Izba Pamięci Ziemi Mszczonowskiej

Odnośniki

 • Orkiestra OSP z wizytą u Papieża Jana Pawła II

Orkiestra OSP Mszczonów - symbol miasta

Wiele miast ma swoje symbole. Najczęściej są  nimi: charakterystyczny budynek, znana instytucja bądź firma lub cenny  zabytek.  A co można uznać  za symbol Mszczonowa? W tej kwestii zdania będą  z pewnością  podzielone. Sądzę  jednak, że mimo wszystko wiele  osób zgodzi się  ze mną  i za takowy symbol uzna ... Orkiestrę  Dętą  Ochotniczej Straży Pożarnej.  To wspaniały przykład ludzkiej pracowitości, wytrwałości i olbrzymiej liczby talentów. Orkiestra stała się  pasją  dla wielu osób z wielu mszczonowskich pokoleń. Grały w niej całe rodziny. Strażacy wielokrotnie reprezentowali Mszczonów na przeróżnych zamiejscowych uroczystościach. Stali się niepisanymi ambasadorami miasta.  Trudno sobie wyobrazić, aby jakakolwiek miejskie święto odbyło się  bez udziału orkiestry. Strażacy od lat są  też  nierozerwalnie związani z życiem mszczonowskiej parafii. Moim zdaniem orkiestra wrosła w Mszczonów na tyle, że można ja  uznać za symbol miasta. 

Orkiestra Ochotniczej Straży Pożarnej w Mszczonowie jest najstarszą  orkiestrą dętą w Polsce. Potwierdzają  to dane  Polskiego Związku Chórów i Orkiestr. Strażacki zespół utworzony został w 1890 przez hrabiego Kazimierza Krasińskiego- dziedzica okolicznych  dóbr ziemskich. Od samego początku powstania orkiestry przynależność do niej uważana była za zaszczyt. Zespół wywierał   duży wpływ na życie towarzyskie   i kulturalne miasta.  Podczas zaborów orkiestra  rozbudzała świadomość narodową mszczonowian. W okresie międzywojennym  strażacki zespół ugruntował swą  silną  pozycję w mieście. Członkowie zespołu powiększali i uzupełniali instrumentarium, a w 1936 roku pozyskali również przestronne miejsce do prób, w nowo powstałej remizie strażackiej.  Złowrogie czasy drugiej wojny światowej rozproszyły członków orkiestry po całym świecie, wielu z nich już nigdy nie powróciło do swego rodzinnego Mszczonowa. Jednak ci, którzy ocaleli-  jesienią  1949 roku reaktywowali zespół.  Początek był bardzo trudny- instrumentów było niewiele, a remiza została zniszczona. Pokonywanie trudności dodatkowo konsolidowało zespół i utwierdzało jego członków w przekonaniu, że ich  działalność  jest miastu naprawdę potrzebna. Orkiestra była symbolem Mszczonowa, a strażackie mundury przypominały o wolnej Polsce. Po raz pierwszy po wojnie zespół publicznie  wystąpił na ślubie  druha Czesława Narożnego, który przez wiele lat pełnił później zaszczytną funkcję kierownika orkiestry. Jedynym żyjącym członkiem zespołu, uczestniczącym czynnie w reaktywowaniu orkiestry po wojnie jest druh Kazimierz Kalinowski.  Rodziny Narożnych i Kalinowskich szczególnie zasłużyły się dla orkiestry. Zespół  opiera swą działalność na tradycjach rodzinnych. Wiele mszczonowskich rodzin związało z nim nierozerwalnie swe losy.  W ciągu ostatnich 50 latach orkiestra brała udział w wielu: konkursach, festiwalach i   przeglądach. Zespół uświetniał również swą obecnością niemal wszystkie  znaczące miejskie uroczystości. W sumie mszczonowscy strażacy  koncertowali  w około 100 miejscowościach na terenie całego  kraju oraz  uczestniczyli  w kilku wyjazdach zagranicznych. Do najważniejszych  osiągnięć orkiestry należą:

 • zdobycie Nagrody  Ministra Kultury i Sztuki /1979/,
 • udział  w  Ogólnopolskim Festiwalu  Orkiestr OSP  w Koszalinie /1995/,
 • trzykrotne wywalczenie pierwszego  miejsca w  Wojewódzkich Przeglądach  Orkiestr Dętych OSP /1991, 1993,1995/,
 • zajęcie czwartego miejsca w Ogólnopolskim Festiwalu Orkiestr Dętych w Ciechanowie  /1993/,
 • zdobycie  szóstego miejsca  w Ogólnopolskim Festiwalu  Orkiestr Dętych w Chodzieży /1995/,
 • udział w przywitaniu i Mszy Świętej odprawionej na łowickich błoniach   przez Ojca Świętego Jana     Pawła II  /czerwiec  1999/.
 • udział w pielgrzymce pn. „Strażacy Ojcu Świętemu” zorganizowanej z okazji 25-lecia pontyfikatu Jana Pawła II /wrzesień 2003/,
 • zajęcie 7 miejsca w festiwalu najlepszych orkiestr europejskich Resteder Musiktage /Dolna Saksonia -2005/

Orkiestra utrzymuje kontakty partnerskie z  polonijną orkiestrą Societe de Musique „HARMONIA”  z francuskiego Bully Les Mines.   Pierwszą  kasetę  magnetofonową mszczonowski zespół nagrał w 1996 roku. W swoim repertuarze orkiestra posiada  utwory: patriotyczne, religijne, wojskowe i klasyczne oraz   folklorystyczne, taneczne i  biesiadne.

Obecnie orkiestra  liczy  50 członków. Jej kapelmistrzem  jest- druh Jacek Zielonka, a kierownikiem - druh Janusz Koziński, a  skarbnikiem  Zbigniew Chyła.  Naukę gry dla młodzieży prowadzą druhowie- Jan Chałuś i Jacek Zielonka. Od 2002 do orkiestry dołączyły także  tamburmajorki  i marżonetki, które prowadzi dh. Jolanta Nowak –Zielonka.

 

Na podstawie materiałów orkiestry OSP

Piotr Dymecki

 • Józef Przybylski - dawny kapelmistrz orkiestry OSP
 • -
 • Dom Strażaka w roku 1960

« wstecz

Kalendarz historyczny

«listopad 2020»
P W Ś C P S N
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30

Wsparli nas

Odwiedź nas - zapraszamy!

WSTĘP WOLNY

W sprawie zwiedzania prosimy o wcześniejszy kontakt.

 

IZBA PAMIĘCI ZIEMI MSZCZONOWSKIEJ

Aleksandra Kacprzak - tel. 667 841 959

Barbara Gryglewska – tel. 531 997 560

mail: ipzm@izba.mszczonow.pl

IZBA PAMIĘCI RODZINY MAKLAKIEWICZÓW

Magdalena Podsiadły - tel. 605 869 094

Aleksandra Kacprzak - tel. 667 841 959

mail: izba.maklakiewicz@gci.mszczonow.pl

 

W sprawach pilnych prosimy o kontakt

z Gminnym Centrum Informacji w Mszczonowie

tel: 46 857 30 71

Skontaktuj się z nami

Izba Pamięci Ziemi Mszczonowskiej

96-320 Mszczonów, ul. Warszawska 23

mail: ipzm@izba.mszczonow.pl

Aleksandra Kacprzak - 667 841 959

Barbara Gryglewska - 531 997 560

Izba Pamięci Rodziny Maklakiewiczów
 
96-320 Mszczonów, ul. Kościuszki 1
 
tel.: 605 869 094
 
mail: izba.maklakiewicz@gci.mszczonow.pl

Archiwalia Izby Pamięci

Copyright Izba Pamięci Ziemi Mszczonowskiej 2012. Wszelkie prawa zastrzeżone.