Czwarta sala- „etnograficzna”, to przedwojenna, zrekonstruowana izba mieszkalna, wyposażona w tzw. mszczonowskie meble, jakie powstawały w lokalnym zagłębiu rzemieślniczym, w którym branża stolarska było i jest do dziś bardzo licznie reprezentowana.
Wielkanoc, to jedne z najpiękniejszych, wiosennych świąt. W czasach przedwojennych cały okres postu zakończony Wielką Niedzielą i lanym poniedziałkiem przesycony był zwyczajami, z których większość została już zapomniana. Spróbujmy odkopać je z zakamarków pamięci.
W Mszczonowie w okresie międzywojennym mieszkania były gęsto zaludnione. Każda z rodzin miała około trójki dzieci, a niejednokrotnie zdarzało się, że było ich dziewięcioro, czy nawet jedenaścioro. Izbę przedzielano za pomocą płyty lub drewnianej ścianki z zamontowanymi drzwiami tak, aby powstały dwa pomieszczenia – kuchnia i pokój.
Święta Bożego Narodzenia już za nami. W domach już nie pachną choinki, dzieciom zdążyły się znudzić otrzymane prezenty, a dorosłych z powrotem porwała codzienna rutyna a dodatkowo karnawałowe bale. W tym szczególnym czasie, kiedy dobra zabawa z najbliższymi jest wręcz wskazana, warto pokazać, jak kiedyś ludzie, pozbawieni cudów techniki, a jednak bliżsi sobie nawzajem, spędzali ten magiczny czas od Adwentu do zakończenia karnawału, przeplatając prastare pogańskie obyczaje z chrześcijańską tradycją a uśmiechy szczęścia z chwilami zadumy.