Izba Pamięci Ziemi Mszczonowskiej

Odnośniki

 • Czołówka rozpoczynająca film o historii odpustów na Ziemi...

Historia odpustów na Ziemi Mszczonowskiej

Jeszcze nie tak dawno temu odpusty parafialne, odbywające się w małych miasteczkach lub na wsiach, były nie lada wydarzeniami. Dzień, w którym czczono patrona danej świątyni, był niezwykle ważny dla całej społeczności wiernych. Współczesne odpusty zatraciły swój charakter a związane z nimi tradycje powoli zanikają.

 • Podsumowanie zajęć umuzykalniających

Podsumowanie zajęć umuzykalniających odbywających się w Izbie Pamięci Rodziny Maklakiewiczów

Gminne Centrum Informacji, podsumowując zajęcia umuzykalniające, odbywające się w Izbie Pamięci Rodziny Maklakiewiczów dziękuje uczestnikom, ich rodzicom, a także instruktorom za pracę, jaką włożyli w naukę gry na instrumentach. 

 • Uczestnicy wakacyjnych warsztatów "Huty szkła w okolicach...

Porozmawiajmy o… szkle!

Trudno sobie chyba wyobrazić dzisiejszy świat bez szkła. Z tego materiału zbudowane są przecież nie tylko szyby w oknach, ale także szklanki, soczewki okularów czy ekologiczne butelki. Skąd jednak bierze się szkło?

 • Plakat promocyjny Zlotu Pojazdów Zabytkowych

VII ½ Zlot Pojazdów Zabytkowych w Mszczonowie

Jedni wspominają te czasy z nostalgią, inni odetchnęli, że już minęły a jeszcze inni… w ogóle ich nie pamiętają. Wszystkich, którzy chcą poczuć ducha Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej zapraszamy 22 sierpnia 2021 r. do parku przy ul. Sienkiewicza w Mszczonowie na imprezę „Wspomnienie PRL-u”. Zlot Pojazdów Zabytkowych  będzie jedną z jej atrakcji.

 • Eksponat lipca - gdańskie meble: komoda, kredens, krzesła.

Meble gdańskie, druga połowa XIX wieku

Meble gdańskie dzięki swojej budowie oraz tradycji są symbolem najlepszego rzemiosła, w którym wielką uwagę zwracano zarówno na formę, jak i materiał, z którego były wykonywane. Wyróżniają się bogatą dekoracją rzeźbiarską oraz szlachetnymi proporcjami.

 • Gramofon odtwarzający muzykę z płyty winylowej, podczas...

Od gramofonu do MP3

Taki tytuł nosiły jedne z wakacyjnych zajęć, które dla dzieci i młodzieży przygotowało Gminne Centrum Informacji. W prowadzonej przez GCI Izbie Pamięci Rodziny Maklakiewiczów uczestnicy mogli prześledzić historię odtwarzania muzyki, którą opowiedziała Aleksandra Kacprzak.

 • Wystawa plenerowa "Mszczonów dawniej i dziś".

Zapraszamy na plenerową wystawę fotografii!

Gminne Centrum Informacji zaprasza na wyjątkową, plenerową wystawę fotografii „Mszczonów dawniej i dziś”, która już od dziś jest wyeksponowana na ogrodzeniu przykościelnego parku miejskiego.

 • Plakat z informacją o zajęciach organizowanych w ramach...

Wakacje 2021 z Izbami Pamięci

Od gramofonu do MP3

Podczas warsztatów porozmawiamy o rozwoju nośników dźwiękowych oraz urządzeń służących do ich odtwarzania.

Posłuchamy muzyki z gramofonu, zaprojektujemy okładki do płyt winylowych oraz zajmiemy się recyklingiem zniszczonych winyli.

 • Plakat informacyjny nt. otwarcia Galerii w IPRM z okazji...

Noc Muzeów 2021 - Otwarcie Galerii w Izbie Pamięci Rodziny Maklakiewiczów

Tegoroczną Noc Muzeów zakończymy filmem z symbolicznego otwarcia Galerii w Izbie Pamięci Rodziny Maklakiewiczów, w której obejrzeć można wystawę „Mszczonów na starej fotografii” - ukazującą historię naszego miasta w czarno-białych kadrach. 

 • Plakat informacyjny nt. Quizu "Co wiesz o historii...

Noc Muzeów 2021 - QUIZ „Co wiesz o historii Mszczonowa?”

Następnym punktem naszej wirtualnej Nocy Muzeów jest QUIZ „Co wiesz o historii Mszczonowa?”

Kilka pytań sprawdzi Waszą wiedzę na temat historii naszego miasta, a po każdej udzielonej odpowiedzi, czeka na Was krótka ciekawostka historyczna.

 • Plakat informacyjny nt. Questu "Spacer z historią...

Noc Muzeów 2021 - QUEST "Spacer z historią Mszczonowa w tle"

Noc Muzeów rozpoczynamy od QUESTU „Spacer z historią Mszczonowa w tle”.

Wierszowane wskazówki oprowadzą Was po historycznych miejscach naszego miasta.

 • Plakat z informacją o wydarzeniach w ramach "Nocy Muzeów...

Noc Muzeów 2021

W sobotę, 15 maja, Gminne Centrum Informacji wraz z Izbami Pamięci zaprasza na WIRTUALNĄ NOC MUZEÓW!

W czasie lockdownu Izba Pamięci Rodziny Maklakiewiczów poszerzyła swoją stałą ofertę dla zwiedzających o Galerię, w której będzie można obejrzeć wystawę „Mszczonów na starej fotografii” - ukazującą historię naszego miasta w czarno-białych kadrach.

 • Tadeusz Wojciech Maklakiewicz na zdjęciu

25. rocznica śmierci Tadeusza Wojciecha Maklakiewicza

21 marca br. mija 25 lat od śmierci Tadeusza Wojciecha, najmłodszego z dzieci Rozalii i Jana Nepomucena Maklakiewiczów. Z tej okazji przypominamy sylwetkę tego urodzonego w Mszczonowie kompozytora, pedagoga, prawnika i działacza muzycznego.

 • Wykonawcy utworu "Przybyli ułani pod okienko"

Z piosenką i ułanami „pod okienkiem”

Utworem „Przybyli ułani pod okienko” zamykamy nasz tydzień z pieśniami patriotycznymi, które wykonali uczestnicy zajęć umuzykalniających prowadzonych przez Gminne Centrum Informacji w Izbie Pamięci Rodziny Maklakiewiczów.

 • Uczestniczki Zajęć Umuzykalniających

Muzycznym szlakiem „Pierwszej Kadrowej”

Kontynuujemy nasz tydzień z pieśnią patriotyczną. Tym razem z uczestnikami naszych zajęć umuzykalniających prezentujemy utwór „Pierwsza Kadrowa”.

 • Uczestniczki Zajęć Umuzykalniających

Z pieśnią patriotyczną w Izbie Maklakiewiczów

Jeszcze w październiku na Facebooku „Merkuriusza Mszczonowskiego” pokazywaliśmy Wam zdjęcia z naszego „studia nagraniowego” i obiecywaliśmy muzyczną niespodziankę. Tak naprawdę wyszły nam aż cztery! Rozpoczynamy więc tydzień z pieśnią patriotyczną.

Izba Pamięci Rodziny Maklakiewiczów

w dniach 1 – 2 października 2020 r.

będzie nieczynna dla zwiedzających

Za utrudnienia przepraszamy!

 • 81. rocznica wybuchu II wojny światowej

81. rocznica wybuchu II wojny światowej

1 września 1939 r. godziny poranne - na gdańskim półwyspie Westerplatte rozlegają się strzały z niemieckiego pancernika szkolnego Schleswig-Holstein. Jeszcze wcześniej zbombardowane zostały Wieluń i Tczew.

 • Dworek Gnojna

Dworek Gnojna - historyczne skarby gminy

W okolicach Mszczonowa znajduje się kilka miejscowości o dość bogatej przeszłości. Jedną z nich jest wieś Gnojna, znajdująca się w odległości 5 km od Mszczonowa. Przeszłość Gnojny sięga potopu szwedzkiego. Prawdopodobnie z tego też okresu pochodzi nazwa wsi. Z opowiadań najstarszych mieszkańców wsi wynika, że wywodzi się ona od bitwy stoczonej ze Szewdami.

 • Wirtualne zwiedzanie Izby Pamięci Ziemi Mszczonowskiej cz. 2

Wirtualne zwiedzanie Izby Pamięci Ziemi Mszczonowskiej, cz. 2

W drugiej części wirtualnego zwiedzania Izby Pamięci Ziemi Mszczonowskiej poznamy salę poświęcona mszczonowskiemu rzemiosłu, które od wieków decydowało o kierunkach rozwoju Mszczonowa i stanowiło podstawę  jego gospodarki.

 • Wirtualne zwiedzanie Izby Pamięci Ziemi Mszczonowskiej -...

Wirtualne zwiedzanie Izby Pamięci Ziemi Mszczonowskiej, cz. 1

Zapraszamy do wirtualnego zwiedzania Izby Pamięci Ziemi Mszczonowskiej, oprowadzać Państwa będzie Piotr Dymecki – współzałożyciel Izb.  W pierwszej części zwiedzimy  salę wrześniowo-okupacyjną, zawiera ona zabytki  i opracowania związane z najtragiczniejszym okresem w dziejach Mszczonowa, jakim była wojna obronna 1939 r. oraz okupacja hitlerowska.

 • Eksponat tygodnia

Eksponat tygodnia - lato z historią

Złoty zegarek i zdjęcie ostatniego przedwojennego burmistrza Mszczonowa Aleksandra Tańskiego; Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski przyznany pośmiertnie Aleksandrowi Tańskiemu przez prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.

 • Kościół pw. Świętego Jana Chrzciciela

Kościół pw. Świętego Jana Chrzciciela - historyczne skarby gminy

Datę wybudowania pierwszej świątyni trudno ustalić bo brak jest odpowiednich źródeł historycznych. Pierwsze wzmianki o kościele we wsi książęcej Mszczonów znalazły się w aktach Archiwum Kapituły Poznańskiej w 1324 r. W tym też roku Książę Mazowiecki Ziemowit II zmienia grunty kościelne we wsi Gzdów na odpowiedni teren w Mszczonowie.

 • Kurtka Battle-dress Mariana Korpusa

Eksponat tygodnia - lato z historią

Kurtka Battle-dress, należała do Mariana Korpusa

Marian Korpus, syn Marcelego, ur. 28. 08. 1901r. w Mszczonowie, zmarł 20. 05. 1978r. w Żyrardowie. Mieszkał w Mszczonowie przy ulicy Zarzecznej 26. Z zawodu był szewcem. W roku 1920 jako ochotnik zgłosił się do wojska i uczestniczył w wojnie polsko-sowieckiej, w trakcie której odniósł ranę.

 • WINCENTY WNUK

Eksponat tygodnia - lato z historią

Hełm Adrian wz. 26, używany przez żołnierzy 3 pułku Grenadierów Śląskich, jakimi we Francji dowodził płk Wincenty Wnuk. Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski przyznany pośmiertnie pułkownikowi Wincentemu Wnukowi (dowódcy 31 pSK) przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Replika odznak 31 pułku Strzelców Kaniowskich. 

 • 100. rocznica Bitwy Warszawskiej

100. rocznica Bitwy Warszawskiej, czyli jak Polacy uratowali Europę przed komunizmem

Bitwa Warszawska, która rozpoczęła się 13 sierpnia 1920 r. była jednym z tych wydarzeń w historii Polski, które zaważyły na przyszłości całego narodu. Przez lata istnienia PRL była ona jednak tematem zakazanym, dlatego tym bardziej warto przypomnieć sobie wydarzenia, które się wówczas rozegrały.

 • Orkiestra OSP Mszczonów

130 lat historii Orkiestry Dętej OSP Mszczonów

Genezy powstania Orkiestry Dętej w Mszczonowie doszukiwać się można w latach poprzedzający oficjalny rok jej założenia, czyli 1890. Początkowo zespół miał charakter prywatny i zrzeszał młodych ludzi, którzy swoją grą umilali mieszkańcom czas podczas zabaw, wesel czy lokalnych uroczystości. Po kilku latach działalności orkiestra postanowiła przyłączyć się do powstałej w 1880 r. mszczonowskiej OSP.

 • Pałac Wręcza

pałac we Wręczy - historyczne skarby gminy

Pierwsza wzmianka o Wręczy pojawia się w źródłach pisanych w wieku XVI. W 1579 roku Andrzej Wręcki opłacał podatki państwu od swoich gruntów znajdujących się we wsi Wręcza. To właśnie od rodu Wręckich pochodzi nazwa wsi, znajdującej się w zachodniej części obecnej gminy Mszczonów.

 • OSP Mszczonów

Eksponat tygodnia - lato z historią

OSP Mszczonów - Hełm strażacki, wykonany na bazie dzwonu hełmu wz. 31

Za datę powstania mszczonowskiej straży pożarnej przyjmuje się rok 1880. Jak wskazują jednak dokumenty źródłowe, zorganizowana działalność przeciwpożarowa miała miejsce już o wiele wcześniej. W encyklopedii Olgerbranda z 1865 roku odnaleźć można wzmiankę o tym, że w Mszczonowie po pożarze, jaki miał miejsce 9 października 1862 r.

 • Kapliczka Św. Anny

Kapliczka z figurą Św. Anny - historyczne skarby gminy

Na terenie stawów Świętej Anny, które znajdują się zaledwie 4 kilometry od Mszczonowa podziwiać można kapliczkę, której figura wznosi się nad większym z dwóch zbiorników, przedstawia ona Świętą Annę, matkę Najświętszej Maryi Panny. Do naszych czasów nie zachowały się informację kto i dlaczego właśnie tą Świętą wybrał na patronkę stawów.

 • Wirtualne zwiedzanie IPRM

Wirtualne zwiedzanie Izby Pamięci Rodziny Maklakiewiczów

Zapraszamy do wirtualnego zwiedzania Izby Pamięci Rodziny Maklakiewiczów, oprowadzać Państwa będzie Barbara Gryglewska – współzałożycielka Izb. Zachęcamy do wysłuchania opowieści o najsłynniejszym, mszczonowskim rodzie.

 • „Gry i zabawy z dawnych lat”

Odkrywamy ślady przeszłości, część 2

Na sierpniowym warsztacie plenerowym „Gry i zabawy z dawnych lat” zapoznamy się z zabawami z czasów, kiedy w wielu domach nie było komputerów, kablówki a nawet telewizora.

 • Wybiła godzina „W”

Wybiła godzina „W”

1 sierpnia 1944 r. o godz. 17 wybuchło Powstanie Warszawskie – narodowowyzwoleńczy zryw, który z założenia miał trwać tydzień. Heroizm walczących, głównie ludzi młodych, sprawił, że walki z Niemcami o stolicę trwały 63 dni. Powstanie Warszawskie zakończyło się nocą, z 2 na 3 października 1944 r., podpisaniem układ o zaprzestaniu działań wojennych.

 • Powstanie Warszawskie

Powstanie Warszawskie

Walka. O wolność, o honor, o Polskę. 1 sierpnia minęła 76. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego, które było jedną z najtragiczniejszych kart w dwudziestowiecznej historii naszego kraju. Decyzję o wybuchu tego zrywu narodowowyzwoleńczego podjął komendant główny Armii Krajowej, generał Tadeusz „Bór” Komorowski. Ówczesne władze polskie, zarówno premier jak i Naczelny Wódz, przebywały w tym czasie w Londynie i nie chciały wziąć na siebie odpowiedzialności za rozpoczęcie powstania.

 • Kurtka Battle-dress, należała do Mariana Korpusa

Eksponat tygodnia - lato z historią

Pasiak oraz walizka, z jaką  Henryk Mroczkowski wrócił do domu po wyzwoleniu z obozu koncentracyjnego.

Henryk Mroczkowski urodził się w roku 1920, zm w 23.04.1994 r. W chwili wybuchu wojny miał lat dziewiętnaście. Wychował się w rodzinie robotniczej.

 • 76. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

76. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

Serdecznie zapraszamy na Plac Piłsudskiego w Mszczonowie – 1 sierpnia o godz. 17:00, by wspólnie uczcić rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Cześć i chwała BOHATEROM!

 • Kościół Parafialny pw. Świętej Trójcy w Lutkówce

Kościół pw. Świętej Trójcy w Lutkówce - historyczne skarby gminy

Atutem miejscowości Lutkówka, wsi położonej w odległości 18 kilometrów na wschód od Mszczonowa oprócz pięknych lasów jest zabytkowy modrzewiowy kościółek. XVIII wieczna świątynia w Lutkówce jest jednym z najpiękniejszych tego typu obiektów sakralnych na Mazowszu.

 • Zapałki wyprodukowane w mszczonowskiej zapałczarni

Eksponat tygodnia - lato z historią

Zapałki wyprodukowane w mszczonowskiej zapałczarni - po lewej zapałki produkowane w latach 1919-1922, po prawej wytwarzane w latach 1923-1933
 
Z oficjalnych źródeł wynika, że fabryka zapałek w Mszczonowie istniała w latach 1879-1933. Data jej powstania wzbudza jednak pewne kontrowersje, gdyż w 1874 roku, a więc pięć lat wcześniej - w „Przeglądzie Guberni Warszawskiej” pojawiła się informacja o zapałczarni, która zatrudniała wtedy 15 osób i dawała roczną produkcję o wartości 5200 rubli. 
 • Książka „Stargane struny” – debiut literacki Mieczysławy...

Eksponat tygodnia - lato z historią

Książka „Stargane struny” – debiut literacki Mieczysławy Łuczyńskiej, oraz inne powieści autorki.
 
Mieczysława Łuczyńska Pisarka (ur. 1907 w Jekaterynburgu, zm. 1972 w Warszawie), która w okresie międzywojennym mieszkała i pracowała w Mszczonowie. Jej historia przypomina trochę bajkę o Kopciuszku. A było to tak. . .
 • Męski mundur galowy członka Towarzystwa Gimnastycznego SOKÓŁ

Eksponat tygodnia - lato z historią

Męski mundur galowy członka Towarzystwa Gimnastycznego SOKÓŁ
 
Towarzystwo Gimnastyczne SOKÓŁ w Mszczonowie powstało w 1924 roku. Jego założycielami byli druhowie: Czesław Kacznorowski, Jan Gajewski, Alfons Grudzień, Aleksander Dębiński, Bronisław Siekierski, Wacław Żebrowski, Jan Lipka, Józef Jankowski, Czesław Szaliński i Józef Szustkiewicz.
 • Wakacje 2020 z Izbami Pamięci

Odkrywamy ślady przeszłości

Wystawy on-line, filmy z opowieściami o lokalnej historii, najciekawsze miejsca Gminy Mszczonów. Zapraszamy na stronę IzbGCI oraz FB „Merkuriusza Mszczonowskiego”.
 • Piosenka.

Z piosenką poprzez czas kwarantanny

Czas społecznej izolacji oraz początkowej, przymusowej kwarantanny, był doskonałą okazją do wykorzystania kreatywności i rozwoju zdolności. Z uwagi na stan epidemii i postanowienia rządowe zawieszone zostały bezpłatne zajęcia umuzykalniające, które Gminne Centrum Informacji prowadzi w Izbie Pamięci Rodziny Maklakiewiczów.

 • Akcja #ZostańWDomu.

Drodzy Uczestnicy Zajęć Umuzykalniających w IPRM!

#ZostańWDomu

Dla wszystkich nastały czasy nowe

Niestety, nie takie kolorowe

Chociaż do szkoły chodzić nie trzeba

Wiedza nie spada jak manna z nieba

 • Zaknięcie gminnych obiektów i instytucji.

Gminne instytucje i obiekty nieczynne

Gminne instytucje i obiekty nieczynne do odwołania. Szczegóły na plakacie.

 • Wstrzymanie przyjęć interesantów w UM w Mszczonowie.

Wstrzymanie przyjęć interesantów w UM w Mszczonowie

Do odwołania wstrzymuje się przyjęcia interesantów w Urzędzie Miejskim w Mszczonowie.

 • Koncert Świąteczny.

Koncert Świąteczny na szóstkę

Szóstka, to najwyższa ze szkolnych ocen, która jest przyznawana za perfekcyjne wykonanie zadania lub ogromną wiedzę. Na taką notę z pewnością zasłużył Koncert Świąteczny, który odbył się 6 stycznia, w Święto Trzech Króli, w Kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Mszczonowie. Do wspólnego kolędowania mieszkańców zaprosiło Gminne Centrum Informacji, a na scenie pojawili się młodzi uczestnicy bezpłatnych zajęć umuzykalniających, które instytucja ta prowadzi w Izbie Pamięci Rodziny Maklakiewiczów.

 • Minęło 120 lat od narodzin Jana Adama Maklakiewicza.

Minęło 120 lat od narodzin Jana Adama Maklakiewicza

Mszczonów zawsze pamięta o ludziach, którzy tworzyli jego historię. Wyrazem szacunku dla przeszłości była uroczystość, która odbyła się 24 listopada w Mszczonowskim Ośrodku Kultury. W sobotnie popołudnie Gminne Centrum Informacji zaprosiło mieszkańców na Koncert Jubileuszowy z okazji 120-lecia narodzin Jana Adama Maklakiewicza, które przypadało dokładnie w tym dniu.

 • Konkurs „Co wiesz o Janie Adamie Maklakiewiczu?”

Konkurs „Co wiesz o Janie Adamie Maklakiewiczu?”

Z okazji przypadającej 24 listopada 2019 r. 120. rocznicy narodzin Jana Adama Maklakiewicza Gmina Mszczonów/Gminne Centrum Informacji zapraszają do udziału w konkursie „Co wiesz o Janie Adamie Maklakiewiczu?”.

 • Koncert Jubileuszowy.

Koncert Jubileuszowy

W tym roku obchodzimy 120 rocznicę urodzin Jana Adama Maklakiewicza. Z tej okazji, 24 listopada odbędzie się Koncert Jubileuszowy. Zapraszamy do Mszczonowskiego Ośrodka Kultury na godzinę 16.30.

 • „Muzyczny Mszczonów” z grantem LGD

„Muzyczny Mszczonów” z grantem LGD

Gminne Centrum Informacji rozpoczęło realizację projektu upamiętniającego, przypadającą w tym roku, 120. rocznicę narodzin Jana Adama Maklakiewicza. Pierwsze zajęcia, promujące artystyczne tradycje zapoczątkowane przez słynny ród, odbyły się 22 sierpnia w kamienicy dawniej należącej do rodziny artystów.

 • VI Festiwal Świętojański.

W świecie Jana Adama Maklakiewicza

Pięć godzin świetnej zabawy, szósta edycja imprezy i 120 lat mijające od narodzin Jana Adama Maklakiewicza. W tle muzyka, rewia i historyczna ścieżka pachnąca ziołami i brzmiąca muzyką kataryniarza. Właśnie tak najkrócej można by opisać świat, do którego Gminne Centrum Informacji przeniosło uczestników Festiwalu Świętojańskiego zorganizowanego 16 czerwca w jednym z mszczonowskich parków.

 • Noc Muzeów w Mszczonowie.

Muzyczna Noc Muzeów 2019 w Mszczonowie

Tegoroczna, szesnasta już edycja Nocy Muzeów, odbyła się w sobotę, 18 maja. Tradycyjnie już do ogólnopolskiej akcji przyłączyło się Gminne Centrum Informacji w Mszczonowie, które prowadzi dwie lokalne izby pamięci.

 • Bracia po 62. latach odwiedzili rodzinny Mszczonów.

Sentymentalna wizyta

Po 62. latach dwaj rodowici mszczonowianie powrócili do rodzinnego miasta. Ze łzami w oczach wspominali swoje dzieciństwo idąc ulicami miasta i zwiedzając mszczonowskie Izby Pamięci.

 • 120-lecie narodzin Jana Adama Maklakiewicza

120-lecie narodzin Jana Adama Maklakiewicza

24 listopada 1899 roku w Chojnacie, niewielkiej miejscowości nieopodal Skierniewic, urodził się Jan Adama Maklakiewicz – kompozytor, pedagog i dyrygent. W tym roku społeczność Ziemi Mszczonowskiej obchodzić będzie więc 120. rocznicę narodzin znanego mieszkańca tego terenu - autora słynnego tanga „Siedem czerwonych róż” i patrona lokalnej szkoły podstawowej.

 • Ferie z muzyką.

Ferie z muzyką

Czy na perkusję są nuty? Co to są janczary? Kto mieszkał w budynku, w którym odbywają się zajęcia umuzykalniające? O tym wszystkim dowiedzieli się dziś uczestnicy zajęć, które na okres ferii przygotowało Gminne Centrum Informacji.

 • Ferie z muzyką.

Ferie z muzyką

Za kilka dni zaczynają się ferie. Zapraszamy do Izby Pamięci Rodziny Maklakiewiczów. Warsztaty muzyczne odbywać się będą we wtorki i piątki. Szczegóły na plakacie.

 • Muzyczna podróż do krainy Bożego Narodzenia.

Muzyczna podróż do krainy Bożego Narodzenia

W niedzielę, 6 stycznia, mszczonowski kościół pw. św. Jana Chrzciciela ponownie wypełnił się bożonarodzeniową muzyką. Najpiękniejsze kolędy i pieśni świąteczne licznie zgromadzonej publiczności zaprezentowali uczestnicy zajęć umuzykalniających prowadzonych w Izbie Pamięci Rodziny Maklakiewiczów przez Gminne Centrum Informacji.

 • Jan Adam Maklakiewicz podczas pracy.

Jan Adam Maklakiewicz jakiego nie znamy

O wielkich ludziach zazwyczaj opowiada się nie za pomocą słów, ale liczb, które charakteryzują ich życie, karierę i twórczość. Rozpocznę od nich także i ja, snując swoją opowieść o Janie Adamie Maklakiewiczu, patronie lokalnej szkoły, sławnym kompozytorze, pedagogu, krytyku i publicyście. Nie chciałabym jednak pokazać jego życiorysu tylko w formie encyklopedycznego zbioru dat, ale opowiedzieć o człowieku, który na zawsze zapisał się złotymi literami na kartach historii Mszczonowa.

 • Nadanie imienia Szkole Podstawowej w Mszczonowie.

Nadanie imienia Szkole Podstawowej w Mszczonowie

Szkoła Podstawowa w Mszczonowie będzie miała nowe imię. Uroczyste nadanie imienia odbędzie się w sobotę (24.11). Od tego dnia szkoła nosić będzie imię Jana Adama Maklakiewicza. Szczegóły na plakacie.

 • Koncert "Romantyczność Polski i Meksyku".

Obdarowani pięknem muzyki

Tegoroczny wrzesień upływał w Mszczonowie w niezwykle muzycznej atmosferze. Wszystko za sprawą czterech koncertów, jakie w mieście dało Trio Chopin. Zespół, który przybył z dalekiego Meksyku, tworzą Agnieszka Maklakiewicz – skrzypaczka, Anna Maklakiewicz – wiolonczelistka oraz Leonardo del Castillo – pianista. Gościnny udział w koncertach wzięły także skrzypaczka Maja Maklakiewicz oraz pianistka Isabel Ladrón de Guevara.

 • Z zabawkami poprzez dziesięciolecia

Z zabawkami poprzez dziesięciolecia

„Dawne zabawy i zabawki naszych dziadków”, to kolejna z wakacyjnych propozycji Gminnego Centrum Informacji w ramach akcji „Lato w mieście”. Zajęcia, które odbyły się 17 lipca w Izbie Pamięci Rodziny Maklakiewiczów, poprowadziła Aleksandra Kacprzak.
 • Wycieczka w czasy PRL-u

Wycieczka w czasy PRL-u

Gry i zabawy słowne, odgadywanie przeznaczenia urządzeń codziennego użytku czy oglądanie wystroju pokoi z okresu PRL-u. Uczniowie trzech klas Szkoły Podstawowej w Mszczonowie odkrywali epokę „słusznie minioną”.

 • Wizyta klasy IIc ze Szkoły Podstawowej w Mszczonowie.

Młodzi mszczonowianie na tropie historii

W piątek trzynastego Izbę Pamięci Rodziny Maklakiewiczów odwiedzili uczniowie klasy II c ze Szkoły Podstawowej w Mszczonowie. Mali odkrywcy szli śladami historii Mszczonowa. W gabinecie Jana Adama Maklakiewicza zachwycali się meblami z Ratusza ocalonymi z pożaru. Szczególne emocje wzbudziła półka ukryta w blacie kredensu.

 • Lepsze niż selfie

Lepsze niż selfie

Jak powstały fotografie blisko 200 lat temu? Czym jest cyjanotypia? O tym dowiedzieli się uczniowie Szkoły Podstawowej w Mszczonowie. W piątek (16.03) w Izbie Pamięci Rodziny Maklakiewiczów odbyły się warsztaty „Od światła do obrazu”.
Początkowo nic nie wskazywało na to, że uczniowie będą robić fotografie.
 • Podróż przez historię pieniądza

Podróż przez historię pieniądza

W środę, 7 lutego, w Izbie Pamięci Rodziny Maklakiewiczów, młodzi uczniowie mogli się wybrać w niezwykłą podróż. Prowadziła ona poprzez historię pieniądza a przewodniczką wyprawy była Aleksandra Kacprzak z Gminnego Centrum Informacji.

 • Muzyczne wspomnienie Bożego Narodzenia

Muzyczne wspomnienie Bożego Narodzenia

W święto Trzech Króli kościół pw. św. Jana Chrzciciela rozbrzmiewał bożonarodzeniową muzyką. Jej wykonawcami byli uczestnicy zajęć umuzykalniających, które Gminne Centrum Informacji prowadzi w Izbie Pamięci Rodziny Maklakiewiczów. Na scenie pojawił się także gość specjalny – Sylwester Maciejewski. Znany m.in. z serialu „Ranczo” aktor urodził się w Mszczonowie.
 • Rozpoczęcie kolejnej edycji zajęć umuzykalniających

Rozpoczęcie kolejnej edycji zajęć umuzykalniających

Z początkiem marca rozpoczęła się kolejna edycja zajęć umuzykalniających prowadzonych przez Gminne Centrum Informacji w Izbie Pamięci Rodziny Maklakiewiczów. W nowym roku kolejna grupa uczestników zaczęła naukę na siedmiu instrumentach: gitarze, akordeonie, keyboardzie, flecie poprzecznym, saksofonie, pianinie i perkusji. 

Podsumowanie pierwszej edycji zajęć umuzykalniających w Izbie Maklakiewiczów

Już od 2015 roku Izba Pamięci Rodziny Maklakiewiczów ponownie rozbrzmiewa muzyką tak, jak w czasach, gdy kamienicę tę zamieszkiwał znany, mszczonowski ród. Właśnie od tego czasu w budynku IPRM prowadzone są bezpłatne zajęcia umuzykalniające dla mieszkańców gminy Mszczonów.
 • -

Świąteczne zakończenie zajęć umuzykalniających

Nic tak nie wprowadza w świąteczny nastrój jak piękna muzyka. Potwierdzili to artyści prezentujący swoje umiejętności podczas Koncertu Bożonarodzeniowego, który odbył się 18 grudnia w kościele pw. Św. Jana Chrzciciela w Mszczonowie.
 • -

Audycja muzyczna

W dniu 18 listopada w Izbie Pamięci Rodziny Maklakiewiczów odbyła się audycja muzyczna, w której wystąpiło 9 uczestników zajęć muzycznych, prowadzonych przez instruktora Daniela Strojczyka. Właśnie z jego inicjatywy zorganizowany został ten koncert, w którym zaprezentowali się na keyboardzie i akordeonie jego wychowankowie.
 • -

IV sezon zajęć umuzykalniających – rozpoczęty!

Zajęcia muzyczne ruszyły pełną parą bo już 1 września Izba Pamięci Rodziny Maklakiewiczów rozbrzmiewała muzyką. Około 60 adeptów zajęć muzycznych rozpoczęło swoje zmagania z wybranym przez siebie instrumentem muzycznym. 
 • -

Niecodzienna wizyta w kamienicy Maklakiewiczów

W poniedziałek, 1 sierpnia, Izbę Pamięci Rodziny Maklakiewiczów odwiedzili niecodzienni goście. Z dalekiego Meksyku do Mszczonowa przyjechała Agnieszka Maklakiewicz, jej córka Maja oraz dwoje ich przyjaciół. Wizyta w Polsce miała niezwykle sentymentalny charakter, ponieważ w tym roku mija 20 lat od śmierci Tadeusza Wojciecha Maklakiewicza.
 • -

Podsumowanie kolejnego roku zajęć umuzykalniających

W piątek, 24 czerwca, odbył się koncert zamykający kolejny etap zajęć umuzykalniających, które już od ponad roku odbywają się w Izbie Pamięci Rodziny Maklakiewiczów prowadzonej przez Gminne Centrum Informacji. Inicjatorem tego wydarzenia był Tomasz Ziułek – instruktor gry na gitarze.
 • -

Magia świętojańskiej muzyki

W niedzielę, 19 czerwca, w mszczonowskim kościele farnym odbył się trzeci już Festiwal Świętojański. Nazwa koncertu nawiązuje do patrona świątyni, dawnego organisty Jana Nepomucena Maklakiewicza oraz Nocy Świętojańskiej, która przypada w tym okresie. Organizatorem festiwalu jest Gminne Centrum Informacji, które z ramienia Gminy Mszczonów, już od ponad roku prowadzi zajęcia umuzykalniające w dawnej kamienicy Maklakiewiczów. 

 • Koncert Świętojański

Mszczonowska Noc Muzeów 2016

Zgodnie z tradycją, mszczonowskie Izby Pamięci przyłączyły się do ogólnopolskiej akcji Noc Muzeów, która w tym roku miała już swoją trzynastą edycję. Lokalne skarbnice przeszłości w nocy z 14 na 15 maja otworzyły swoje podwoje dla pasjonatów dawnych dziejów i poszukiwaczy przygód. Cała impreza rozpoczęła się od gry miejskiej, w której zadaniem uczestników było rozwiązanie zagadek historycznych i znalezienie punktów kontrolnych.
 • -

Mszczonów pamięta o swoich muzycznych tradycjach

Z okazji drugiej rocznicy śmierci Jadwigi Stępkowskiej, spadkobierczyni muzycznej spuścizny Rodziny Maklakiewiczów, w niedzielę 8 maja 2016 r. odbyła się uroczysta msza święta i koncert upamiętniający jej życie oraz artystyczne dokonania. 

 • -

„Są ludzie, miejsca i czasy, których się nie zapomina...”

Dla wielu osób niezapomnianym okresem młodzieńczej radości pozostają na zawsze lata nauki w szkole średniej. Do tego grona z pewnością zaliczyć można Barbarę Gryglewską - Przewodniczącą Komitetu IV Zjazdu Absolwentów LO w Mszczonowie, która 4 lutego 2016 r. spotkała się z dziennikarką Radia Bogoria, Marią Barańską, by opowiedzieć o zbliżającym się święcie szkoły oraz wszystkich jej sympatyków.

 • Są ludzie, miejsca i czasy, których się nie zapomina...

Koncert Bożonarodzeniowy w MOKu 17 stycznia 2016

Dnia 17 stycznia 2016 roku o godzinie 15.30, w MOKu w Mszczonowie odbył się pierwszy w tym roku Koncert. W przedstawieniu udział wzięli uczestnicy zajęć umuzykalniających IPRM, uczniowie Prywatnej Szkoły Muzycznej im. A. Szalińskiego i wychowankowie Gimnazjum w Osuchowie. Usłyszeliśmy najpiękniejsze Kolędy i Pastorałki a było to możliwe dzięki uprzejmości dyr. MOKu Grażyny Pływaczewskiej, która udostępniła nam salę oraz dzięki pomysłodawczyni tego przedsięwzięcia dyr. GCI Beacie Sznajder. Nasi znani i kochani zapowiadający to nikt inny jak założyciele obu Izb Mszczonowskich Barbara Gryglewska i Piotr Dymecki. 
 • Koncert w MOKu

Kolędowo w Mszczonowie

W przedświąteczną niedzielę (20.12.2015r.) w Kościele Farnym w Mszczonowie, odbył się Koncert Bożonarodzeniowy zorganizowany przez Gminne Centrum Informacji i Izbę Pamięci Rodziny Maklakiewiczów, przy wsparciu Strzelców z GRH i mszczonowskiej drużyny ZSR-u.

Mszczonów był zawsze muzykalny, rozśpiewanym miastem i dowiódł tego kolejny raz... 

 

 • Koncert Bożonarodzeniowy 2015 w kościele Św. Jana...

Wycieczka do Mszczonowa

W środę 25 listopada, Izbę Pamięci Rodziny Maklakiewiczów i Izbę Pamięci Ziemi Mszczonowskiej odwiedzili wychowankowie Internatu SOSW z Żyrardowa, a było to możliwe dzięki środkom finansowym jakie uzyskali od Stowarzyszenia „Pomóż żyć”.
 • Dzieci z Żyrardowa w Izbach mszczonowskich

Koncert w wykonaniu Aleksandra Wilgos i Michała Buczkowskiego

28 października 2015 roku w Izbie Pamięci Rodziny Maklakiewiczów odbył się koncert, który był podsumowaniem warsztatów gitarowych i skrzypcowych dla uczniów z prywatnej Szkoły im. Antoniego Szalińskiego z oddziałem w Mszczonowie. W koncercie tym wystąpił duet – gitara - Aleksander Wilgos, skrzypce - Michał Buczkowski. Organizatorem koncertu była pani Małgorzata Rogozińska - dyrektor szkoły.
 • Koncert gitarowo- skrzypcowy

Gry terenowe z historią w tle

W Izbie Pamięci Rodziny Maklakiewiczów tętni życie nie tylko muzyczne. Gry terenowe miały również w niej swój udział, dzięki projektowi zorganizowanemu przez Gminne Centrum Informacji, pod nazwą „Zagrajmy historię”, na którego realizację pozyskano mikro dotację w wysokości 4 000 zł. z programu FIO Mazowsze Lokalne.
 • Zwiadowcy w Izbie Maklakiewiczów

Izba Pamięci Rodziny Maklakiewiczów

Od września zaczęliśmy kolejny sezon, zajęć muzycznych i znów Dom Maklakiewiczów tętni życiem muzycznym. Zarówno na pierwszym i drugim piętrze odbywają się zajęcia umuzykalniające, prowadzone przez wykwalifikowanych instruktorów-pedagogów takich instrumentów jak: akordeon, pianino, keyboard, perkusja, gitara, saksofon.
 
Jak wiadomo muzyka łagodzi obyczaje, i to od najmłodszych lat. Ma ona ogromny wpływ nie tylko na rozwój emocjonalny, ale również społeczny i intelektualny. Dostarcza wiele pozytywnych przeżyć, uczy nas pilności, cierpliwości, rozluźnia nas i uspokaja.
 
 
 • Czujesz muzykę?

Ich pierwszy koncert

Minęło zaledwie kilka miesięcy, od kiedy w Izbie Pamięci Rodziny Maklakiewiczów prowadzone są zajęcia umuzykalniające. Projekt, dofinansowany przez MKiDN, rozpoczął się w lutym tego roku. Jednostką samorządową, która jest odpowiedzialna za jego realizację jest Gminne Centrum Informacji. W lekcjach, odbywających się w domu najsłynniejszego rodu Mszczonowa..
 • Gitarowy kwintet

Festiwalu Świętojańskiego czar

Drugi Festiwal Świętojański, jaki odbył się w mszczonowskim kościele farnym w niedzielę 14 czerwca, stanowił nie tylko promocję uzdolnionych mieszkańców Ziemi Mszczonowskiej, ale był także swoistego rodzaju podsumowaniem kolejnego roku działalności szkół i osób zajmujących się na naszym terenie muzyczną edukacją. 
 • II Festiwal Świętojański

Mszczonowskie święto muzyki poważnej

Festiwal Świętojański, to sztandarowe przedsięwzięcie kulturalne, związane z mszczonowską Izbą Pamięci Rodu Maklakiewiczów. Jego pierwsza edycja, jaka odbyła się w ostatnią niedzielę czerwca (29.06.) zakończyła się niewątpliwym sukcesem. Publiczność festiwalowa zapełniła całą mszczonowską farę. Organizatorzy przedsięwzięcia nie kryli, że w najśmielszych snach nie spodziewali się tak dużego zainteresowania.
 • Mszczonowskie święto muzyki poważnej

Świąteczne muzykowanie w domu Maklakiewiczów

Nie ma chyba rzeczy, która bardziej przesądzałaby o atmosferze Bożego Narodzenia i jego magii, niż wspólne kolędowanie. Pamiętając o tym, młodzi adepci muzyki z Prywatnej Szkoły Muzycznej im. A. Szalińskiego postanowili wprowadzić swoich bliskich w świąteczny klimat podczas Koncertu Wigilijnego, który odbył się 18 grudnia 2013 r. w Izbie Pamięci Rodziny Maklakiewiczów.

 • Świąteczne muzykowanie w domu Maklakiewiczów

Pierwszy taki festiwal w Mszczonowie

W ostatnią niedzielę czerwca w Mszczonowie odbędzie się  I Festiwal Świętojański. Ta nowa propozycja kierowana jest do pasjonatów muzyki poważnej. Festiwal odbywać się będzie pod patronatem władz samorządowych gminy Mszczonów, zaś jego realizatorem będzie  Gminne Centrum Informacji wraz z partnerami Gimnazjum w Mszczonowie im. Jana Adama Maklakiewicza i Mszczonowskim Ośrodkiem Kultury.

 

Pierwszy udany koncert

W środowe popołudnie 19 czerwca w sali na piętrze Izby Pamięci Rodziny Maklakiewiczów po raz pierwszy odbył się mini koncert muzyczny przygotowany przez mszczonowskich uczniów Prywatnej Szkoły Muzycznej im Antoniego Szalińskiego w Żyrardowie. Całością przygotowań kierowała dyrektor placówki                 Małgorzata Rogozińska.
 • Pierwszy koncert

Święto Rodu Maklakiewiczów, Święto Miasta, Święto Muzyki

„Bardzo długo czekałem na ten moment. Na otwarcie miejsca, w którym wyeksponowane zostaną  pamiątki po największym z mszczonowskich rodów. Już  kilkanaście lat temu wspólnie z ówczesnymi samorządowcami  forsowałem pomysł, aby w domu, w którym wychował się słynny kompozytor Jan Adam Maklakiewicz powstało muzeum. […] 

Izba Pamięci Rodziny Maklakiewiczów - otwarta

W środę 30 stycznia 2013 roku pierwsi odwiedzający mieli okazję zobaczyć zbiory zgromadzone w Izbie Pamięci Rodziny Maklakiewiczów. Izba mieści się w domu rodzinnym Jana Adama Maklakiewicza u zbiegu ulic Kościuszki i Żyrardowskiej. Na parterze dla zwiedzających udostępnione są dwie sale ekspozycyjne.

 • Fisharmonia na której grała cała rodzina Maklakiewiczów
 • Kredens i komoda uratowane przed spaleniem z XIX w...

Kalendarz historyczny

«lipiec 2021»
P W Ś C P S N
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31

Wsparli nas

Odwiedź nas - zapraszamy!

WSTĘP WOLNY

W sprawie zwiedzania prosimy o wcześniejszy kontakt.

 

IZBA PAMIĘCI ZIEMI MSZCZONOWSKIEJ

Aleksandra Kacprzak - tel. 667 841 959

Barbara Gryglewska – tel. 531 997 560

mail: ipzm@izba.mszczonow.pl

IZBA PAMIĘCI RODZINY MAKLAKIEWICZÓW

Magdalena Podsiadły - tel. 605 869 094

Aleksandra Kacprzak - tel. 667 841 959

mail: izba.maklakiewicz@gci.mszczonow.pl

 

W sprawach pilnych prosimy o kontakt

z Gminnym Centrum Informacji w Mszczonowie

tel: 46 857 30 71

Skontaktuj się z nami

Izba Pamięci Ziemi Mszczonowskiej

96-320 Mszczonów, ul. Warszawska 23

mail: ipzm@izba.mszczonow.pl

Aleksandra Kacprzak - 667 841 959

Barbara Gryglewska - 531 997 560

Izba Pamięci Rodziny Maklakiewiczów
 
96-320 Mszczonów, ul. Kościuszki 1
 
tel.: 605 869 094
 
mail: izba.maklakiewicz@gci.mszczonow.pl

Archiwalia Izby Pamięci

Copyright Izba Pamięci Ziemi Mszczonowskiej 2012. Wszelkie prawa zastrzeżone.