Izba Pamięci Ziemi Mszczonowskiej

Odnośniki

  • Gramofon odtwarzający muzykę z płyty winylowej, podczas zajęć wakacyjnych w Izbie Pamięci.

Od gramofonu do MP3

Taki tytuł nosiły jedne z wakacyjnych zajęć, które dla dzieci i młodzieży przygotowało Gminne Centrum Informacji. W prowadzonej przez GCI Izbie Pamięci Rodziny Maklakiewiczów uczestnicy mogli prześledzić historię odtwarzania muzyki, którą opowiedziała Aleksandra Kacprzak.

Jak można się było dowiedzieć podczas zajęć, początkowo nuty zapisywano wyłącznie na papierze. Człowiek, który chciał posłuchać muzyki, musiał więc udać się na koncert. Nie było możliwości utrwalania dźwięków. Ta pojawiła się dopiero wraz z fonografem, trochę zapomnianym wynalazkiem Thomasa Edisona. Urządzenie to było jednym z pierwszych, które umożliwiały nagrywanie muzyki. Dźwięk był zapisywany za pomocą igły na cylindrze zakładanym na walec. Ten ostatni początkowo napędzała korbka, a z czasem zastąpił ją mechanizm sprężynowy. Rylec wykonywano z diamentu a rowki żłobione były na cynowej folii owiniętej wokół stalowego walca. Ostatni fonograf wyprodukowano w 1929 r., ponieważ został on wyparty przez gramofon.

Już w 1887 r. Emil Berliner zmodyfikował wynalazek Edisona, zastępując walce płytami woskowymi. Jeszcze w tym samym roku pomysłodawca opatentował swoją konstrukcję i tak rozpoczęła się kariera gramofonu, która trwa w zasadzie do dnia dzisiejszego.

Kolejny przełom w nagrywaniu i odtwarzaniu muzyki nastąpił tuż po zakończeniu II wojny światowej, w 1948 r., kiedy firma CBS-Columbia zaprezentowała nowy rodzaj nośnika – płytę winylową. Gwarantowała ona nie tylko nieprzerwane odtwarzanie muzyki, ale również o wiele lepszą jakość uzyskiwanego dźwięku. Nie jest więc niczym dziwnym, że jej popularność z roku na rok rosła.

W roku 1963 pojawiła się następczyni płyty winylowej – kaseta magnetofonowa. Nośnikiem zapisanych na niej danych była taśma magnetyczna. Za pomocą magnetofonów muzykę odtwarzano jeszcze w latach 90. XX w. Co więcej, fabryka tego typu kaset nadal działa w Springfield, w Stanach Zjednoczonych, i nic nie wskazuje na jej rychłe zamknięcie. Podobnie zresztą w ostatnich latach do łask wróciły płyty winylowe i gramofony. Coraz większa liczba melomanów odtwarza muzykę właśnie za ich pomocą. Winyle być może nie gwarantują dźwięku na poziomie współczesnych urządzeń, ale nie można im odmówić nastrojowości i niepowtarzalnego klimatu retro.

Lata 80. XX w. to już pojawienie się płyt kompaktowych, których stworzenie było zwieńczeniem współpracy firm Sony i Philips. Technologia cyfrowa zapewniła nie tylko niespotykaną wcześniej jakość nagranego dźwięku, ale także większość pojemność nośników. Historię odtwarzania muzyki zakończyła opowieść o formacie MP3 – wciąż najpopularniejszym sposobem zapisywania utworów.

Czego jeszcze mogli się dowiedzieć uczestnicy zajęć w dawnym domu Maklakiewiczów? Poznali, na przykład, różnice pomiędzy płytą winylową a CD a także dyskutowali, jakie są obecnie najpopularniejsze formy słuchania muzyki. Warsztaty zakończyła praca manualna. Każdy z uczestników zajęć zaprojektował i wykonał własną okładkę płyty winylowej.

Na kolejne, wakacyjne zajęcia zapraszamy do Izby Pamięci Rodziny Maklakiewiczów już w kolejną (i wszystkie następne!), letnią środę w godz. 12:00-14:30!

Dagmara Bednarek, GCI

  • Projektowanie okładki płyty winylowej, podczas zajęć wakacyjnych w Izbie Pamięci.

« wstecz

Kalendarz historyczny

«listopad 2022»
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30

Wsparli nas

Odwiedź nas - zapraszamy!

WSTĘP WOLNY

W sprawie zwiedzania prosimy o wcześniejszy kontakt.

 

IZBA PAMIĘCI ZIEMI MSZCZONOWSKIEJ

Aleksandra Kacprzak - tel. 667 841 959

Barbara Gryglewska – tel. 531 997 560

mail: ipzm@izba.mszczonow.pl

IZBA PAMIĘCI RODZINY MAKLAKIEWICZÓW

Magdalena Podsiadły - tel. 605 869 094

Aleksandra Kacprzak - tel. 667 841 959

mail: izba.maklakiewicz@gci.mszczonow.pl

 

W sprawach pilnych prosimy o kontakt

z Gminnym Centrum Informacji w Mszczonowie

tel: 46 857 30 71

Skontaktuj się z nami

Izba Pamięci Ziemi Mszczonowskiej

96-320 Mszczonów, ul. Warszawska 23

mail: ipzm@izba.mszczonow.pl

Aleksandra Kacprzak - 667 841 959

Barbara Gryglewska - 531 997 560

Izba Pamięci Rodziny Maklakiewiczów
 
96-320 Mszczonów, ul. Kościuszki 1
 
tel.: 605 869 094
 
mail: izba.maklakiewicz@gci.mszczonow.pl

Archiwalia Izby Pamięci

Copyright Izba Pamięci Ziemi Mszczonowskiej 2012. Wszelkie prawa zastrzeżone.