Izba Pamięci Ziemi Mszczonowskiej

Odnośniki

 • 3 maja w Mszczonowie

3 maja w Mszczonowie

Obchody Święta Narodowego rozpoczęły się w Mszczonowie tradycyjnie od wciągnięcia Biało – Czerwonej na maszt przed ratuszem. Uczestników patriotycznej demonstracji poprowadził na Plac Piłsudskiego naczelnik OSP Mszczonów dh Grzegorz Koperski. Za nim postępowała Orkiestra Dęta OSP wraz z tamburmajorkami i marżonetkami, a także - poczty sztandarowe, harcerze, strażacy i członkowie GRH Strzelec. Następnie naczelnik Koperski złożył burmistrzowi Mszczonowa Józefowi Grzegorzowi Kurkowi meldunek o gotowości mieszkańców Gminy do uczestnictwa w obchodach Święta Narodowego i wszyscy przemaszerowali ulicami Warszawską i Żyrardowską do kościoła farnego, gdzie dwóch mszczonowskich proboszczów – ks. dziekan Tadeusz Przybylski i ks. Sławomir Tulin odprawili w koncelebrze Mszę Świętą. Jeden z księży modlił się w intencji Ojczyzny, zaś drugi w intencji strażaków, którzy co roku już 3 maja świętują, przypadające na dzień później, wspomnienie swego patrona Świętego Floriana. Po zakończeniu Eucharystii przedstawiciele lokalnego samorządu wraz z wymienionymi już reprezentantami gminnych organizacji i instytucji powrócili na Plac Piłsudskiego. Tu wszystkich przywitał Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP druh Waldemar Suski. Prezes Suski zapowiedział także uroczyste wystąpienie burmistrza Mszczonowa, który od lat podczas Świąt Narodowych zwraca się do mszczonowian w sprawach szczególnej wagi dla Gminy Mszczonów. Włodarz Mszczonowa mówił tym razem o potrzebie zachowania jedności, która jest siłą, sprawiającą, iż zarówno mała jak i wielka Ojczyzna wzrastają. Przestrzegał przed czynieniem partyjnych podziałów w sprawach, które są zasadnicze dla rozwoju państwa. Prosił o czerpanie pozytywnych przykładów z historii kraju i o to, aby jednocześnie unikać błędów, popełnianych przez naszych przodków w przeszłości. Wskazywał też na mszczonowski sukces gospodarczy, jaki jest niewątpliwym efektem lokalnej zgody, przekładającej się od lat na skuteczne działanie władz samorządowych. Po wystąpieniu burmistrza, który podziękował również publicznie druhom strażakom za ich poświecenie w ratowaniu zdrowia i mienia ludzkiego, reprezentanci władz strażackich przystąpili i do wręczenia medali i odznaczeń dla członków jednostek OSP, działających na terenie Gminy Mszczonów, a także dla członków Klubu Honorowych Dawców Krwi STRAŻAK. Gdy zamknięto oficjalną część obchodów i odprowadzono sztandary, strażacy przystąpili do pokazu ratownictwa drogowego. Pokazy odbyły się na miejskim rynku. Ich dynamiczny scenariusz sprawił, że z zainteresowaniem obejrzało je naprawdę wielu mieszkańców Mszczonowa.
Dalszymi atrakcjami świątecznego dnia w Mszczonowie były działania strzeleckie na mszczonowskich błoniach. Członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej wspólnie z Gminnym Centrum Informacji przygotowali tam tor przeszkód i strzelnicę asg dla dzieci i młodzieży oraz zaprosili mszczonowian na tradycyjne wojskowe danie, czyli grochówkę, serwowaną przy zabytkowej kuchni polowej. Zmagania na torze trwały do zachodu słońca. Strzelcy nie ukrywali, że pozytywnie zaskoczyło ich zainteresowanie miejscowej młodzieży pokonywaniem toru przeszkód. Niektórzy z młodych mieszkańców miasta po kilkanaście razy decydowali się na jego przebiegnięcie i… „przeczołganie”.
Warto jeszcze wspomnieć, że w ramach obchodów Święta Narodowego w dniach 1 i 2 maja w Mszczonowskim Ośrodku Kultury odbywały się także specjalne, majowe seanse filmowe.
MM
Foto: Marek Wardak
 • 3 maja w Mszczonowie
 • 3 maja w Mszczonowie
 • 3 maja w Mszczonowie
 • 3 maja w Mszczonowie
 • 3 maja w Mszczonowie
 • 3 maja w Mszczonowie
 • 3 maja w Mszczonowie
 • 3 maja w Mszczonowie
 • 3 maja w Mszczonowie
 • 3 maja w Mszczonowie
 • 3 maja w Mszczonowie
 • 3 maja w Mszczonowie

« wstecz

Kalendarz historyczny

«listopad 2022»
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30

Wsparli nas

Odwiedź nas - zapraszamy!

WSTĘP WOLNY

W sprawie zwiedzania prosimy o wcześniejszy kontakt.

 

IZBA PAMIĘCI ZIEMI MSZCZONOWSKIEJ

Aleksandra Kacprzak - tel. 667 841 959

Barbara Gryglewska – tel. 531 997 560

mail: ipzm@izba.mszczonow.pl

IZBA PAMIĘCI RODZINY MAKLAKIEWICZÓW

Magdalena Podsiadły - tel. 605 869 094

Aleksandra Kacprzak - tel. 667 841 959

mail: izba.maklakiewicz@gci.mszczonow.pl

 

W sprawach pilnych prosimy o kontakt

z Gminnym Centrum Informacji w Mszczonowie

tel: 46 857 30 71

Skontaktuj się z nami

Izba Pamięci Ziemi Mszczonowskiej

96-320 Mszczonów, ul. Warszawska 23

mail: ipzm@izba.mszczonow.pl

Aleksandra Kacprzak - 667 841 959

Barbara Gryglewska - 531 997 560

Izba Pamięci Rodziny Maklakiewiczów
 
96-320 Mszczonów, ul. Kościuszki 1
 
tel.: 605 869 094
 
mail: izba.maklakiewicz@gci.mszczonow.pl

Archiwalia Izby Pamięci

Copyright Izba Pamięci Ziemi Mszczonowskiej 2012. Wszelkie prawa zastrzeżone.