Izba Pamięci Ziemi Mszczonowskiej

Odnośniki

 • Koncert "Romantyczność Polski i Meksyku".

Obdarowani pięknem muzyki

Tegoroczny wrzesień upływał w Mszczonowie w niezwykle muzycznej atmosferze. Wszystko za sprawą czterech koncertów, jakie w mieście dało Trio Chopin. Zespół, który przybył z dalekiego Meksyku, tworzą Agnieszka Maklakiewicz – skrzypaczka, Anna Maklakiewicz – wiolonczelistka oraz Leonardo del Castillo – pianista. Gościnny udział w koncertach wzięły także skrzypaczka Maja Maklakiewicz oraz pianistka Isabel Ladrón de Guevara.

Mszczonowskie występy były elementem tournée z okazji 100-lecia odzyskania przez nasz kraj niepodległości oraz 90 lat relacji dyplomatycznych pomiędzy Polską i Meksykiem. Trio Chopin składa się z artystów pracujących na co dzień na Uniwersytecie w Veracruz. Organizatorem lokalnych koncertów było Gminne Centrum Informacji w Mszczonowie, którego dyrektor Beata Sznajder otwierała każde z muzycznych wydarzeń.

Pierwszy występ niezwykłego trio został zorganizowany 25 września w sali widowiskowej Mszczonowskiego Ośrodka Kultury a zaproszono na niego uczniów lokalnej szkoły podstawowej. Placówka ta od niedawna nosi imię Jana Adama Maklakiewicza, tak więc muzyczna podróż, którą odbyli młodzi mieszkańcy, była swego rodzaju hołdem dla ich patrona. W koncercie uczestniczyli najstarsi uczniowie szkoły, którzy tłumnie wypełnili salę MOK.

Występ w Ośrodku rozpoczął się od wykonania Tria g-moll op. 8 Fryderyka Chopina na skrzypce, wiolonczelę i fortepian, od którego to nazwę wziął zespół meksykańskich muzyków. W programie koncertu znalazły się również utwory kompozytorów meksykańskich: Manuela Marii Ponce, Miguela Bernala Jimeneza oraz Silvestre Revueltasa. Energetyczna muzyka dalekiego kraju podbiła serca słuchaczy swoją melodyjnością, tak charakterystyczną dla twórczości o ludowej genezie. Oczywiście, podczas występów nie zabrakło także kompozycji polskich. Wśród nich największymi „perełkami” dla publiczności były utwory członków rodziny Maklakiewiczów. Zgromadzeni mogli wysłuchać m.in. „Ave Maria” na dwoje skrzypiec i wiolonczelę, które to skomponował Tadeusz Wojciech Maklakiewicz.

Wieczorem tego dnia w sali Mszczonowskiego Ośrodka Kultury odbył się kolejny koncert dedykowany mieszkańcom Ziemi Mszczonowskiej. Instrumentalny zespół po raz kolejny zachwycił publiczność wykonując m.in. swoje popisowe Trio Fryderyka Chopina, „Melodię na skrzypce i fortepian” Ignacego Jana Paderewskiego oraz „Prelud” Karola Szymanowskiego. W programie koncertu znalazła się także muzyka Meksyku, reprezentowana przez Manuela Marię Ponce oraz Silvestre Revueltasa. Wśród licznie zgromadzonej publiczności znaleźli się: burmistrz Mszczonowa Józef Grzegorz Kurek, przewodnicząca Komisji Oświaty i Spraw Społecznych RM Barbara Gryglewska, dyrektor GCI Beata Sznajder i prezes LGD „Ziemia Chełmońskiego” Magdalena Podsiadły.

Kolejne dwa koncerty Tria Chopin odbyły się 30 października. Pierwszy z nich, który został zorganizowany w kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Mszczonowie, miał charakter sakralny. Zgromadzeni melomani mogli więc wysłuchać licznych utworów o tematyce religijnej, które skomponowali Tadeusz Wojciech Maklakiewicz, Franciszek Maklakiewicz (pseudonim Izbicki) oraz Jan Adam Maklakiewicz. Cały występ miał też wyjątkowy wydźwięk. Po latach w kościele, w którym organistą był Jan Nepomucen Maklakiewicz – dziadek Agnieszki i Anny oraz pradziadek Mai, ponownie rozbrzmiewała muzyka napisana i zagrana przez członków rodu.

Ostatni z cyklu koncertów również został zorganizowany w miejscu bliskim artystkom z Meksyku. Odbył się on w siedzibie Izby Pamięci Rodziny Maklakiewiczów, w dawnym domu słynnej familii. Była to kolejna sentymentalna podróż. Minęło wiele lat, odkąd po raz ostatni w stylowej kamienicy wspólnie muzykowali członkowie rodziny Maklakiewiczów. Niezwykły koncert był więc też okazją do wspomnień, którymi szczodrze dzieliła się ze słuchaczami wzruszona Agnieszka Maklakiewicz.

Oprócz nich nie zabrakło, oczywiście, cudownej muzyki. Wśród jej kompozytorów można wymienić Manuela Marię Ponce, Silvestre Revueltasa oraz Raúla Ladróna de Guevara. Polskich twórców reprezentowali członkowie rodziny Maklakiewiczów. Na zakończenie  koncertu Agnieszka, Anna i Maja Maklakiewicz przy akompaniamencie fortepianowym w wykonaniu  Leonardo del Castillo zagrały najsłynniejszy utwór Jana Adama Maklakiewicza – tango „Siedem czerwonych róż”. Artyści zagrali je dwukrotnie – raz w wersji instrumentalnej, raz z towarzyszeniem śpiewu wszystkich zgromadzonych.

Kolejnym szczególnym akcentem było przesłanie, jakie Agnieszka Maklakiewicz skierowała do uczniów mszczonowskiej szkoły podstawowej z okazji zbliżającego się wręczenia placówce nowego sztandaru z imieniem patrona – Jana Adama Maklakiewicza.

Na zakończenie koncertu dyrektor Sznajder wręczyła artystom róże. Nie czerwone, jak w tytule słynnego tanga, ale różowe – symbol przyjaźni pomiędzy społecznością Ziemi Mszczonowskiej a niezwykle serdecznymi członkami rodziny Maklakiewiczów. Było to również symboliczne podziękowanie za cztery wyjątkowe koncerty, które Trio Chopin wraz z przyjaciółmi zagrało w mieście swoich przodków.

Cykl koncertów w Mszczonowie miał dla muzyków szczególny wymiar sentymentalny. Właśnie z tego miasta pochodzą bowiem ich przodkowie – słynny ród Maklakiewiczów. Agnieszka i Anna, to córki Tadeusza Wojciecha Maklakiewicza – najmłodszego syna mszczonowskiego organisty Jana Nepomucena i jego żony Rozalii. Artystki są również bratanicami Jana Adama – obecnego patrona mszczonowskiej szkoły podstawowej. Maja Maklakiewicz, córka Agnieszki, to z kolei prawnuczka nestorów rodu. Rodzinne powiązania sprawiły, że mszczonowskie koncerty Tria Chopin były niezwykłym przeżyciem nie tylko dla słuchaczy, ale przede wszystkim dla samych artystów. Po długich latach w mszczonowskim kościele oraz w dawnym domu Maklakiewiczów ponownie zabrzmiała ich muzyka, wykonywana dodatkowo przez potomkinie tego słynnego rodu.

Cztery piękne koncerty, wykonane przez nietuzinkowych artystów przybyłych aż z dalekiego Meksyku, oczarowały mszczonowską publiczność. Niecodziennie wszak można uczestniczyć w tego rodzaju wydarzeniach i poznawać nie tylko własną, ale i egzotyczną kulturę z tak odległego krańca świata. Sentymentalny wydźwięk koncertów, które zagrali artyści tak mocno związani z Ziemią Mszczonowską, sprawiał, że każdy z nich był jeszcze bardziej wyjątkowy i godny wysłuchania. Prawdziwa muzyka płynie przecież z serca; najpiękniejsza jest ona wówczas, gdy jest zagrana z pasją i niesie ze sobą emocjonalny ładunek. Tego z pewnością nie zabrakło zarówno wzruszonym artystom, jak i koncertowej publiczności, która była świadkiem tego, jak Mszczonów ponownie rozbrzmiewał utworami Maklakiewiczów a jego mieszkańcy zostali obdarowani pięknem ich muzyki.

Dagmara Bednarek, GCI

 • Koncert "Romantyczność Polski i Meksyku".
 • Koncert "Romantyczność Polski i Meksyku".
 • Koncert "Romantyczność Polski i Meksyku".
 • Koncert "Romantyczność Polski i Meksyku".
 • Koncert "Romantyczność Polski i Meksyku".
 • Koncert "Romantyczność Polski i Meksyku".
 • Koncert "Romantyczność Polski i Meksyku".
 • Koncert "Romantyczność Polski i Meksyku".
 • Koncert "Romantyczność Polski i Meksyku".
 • Koncert "Romantyczność Polski i Meksyku".
 • Koncert "Romantyczność Polski i Meksyku".
 • Koncert "Romantyczność Polski i Meksyku".

« wstecz

Kalendarz historyczny

«listopad 2022»
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30

Wsparli nas

Odwiedź nas - zapraszamy!

WSTĘP WOLNY

W sprawie zwiedzania prosimy o wcześniejszy kontakt.

 

IZBA PAMIĘCI ZIEMI MSZCZONOWSKIEJ

Aleksandra Kacprzak - tel. 667 841 959

Barbara Gryglewska – tel. 531 997 560

mail: ipzm@izba.mszczonow.pl

IZBA PAMIĘCI RODZINY MAKLAKIEWICZÓW

Magdalena Podsiadły - tel. 605 869 094

Aleksandra Kacprzak - tel. 667 841 959

mail: izba.maklakiewicz@gci.mszczonow.pl

 

W sprawach pilnych prosimy o kontakt

z Gminnym Centrum Informacji w Mszczonowie

tel: 46 857 30 71

Skontaktuj się z nami

Izba Pamięci Ziemi Mszczonowskiej

96-320 Mszczonów, ul. Warszawska 23

mail: ipzm@izba.mszczonow.pl

Aleksandra Kacprzak - 667 841 959

Barbara Gryglewska - 531 997 560

Izba Pamięci Rodziny Maklakiewiczów
 
96-320 Mszczonów, ul. Kościuszki 1
 
tel.: 605 869 094
 
mail: izba.maklakiewicz@gci.mszczonow.pl

Archiwalia Izby Pamięci

Copyright Izba Pamięci Ziemi Mszczonowskiej 2012. Wszelkie prawa zastrzeżone.