Izba Pamięci Ziemi Mszczonowskiej

Odnośniki

  • Mszczonowianie pamiętają o Strzelcach Kaniowskich

Obchody Bitwy Mszczonowskiej

Obchody 79. rocznicy Bitwy Mszczonowskiej`39 obfitowały w wiele wydarzeń. Zaangażowanych w nie zostało kilka instytucji na czele z Urzędem Miejskim w Mszczonowie. Wszystko rozpoczęło się 11 września, kiedy to członkowie GRH STRZELCY 31 pSK postanowili, że uczczą to pamiętne wydarzenie pracowicie, porządkując leśną mogiłę w lesie w Gnojnie. Miejsce upamiętniające wrześniowego żołnierza NN, który w tym miejscu oddał swe życie za Ojczyznę od lat pozostaje pod opieką mszczonowskich rekonstruktorów. Położona w lesie mogiła znajduje się na linii, na którą Strzelcy Kaniowscy wycofali się z Mszczonowa zaraz po stoczonej w mieście zwycięskiej bitwie z oddziałami XVI Korpusu Pancernego Wehrmachtu.
Następne rocznicowe wydarzenia odbyły się w weekend 15-16 września. W nocy z soboty na niedzielę - jak co roku w tym okresie- z lasów okalających Puszczę Mariańską wyruszył Nocny Rajd Śladami Kaniowszczyków. Mieszkańcy, którzy odpowiedzieli na zaproszenie Gminnego Centrum Informacji oraz Mszczonowskiego Stowarzyszenia Historycznego i przeszli drogą, jaką żołnierze podpułkownika Wincentego Wnuka maszerowali w nocy z 10 na 11 września 1939 roku, wysłuchali wielu ciekawych gawęd, dotyczących historii. W trakcie Rajdu rekonstruktorzy opowiadali mszczonowianom o umundurowaniu i wyposażeniu żołnierza wrześniowego, a także przybliżyli im historię 31 pSK oraz samej Bitwy Mszczonowskiej. Rajd trwał od godziny 21:00 aż do 3:00 w nocy. Jego organizację wsparli na zasadzie wolontariatu: Anna Witecka i Marek Tadrzak.
16.09 od samego rana członkowie GRH przystąpili do budowy strzeleckiego toru przeszkód dla młodzieży. W niedzielne popołudnie młodzi mieszkańcy Mszczonowa mogli na przykościelnych błoniach, położonych nad Okrzeszą, sprawdzić na nim swoją kondycję. Kolejnymi atrakcjami obchodów były: strzelnica ASG, wrześniowa diorama, a także możliwość skosztowania wojskowej grochówki oraz kiełbaski z ogniska.
Główne obchody 79. Rocznicy Bitwy Mszczonowskiej odbyły się podczas sumy w mszczonowskiej farze. We Mszy Świętej uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych z burmistrzem Józefem Grzegorzem Kurkiem oraz przewodniczącym Rady Miejskiej Łukaszem Koperskim. Eucharystię w intencji Bohaterów Bitwy Mszczonowskiej sprawował dziekan Dekanatu Mszczonów ks. prałat Tadeusz Przybylski. Kapłan w wygłoszonej homilii wielokrotnie powtarzał jak ważny jest patriotyzm i to nie tylko w chwilach najwyższej próby, jaką była chociażby wojna obronna 1939 roku, ale także w dniu codziennym, kiedy to powinniśmy żyć, pracować i uczyć się dla wzmocnienia Ojczyzny. Dziekan podziękował także wszystkim, którzy kultywują historię i dbają o to, aby była ona przekazywana kolejnym, młodym pokoleniom.
Po zakończeniu Mszy Świętej Strzelcy wraz z mszczonowskim harcerzami, których Hufiec – przypomnijmy- nosi imię 31 pułku Strzelców Kaniowskich, udali się do przykościelnej mogiły, gdzie we wrześniu 1939 roku spoczęły ciała trzech rozstrzelanych mszczonowskich zakładników, jakim Niemcy odebrali życie w zemście za zwycięską bitwę Kaniowszyków. Rozstrzelanymi byli ówcześni: proboszcz, lekarz oraz burmistrz Mszczonowa (ks. Kanonik Józef Wierzejski, doktor Stanisław Zarachowicz i burmistrz Aleksander Tański). Światło pamięci pod mszczonowskim pomnikiem Strzelców Kaniowskich zapłonęło natomiast jeszcze w nocy z 15 na 16 września, kiedy to do miasta dotarli uczestnicy -wspomnianego wcześniej- Nocnego Rajdu.
Rocznicową niedzielę zakończyli harcerze, którzy na przykościelnych błoniach przy ognisku poprowadzili nastrojową wieczornicę.
Zakończenie całych tegorocznych obchodów 79. Rocznicy Bitwy Mszczonowskiej miało natomiast miejsce dopiero we wtorek 18 września, kiedy to w centrum miasta odbyła się uroczystość odsłonięcia patriotycznego muralu, wykonanego wg. projektu dr. Rafała Roskowińskiego. W odsłonięciu uczestniczyli: poseł na Sejm RP Maciej Małecki- sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, a także przedstawiciel Ministra Obrony Narodowej Łukasz Kudlicki (szef gabinetu politycznego ministra Mariusza Błaszczaka). Asystę wojskową wydarzenia zapewniła kompania honorowa 38 Sochaczewskiego Dywizjonu Zabezpieczenia Obrony Powietrznej im. mjr. Feliksa Kozubowskiego. Wrześniową prezentację, nawiązującą do wydarzeń z wojny obronnej 1939 roku przygotowali mszczonowscy rekonstruktorzy. Po odsłonięciu muralu, przedstawiającego dowódcę 31 pSK podpułkownika Wincentego Wnuka i jego żołnierzy, wszystkich gości zaproszono do budynku Szkoły Podstawowej w Mszczonowie na koncert pieśni patriotycznej
Warto na koniec napisać kilka słów o autorach gigantycznych rozmiarów dzieła sztuki, które już na długie lata zdobić będzie centrum Mszczonowa.
Mural, upamiętniający Bitwę Mszczonowską`39, stworzyli artyści z Fundacji Rosko Art, których patriotyczne prace można znaleźć w wielu polskich miastach. W trzyosobowej ekipie muralistów zaangażowanych w mszczonowskie przedsięwzięcie znaleźli się: dr Rafał Roskowiński, artysta malarz, pionier współczesnego polskiego muralizmu, twórca Gdańskiej Szkoły Muralu, Katarzyna Sukus - prezes Fundacji Rosko ART oraz Dominika Stręciwilk - absolwentka lubelskiego UMCS-u, z którego studentami często współpracuje Fundacja. Projekt, dzięki któremu sfinansowany został mural był autorstwa Stowarzyszenia „Wspólnota Żyrardowa”. Prezes Stowarzyszenia Krystyna Lenarczyk poprowadziła osobiście uroczystość oficjalnego odsłonięcia muralu, a także dziękowała wszystkim osobom, które wsparły ideę jego zaistnienia właśnie w Mszczonowie. W tym gronie wymieniła m.in.: posła Macieja Małeckiego, burmistrza Józefa Grzegorza Kurka oraz dyrektor GCI Beatę Sznajder.
Tekst: Piotr Dymecki
GRH STRZZELCY Mszczonów
Foto: Marek Wardak
Prezes MSH Mszczonów
Foto: Jarosław Pięcek
GCI Mszczonów
  • Mszczonowianie pamiętają o Strzelcach Kaniowskich
  • Mszczonowianie pamiętają o Strzelcach Kaniowskich
  • Mszczonowianie pamiętają o Strzelcach Kaniowskich

« wstecz

Kalendarz historyczny

«listopad 2022»
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30

Wsparli nas

Odwiedź nas - zapraszamy!

WSTĘP WOLNY

W sprawie zwiedzania prosimy o wcześniejszy kontakt.

 

IZBA PAMIĘCI ZIEMI MSZCZONOWSKIEJ

Aleksandra Kacprzak - tel. 667 841 959

Barbara Gryglewska – tel. 531 997 560

mail: ipzm@izba.mszczonow.pl

IZBA PAMIĘCI RODZINY MAKLAKIEWICZÓW

Magdalena Podsiadły - tel. 605 869 094

Aleksandra Kacprzak - tel. 667 841 959

mail: izba.maklakiewicz@gci.mszczonow.pl

 

W sprawach pilnych prosimy o kontakt

z Gminnym Centrum Informacji w Mszczonowie

tel: 46 857 30 71

Skontaktuj się z nami

Izba Pamięci Ziemi Mszczonowskiej

96-320 Mszczonów, ul. Warszawska 23

mail: ipzm@izba.mszczonow.pl

Aleksandra Kacprzak - 667 841 959

Barbara Gryglewska - 531 997 560

Izba Pamięci Rodziny Maklakiewiczów
 
96-320 Mszczonów, ul. Kościuszki 1
 
tel.: 605 869 094
 
mail: izba.maklakiewicz@gci.mszczonow.pl

Archiwalia Izby Pamięci

Copyright Izba Pamięci Ziemi Mszczonowskiej 2012. Wszelkie prawa zastrzeżone.