Izba Pamięci Ziemi Mszczonowskiej

Odnośniki

  • Kaplica parafii p.w. Świętego Ojca Pio

Druga mszczonowska parafia

Parafia p.w. Świętego Ojca Pio została erygowana w dniu 29 czerwca 2008 roku przez Biskupa Ordynariusza Diecezji Łowickiej Andrzeja Franciszka Dziubę. Administrowanie parafią, zgodnie z decyzją biskupa, powierzone zostało w dniu jej erygowania, proboszczowi Sławomirowi Tulinowi, który wcześniej, przez około rok, był wikariuszem mszczonowskiej parafii p.w. Świętego Jana Chrzciciela. Nowy proboszcz pochodzi z podłowickich Żdżar, a kapłanem został pod koniec lat dziewięćdziesiątych XX wieku. Biskup postawił przed nim bardzo trudne zadanie- stworzenia wspólnoty parafialnej i wybudowania z nią najpierw kaplicy, a później kościoła.

29 czerwca 2008 roku podczas uroczystego nabożeństwa odprawianego na placu przy skrzyżowaniu ulic Tarczyńskiej i Wschodniej biskup Dziuba poświęcił miejsce, na którym w przyszłości ma stanąć nowy kościół. Wraz z proboszczem Tulinem dokonał też poświęcenia krzyża, jaki góruje nad parafialnym placem.

Budowa kaplicy rozpoczęła się w wakacje 2008 roku. Po załatwieniu wszelkich urzędowo- projektowych formalności fundamenty kaplicy zalano już w sierpniu. Celem proboszcza Tulina, który osobiście angażował się w prace budowlane było, aby kaplicę zadaszyć przed pierwszym parafialnym odpustem. Zamiar ten udało się zrealizować. 23 września w rocznicę śmierci Świętego Ojca Pio nabożeństwo odpustowe z udziałem biskupa łowickiego odbyło się w zadaszonym wnętrzu nowo pobudowanego obiektu sakralnego. W odpustowej Mszy Świętej obok biskupa ordynariusza Andrzeja Franciszaka Dziuby uczestniczyli także: dziekan dekanatu Mszczonów ks. prałat Tadeusz Przybylski, wicedziekan (proboszcz Parafii Radziejowice) ks. prałat Waldemar Okurowski oraz proboszczowie sąsiednich parafii i księża zaprzyjaźnieni z ks. Tulinem.

Biskup Łowicki przybył też do nowo powstałej parafii na Pasterkę w roku 2008, a podczas kolejnej swojej wizyty w dniu 27 kwietnia 2009 poświęcił stacje Drogi Krzyżowej ofiarowane do kaplicy przez wiernych z parafii p.w. Świętej Jadwigi Królowej w Kutnie. Proboszcz kutnowskiej parafii ks. prałat Piotr Dominiak uczestniczył osobiście w Drodze Krzyżowej odprawionej tego dnia w Mszczonowie przez biskupa.

Pierwsza wizytacja kanoniczna i bierzmowanie w parafii p.w. Świętego Ojca Pio miało miejsce 23 września 2009 roku. Wizytujący parafię biskup ordynariusz spotkał się wtedy z grupami wiernych wspomagającymi duszpasterskie wysiłki proboszcza Sławomira Tulina oraz odwiedził: Miejskie Przedszkole, Zespół Szkół i Liceum Ogólnokształcące im. Szarych Szeregów. Modlił się również na cmentarzu parafialnym.

Mszczonowska parafia pod wezwaniem Świętego Ojca Pio jest 164. parafią w Diecezji Łowickiej i drugą w Mszczonowie. Ostatni raz w swojej historii miasto miało więcej niż jeden kościół przeszło 200 lat temu. W XVIII wieku, w okresie końca I Rzeczypospolitej, Mszczonów miał trzy świątynie. Jak pisze w monografii miasta dr Jan Józefecki: murowany kościół parafialny p.w. Świętego Jana Chrzciciela stał w zachodniej części miasta, mniej więcej w tym samym miejscu co obecna świątynia farna, drewniany kościół p.w. Świętego Wawrzyńca (wzniesiony na przełomie XVI i XVII w) stał przy ulicy Grójeckiej, a trzecia świątynia (także drewniana) p.w. Św. Rocha stała na polu już poza zabudowaniami miejskimi (dokładne miejsce nie jest znane).

Nowa mszczonowska parafia składa się przede wszystkim z mieszkańców osiedla Dworcowa III (popularnie zwanego –„oś. Północ”) i osób mieszkających na osiedlach domków jednorodzinnych KWIATOWA. Wraz z mieszkańcami pobliskich wsi daje to liczbę 3 tysięcy wiernych. Liczba parafian będzie się jednak stale zwiększać wraz z rozbudowywaniem osiedli Mszczonowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej.

oprac.

Piotr Dymecki

« wstecz

Kalendarz historyczny

«grudzień 2020»
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31

Wsparli nas

Odwiedź nas - zapraszamy!

WSTĘP WOLNY

W sprawie zwiedzania prosimy o wcześniejszy kontakt.

 

IZBA PAMIĘCI ZIEMI MSZCZONOWSKIEJ

Aleksandra Kacprzak - tel. 667 841 959

Barbara Gryglewska – tel. 531 997 560

mail: ipzm@izba.mszczonow.pl

IZBA PAMIĘCI RODZINY MAKLAKIEWICZÓW

Magdalena Podsiadły - tel. 605 869 094

Aleksandra Kacprzak - tel. 667 841 959

mail: izba.maklakiewicz@gci.mszczonow.pl

 

W sprawach pilnych prosimy o kontakt

z Gminnym Centrum Informacji w Mszczonowie

tel: 46 857 30 71

Skontaktuj się z nami

Izba Pamięci Ziemi Mszczonowskiej

96-320 Mszczonów, ul. Warszawska 23

mail: ipzm@izba.mszczonow.pl

Aleksandra Kacprzak - 667 841 959

Barbara Gryglewska - 531 997 560

Izba Pamięci Rodziny Maklakiewiczów
 
96-320 Mszczonów, ul. Kościuszki 1
 
tel.: 605 869 094
 
mail: izba.maklakiewicz@gci.mszczonow.pl

Archiwalia Izby Pamięci

Copyright Izba Pamięci Ziemi Mszczonowskiej 2012. Wszelkie prawa zastrzeżone.