Izba Pamięci Ziemi Mszczonowskiej

Odnośniki

 • Wybiła godzina „W”.

Wybiła godzina „W”

1 sierpnia 1944 r. o godz. 17 wybuchło Powstanie Warszawskie – narodowowyzwoleńczy zryw, który z założenia miał trwać tydzień. Heroizm walczących, głównie ludzi młodych, sprawił, że walki z Niemcami o stolicę trwały 63 dni. Powstanie Warszawskie zakończyło się nocą, z 2 na 3 października 1944 r., podpisaniem układ o zaprzestaniu działań wojennych.

Godzina „W”, bo taki kryptonim nosił moment rozpoczęcia walk, to chwila ważna dla wielu Polaków. W całym kraju kolejne rocznice wybuchu Powstania Warszawskiego upamiętnia wycie syren alarmowych czy bicie dzwonów. Chwili zadumy i uhonorowania bohaterów, walczących o stolicę, nie zabrakło w Mszczonowie.

Podobnie jak rok temu, lokalne obchody 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego zorganizowała nieformalna grupa „Legia-Mszczonów”, która skupia młodych kibiców stołecznego klubu piłkarskiego, pochodzących z terenu całej gminy. Pierwszym elementem upamiętnienia, który zaplanowała lokalna młodzież, było powstanie patriotycznego muralu. Członkowie grupy, korzystając z własnych środków, stworzyli okolicznościową grafikę na budynku, położonym przy ul. 3 Maja w Mszczonowie. Wszystko zaplanowano tak, by mural był gotowy już rano, 1 sierpnia.

Kulminacją świętowania 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego było spotkanie na Placu Piłsudskiego. Już od kilku tygodni członkowie grupy „Legia-Mszczonów” promowali wspólne uczczenie stołecznego zrywu poprzez media społecznościowe. Na portalu Facebook pojawił się nawet okolicznościowy spot, zachęcający do pojawienia się 1 sierpnia na mszczonowskim placu.

Mieszkańcy nie zawiedli młodych kibiców. Na placu pojawiły się osoby w różnym wieku, często całe rodziny. Wielu z uczestników wydarzenia miało ze sobą biało-czerwone flagi. Nie będzie przesadą stwierdzenie, że w tym roku na wspólną „minutę” zadumy zdecydowało się więcej osób niż w minionym. Przed mszczonowską remizą ustawiono pojazdy strażackie miejscowej OSP, przed którymi czekali ochotnicy, gotowi na wspólne uczczenie tej ważnej, historycznej rocznicy.

Punktualnie o godz. 17, podobnie jak w całej Polsce, zawyły syreny alarmowe, oznajmiając wybicie godziny „W”. Tuż przed tym momentem młodzi kibice ustawili się w zorganizowanej kolumnie z wielkimi transparentami „Mszczonów Pamiętamy” oraz „Bóg, Honor, Ojczyzna”. Po zamilknięciu sygnału dźwiękowego młodzież odpaliła flary a cały Plac Piłsudskiego spowił gęsty, biało-czerwony dym. Wszystko to przy akompaniamencie wspólnie odśpiewanego „Mazurka Dąbrowskiego”. Po zakończeniu hymnu historię Powstania Warszawskiego zebranym przybliżyła radna Barbara Gryglewska, przewodnicząca Komisji Oświaty i Spraw Społecznych, której towarzyszył wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Waldemar Suski.

- Media i starsze pokolenia ciągle narzekają „ach, ta dzisiejsza młodzież…” a tymczasem my, w Mszczonowie, możemy tak wzdychać, ale… z podziwem. Dla jej zaangażowania, patriotyzmu i bezinteresowności – napisał na facebookowym profilu Forum Samorządowego Organizacji Pozarządowych przewodniczący Rady Miejskiej Łukasz Koperski, wyrażając podziw dla członków grupy „Legia-Mszczonów”, którzy podejmują starania, by upamiętniać ważne wydarzenia z historii Polski. Trudno nie zgodzić się z jego słowami. W tym roku młodzi kibice kolejny raz udowodnili, jak bliskie są im patriotyczne ideały. Pokazali, że pamiętają a wraz z nimi o 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego pamiętali także mieszkańcy Ziemi Mszczonowskiej. Wspólne upamiętnienie tej historycznej daty na chwilę przeniosło uczestników do lata 1944 roku i grozy okupowanej stolicy.

Dagmara Bednarek, GCI

 • Wybiła godzina „W”.
 • Wybiła godzina „W”.
 • Wybiła godzina „W”.
 • Wybiła godzina „W”.
 • Wybiła godzina „W”.
 • Wybiła godzina „W”.
 • Wybiła godzina „W”.
 • Wybiła godzina „W”.
 • Wybiła godzina „W”.
 • Wybiła godzina „W”.
 • Wybiła godzina „W”.
 • Wybiła godzina „W”.

« wstecz

Kalendarz historyczny

«październik 2020»
P W Ś C P S N
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31

Wsparli nas

Odwiedź nas - zapraszamy!

WSTĘP WOLNY

W sprawie zwiedzania prosimy o wcześniejszy kontakt.

 

IZBA PAMIĘCI ZIEMI MSZCZONOWSKIEJ

Aleksandra Kacprzak - tel. 667 841 959

Barbara Gryglewska – tel. 531 997 560

mail: ipzm@izba.mszczonow.pl

IZBA PAMIĘCI RODZINY MAKLAKIEWICZÓW

Magdalena Podsiadły - tel. 605 869 094

Aleksandra Kacprzak - tel. 667 841 959

mail: izba.maklakiewicz@gci.mszczonow.pl

 

W sprawach pilnych prosimy o kontakt

z Gminnym Centrum Informacji w Mszczonowie

tel: 46 857 30 71

Skontaktuj się z nami

Izba Pamięci Ziemi Mszczonowskiej

96-320 Mszczonów, ul. Warszawska 23

mail: ipzm@izba.mszczonow.pl

Aleksandra Kacprzak - 667 841 959

Barbara Gryglewska - 531 997 560

Izba Pamięci Rodziny Maklakiewiczów
 
96-320 Mszczonów, ul. Kościuszki 1
 
tel.: 605 869 094
 
mail: izba.maklakiewicz@gci.mszczonow.pl

Archiwalia Izby Pamięci

Copyright Izba Pamięci Ziemi Mszczonowskiej 2012. Wszelkie prawa zastrzeżone.