Rzemieślnicze tradycje Mszczonowa sięgają szalenie zamierzchłych czasów. Mszczonów położony na szlaku bursztynowym od początku swego istnienia znany był ze swej drobnej wytwórczości i handlu. Tragiczna historia miasta przyczyniła się jednak do tego, że nie zachowało się wiele dokumentów, które mogłyby dostarczyć nam więcej wiadomości na temat dawnych mszczonowskich szewców, kowali, stolarzy i innych przedstawicieli miejscowego rzemiosła. Najstarszy z ocalałych dokumentów jest z XVI wieku.
Towarzystwo Gimnastyczne SOKÓŁ w Mszczonowie powstało w 1924 roku. Jego założycielami byli druhowie: Czesław Kacznorowski, Jan Gajewski, Alfons Grudzień, Aleksander Dębiński, Bronisław Siekierski, Wacław Żebrowski, Jan Lipka, Józef Jankowski, Czesław Szaliński i Józef Szustkiewicz. Oni tworzyli też pierwsze władze gniazda na czele z prezesem dh Czesławem Kacznorowskim i naczelnikiem Alfonsem Grudniem.
Przedszkole w Mszczonowie powstało na początku lat pięćdziesiątych. Uruchomienie placówki prawdopodobnie nastąpiło wraz z otwarciem Mszczonowskich Zakładów Odzieżowych w roku szkolnym 1952/1953, do którego uczęszczały dzieci pracownic, tego zakładu.
Przedszkole powstało jako placówka państwowa prowadzona przez Wydział Oświaty przy Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w Mszczonowie. Było placówką dwuoddziałową typu miejskiego utrzymywaną prawie całkowicie przez fundusz socjalny znajdujący się w budżecie Miejskiej Rady Narodowej i wpłacanym do przedszkola w postaci stawki żywieniowej na każde dziecko.
Taki stan prawno- organizacyjny Przedszkola w Mszczonowie trwał do 31 sierpnia 1964 roku. W roku szkolnym 1964/1965 utworzono kolejną grupę dzieci. Od tego czasu przedszkole było placówką trzyoddziałową.
W latach 1952- 1965 Przedszkole w Mszczonowie mieściło się w prywatnych budynkach państwa Szustkiewiczów na ulicy Warszawskiej. Dwuoddziałowa wówczas placówka zajmowała dwa budynki. Kierowniczką placówki była Anna Tymkow.
Fabryka zapałek w Mszczonowie istniała w latach 1879-1933 roku.* Pierwotnie należała do Ludwika Schellera, później do Czerskiego, Chmielewskiego i Spółki, od 1922 roku do Zjednoczonych Polskich Fabryk Zapałek "Błonie" "Mszczonów" i "Br.Stabrowscy" SA, a od 1925 roku do Polskiego Monopolu Zapałczanego.
Pudełka wyprodukowane w okresie przed PMZ są niezwykle rzadkie tak zresztą jak i wszystkie polskie pudełka zapałczane z tego okresu.
Informację powyższą zaczerpnięto z - "Spisu polskich etykiet- klasyków" Feliksa Kietowicza, Warszawa 1977, Klub Filumenistów. Na stronie zamieszczamy fotokopię dwóch stron z tej pozycji, na których znajdują sie informacje na temat zapałek z Mszczonowa.
Od końca wieku XVII do początku lat 40-tych wieku XX Mszczonów zamieszkiwały dwa narody. Polacy i Żydzi wspólnie budowali miasto i tworzyli jego historię. Każdy z narodów wydał swoich sławnych synów, którzy zapisali się złotymi zgłoskami w dziejach Mszczonowa. Żydzi miasto nad Okrzeszą zwali- Amshinovem, Amścinowem, a niekiedy Omszynowem. Mszczonowskich Żydów i Polaków różnił nie tylko język, ale także religia i obyczaje. Pomimo wszystko potrafili żyć obok siebie w miarę zgodnie. Owszem zdarzały się konflikty sąsiedzkie, ale były też mieszane małżeństwa. Mszczonowska mieszana rodzina dzieliła się smutkami i radościami oraz dzielnie stawiała czoła trudnym wydarzeniom historycznym.
Okupacja niemiecka zakończyła się dla mieszkańców Mszczonowa 16 stycznia 1945 roku. Tego dnia miasto zostało zdobyte przez sowieckich żołnierzy z 47. brygady pancernej gwardii płk. Mikołaja Kopyłowa z 9. korpusu pancernego gen. mjr. Mikołaja Wiedieniejewa, wchodzącego w skład 2. armii pancernej gwardii 1 Frontu Białoruskiego. Nacierające od strony Grójca oddziały Armii Czerwonej stoczyły w bardzo mroźną noc z 15 na 16 stycznia walki na przedpolach Mszczonowa i rankiem wdarły się na miejskie ulice, gdzie sprawnie rozprawiły się ze stacjonującą tu hitlerowską załogą.