Izba Pamięci Ziemi Mszczonowskiej

Odnośniki

 • Jan III Sobieski

Pogromca pohańców - Jan III Sobieski

Jan III Sobieski pojawia się aż w dwóch mszczonowskich  legendach. Pierwsza z nich związana jest z podmszczonowską wsią Ciemno, która leży na wschód od Mszczonowa i razem z Gnojną tworzy niewielką osadę zwaną Ciemno - Gnojną.

Znak z nieba

Kiedyś na krzyżu stojącym przy skrzyżowaniu ulic Tarczyńskiej i Dworcowej (zwanym „cholerycznym” – w podzięce za ocalenie od zarazy) ktoś zawiesił obraz przedstawiający Matkę Boską Częstochowską.

 • Stopka w Osuchowie

Przedziwny ślad

Następna opowieść związana jest z pobliskim Osuchowem. Tuż przy zabytkowym kościele parafialnym w tej miejscowości znajduje się kamień, którego część nigdy nie zarasta mchem.

Ratuszowy trunek

Jeszcze przed wojną na mszczonowskim rynku stał okazały ratusz. Akt erekcyjny pod jego budowę wmurowano w 1825 r. Razem z nim zamurowano kilka ówczesnych monet i butelkę przedniego wina.

 • Ratusz w roku 1939

Mściwy czy sprawiedliwy

Z mszczonowskim ratuszem wiąże się jeszcze jedna interesująca historia. Przepiękny budynek był prawdziwą ozdobą przedwojennego Mszczonowa. Spalony podczas działań wojennych 1939 roku, mimo swych okaleczeń jeszcze przez niemalże całą okupację górował nad rynkiem, przypominając mieszkańcom o dumnej historii miasta.

 • Najstarsza mszczonowianka

Najstarsza mszczonowianka?

W lipcu 1996 roku na jednej z posesji w pobliżu Urzędu Miejskiego odnaleziono szkielet kobiety. Wiadomość ta wzbudzając wiele emocji obiegła miasto w ekspresowym tempie.

 

 • Autor: K. M. Sopoćko

Gdzie ta broń?

Kolejna historia jest związana z wojną obronną 1939 roku. Mszczonów był wtedy dwukrotnie zajmowany przez oddziały Wehrmachtu. Miasto za swe bohaterstwo zapłaciło wysoką cenę.

Historia nowej szkoły i starej łuski

Ostatnie dziesięciolecie XX wieku w Mszczonowie obfitowało w uroczystości wmurowywania wielu kamieni węgielnych. Co roku nasze małe miasteczko było świadkiem umieszczania aktów erekcyjnych pod co najmniej dwa lub trzy nowe obiekty.

Czy teraz stać kogoś na takie stypendium?

Doktor Jan Józefecki autor monografii Mszczonowa, poszukując materiałów dotyczących historii naszego miasta, natrafił w Archiwum Głównym Akt Dawnych na ciekawy dokument, świadczący o tym, iż przyznawanie stypendiów dla szczególnie uzdolnionych młodych ludzi ma w Mszczonowie o wiele starsze tradycje niż się wszystkim mogło wydawać.

Jajka i mleko zamiast kolei

W chwili obecnej Mszczonów odzyskuje należne mu, poczesne miejsce w rodzinie mazowieckich miast. Przez ostatnie półtora wieku pozostawał w cieniu swego dużego sąsiada – Żyrardowa.

 • Kościół w Lutkówce

Jaka tajemnica wiąże się w kościołem w Lutkówce?

Lutkówka jest bardzo interesującym zakątkiem gminy Mszczonów. Atutem tej niewielkiej wsi położonej w odległości 18 kilometrów na wschód od Mszczonowa oprócz pięknych lasów jest zabytkowy modrzewiowy kościółek.

 • Jagiełłowe oddziały - Barbara Lis Romańczukowa

Jagiełło w Osuchowie

Mszczonów powstał na tzw. „szlaku bursztynowym” wiodącym z południa Europy nad Bałtyk. Położenie na tak istotnym trakcie sprawiało, że praktycznie nikt z podróżujących z południa na północ i odwrotnie nie omijał Mszczonowa.

 

 • Monety z czasów panowania króla Jana Kazimierza

Ukryty majątek

Był czwartek 6 września 1962 roku. Z samego rana mieszkaniec podmszczonowskiej wsi Czekaj właśnie rozpoczynał oranie swego pola.

 • Wykopaliska archeologiczne

Dziennikarskie przepowiednie

Pierwszego kwietnia w lokalnym radiu wyemitowano prima aprillisową informację, że w Mszczonowie odnaleziono pozostałości zabudowań, które są starsze od Biskupina. Niewiele osób dało się nabrać na ten żart.

 • Banknot 100 złotych z okresu międzywojennego

Czy obie te sprawy należy ze sobą łączyć?

We wrześniu `39 roku przez Mszczonów lub też drogami przebiegającymi w jego okolicach wycofywało się wiele oddziałów polskiej armii, co niektórych z nich mieszkańcy do dziś wspominają w swych opowieściach.

 • Aleja lipowa - trakt śląski w Radziejowicach

I znowu wszystko przez kobietę

Radziejowice słyną ze swych przepięknych zabytków. Pałac, kościół, dworek, powozownia – wszystkie te obiekty są godne uwagi i często opisywane w różnego rodzaju publikacjach.

 • Polaski na czele konfederatów barskich (Józef Chełmoński)

Gnoińskie pole bitwene

We wcześniejszych historiach, opisywanych w tym cyklu są przytoczone dwie legendy mówiące o bitwach z Tatarami i Szwedami, jakie miały być stoczone przez naszych dziadów. Do dziś w okolicach Gnojny rzeczywiście można natknąć się na kamienne kule, misiurki, groty strzał, ale także ... bagnety pochodzące z XVIII wieku.

Na pomoc królowi

Osuchów z Tunikami, leżącymi obecnie w gminie Biała Rawska, łączy leśna droga, która jeszcze do lat 70-tych ubiegłego wieku była zupełnie nieprzejezdna. Grzęzły w niej nie tylko samochody, ale też wozy konne.

 • Kościół w Osuchowie

Kolejny unicestwiony kościół?

Po raz pierwszy z legendą o znikającym kościele zetknąłem się w Lutkówce. Tam świątynia miała się ponoć zapaść pod ziemię za grzechy parafian.

Miejsca pamięci, o których zapomniano

Przeglądając mapę okolic Mszczonowa zauważyłem, że niedaleko miasta znajdują się trzy pomniki. Znam tereny podmszczonowskie i trochę zdziwiły mnie te kartograficzne oznaczenia.

 • Osuchów - "dach Mazowsza" - centrum miejscowości

Cudowny klimat Osuchowa

Ostatnia historia, jaką chcę zamieścić w moim cyklu legend i opowieści niezwykłych dotyczyć będzie Osuchowa. Tak się składa, że miejscowość ta obfituje w ciekawe historie.

Legendy, tajemnice, rzeczy dziwne i ciekawe - artykuł z "Merkuriusza Mszczonowskiego"

Kalendarz historyczny

«wrzesień 2022»
P W Ś C P S N
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30

Wsparli nas

Odwiedź nas - zapraszamy!

WSTĘP WOLNY

W sprawie zwiedzania prosimy o wcześniejszy kontakt.

 

IZBA PAMIĘCI ZIEMI MSZCZONOWSKIEJ

Aleksandra Kacprzak - tel. 667 841 959

Barbara Gryglewska – tel. 531 997 560

mail: ipzm@izba.mszczonow.pl

IZBA PAMIĘCI RODZINY MAKLAKIEWICZÓW

Magdalena Podsiadły - tel. 605 869 094

Aleksandra Kacprzak - tel. 667 841 959

mail: izba.maklakiewicz@gci.mszczonow.pl

 

W sprawach pilnych prosimy o kontakt

z Gminnym Centrum Informacji w Mszczonowie

tel: 46 857 30 71

Skontaktuj się z nami

Izba Pamięci Ziemi Mszczonowskiej

96-320 Mszczonów, ul. Warszawska 23

mail: ipzm@izba.mszczonow.pl

Aleksandra Kacprzak - 667 841 959

Barbara Gryglewska - 531 997 560

Izba Pamięci Rodziny Maklakiewiczów
 
96-320 Mszczonów, ul. Kościuszki 1
 
tel.: 605 869 094
 
mail: izba.maklakiewicz@gci.mszczonow.pl

Archiwalia Izby Pamięci

Copyright Izba Pamięci Ziemi Mszczonowskiej 2012. Wszelkie prawa zastrzeżone.