Izba Pamięci Ziemi Mszczonowskiej

Odnośniki

  • Hrabiostwo Bieleccy

Odnalezione zdjęcia Gnojny i jej dziedziców

Rok temu w Merkuriuszu ukazał się wywiad z Heleną Sobczak, która przed wojną była pokojówką w dworze państwa Bieleckich w Gnojnie. Nasza rozmówczyni opowiedziała w nim o swoich młodych latach, a także „na pamiątkę przyszłym pokoleniom” przekazała wszystkie informacje, jakie zapamiętała o rodzinie Bieleckich i ich nieistniejącym już domu. Materiał ten zilustrowaliśmy jedynymi dwoma zachowanymi fotografiami- hrabiego i jego żony, a także dworku w Gnojnie. Dołączyliśmy też do publikacji grafiki wykonane przez samego Szymona Kobylińskiego, który całą okupację spędził w sąsiednich Mściskach

Hrabia Bielecki i jego małżonka Eugenia byli niezwykłymi ludźmi cieszącymi się powszechnym szacunkiem mieszkańców przedwojennego Mszczonowa, Gnojny i całej okolicy. Szkoda tylko, że tak niewiele pamiątek po nich pozostało. Wiedzę na temat rodziny czerpać można tylko z fragmentów „Zbrojnego psa”, autorstwa Szymona Kobylińskiego oraz spisanych w Merkuriuszu wspomnień Heleny Sobczak. Obrazy przedwojennej Gnojny, a także wizerunki jej dziedziców zachowały się natomiast jedynie na wymienionych wcześniej grafikach Szymona Kobylińskiego i dwóch zdjęciach, które przetrwały do naszych czasów w albumie rodziny Sobczaków.

Z tej racji, że dwór w Gnojnie został zburzony w okresie PRL-u nie liczyliśmy już na odnalezienie kolejnych dokumentów (obecnie na terenie majątku jest posiadłość Jacka Czeczota). Jakież jednak było nasze zdziwienie, gdy niedawno skontaktowała się z nami pani Sobczak i poinformowała, że pragnie przekazać Wirtualnemu Muzeum Ziemi Mszczonowskiej następne siedem fotografii, nadesłanych do niej przez Zofię Błaszczyk (z d. Spitzbarth), krewną pani Eugenii Bieleckiej, która wychowywała się u niej wraz z siostrą Marylą.

Zdjęcia te są niezwykle cenne. Na jednym z nich widzimy państwa Bieleckich, drugie przedstawia hrabiego i jego wiernego przyjaciela, dobermana Franta (opisanego i namalowanego przez Szymona Kobylińskiego). Dwa zdjęcia ilustrują też pracę ogrodnika z Gnojny, który – jak wspominała pani Helena Sobczak- stworzył malowniczy ogród i szczycił się niesamowitymi plonami uprawianych warzyw. Faktycznie słoneczniki i pomidory uwiecznione na zdjęciach robią wrażenie.

Poniżej publikujemy wszystkie otrzymane fotografie, a obok nich zamieszczamy informacje na temat tego co przedstawiają oraz kto jest ich autorem.

/pio/

 

* * *

Zdjęcia 1 i 2

- Dwór w Gnojnie widziany od strony ogrodu

- Eugenia i Henryk Bieleccy

Oba zdjęcia wykonane w roku 1940.

Zdjęcia 3,4,5

-Hrabia Bielecki ze swoim dobermanem Frantem,

-Klomb przed dworkiem, a na nim od lewej Zosia i Maryla Spitzbarth, które wychowywały się u wujostwa w Gnojnie.

-Zosia i Maryla Spitzbarth przy słynnych pomidorach ogrodnika Gnojny

Te trzy zdjęcia wykonał w 1940 roku Jan Ekier, który ukrywał się w okresie okupacji w Gnojnie. Jan Ekier przeżył wojnę, a obecnie jest profesorem w Akademii Muzycznej i rokrocznie zasiada w jury konkursu chopinowskiego.

Zdjęcia 6 i 7

-aleja lipowa w Gnojnie

- Zofia Spitzbarth (obecnie Błaszczyk) w słonecznikowym lesie, wyrosłym w gnoińskim warzywniku.

Ostatnie fotografie wykonane również w 1940 roku są autorstwa Bronisława Krzeczkowskiego. Pan Krzeczkowski także ukrywał się w Gnojnie – jak jego przyjaciel Jan Ekier. Niestety nie dane mu było doczekać naszych czasów. Zginął w powstaniu warszawskim. Bronisław Krzeczkowski pochodził z wykształconej i patriotycznej rodziny. Jak pisze pani Zofia Błaszczyk – jego ojciec, Konstanty Krzeczkowski był profesorem Szkoły Głównej Handlowej i współtwórcą Instytutu Gospodarstwa Społecznego. Matka, Romana Krzeczkowska – w czasie wojny działała w konspiracji. Przez jakiś czas ukrywał się u niej bohaterski rotmistrz Witold Pilecki. Po wojnie pani Krzeczkowska została aresztowana i była więziona „na Rakowieckiej”.

 

Merkuriusz Mszczonowski 2009-05

  • Hrabia Bielecki i pies frant
  • Lata 30-te XX w., aleja lipowa w Gnojnie
  • Dworek Gnojna
  • Lata 30-te XX w., pomidory hodowane w dworku w Gnojnie
  • Lata 30-te XX w., klom [przed dworkiem w Gnojnie
  • Lata 30-te XX w., słoneczniki przy dworku w Gnojnie

« wstecz

Kalendarz historyczny

«listopad 2020»
P W Ś C P S N
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30

Wsparli nas

Odwiedź nas - zapraszamy!

WSTĘP WOLNY

W sprawie zwiedzania prosimy o wcześniejszy kontakt.

 

IZBA PAMIĘCI ZIEMI MSZCZONOWSKIEJ

Aleksandra Kacprzak - tel. 667 841 959

Barbara Gryglewska – tel. 531 997 560

mail: ipzm@izba.mszczonow.pl

IZBA PAMIĘCI RODZINY MAKLAKIEWICZÓW

Magdalena Podsiadły - tel. 605 869 094

Aleksandra Kacprzak - tel. 667 841 959

mail: izba.maklakiewicz@gci.mszczonow.pl

 

W sprawach pilnych prosimy o kontakt

z Gminnym Centrum Informacji w Mszczonowie

tel: 46 857 30 71

Skontaktuj się z nami

Izba Pamięci Ziemi Mszczonowskiej

96-320 Mszczonów, ul. Warszawska 23

mail: ipzm@izba.mszczonow.pl

Aleksandra Kacprzak - 667 841 959

Barbara Gryglewska - 531 997 560

Izba Pamięci Rodziny Maklakiewiczów
 
96-320 Mszczonów, ul. Kościuszki 1
 
tel.: 605 869 094
 
mail: izba.maklakiewicz@gci.mszczonow.pl

Archiwalia Izby Pamięci

Copyright Izba Pamięci Ziemi Mszczonowskiej 2012. Wszelkie prawa zastrzeżone.