćmi odkrywała Barbara Gryglewska, Radna Miasta Mszczonowa, oraz współzałożyciel Izb Pamięci.
Od 1 marca 2018 r. zmianie ulegają godziny funkcjonowania
Izby Pamięci Ziemi Mszczonowskiej:
wtorek - godz. 8:00-16:00
środa - godz. 8:00-17:00
czwartek - godz. 8:00-16:00
W środę, 7 lutego, w Izbie Pamięci Rodziny Maklakiewiczów, młodzi uczniowie mogli się wybrać w niezwykłą podróż. Prowadziła ona poprzez historię pieniądza a przewodniczką wyprawy była Aleksandra Kacprzak z Gminnego Centrum Informacji.
Dokładnie 22 stycznia 1863 r. rozpoczął się jeden z najbardziej znanych zrywów narodowowyzwoleńczych – Powstanie Styczniowe. W tym roku przypada 155. rocznica tego wydarzenia, więc z tej okazji przypominamy powstańczą historię Mszczonowa.
W piękną niedzielę, 18 czerwca, odbył się czwarty już Festiwal Świętojański organizowany przez Gminne Centrum Informacji w kościele pw. św. Jana Chrzciciela. Tegoroczne wydarzenie miało charakter nieco odmienny od poprzednich, ponieważ składało się z dwóch części i oferowało nie tylko artystyczne atrakcje.
W słoneczny wtorek, 16 maja, odbył się niecodzienny spacer. Przedstawicielki Izby Pamięci Ziemi Mszczonowskiej, Aleksandra Skoneczna i Dagmara Bednarek, zabrały na niego uczniów mszczonowskiego Zespołu Szkół wraz jego dyrektor, Marianną Sosińską.
W historii Polski jesień była bardzo burzliwym okresem, obfitującym w chwile smutku, ale też takie, które są powodem do dumy. Kiedy z drzew zaczynają spadać pierwsze liście, w kalendarzu można odnaleźć wiele świąt, które są uroczyście obchodzone przez cały naród. Oprócz przypominania dawnych wydarzeń, w tym czasie wspominamy zmarłych - również tych, którzy zginęli walcząc o niepodległość Ojczyzny.
Ta historyczna rocznica przeszła, niestety, niezauważona w natłoku aktualnych wydarzeń wielkiej polityki i sportu. W gminie Mszczonów o 150-leciu wybuchu Powstania Zabajkalskiego jednak pamiętano.
Dzień 1 czerwca podopieczni mszczonowskiej Szkoły Podstawowej rozpoczęli od gry terenowej zorganizowanej przez Gminne Centrum Informacji. W rozwiązywaniu zagadek historycznych wzięli udział uczniowie klas: 4a z wychowawcą p. Idą Gontarz, 5a z p. Beatą Pietrzyk, 5b z p. Dorotą Olborską i 5d z p. Małgorzatą Jakubiak.
Zgodnie z tradycją, mszczonowskie Izby Pamięci przyłączyły się do ogólnopolskiej akcji Noc Muzeów, która w tym roku miała już swoją trzynastą edycję. Lokalne skarbnice przeszłości w nocy z 14 na 15 maja otworzyły swoje podwoje dla pasjonatów dawnych dziejów i poszukiwaczy przygód.
Projekt wakacyjnej modelarni, jaki w te wakacje zrealizowało Gminne Centrum Informacji zakończył się powodzeniem. W lipcu na zajęcia modelarskie uczęszczała grupa kilkunastu młodych pasjonatów, którzy zadeklarowali chęć dalszego uczestniczenia w przedsięwzięciu także podczas roku szkolnego.
- Mszczonów wprowadza własną walutę, a to już jedynie krok od ustanowienia Księstwa Mszczonowskiego- żartuje burmistrz Grzegorz Kurek. Nazwa mszczonowskiego pieniądza- MSZCZON- podchodzi od staropolskiego imienia Mściwuj, którego zdrobnienia i dawne warianty, to obok Mszczona, także: Msta, Mścim, Mstasz, Mstuj, Mieścięta, Miestek, Miestko, Mścich, Mścicha, Mściech, Mścięta, Mścij, Mścik, Mścina i Mściw.
Nową propozycją Gminnego Centrum Informacji i Izby Pamięci Ziemi Mszczonowskiej jest wakacyjna modelarnia.
Początek lata, pierwsze dni słonecznej pogody, radość z powodu zbliżających się wakacji, urlopów. Takie właśnie jest czerwiec – miesiąc szczególnie lubiany przez najmłodszych i młodzież. Jednak oprócz letniego lenistwa może on też być okazją do przeżycia ciekawej przygody, o czym w tym roku przekonało się wielu mieszkańców – dzieci, młodzieży, a także dorosłych i seniorów.