Co roku 22 marca Mszczonów obchodzi kolejne rocznice swego powstania. Nie każdy jednak wie, że data ta tak istotna dla miasta jest jedynie symbolem, gdyż dokładnie nie wiadomo dzięki komu i kiedy Mszczonów otrzymał prawa miejskie. Przyjmuje się, że nadał mu je w dniu 22 marca 1377 roku książę mazowiecki Ziemowit III, lecz tak naprawdę to tę datę nosi jedynie pismo księcia w sprawie zwrotu probostwu mszczonowskiemu wsi Gzdów, w którym po raz pierwszy o Mszczonowie napisano jako o mieście.
W każdym razie jedno nie ulega wątpliwości - Mszczonów jest jednym z najstarszych miast na Zachodnim Mazowszu i może się szczycić tym, że mimo bardzo burzliwej historii, licznych pożarów i zniszczeń wojennych nigdy nawet na krótki okres nie utracił praw miejskich.
Mszczonów jest jednym z najstarszych miast na Mazowszu. Prawa miejskie - 22 marca w 1377
roku nadał mu książę mazowiecki Ziemowit III. Mszczonów od początku swego powstania leżał
na skrzyżowaniu szlaków komunikacyjnych. To tędy wiódł sławny szlak bursztynowy, przez
miasto przebiegał także trakt śląski. Z racji swego specyficznego położenia Mszczonów nie był oszczędzany przez kolejne wojny, jakie przetaczały się przez nasz kraj. Nie mieliśmy również szczęścia jeżeli chodzi o pożary. Z tego też powodu brak w mieście zabytków. Nie zachowało się również zbyt wiele dokumentów archiwalnych, które dotyczyłyby konkretnych faktów i wydarzeń z przeszłości grodu. Taka sytuacja sprzyjała powstawaniu legend i dziwnych opowieści, z których choć część postaram się Państwu za chwilę przytoczyć. Niektóre z nich dotyczą zamierzchłej przeszłości, inne natomiast nawiązują do niemalże współczesnych wydarzeń.