Izba Pamięci Ziemi Mszczonowskiej

Odnośniki

 • Kościół w Osuchowie

Kościół p.w. Świętego Stanisława, biskupa i męczennika w Osuchowie

Kościół w Osuchowie został zbudowany w połowie XIX wieku. Jego fundatorem był hrabia Wołowski. Zabytkowa świątynia została niedawno poddana generalnemu remontowi. Proboszcz parafii Osuchów ks. Marian Lipski (zmarły w 2005 roku) wzmocnił też   skarpę, na której stoi kościół i wybudował  wokół odnowionej świątyni DROGĘ KRZYŻOWĄ NARODU POLSKIEGO. Poszczególne stacje tej drogi krzyżowej nawiązują  do wybranych wydarzeń z historii naszego kraju.
Pracom konserwatorskim został również poddany znajdujący się przy świątyni grób dawnego właściciela dóbr osuchowskich, budowniczego pałacu i samego kościoła -hrabiego Wołowskiego. Pomnik i jego ogrodzenie odnowiono w 1998 r dzięki staraniom ówczesnego dyrektora Centralnego Ośrodka Szkoleniowego ZUS-u w Osuchowie- Mariana Wasilewskiego.
Tuż obok grobu wystaje spod ziemi dziwny głaz, na którego powierzchni widać wyraźny odcisk dziecięcej stopy.   Odcisk ma czarną połyskliwą   barwę i nigdy nie porasta mchem (który jest widoczny na pozostałej części kamienia). Jak głosi legenda ślad ten pozostawiła   dla swej matki zmarła córka jako dowód na to, że trafiła do nieba i nie cierpi po śmierci. Rozpaczająca po stracie ukochanego dziecka matka o pozostawionym dla niej znaku miała się podobno dowiedzieć we śnie. Z samego rana przyszła   więc pod kościół, a gdy odnalazła odcisk, ból jej został ukojony.
 
 
oprac. Piotr Dymecki
Początek parafii w Osuchowie wiąże się z mazowiecką rodziną Osuchowskich, która w XV wieku wybudowała drewniany kościół p.w. św. Stanisława BM. W roku 1603 ubogi kościół wizytował biskup Goślicki. Do parafii należały wtedy: wieś Osuchów (25 mieszkańców) i Strzyżów (13 mieszkańców). W roku 1616 podczas wizytacji biskupa Piaseckiego kościół był bez pasterza. W okresie reformacji Mikołaj Osuchowski stał się wyznawcą nowej wiary i zagarnął ziemię parafii, która po tym wydarzeniu przestała istnieć. Klucze do kościoła były w tym czasie zdeponowane u kierownika nowo wybudowanej szkoły. Msze święte w osuchowskiej świątyni odprawiane była wtedy przez zakonników z klasztoru w Lipiu. W XVIII wieku założono cmentarz. W 1750 roku powtórnie erygowano parafię. Osuchów miał nowego dziedzica Wojciecha Mokrskiego, który posiadał własną kaplicę i kapelana, Jana Ziółkiewicza. Wnętrze świątyni było w tym czasie skromne, w ołtarzu umieszczony był obraz Matki Bożej. Proboszczem parafii został wtedy ks. Romuald Sobolewski. W roku 1873 parafię wizytował biskup Święcicki. Budowę obecnego kościoła rozpoczęto z inicjatywy ks. Karola Słupskiego w roku 1875, a   zakończono w roku 1882. Jego projektantem był architekt Bronisław Muklanowicz. Kościół w stylu neogotyckim jest trójnawowy i posiada trzy ołtarze oraz ambonę ze starej kaplicy. Poświęcenia świątyni dokonał w roku 1883 ks. Julian Budziszewski. Dom parafialny wybudował ks. Stanisław Żelazowski. Krótko proboszczami byli później :ks. Stefan Sikorski i Kazimierz Kwieciński. W owym czasie powstał projekt budowy nowej plebani, autorstwa architekta Zdzisława Mączyńskiego. Budowę plebani przerwano po wylaniu fundamentów i postawieniu zaledwie jednego metra muru. W roku 1928 proboszczem został ks. Feliks Kozak. W roku 1939 spłonęła część zabudowań parafialnych. Odbudowano je i oddano wraz z kościołem w 1944 roku. Od roku 1947 probostwo w Osuchowie objął ks. Oktawian Kosieradzki. W okresie jego posługi dokończono budowę plebani i zakupiono nowe dzwony, które umieszczono w drewnianej dzwonnicy. Zakup dzwonów miał miejsce w 1958 roku. Od roku 1971 do czerwca 1978 proboszczem był ks. Kazimierz Cygan. W czasie pełnienia swych obowiązków z pomocą parafian dokonał istotnych zmian. Kościół został odnowiony: dach pokryto blachą, a wnętrze wyposażono w nowe meble, elektryczne piece i głośniki. Dokonano też kapitalnego remontu instalacji elektrycznej. Ponadto podłogę świątyni wyłożono   marmurowymi płytami, a ściany obito boazerią.
 
Tekst zaczerpnięty z materiałów będących własnością
parafii Osuchów

 • Kościół w Osuchowie
 • Kościół w Osuchowie
 • Kościół w Osuchowie
 • Kościół w Osuchowie
 • Kościół w Osuchowie
 • Kościół w Osuchowie
 • Kościół w Osuchowie
 • Kościół w Osuchowie
 • Kościół w Osuchowie
 • Kościół w Osuchowie

« wstecz

Kalendarz historyczny

«grudzień 2020»
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31

Wsparli nas

Odwiedź nas - zapraszamy!

WSTĘP WOLNY

W sprawie zwiedzania prosimy o wcześniejszy kontakt.

 

IZBA PAMIĘCI ZIEMI MSZCZONOWSKIEJ

Aleksandra Kacprzak - tel. 667 841 959

Barbara Gryglewska – tel. 531 997 560

mail: ipzm@izba.mszczonow.pl

IZBA PAMIĘCI RODZINY MAKLAKIEWICZÓW

Magdalena Podsiadły - tel. 605 869 094

Aleksandra Kacprzak - tel. 667 841 959

mail: izba.maklakiewicz@gci.mszczonow.pl

 

W sprawach pilnych prosimy o kontakt

z Gminnym Centrum Informacji w Mszczonowie

tel: 46 857 30 71

Skontaktuj się z nami

Izba Pamięci Ziemi Mszczonowskiej

96-320 Mszczonów, ul. Warszawska 23

mail: ipzm@izba.mszczonow.pl

Aleksandra Kacprzak - 667 841 959

Barbara Gryglewska - 531 997 560

Izba Pamięci Rodziny Maklakiewiczów
 
96-320 Mszczonów, ul. Kościuszki 1
 
tel.: 605 869 094
 
mail: izba.maklakiewicz@gci.mszczonow.pl

Archiwalia Izby Pamięci

Copyright Izba Pamięci Ziemi Mszczonowskiej 2012. Wszelkie prawa zastrzeżone.