Izba Pamięci Ziemi Mszczonowskiej

Odnośniki

  • Umowa między Polskim Wydawnictwem Muzycznym a Janem Adamem Maklakiewicz na wykorzystanie baletu „Złota Kaczka”, 1950 rok

Umowa między Polskim Wydawnictwem Muzycznym a Janem Adamem Maklakiewicz na wykorzystanie baletu „Złota Kaczka”, 1950 rok

W umowie zawartej 29 listopada 1950 roku w Krakowie, Jan Adam Maklakiewicz przekazuje do wykorzystania materiał nutowy baletu „Złota Kaczka” na rzecz Polskiego Wydawnictwa Muzycznego z siedzibą w Krakowie, przy ul. Basztowej 23.

A. Maklakiewicz zgadza się, aby materiał nutowy jego utworu „Złota Kaczka”, pisany ręcznie, powielany, fotokopiowany, częściowo drukowany – był wypożyczony celem wykonywania utworu przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne na zasadzie wyłączności.

Wydawnictwo Muzyczne w umowie zobowiązuje się do wypłaty honorarium na rzecz J. A. Maklakiewicza za każdorazowe wykorzystanie materiału nutowego jego autorstwa w wysokości 20% od opłaty za każdorazowe wykorzystanie utworu. 

Umowa porusza dodatkowo kwestie dotyczące m.in. sprzeciwu do wypożyczenia utworu, wycofania utworu oraz naruszenia warunków umowy.  

Prapremiera Baletu „Złota Kaczka” Jana Adama Maklakiewicza odbyła się 12 maja 1951 roku w Operze Śląskiej w Bytomiu.

Balet niósł przesłanie o sprawiedliwości społecznej. Znana warszawska legenda o złotej kaczce na Powiślu została zmodyfikowana według zasad socrealizmu i podawała odwieczną prawdę, że nie pieniądz stanowi o wartości człowieka, a jedynie praca. Czary Złotej Kaczki zmieniają młodego szewca Lutka w złego bogacza, który z nikim nie chce się dzielić swymi pieniędzmi. Libretto opracował Czech Jan Rey [Reimoser], a do realiów polskich dostosował je choreograf Jerzy Kapliński. Partytura zawiera rozmaite tańce przypisane różnym warstwom społecznym: lud warszawski tańczy mazura szewskiego, pałacowi goście – poloneza, zaproszeni na występy artyści – kadryla i galopa, służba – krakowiaka, a chłopi (podczas odwiedzin Lutka w rodzinnej wsi) – oberka, polkę, kujawiaka i chodzonego. Po premierze komentatorzy jednak wątpili, czy prawda, że pieniądz zdobyty bez pracy nie przynosi szczęścia, w ogóle da się przedstawić językiem tańca.

 

Oprac. Aleksandra Kacprzak, GCI

W tekście wykorzystano fragment książki „Polski balet na muzycznej scenie XX wieku. Między partyturą, a tańcem” Małgorzaty Komorowskiej

Odwiedź nas - zapraszamy!

WSTĘP WOLNY

W sprawie zwiedzania prosimy o wcześniejszy kontakt.

 

IZBA PAMIĘCI ZIEMI MSZCZONOWSKIEJ

Aleksandra Kacprzak - tel. 667 841 959

Barbara Gryglewska – tel. 531 997 560

mail: ipzm@izba.mszczonow.pl

IZBA PAMIĘCI RODZINY MAKLAKIEWICZÓW

Magdalena Podsiadły - tel. 605 869 094

Aleksandra Kacprzak - tel. 667 841 959

mail: izba.maklakiewicz@gci.mszczonow.pl

 

W sprawach pilnych prosimy o kontakt

z Gminnym Centrum Informacji w Mszczonowie

tel: 46 857 30 71

Skontaktuj się z nami

Izba Pamięci Ziemi Mszczonowskiej

96-320 Mszczonów, ul. Warszawska 23

mail: ipzm@izba.mszczonow.pl

Aleksandra Kacprzak - 667 841 959

Barbara Gryglewska - 531 997 560

Izba Pamięci Rodziny Maklakiewiczów
 
96-320 Mszczonów, ul. Kościuszki 1
 
tel.: 605 869 094
 
mail: izba.maklakiewicz@gci.mszczonow.pl

Archiwalia Izby Pamięci

Copyright Izba Pamięci Ziemi Mszczonowskiej 2012. Wszelkie prawa zastrzeżone.