Dworek w Badowo Dańkach powstał w wieku XIX. Parterowy budynek, obecnie zrujnowany. Znajduje się pośrodku wsi, otoczony dużym parkiem z przepięknym starodrzewem. Park podobnie jak dworek jest teraz w opłakanym stanie.
Dworek w Badowo–Mściskach został wybudowany na początku XIX wieku przez mieszkającą tu rodzinę Pstrokońskich. W 1895 roku od Aleksandra Pstrokońskiego majątek odkupił Ignacy Wieszczycki. Nowy właściciel szybko uporządkował zadłużone i zaniedbane gospodarstwo.
W okolicach Mszczonowa znajduje się kilka miejscowości o dość bogatej przeszłości. Jedną z nich jest wieś Gnojna, znajdująca się w odległości 5km od Mszczonowa. Przeszłość Gnojny sięga potopu szwedzkiego. Prawdopodobnie z tego też okresu pochodzi nazwa wsi.
Moja matka i ojczym mieszkali w czworakach, jakie stały w pobliżu dworu. Po skończeniu pięciu klas szkoły powszechnej chciałam zacząć zarabiać, aby pomóc finansowo rodzinie.
Rok temu w Merkuriuszu ukazał się wywiad z Heleną Sobczak, która przed wojną była pokojówką w dworze państwa Bieleckich w Gnojnie. Nasza rozmówczyni opowiedziała w nim o swoich młodych latach, a także „na pamiątkę przyszłym pokoleniom” przekazała wszystkie informacje, jakie zapamiętała o rodzinie Bieleckich i ich nieistniejącym już domu.
Dwór w Piekarach pobudowano w pierwszej połowie XIX wieku. Odnowiono go w 1908, a 1968 roku nabyła go rodzina Marczewskich od Symforiana Woyszwiłło. Dwór jest wzniesiony w stylu klasycznym, na planie prostokąta.
Najstarsza wzmianka o Osuchowie została zapisana w kronice Jana Długosza. Dotyczyła ona pobytu w tej miejscowości króla Władysława Jagiełły- w grudniu 1410 roku. W XV wieku Osuchów wraz z drewnianym dworem i okolicznymi gruntami należał do rodziny Radziejowskich.
Pierwsza wzmianka o Wręczy pojawia się w źródłach pisanych w wieku XVI. W 1579 roku Andrzej Wręcki opłacał podatki państwu od swoich gruntów znajdujących się we wsi Wręcza. To właśnie od rodu Wręckich pochodzi nazwa wsi znajdującej się w zachodniej części obecnej gminy Mszczonów.
Kaflarnia – potoczna nazwa dworku, stojącego w Mszczonowie przy ulicy Żyrardowskiej, który powstał w drugiej połowie XIX wieku. Jest to jedna z nielicznych mszczonowskich budowli, jaka przetrwała wojenną zawieruchę. Do dziś zachwyca swym niepowtarzalnym pięknem.