Izba Pamięci Ziemi Mszczonowskiej

Odnośniki

Jan Adam Maklakiewicz

Po raz pierwszy wykonano wówczas "Mszę żyrardowską" skomponowaną przez dyrygenta tej orkiestry A. Groha.
 
Mając 17 lat prowadził w Mszczonowie chór męski, przekształcony następnie w mieszany oraz muzyczny zespół kameralny, dla którego komponował swoje pierwsze utwory. Chór posiadał w swym repertuarze także szereg pieśni patriotycznych, "przemycanych" przez młodego dyrygenta w koncertach organizowanych za oficjalnym zezwoleniem okupacyjnych władz niemieckich. Po powstaniu niepodległego państwa polskiego J. A. Maklakiewicz wyjeżdża na studia do Warszawy. Kończy  średnią szkolę muzyczną, a następnie - pod kierunkiem prof. Romana Statkowskiego  - konserwatorium w 1925 r.
 
Studia kompozytorskie uzupełnia w Paryżu u słynnego Paula Dukasa. Po powrocie do Warszawy dużo komponuje, a jednocześnie rozwija żywą działalność  w dziedzinie  upowszechniania muzyki organizując chóry amatorskie. M.in. prowadzi chór robotniczy na Powiślu oraz chór pracowników Gazowni Warszawskiej. W tej pracy dojrzewa jego talent poparty świetnym rzemiosłem kompozytorskim. Posiadał rzadki dar wyrażania swych myśli,   uczuć i nastrojów prostym i przystępnym językiem muzycznym. W swojej twórczości często nawiązuje do motywów muzyki ludowej, nie stroniąc także od popularnych  melodii  rozrywkowych.
 
Podczas okupacji hitlerowskiej kompozytor znowu znajduje oparcie w rodzinnym domu w Mszczonowie. W wyniku likwidacji przez okupanta wszystkich legalnych form życia społecznego, jedynym ośrodkiem dostępnym dla Polaków (chociaż w ograniczonym zakresie) pozostał kościół. Ojciec i syn Maklakiewiczowie wykorzystują dozwolone uroczystości kościelne do prowadzenia patriotycznej działalności kulturalnej. Z ich inspiracji chór kościelny przy akompaniamencie organów wykonuje "Mszę piotrowińską" - St. Moniuszki, "Mszę świętokrzyską" - J. Maklakiewicza i "Mszę żyrardowską" - Sznabla.
 
W 1940 r. J. A. Maklakiewicz komponuje nowy utwór o specjalnej intencji pt. "Msza do św. Franciszka"  na czterogłosowy chór męski. Utwór ten, poświęcony tragicznie zmarłemu w czasie kampanii   wrześniowej   bratu Franciszkowi   został  po  raz pierwszy wykonany w mszczonowskim kościele. W 1944 r. powstaje symboliczna "msza polska" na chór mieszany z organami, której prawykonanie odbyło się również w Mszczonowie.
Po wyzwoleniu J.A. Maklakiewicz jako jeden z pierwszych przystępuje do pracy twórczej i działalności organizatorskiej na rzecz odrodzenia kultury polskiej. W latach 1947-1948 kieruje Filharmonią  Narodową w Warszawie oraz wykłada kompozycje  w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej. Pracy pedagogicznej poświęca ostatnie lata swojego życia. Umiera przedwcześnie w 1954 roku w Warszawie pozostawiając po sobie bogaty dorobek kompozytorski.
 
Wśród kilkunastu dzieł symfonicznych szczególnie wysoką  cenę  uzyskała II Symfonia "Święty Boże" na baryton, chór i orkiestrę  oraz poemat "Grunwald". Popularne są również  jego dwa balety: "Złota kaczka" i "Cagliostro w Warszawie" oraz piękne suity ludowe. J.A. Maklakiewicz   był kompozytorem niezwykle wszechstronnym. Wzbogacił muzykę  polską  o dwa koncerty skrzypcowe, koncert wiolonczelowy, trzy kantaty, wiele pieśni chóralnych, solowych, a także masowych i estradowych, z których szczególną popularność zdobyła sentymentalna piosenka "Siedem czerwonych róż" do dzisiaj znajdująca się  w pierwszej dziesiątce największych przebojów polskich. Obok tego tworzył muzykę  religijną, do sztuk teatralnych, filmów i słuchowisk radiowych. Śmierć przerwała mu pracę nad operą  o Janosiku pt. "Wiatr halny" (pisana do libretta poety góralskiego Adama Pacha) oraz koncert na fagot i orkiestrę. Mszczonowianie pamiętając o swoim wielkim rodaku nazwali jedną  z ulic jego imieniem, zaś  w 1975 roku odsłonili na domu rodzinnym Maklakiewiczów tablicę  pamiątkową.
 
                                                                                                     M. Twardowski

Życie Żyrardowa 26.02.1977 nr 8 (1262)

cykl – „Sześć wieków Mszczonowa” – cześć  (3)

"Kołysanka" i część utworu "Siedem czerwonych róż"

  • -
  • -

« wstecz

Kalendarz historyczny

«czerwiec 2022»
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30

Wsparli nas

Odwiedź nas - zapraszamy!

WSTĘP WOLNY

W sprawie zwiedzania prosimy o wcześniejszy kontakt.

 

IZBA PAMIĘCI ZIEMI MSZCZONOWSKIEJ

Aleksandra Kacprzak - tel. 667 841 959

Barbara Gryglewska – tel. 531 997 560

mail: ipzm@izba.mszczonow.pl

IZBA PAMIĘCI RODZINY MAKLAKIEWICZÓW

Magdalena Podsiadły - tel. 605 869 094

Aleksandra Kacprzak - tel. 667 841 959

mail: izba.maklakiewicz@gci.mszczonow.pl

 

W sprawach pilnych prosimy o kontakt

z Gminnym Centrum Informacji w Mszczonowie

tel: 46 857 30 71

Skontaktuj się z nami

Izba Pamięci Ziemi Mszczonowskiej

96-320 Mszczonów, ul. Warszawska 23

mail: ipzm@izba.mszczonow.pl

Aleksandra Kacprzak - 667 841 959

Barbara Gryglewska - 531 997 560

Izba Pamięci Rodziny Maklakiewiczów
 
96-320 Mszczonów, ul. Kościuszki 1
 
tel.: 605 869 094
 
mail: izba.maklakiewicz@gci.mszczonow.pl

Archiwalia Izby Pamięci

Copyright Izba Pamięci Ziemi Mszczonowskiej 2012. Wszelkie prawa zastrzeżone.