Izba Pamięci Ziemi Mszczonowskiej

Odnośniki

 • IV Festiwal Świętojański

Kolejny udany Festiwal Świętojański

W piękną niedzielę, 18 czerwca, odbył się czwarty już Festiwal Świętojański organizowany przez Gminne Centrum Informacji w kościele pw. św. Jana Chrzciciela. Tegoroczne wydarzenie miało charakter nieco odmienny od poprzednich, ponieważ składało się z dwóch części i oferowało nie tylko artystyczne atrakcje.
Tradycyjnie Festiwal Świętojański rozpoczęła uroczysta Msza Święta w intencji Rodziny Maklakiewiczów oraz wszystkich mieszkańców Ziemi Mszczonowskiej. Nie była ona przypadkowa, ponieważ nazwa koncertu to swego rodzaju hołd złożony Janowi Nepomucenowi Maklakiewiczowi – dawnemu organiście farnej świątyni. Miano festiwalu, to także nawiązanie do patrona kościoła, świętego Jana Chrzciciela, oraz zbliżającej się wigilii nocy świętojańskiej.
Kolejną częścią Festiwalu Świętojańskiego był, oczywiście, koncert. W tym roku, wyjątkowo, nie występowali podczas niego uczestnicy zajęć umuzykalniających prowadzonych przez GCI w Izbie Maklakiewiczów, ponieważ nauka w nowej edycji trwa jeszcze zbyt krótko. Festiwalowej publiczności wynagrodzili to jednak z powodzeniem zaproszeni artyści. Jako pierwszy na scenie pojawił się kameralny zespół smyczkowy Sinfonietta de Girarda. Grupa została założona w 2015 roku przez Mateusza Wiśniewskiego, który nadal jest jej dyrektorem artystycznym. Zespół składa się ze studentów Akademii Muzycznych a także absolwentów i uczniów żyrardowskiej Szkoły Muzycznej II stopnia. Z racji świętojańskiego charakteru koncertu, wykonali oni chyba najbardziej znaną serenadę Wolfganga Amadeusza Mozarta „Eine kleine Nachtmusik”.
Pomiędzy występami opowieści o Rodzinie Maklakiewiczów snuła radna Barbara Gryglewska, która wraz z przedstawicielem Grupy Rekonstrukcji Historycznej Piotrem Dymeckim, prowadziła koncert. Po zespole kameralnym na kościelnej „scenie” pojawił się chór Cantores Reginae Poloniae, który przyjechał do Mszczonowa aż z Otwocka-Kresów. Kilkudziesięcioosobowy zespół wykonał podczas Festiwalu Świętojańskiego fragmenty „Mszy” skomponowanej przez Jana Adama Maklakiewicza. Mszczonowska świątynia po latach znów rozbrzmiewała dźwiękami stworzonymi przez członka słynnego Rodu.
Po koncercie wszyscy zgromadzeni przeszli w uroczystym korowodzie świętojańskim do parku przy ulicy Sienkiewicza, gdzie odbyła się druga część imprezy. Publiczność festiwalową przez miasto poprowadzili najmłodsi uczestnicy zajęć umuzykalniających, którzy, wyposażeni w perkusyjne instrumenty oraz z wiankami na głowach, sprawili, że uroczysty pochód był pełen świętojańskiej radości. Niedzielną „Zabawę na dechach” rozpoczęło krótkie powitanie wygłoszone przez Magdalenę Podsiadły, przedstawicielkę GCI, oraz symboliczne wrzucenie przez dzieci wianków do fontanny. Artystyczne występy zapoczątkowali gitarzyści, których podczas zajęć umuzykalniających przygotowywał Tomasz Ziułek. Po nich scenę przejęli absolwenci oraz uczniowie Zespołu Szkół Publicznych w Osuchowie, wykonując kilka utworów należących do kanonu polskiej i zagranicznej muzyki rozrywkowej, którymi to rozkołysali licznie zgromadzoną w parku publiczność.
Tańce, które odbywały się na parkiecie ulokowanym pod namiotem, rozpoczął niezastąpiony konferansjer Waldemar Suski. Tego wieczoru w rolę DJ-a wcielił się Marek Baumel z Mszczonowskiego Ośrodka Kultury, który wraz ze swoimi pracownikami zadbał o muzyczną i techniczną stronę imprezy. Pomiędzy tańcami GCI zaprosiło wszystkich uczestników na darmowy poczęstunek w postaci grilla, popcornu, waty cukrowej oraz wody sodowej z sokiem.
Tłumnie zgromadzeni goście „Zabawy na dechach” długo bawili się na parkiecie a na koniec głośnymi oklaskami podziękowali pracownikom Gminnego Centrum Informacji, którzy przygotowali tak wspaniałe wydarzenie.
Tekst: Dagmara Bednarek, GCI
Foto: Jarosław Pięcek, GCI
               
Gminne Centrum Informacji składa serdeczne podziękowanie Markowi Baumelowi oraz pracownikom Mszczonowskiego Ośrodka Kultury, Waldemarowi Suskiemu, Młodzieżowym Drużynom Pożarniczym z naszej gminy, prowadzącym Barbarze Gryglewskiej i Piotrowi Dymeckiemu wraz z towarzyszącymi mu członkami GRH, Zakładowi Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej na czele z Bogdanem Federowiczem, a także wykonawcom: gitarzystom wraz z ich opiekunem Tomaszem Ziułkiem oraz absolwentom i uczniom ZSP Osuchów wraz z Ludmiłą Drobot-Kierzkowską.
 • IV Festiwal Świętojański
 • IV Festiwal Świętojański
 • IV Festiwal Świętojański
 • IV Festiwal Świętojański
 • IV Festiwal Świętojański
 • IV Festiwal Świętojański
 • IV Festiwal Świętojański
 • IV Festiwal Świętojański
 • IV Festiwal Świętojański
 • IV Festiwal Świętojański
 • IV Festiwal Świętojański
 • IV Festiwal Świętojański
 • IV Festiwal Świętojański
 • IV Festiwal Świętojański
 • IV Festiwal Świętojański

« wstecz

Kalendarz historyczny

«listopad 2022»
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30

Wsparli nas

Odwiedź nas - zapraszamy!

WSTĘP WOLNY

W sprawie zwiedzania prosimy o wcześniejszy kontakt.

 

IZBA PAMIĘCI ZIEMI MSZCZONOWSKIEJ

Aleksandra Kacprzak - tel. 667 841 959

Barbara Gryglewska – tel. 531 997 560

mail: ipzm@izba.mszczonow.pl

IZBA PAMIĘCI RODZINY MAKLAKIEWICZÓW

Magdalena Podsiadły - tel. 605 869 094

Aleksandra Kacprzak - tel. 667 841 959

mail: izba.maklakiewicz@gci.mszczonow.pl

 

W sprawach pilnych prosimy o kontakt

z Gminnym Centrum Informacji w Mszczonowie

tel: 46 857 30 71

Skontaktuj się z nami

Izba Pamięci Ziemi Mszczonowskiej

96-320 Mszczonów, ul. Warszawska 23

mail: ipzm@izba.mszczonow.pl

Aleksandra Kacprzak - 667 841 959

Barbara Gryglewska - 531 997 560

Izba Pamięci Rodziny Maklakiewiczów
 
96-320 Mszczonów, ul. Kościuszki 1
 
tel.: 605 869 094
 
mail: izba.maklakiewicz@gci.mszczonow.pl

Archiwalia Izby Pamięci

Copyright Izba Pamięci Ziemi Mszczonowskiej 2012. Wszelkie prawa zastrzeżone.