Mural odsłonięty
Portret podpułkownika Wincentego Wnuka, dowódcy 31 pułku Strzelców Kaniowskich oraz wizerunek jego żołnierzy. To mural, który od kilku dni oglądać można na ścianie Szkoły Podstawowej w Mszczonowie. We wtorek (18.09) oficjalnie odsłonili go m.in. poseł Maciej Małecki oraz władze gminy w osobach Józefa Grzegorza Kurka, burmistrza Mszczonowa oraz Łukasza Koperskiego, przewodniczącego Rady Miasta Mszczonowa. Autorem murala jest dr Rafał Rostowiński artysta, twórca Gdańskiej Szkoły Muralu.
- Stajemy tu by oddać hołd polskim bohaterom. Którzy stanęli do rozkazu, który wówczas był niewykonalny. Żołnierz polski nie miał w 1939 roku zadania pokonać armii niemieckiej. Tego nie dokonałby żadna ówczesna, europejska armia. Żołnierz polski miał walczyć tak długo póki z pomocą nie przyjdą sojusznicy – Anglia i Francja – mówił podczas odsłonięcia murala poseł Maciej Małecki. – Nasi przodkowie, pomni tego jak droga jest niepodległość, bronili Polski od samej granicy. W miejscach takich jak Mszczonów pokazaliśmy, że Niemcy nie mogą czuć się pewnie na naszej ziemi – mówił.
Przypomniał, że to dzięki takim żołnierzom jak Strzelcy Kaniowscy możemy dziś żyć w wolnym kraju. W ocenie posła murale to nie tylko piękne dzieła ale też edukacja.
- Niech każdy, kto będzie przechodził tą ulicą spojrzy na mural i niech w chwili zadumy wróci pamięcią do tamtych czasów i odda cześć żołnierzom, którzy nie szczędzili krwi by Polska była wolna –
- Mamy piękne, historyczne wspomnienie bitwy mszczonowskiej oraz towarzystwo historyczne. Gdy przyszedłem tu do pracy nie istniała żadna historia. Dziękuję wszystkim – mówił Józef Grzegorz Kurek. Zapewniał Rafała Rostowińskiego, że zleceń w Mszczonowie na tego typu dzieła będzie więcej.
- Mamy jeszcze wiele pomysłów, nie tylko historycznych. Trzeba ożywiać miasto i tworzyć nowoczesną architekturę. Robimy wszystko by Mszczonów funkcjonował na mapie Europy – mówił burmistrz.
Słowa uznania skierował też w liście Mariusz Błaszczak, Minister Obrony Narodowej. Dziękował za inicjatywę. Autor murala nie krył wzruszenia. Jak mówił, robi to co kocha.
- Jestem bardzo szczęśliwy, że mogę realizować swoje marzenia z dzieciństwa, że kultywuję coś co uznawane było za coś archaicznego – czyli malarstwo historyczne. Sztuka uliczna jest dostępna na co dzień. Mój wernisaż trwa 24 godziny na dobę. Ten mural ma inspirować do historii. Jeśli jedna na sto osób zainteresuje się nim, sięgnie do książek, to będzie sukces – mówił Rafał Rostowiński.
Jednym z pomysłodawców stworzenia muralu było Stowarzyszenie Wspólnota Żyrardowa kierowane przez Krystynę Lenarczyk. Przy szybkich decyzjach burmistrza Mszczonowa oraz dzięki poparciu Macieja Małeckiego pomysł udało się zrealizować. W uroczystości odsłonięcia muralu wzięli udział uczniowie szkół średnich, mieszkańcy, członkowie GRH Strzelcy im. 31 pułku Strzelców Kaniowskich, poczty sztandarowe szkół oraz „Solidarności”, wąłdze gminy Mszczonów oraz powiatu żyrardowskiego oraz żołnierze 37. Sochaczewskiego Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej. Po uroczystości, w szkole odbyło się wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych.
Mural na mszczonowskiej podstawówce nie jest jednak jedynym, który powstał w ostatnim czasie w Mszczonowie. Rafał Rostowiński prowadził też trzydniowe warsztaty z uczniami Liceum Ogólnokształcącego w Mszczonowie.
- Podczas zajęć uczniowie uczyli się doboru odpowiednich zdjęć, wykonywania szablonów i samego malowania – wyjaśnia Mariola Mońko, dyrektor mszczonowskiego liceum.
Efektem prac jest mural, który powstał na ścianie LO. Rękę do jego powstania, dosłownie, przyłożył m. in. poseł Maciej Małecki. Autorami większości elementów są licealiści.
Jarosław Pięcek, GCI