Datę wybudowania pierwszej świątyni trudno ustalić, bo brak jest odpowiednich źródeł historycznych. Pierwsze wzmianki o kościele we wsi książęcej Mszczonów znalazły się w aktach Archiwum Kapituły Poznańskiej w 1324 roku. W tym też roku Książę Mazowiecki Ziemowit II zmienia grunty kościelne we wsi Gzdów na odpowiedni teren w Mszczonowie.
Kościół p.w. Świętego Jana Chrzciciela, spalony w 1800 roku nie nadawał się do odbudowania. Po wielu latach starań nową świątynię w miejscu dawnego kościoła zaczęto wznosić w latach 60-tych XIX wieku. Kamień węgielny pod jego budowę poświęcił osobiście późniejszy święty - ks. arcybiskup Zygmunt Szczęsny Feliński.
Gdy tylko liście na drzewach zaczynają przybierać złote barwy wybrać się powinniśmy czym prędzej w jakieś ustronne miejsce, aby rozkoszować się urokiem lasu. Taką wycieczkę miło jest połączyć ze zwiedzaniem interesującego zabytkowego obiektu.
Dokładnie nie wiadomo kiedy powstała Rzymsko-Katolicka Parafia Świętej Trójcy w Lutkówce. Nie zachowały się żadne dokumenty archiwalne mówiące o tym wydarzeniu. W nielicznych wzmiankach z przełomu XVIII i XIX wieku odnaleźć można informacje, że kościół w Lutkówce istniał już w wieku XIVw.
Kościół w Osuchowie został zbudowany w połowie XIX wieku. Jego fundatorem był hrabia Wołowski. Zabytkowa świątynia została niedawno poddana generalnemu remontowi.
Parafia p.w. Świętego Ojca Pio została erygowana w dniu 29 czerwca 2008 roku przez Biskupa Ordynariusza Diecezji Łowickiej Andrzeja Franciszka Dziubę. Administrowanie parafią, zgodnie z decyzją biskupa, powierzone zostało w dniu jej erygowania, proboszczowi Sławomirowi Tulinowi, który wcześniej, przez około rok, był wikariuszem mszczonowskiej parafii p.w. Świętego Jana Chrzciciela.
Od końca wieku XVII do początku lat 40-tych wieku XX Mszczonów zamieszkiwały dwa narody. Polacy i Żydzi wspólnie budowali miasto i tworzyli jego historię. Każdy z narodów wydał swoich sławnych synów, którzy zapisali się złotymi zgłoskami w dziejach Mszczonowa.