Izba Pamięci Ziemi Mszczonowskiej

Odnośniki

Przedwojenna izba mszczonowska

W Mszczonowie w okresie międzywojennym mieszkania były gęsto zaludnione. Każda z rodzin miała około trójki dzieci, a niejednokrotnie zdarzało się, że było ich dziewięcioro, czy nawet jedenaścioro. Izbę przedzielano za pomocą płyty lub drewnianej ścianki z zamontowanymi drzwiami tak, aby powstały dwa pomieszczenia – kuchnia i pokój. W pierwszej z części mieszkalnych umieszczano warsztat rzemieślniczy, w Mszczonowie najczęściej szewski lub stolarski. Dalej znajdowała się tam również kaflowa kuchnia z lepką do siedzenia i grzania się, szafka kuchenna na naczynia, na której stawiano również wiadro z wodą do picia. Oprócz tego w kuchni umieszczano wiadro na zlewki, miskę do mycia i, jeżeli starczyło miejsca – kredens. Na ścianach wieszano ręcznie haftowane makatki i serwetki, przedstawiające owoce, maki, ptaki lub kwiaty na czarnym, wełnianym tle. Bardzo często w kuchni znajdował się też kącik higieniczny, oddzielony zawieszoną na drucie zasłonką,.

W części pokojowej dawni mieszkańcy Mszczonowa ustawiali pod ścianą dwa łóżka. Każde z nich przykrywała pluszowa kapa, w kolorze zielonym lub bordowym, na której układano dużą poduszkę i jasiek. W łóżkach umieszczano sienniki wypchane słomą, wymienianą okresowo. Także stół przykryty był pluszową kapą oraz, dodatkowo, ozdobną serwetką, kładzioną na skos. W komodzie znajdowała się wymaglowana bielizna pościelowa, a na samym meblu kładziono haftowane serwetki i stawiano wypielęgnowany mosiężny krzyż w otoczeniu lichtarzy. Oprócz tego do wyposażenia części pokojowej należały również szafa z dwoma szufladami, koronkowe firanki, które prano, gotowano i krochmalono oraz słupek przykryty haftowaną serwetką, na którym często stawiano rośliny, najczęściej asparagus. Kolejnym domowym meblem była etażerka – rodzaj szafki z półkami, na których umieszczano książki, gazety (np. „Rycerza Niepokalanej”), fotografie, gliniane figurki oraz haftowane serwetki. W pokoju znajdowała się również drewniana kołyska, wyłożona siennikiem ze słomy. Oprócz tego, w tej części mieszkalnej ustawiano także stoliczek, nad którym wieszano lustro. Na jego blacie kładziono szczotkę z wetkniętym w nią grzebieniem oraz kosmetyki, na przykład puder i szminkę.

W niektórych domach pojawiała się również maszyna do szycia marki Singer, radio lub gramofon. Swoje okna mszczonowianie ozdabiali pelargoniami, a ściany świętymi obrazami: Panem Jezusem i Matką Boską z Otwartym Sercem, Świętą Agatą, która broniła od ognia, wizerunkiem Matki Boskiej Częstochowskiej. Ponadto, nad wejściem do izby obowiązkowo powieszony był krzyż – symbol rodziny katolickiej. Podłogi były wykonane z drewna, a przykrywano je chodnikami wykonanymi ze ścinek materiału. Mszczonowskie izby były ogrzewane za pomocą pieców kaflowych.

W okresie międzywojennym mieszkanie nie było jednak tylko i wyłącznie środowiskiem pracy, odpoczynku i spożywania posiłków. Rodzinna izba pełniła również funkcję miejsca spotkań oraz familijnych imprez - to właśnie w niej odbywały się chrzciny, wesela i inne uroczystości. W takiej chwili z mieszkania wynoszono sprzęty, żeby powiększyć wolną przestrzeń.

 

Oprac.: Dagmara Bednarek

« wstecz

Kalendarz historyczny

«listopad 2020»
P W Ś C P S N
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30

Wsparli nas

Odwiedź nas - zapraszamy!

WSTĘP WOLNY

W sprawie zwiedzania prosimy o wcześniejszy kontakt.

 

IZBA PAMIĘCI ZIEMI MSZCZONOWSKIEJ

Aleksandra Kacprzak - tel. 667 841 959

Barbara Gryglewska – tel. 531 997 560

mail: ipzm@izba.mszczonow.pl

IZBA PAMIĘCI RODZINY MAKLAKIEWICZÓW

Magdalena Podsiadły - tel. 605 869 094

Aleksandra Kacprzak - tel. 667 841 959

mail: izba.maklakiewicz@gci.mszczonow.pl

 

W sprawach pilnych prosimy o kontakt

z Gminnym Centrum Informacji w Mszczonowie

tel: 46 857 30 71

Skontaktuj się z nami

Izba Pamięci Ziemi Mszczonowskiej

96-320 Mszczonów, ul. Warszawska 23

mail: ipzm@izba.mszczonow.pl

Aleksandra Kacprzak - 667 841 959

Barbara Gryglewska - 531 997 560

Izba Pamięci Rodziny Maklakiewiczów
 
96-320 Mszczonów, ul. Kościuszki 1
 
tel.: 605 869 094
 
mail: izba.maklakiewicz@gci.mszczonow.pl

Archiwalia Izby Pamięci

Copyright Izba Pamięci Ziemi Mszczonowskiej 2012. Wszelkie prawa zastrzeżone.