Izba Pamięci Ziemi Mszczonowskiej

Odnośniki

 • 80. rocznica wybuchu II wojny światowej

80. rocznica wybuchu II wojny światowej

1 września 1939 roku… Dzień, w którym niebo pękło a polska ziemia została zalana krwią. Dzień, w którym hitlerowscy najeźdźcy bezprawnie naruszyli granicę państwa, które wciąż odbudowywało się po latach niewoli…

 • "Muzyczny Mszczonów"

Zajęcia „Muzyczny Mszczonów” w Izbie Pamięci Rodziny Maklakiewiczów

Gminne Centrum Informacji serdecznie zaprasza na wakacyjne zajęcia „Muzyczny Mszczonów” do Izby Pamięci Rodziny Maklakiewiczów. Terminy zajęć: 22 sierpnia 2019 r. godz. 10:00-13:00 Gitara, wiolonczela, perkusja, marakasy, cymbałki i tamburyn;  27 sierpnia 2019 r. godz. 10:00-13:00 Keyboard, pianino i akordeon; 29 sierpnia 2019 r. godz. 10:00-13:00 Harmonijka, klarnet, puzon, flet i saksofon. 

 • Młodzi pokazali, że PAMIĘTAJĄ!

Młodzi pokazali, że PAMIĘTAJĄ!

75. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego, to dzień, który był niezwykle ważny dla bardzo wielu Polaków. 1 sierpnia, dokładnie o godz. 17, w większości kraju na minutę zatrzymał się czas. Tak naprawdę, to wręcz się cofnął, bo ludzie, którzy postanowili w ten sposób oddać cześć Powstańcom, myślami przenieśli się do roku 1944.

 • Piknik dla organizacji pozarządowych

Piknik dla organizacji pozarządowych

Zapraszamy na piknik dla organizacji pozarządowych, który będzie zorganizowany w ramach projektu „Drogowskazy aktywności obywatelskiej na Ziemi Chełmońskiego”. Zachęcamy organizacje do prezentacji swojej działalności podczas imprezy.

 • Godzina „W”

75. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

PAMIĘTAJMY! Dziś o godz. 17:00 zatrzymajmy się na chwilę i uczcijmy pamięć Powstańców Warszawskich…

Walne Zebranie MSH

Informujemy, że w dniu 23 sierpnia 2019 r. o godz. 18:30 odbędzie się Walne Zebranie Członków Mszczonowskiego Stowarzyszenia Historycznego. Serdecznie zapraszamy!

 • VI Festiwal Świętojański.

W świecie Jana Adama Maklakiewicza

Pięć godzin świetnej zabawy, szósta edycja imprezy i 120 lat mijające od narodzin Jana Adama Maklakiewicza. W tle muzyka, rewia i historyczna ścieżka pachnąca ziołami i brzmiąca muzyką kataryniarza. Właśnie tak najkrócej można by opisać świat, do którego Gminne Centrum Informacji przeniosło uczestników Festiwalu Świętojańskiego zorganizowanego 16 czerwca w jednym z mszczonowskich parków.

 • 120-lecie narodzin Jana Adama Maklakiewicza

120-lecie narodzin Jana Adama Maklakiewicza

24 listopada 1899 roku w Chojnacie, niewielkiej miejscowości nieopodal Skierniewic, urodził się Jan Adama Maklakiewicz – kompozytor, pedagog i dyrygent. W tym roku społeczność Ziemi Mszczonowskiej obchodzić będzie więc 120. rocznicę narodzin znanego mieszkańca tego terenu - autora słynnego tanga „Siedem czerwonych róż” i patrona lokalnej szkoły podstawowej.

 • Muzyczna podróż do krainy Bożego Narodzenia.

Muzyczna podróż do krainy Bożego Narodzenia

W niedzielę, 6 stycznia, mszczonowski kościół pw. św. Jana Chrzciciela ponownie wypełnił się bożonarodzeniową muzyką. Najpiękniejsze kolędy i pieśni świąteczne licznie zgromadzonej publiczności zaprezentowali uczestnicy zajęć umuzykalniających prowadzonych w Izbie Pamięci Rodziny Maklakiewiczów przez Gminne Centrum Informacji.

 • Polski droga ku niepodległości.

Polski droga ku niepodległości

Dokładnie sto lat temu, 11 listopada 1918 roku, Polska po 123 latach odzyskała niepodległość. Droga ku wolności prowadziła przez powstania i bunt przeciwko zaborcom, okupiona była krwią i cierpieniem. Dziś, dzięki poświęceniu rzeszy ludzi, możemy mieszkać w niepodległym kraju, codziennie mając wpływ na jego oblicze. Jak wyglądała droga Polski ku wolności? Zapraszamy do lektury artykułu stworzonego z okazji obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez nasz kraj.

 • Słów kilka o Marszałku Piłsudskim.

Słów kilka o Marszałku Piłsudskim

O Wielkim Wodzu, jakim niewątpliwie był Józef Piłsudski, książek napisano już tyle, że półki w księgarniach pod ich ciężarem zarwać by się mogły. Zamiast więc kolejne liczne strony produkować i biografię z mnogością dat spisywać, kilka ciekawostek chcielibyśmy tutaj przedstawić, by w ten sposób 100-rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości uczcić i Marszałka zasługi uhonorować.

 • Tak NIEPODLEGŁĄ uczczono w MSZCZONOWIE

Tak NIEPODLEGŁĄ uczczono w MSZCZONOWIE

Setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości mieszkańcy gminy Mszczonów uczcili podczas uroczystości, których głównymi punktami były Msza Święta za Ojczyznę oraz odsłonięcie pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego.

 • Na rzecz ratowania skarbów mszczonowskich nekropolii.

Na rzecz ratowania skarbów mszczonowskich nekropolii

Strzelcy, rekonstruktorzy oraz członkowie Mszczonowskiego Stowarzyszenia Historycznego 1. listopada kwestowali na nowym i starym cmentarzu w Mszczonowie. Na rzecz ukończenia renowacji nagrobka burmistrza Franciszka Kumorskiego, zmarłego w 1912 roku, udało im się  zebrać  6631.40 złotych oraz 11 euro i 25 centów.

 • Koncert "Romantyczność Polski i Meksyku".

Obdarowani pięknem muzyki

Tegoroczny wrzesień upływał w Mszczonowie w niezwykle muzycznej atmosferze. Wszystko za sprawą czterech koncertów, jakie w mieście dało Trio Chopin. Zespół, który przybył z dalekiego Meksyku, tworzą Agnieszka Maklakiewicz – skrzypaczka, Anna Maklakiewicz – wiolonczelistka oraz Leonardo del Castillo – pianista. Gościnny udział w koncertach wzięły także skrzypaczka Maja Maklakiewicz oraz pianistka Isabel Ladrón de Guevara.

 • Mural odsłonięty

Mural odsłonięty

Portret podpułkownika Wincentego Wnuka, dowódcy 31 pułku Strzelców Kaniowskich oraz wizerunek jego żołnierzy. To mural, który od kilku dni oglądać można na ścianie Szkoły Podstawowej w Mszczonowie. We wtorek (18.09) oficjalnie odsłonili go m.in. poseł Maciej Małecki oraz władze gminy w osobach Józefa Grzegorza Kurka, burmistrza Mszczonowa oraz Łukasza Koperskiego, przewodniczącego Rady Miasta Mszczonowa. Autorem murala jest dr Rafał Rostowiński artysta, twórca Gdańskiej Szkoły Muralu.

 • Mszczonowianie pamiętają o Strzelcach Kaniowskich

Obchody Bitwy Mszczonowskiej

Obchody 79. rocznicy Bitwy Mszczonowskiej`39 obfitowały w wiele wydarzeń. Zaangażowanych w nie zostało kilka instytucji na czele z Urzędem Miejskim w Mszczonowie. Wszystko rozpoczęło się 11 września, kiedy to członkowie GRH STRZELCY 31 pSK postanowili, że uczczą to pamiętne wydarzenie pracowicie, porządkując leśną mogiłę w lesie w Gnojnie.

Informacja

Izba Pamięci Ziemi Mszczonowskiej 
w dniu 11 października 2018 r.
będzie nieczynna
Za utrudnienia przepraszamy!
 • Strzelcy pamiętali o Bohaterach

Strzelcy pamiętali o Bohaterach

1 września 2018 roku - 79. rocznica rozpoczęcia II wojny światowej. Dla Mszczonowa była ona najtragiczniejszym okresem w dziejach miasta. Bilans strat był porażający. Ponad połowa mieszkańców straciła życie. Zabudowa miasta została zniszczona w 85%.
 • Przy mogile Powstańca Warszawskiego

Przy mogile Powstańca Warszawskiego

Tak wyglądała sierpniowa warta przy mogile majora Wacława Czyszka ps. WACEK. Mszczonowscy Strzelcy podczas tegorocznego pobytu w Helu oddali hołd Bohaterowi Powstania Warszawskiego. Doktor Wacław Czyszek, spoczywający na helskim cmentarzu, był jednym z dowódców słynnego BAONU PARASOL.
 • Hołd oddany Obrońcom Ojczyzny z roku 1939

Hołd oddany Obrońcom Ojczyzny z roku 1939

Mszczonowscy Strzelcy podczas sierpniowego pobytu w Helu zapalili znicze pamięci przy pomniku Obrońców Helu, a także na zbiorowej mogile polskich żołnierzy, poległych w roku 1939, znajdującej się na helskim cmentarzu komunalnym. Hel, to miejsce wrześniowej chwały.

 • Strzelcy na Combat Alert 2018

Strzelcy na Combat Alert 2018

Mszczonowscy Strzelcy wzięli udział w X jubileuszowej edycji Combat Alert. W dniach od 4 do 8 lipca przebywali w podorzyskich Wierzbinach. Jako członkowie komponentu pruszkowskiego przeszli tam szkolenie proobronne, uzyskując odpowiedni certyfikat.

 • Historyczny pociąg do podróżowania i do… nagród

Historyczny pociąg do podróżowania i do… nagród

Swoją podróż, Wędrowcze, rozpocznij w miejscu, które nocami potwory odwiedzają. Mole te, niebezpieczne niezwykle, zachęcają, by realny świat porzucić i w literacką podróż się udać. Niektóre z nich, opasłych tomów patroni, całe wieczory, noce i poranki ludziom kradną, zupełnym przypadkiem mądrości wszelakie w ich głowy wkładając. Harcują tak na terenie Mszczonowa już od 1950 r., kiedy to ich siedziba powstała i ludzie ją zaludnili. Nie przeszkodziło to jednak molom, i z bibliofilami w zgodzie żyjąc, swój niecny proceder dawania wiedzy i rozrywki nie dość, że podtrzymują, to jeszcze rozwijają, swe ofiary coraz mądrzejszymi czyniąc...

 • Polak Mały

Zabawa z symbolami

Zakończenie wakacji z Gminnym Centrum Informacji w tym roku połączone było z obchodami stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji Aleksandra Kacprzak zaprosiła dzieci na zabawę z symbolami, do której pretekstem była planszówka „Polak Mały”.
 • "Historyczny pociąg do podróżowania".

Zwiedzili Mszczonów, odebrali nagrody

Trwa konkurs „Historyczny pociąg do podróżowania”, którego organizatorem jest Gminne Centrum Informacji. Nagrody odbierają kolejni uczestnicy. W ostatnim czasie trafiły do: Tymona i Bartka oraz Drużyny „K” czyli Antoniny, Kacpra i najmłodszej z dotychczasowych uczestniczek – Kornelii.

 • Kolejne spotkanie "Klubu gier" w mszczonowskich izbach pamięci.

Była sobie gra

Kolejny raz miłośnicy gier planszowych spotkali się, by w ciekawy sposób spędzić czas. Tym razem zasiedli przed planszą gry „Był sobie człowiek, historia Polski”. W grze liczyło się nie tylko szczęście podczas rzutu kostkami ale również wiedza. Dzięki pytaniom z historii można było zdobywać dodatkowe dukaty.

 • Grali w "Kolejkę" w Izbie Pamięci Ziemi Mszczonowskiej.

Przepychali się w kolejce

W czwartkowe południe kilkoro śmiałków zdecydowało się powrócić do tzw. „epoki słusznie minionej” i stanąć w kolejkach za ubraniami, artykułami spożywczymi czy sprzętem RTV i AGD. Wszystko dzięki grze planszowej „Kolejka”, w którą można było zagrać w Izbie Pamięci Ziemi Mszczonowskiej.

 • Pocztówka z Mszczonowem w tle

Pocztówka z Mszczonowem w tle

Lipcowe propozycje dla najmłodszych zakończyły w tym roku warsztaty plastyczne w Izbie Pamięci Rodziny Maklakiewiczów, które poprowadziła Aleksandra Kacprzak. Podczas zajęć najmłodsi wykonali swoje „pocztówki z wakacji”, które przedstawiały także charakterystyczne motywy związane z Mszczonowem.

 • już 74 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

74 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

Żyli, kochali, walczyli, umierali... Dziś przypada kolejna, już  74, rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Punktualnie o godz. 17:00, czyli Godzinie "W", w całym kraju zawyją syreny, by upamiętnić tych, którzy walczyli o to, by Polska była wolna. Przejmujące alarmy odezwą się także w Mszczonowie, by pokazać, że i my PAMIĘTAMY!
 • Zabawy z historią w tle

Zabawy z historią w tle

Kolejny raz młodzi mszczonowianie spotkali się podczas wakacyjnych warsztatów. W środę (25.07) w Izbie Pamięci Rodziny Maklakiewiczów odbyły się zajęcia „Polska – Moja Ojczyzna”.
 • Izba pełna niespodzianek

Izba pełna niespodzianek

Czwartkowe południe (19.07) troje młodych mszczonowian postanowiło spędzić w Izbie Pamięci Ziemi Mszczonowskiej. Czekała tam na nich gra „Znaj Znak”. Okazała się nie tylko świetną zabawą ale również doskonałą okazją do poznania sekretów historii Polski.

 • Z zabawkami poprzez dziesięciolecia

Z zabawkami poprzez dziesięciolecia

„Dawne zabawy i zabawki naszych dziadków”, to kolejna z wakacyjnych propozycji Gminnego Centrum Informacji w ramach akcji „Lato w mieście”. Zajęcia, które odbyły się 17 lipca w Izbie Pamięci Rodziny Maklakiewiczów, poprowadziła Aleksandra Kacprzak.
 • Strzelcy na Combat Alert 2018

Strzelcy na Combat Alert 2018

Mszczonowscy Strzelcy wzięli udział w X jubileuszowej edycji Combat Alert. W dniach 4-8 lipca przebywali w podorzyskich Wierzbinach. Jako członkowie komponentu pruszkowskiego przeszli tam szkolenie proobronne, uzyskując odpowiedni certyfikat.
 • Mocny początek strzeleckich wakacji

Mocny początek strzeleckich wakacji

Dzięki współpracy z myślenickim kołem Światowego Związku Żołnierzy AK, mszczonowskim STRZELCOM oraz ich przyjaciołom z innych jednostek strzeleckich udało się bardzo aktywnie rozpocząć wakacje.

 • spotkanie z profesor Hanną Ulatowską

spotkanie z profesor Hanną Ulatowską

Serdecznie zapraszamy na spotkanie z profesor Hanną Ulatowską – byłym więźniem obozów Dulag 121 i Auschwitz, specjalistą od neurolingwistyki i badaczem przeżyć osób, które jako dzieci bądź dorośli przeszli przez obóz koncentracyjny Auschwitz. Spotkanie odbędzie się w siedzibie Muzeum Dulag 121 przy ul. 3 Maja 8 A w sobotę 21 lipca o g. 17.

 • Grali w "Kolejkę" w Izbie Pamięci Ziemi Mszczonowskiej.

Przepychali się w kolejce

W czwartkowe południe kilkoro śmiałków zdecydowało się powrócić do tzw. „epoki słusznie minionej” i stanąć w kolejkach za ubraniami, artykułami spożywczymi czy sprzętem RTV i AGD. Wszystko dzięki grze planszowej „Kolejka”, w którą można było zagrać w Izbie Pamięci Ziemi Mszczonowskiej.

 • wakacje 2018

Nudna historia? Nie w Izbie Pamięci!

Gminne Centrum Informacji już od kilku lat w okresie wakacyjnym zaprasza do siebie miłośników planszówek. Pierwsze, tegoroczne spotkanie Klubu Gier, odbyło się 4 lipca w Izbie Pamięci Ziemi Mszczonowskiej. Poprowadziła je Aleksandra Kacprzak – pomysłodawczyni wspólnej zabawy oraz lokalna „strażniczka” dawnych dziejów.

 • Lato z GCI

Wakacje 2018 z GCI

Zapraszamy do zapoznania się z wakacyjną propozycją Gminnego Centrum Informacji!

Szczegóły na plakatach.

 • -

Wakacje 2018 z GCI

Zapraszamy do zapoznania się z wakacyjną propozycją Gminnego Centrum Informacji!

Szczegóły na plakatach.

 • V Mszczonowski Festiwal Świętojański

Po raz pierwszy, po raz drugi… po raz piąty!

Festiwal Świętojański, który co roku organizuje Gminne Centrum Informacji, na stałe wpisał się w kalendarz imprez kulturalnych na Ziemi Mszczonowskiej. Aż trudno uwierzyć, że tegoroczny, który odbył się 17 czerwca, był już piątym tego typu wydarzeniem. Jak przystało na mały jubileusz, był on nie tylko huczny, ale i niezwykle wypełniony atrakcjami – wszystko po to, by na długo zapadł w pamięć uczestników.

 • V Mszczonowski Festiwal Świętojański

V Mszczonowski Festiwal Świętojański

Serdecznie zapraszamy na V Festiwal Świętojański, który rozpocznie się 17 czerwca o godz. 17:00 w Parku przy stacji paliw Orlen.

 • Jaka naprawdę była Polska międzywojenna?

Jaka naprawdę była Polska międzywojenna?

Muzeum Dulag 121 zaprasza na wykład prof. Janusza Odziemkowskiego pt.: „Jaka naprawdę była Polska międzywojenna?”, organizowany w ramach cyklu Karty Historii. Spotkanie odbędzie się w sobotę, 9 czerwca, o godz. 17. w siedzibie Muzeum.
 • Zbrodnia Wołyńska. Od terroru do ludobójstwa

Zbrodnia Wołyńska. Od terroru do ludobójstwa

Zapraszamy na spotkanie z Ewą Siemaszko – wieloletnią badaczką zbrodni na Wołyniu, która przedstawi przyczyny i przebieg wydarzeń z 1943 r. Spotkanie odbędzie się w sobotę, 16 czerwca 2018 r., o godz. 17. w Muzeum Dulag 121. 
 • Noc Muzeów 2018, czyli fascynująca podróż przez historię

Noc Muzeów 2018, czyli fascynująca podróż przez historię

Co roku, 18 maja, na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Muzeów. Ma on na celu promowanie ich działalności, umożliwienie nietypowego zwiedzania oraz zainteresowanie ludzi historią.
 • Robili świece dzięki pszczołom

Robili świece dzięki pszczołom

Co można zrobić z pszczelego wosku? Choćby świece. W Izbie Pamięci Rodziny Maklakiewiczów odbyły się zajęcia z ich tworzenia. Wzięli w nich udział uczniowie klasy VI c ze Szkoły Podstawowej w Mszczonowie. Zrobili świeczki, których nie kupiliby w żadnym sklepie.

 • Zabawa z gliną

Zabawa z gliną

Miseczki, dzbanki a nawet kubki i czajniczki wychodziły spod rąk uczestników warsztatów garncarskich. Zajęcia odbyły się we wtorek (15.05) a ich organizatorem było Gminne Centrum Informacji.
 • Warsztaty wikliniarskie w Szkole Podstawowej w Mszczonowie.

Kule, które będą żyły

Co można wyplatać z wikliny? Okazuje się, że nie tylko koszyki. Przekonali się o tym uczniowie Szkoły Podstawowej w Mszczonowie, którzy wzięli udział w warsztatach wikliniarskich zorganizowanych przez Gminne Centrum Informacji.

 • Przedszkolaki w Izbie Pamięci Ziemi Mszczonowskiej

Przedszkolaki w Izbie Pamięci Ziemi Mszczonowskiej

Trzy grupy z Miejskiego Przedszkola w Mszczonowie aktywnie oglądały zbiory zgromadzone w IPZM. Największym zainteresowaniem cieszyła się sala wrześniowo-okupacyjna, gdzie najmłodsi poznali najważniejsze wydarzenia z historii Ziemi Mszczonowskiej, a także poznali umundurowanie żołnierza z września 1939 r.
 • 3 maja w Mszczonowie

3 maja w Mszczonowie

Obchody Święta Narodowego rozpoczęły się w Mszczonowie tradycyjnie od wciągnięcia Biało – Czerwonej na maszt przed ratuszem. Uczestników patriotycznej demonstracji poprowadził na Plac Piłsudskiego naczelnik OSP Mszczonów dh Grzegorz Koperski.
 • Konkursy z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości!

Konkursy z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości!

Mszczonowskich cykl świętowania 100-lecia odzyskania niepodległości, to nie tylko liczne imprezy. Zapraszamy do udziału w konkursach organizowanych przez Mszczonowski Ośrodek Kultury. Będzie można wykazać się plastycznie, pisarsko lub fotograficznie – na pewno każdy znajdzie więc dla siebie odpowiednią dziedzinę. Czekamy na Wasze dzieła!
 • -

Zapraszamy na cykl imprez w ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości!

W Mszczonowie rozpoczął się cykl imprez z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Zapraszamy do uważnego śledzenia naszych stron – różnorodność atrakcji sprawi, że każdy znajdzie wśród nich coś dla siebie!
 • Święto Konstytucji 3 maja

Święto Konstytucji 3 maja

Zapraszamy na obchody Święta Konstytucji 3 maja. Jak co roku rozpocznie je zbiórka Pocztów Sztandarowych przy budynku OSP Mszczonów. Po niej odbędzie się msza święta w kościele p. w. Jana Chrzciciela w Mszczonowie.
 • Wycieczka w czasy PRL-u

Wycieczka w czasy PRL-u

Gry i zabawy słowne, odgadywanie przeznaczenia urządzeń codziennego użytku czy oglądanie wystroju pokoi z okresu PRL-u. Uczniowie trzech klas Szkoły Podstawowej w Mszczonowie odkrywali epokę „słusznie minioną”.
 • Wizyta klasy IIc ze Szkoły Podstawowej w Mszczonowie.

Młodzi mszczonowianie na tropie historii

W piątek trzynastego Izbę Pamięci Rodziny Maklakiewiczów odwiedzili uczniowie klasy II c ze Szkoły Podstawowej w Mszczonowie. Mali odkrywcy szli śladami historii Mszczonowa. W gabinecie Jana Adama Maklakiewicza zachwycali się meblami z Ratusza ocalonymi z pożaru. Szczególne emocje wzbudziła półka ukryta w blacie kredensu.
 • Czadowe Warsztaty Wielkanocne

Czadowe Warsztaty Wielkanocne

W ruch poszły farby, pędzelki, nożyczki i kleje. W Izbie Pamięci Rodziny Maklakiewiczów odbywały się warsztaty wielkanocne. Ruszyło ozdabianie jajek. To, w jaki sposób, jajka zostały udekorowane zależało tylko od wyobraźni uczestników.
 • Lutkówka – palmowe zagłębie Ziemi Mszczonowskiej

Lutkówka – palmowe zagłębie Ziemi Mszczonowskiej

Tegoroczny konkurs na najpiękniejszą palmę wielkanocną w Parafii Lutkówka wygrali ex aequo: Julka i Sebastian Zylbert, Ewa Łuszczyk oraz Oliwka Bożek. Równorzędne drugie miejsca przyznano: Amelce Adamczyk, Klaudii Gajewskiej i Amelce Osińskiej. Trzecie lokaty przypadły natomiast Grzesiowi Pawlakowi, Kasi Grabskiej i Łukaszowi Pawlakowi. Jury wyróżniło też palmy: Lenki Ernest, Juli Guzewskiej, Moniki Malik, Michaliny Malik, Elizy Grzejszczak, Igi Czarneckiej, Ali Radłowskiej, a także Wiktorii Wojciechowskiej.

 • Droga krzyżowa na ulicach Mszczonowa

Droga krzyżowa na ulicach Mszczonowa

We Mszczonowie, zgodnie z lokalną tradycją, nabożeństwo Drogi Krzyżowej przypadające na piątek poprzedzający Niedzielę Palową odprawiane jest zawsze na ulicach miasta. W tym roku przedstawiciele miejscowych instytucji, a także organizacji i grup społecznych, ponieśli Krzyż z kościoła farnego pw. Świętego Jana Chrzciciela do kaplicy Parafii pw. Świętego Ojca Pio. Wraz z wiernymi kroczyli proboszczowie obu Parafii - dziekan Tadeusz Przybylski i ks. Sławomir Tulin, który prowadził nabożeństwo.

 • wielkanocne warsztaty

WARSZTATY WIELKANOCNE

Gminne Centrum Informacji zaprasza wszystkie dzieci i młodzież na WARSZTATY WIELKANOCNE w Izbie Pamięci Rodziny Maklakiewiczów (Mszczonów, ul. Kościuszki 1) w dniu 30 marca (piątek) o godz. 11:00. Na zajęciach zapoznany się z historią Wielkiej Nocy oraz wykonamy pisanki. 

 • zmiana godzin pracy

Zmiana godzin pracy IPZM!

Izba Pamięci Ziemi Mszczonowskiej w dn. 29 marca br. (czwartek) nie będzie czynna w godz. 9:30-12:00 z powodów technicznych.

 • życzenia Wielkanocne

Życzenia Wielkanocne

Z okazji nadchodzącej Wielkiej Nocy świąt wypełnionych rodzinną bliskością, niegasnącą radością, słonecznym ciepłem, orzeźwiającym podmuchem wiosny oraz wieloma chwilami odpoczynku życzą
 
Dyrektor i Pracownicy Gminnego Centrum Informacji
 • KWIECIEŃ W MUZEUM DULAG 121

KWIECIEŃ W MUZEUM DULAG 121

7 kwietnia 2018 g. 15. „Zbrodnia Katyńska 1940” – wykład dr. Dariusza Gałaszewskiego (IPN) i pokaz filmu dokumentalnego w ramach cyklu „Przystanek Historia w Muzeum Dulag 121.”

 • URODZINY MSZCZONOWA

URODZINY MSZCZONOWA

641 urodziny Mszczonowa obchodzone były w niedzielę, 18 marca. Głównym punktem uroczystości była Msza Święta, którą celebrował dziekan Dekanatu Mszczonów ks. prałat Tadeusz Przybylski. Msza dziękczynna odprawiona została w kościele farnym. W jej trakcie mszczonowianie modlili się także w intencji naczelnika powstańczego Mszczonowa z roku 1863 - śp. księdza proboszcza Władysława Polkowskiego.

 • PASJA W LUTKÓWCE

PASJA W LUTKÓWCE

Już po raz szósty w Parafii w Lutkówce zorganizowane zostało widowisko pasyjne. Odbyło się ono w piątek, 16 marca. Wystąpili w nim parafianie, mszczonowscy Strzelcy i członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej STRZECY im. 31 pSK. Organizatorami wydarzenia byli: Gminne Centrum Informacji, Parafia w Lutkówce oraz Mszczonowskie Stowarzyszenie Historyczne.

 • Lepsze niż selfie

Lepsze niż selfie

Jak powstały fotografie blisko 200 lat temu? Czym jest cyjanotypia? O tym dowiedzieli się uczniowie Szkoły Podstawowej w Mszczonowie. W piątek (16.03) w Izbie Pamięci Rodziny Maklakiewiczów odbyły się warsztaty „Od światła do obrazu”.
Początkowo nic nie wskazywało na to, że uczniowie będą robić fotografie.
 • Warszawiacy odkrywali Mszczonów

Warszawiacy odkrywali Mszczonów

Około 40osobowa grupa seniorów z Warszawy odwiedziła w sobotę (10.03) Mszczonów. Na trasie wycieczki znalazły się m. in. Termy oraz Izba Pamięci Ziemi Mszczonowskiej i  Izba Pamięci Rodziny Maklakiewiczów. Sekrety i historię Mszczonowa przed gośćmi odkrywała Barbara Gryglewska, Radna Miasta Mszczonowa, oraz współzałożyciel Izb Pamięci.

 • 641. rocznica nadania praw miejskich dla Mszczonowa!

641. rocznica nadania praw miejskich dla Mszczonowa!

Gminne Centrum Informacji serdecznie zaprasza na obchody 641. rocznicy nadania praw miejskich dla Mszczonowa oraz wspomnienie księdza Władysława Polkowskiego – naczelnika miasta podczas powstania styczniowego. Uroczystości rozpoczną się 18 marca mszą świętą o godz. 17 w kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Mszczonowie. Po niej odbędzie się widowisko historyczne „Pożegnanie oddziału powstańczego 1863 roku”. Współorganizatorem imprezy jest Mszczonowskie Stowarzyszenie Historyczne.

 • INSCENIZACJA MĘKI PAŃSKIEJ

Zapraszamy na inscenizację Męki Pańskiej!

Gminne Centrum Informacji serdecznie zaprasza na inscenizację Męki Pańskiej w wykonaniu członków GRH z Mszczonowa. Pasja rozpocznie się 16 marca o godz. 18 w kościele w Lutkówce. Współorganizatorami inscenizacji są parafia w Lutkówce, Mszczonowski Ośrodek Kultury oraz Mszczonowskie Stowarzyszenie Historyczne.

 • Marsz Komponentu

Marsz Komponentu

Mszczonowscy Strzelcy 11 marca uczestniczyli w marszu Komponentu Pruszków. Wydarzenie odbywało się w gminie Raszyn. Jego uczestnicy, oprócz wykonywania postawionych zadań, zapoznali się także z najważniejszymi miejscami, związanymi z bitwą pod Raszynem, jaka miała miejsce w 1809 roku.

Komponent Pruszków, do którego należą także mszczonowscy Strzelcy, uzyskał certyfikację MON-u w roku 2017.

 • Takim sprzętem też trzeba umieć się posłużyć

Takim sprzętem też trzeba umieć się posłużyć

W dobie komunikacji satelitarnej mimo wszystko warto pamiętać o korzeniach. Strzelecka młodzież z Mszczonowa na zbiórce, jaka odbyła się w piątek, 9 marca, uczyła się obsługi tradycyjnych telefonów polowych i łącznicy. Sieć zadziałała! Okablowany został cały budynek, w jakim odbyło się strzeleckie spotkanie. Po tej próbie następna odbędzie się już w terenie i dodane do niej będą inne zadania, mające na celu usprawnienie działania strzeleckiej jednostki.

 • STRZELCY ku pamięci Żołnierzy Niezłomnych

STRZELCY ku pamięci Żołnierzy Niezłomnych

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” mszczonowscy Strzelcy uczcili 3 marca w Magdalence. Uczestniczyli tu w wydarzeniu, którego organizatorami byli: gmina Lesznowola, Publiczne Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki, Gminny Ośrodek Kultury w Lesznowoli oraz Centrum Sportu w gminie Lesznowola.

Zmiana godzin funkcjonowania Izby Pamięci Ziemi Mszczonowskiej!

Od 1 marca 2018 r. zmianie ulegają godziny funkcjonowania

Izby Pamięci Ziemi Mszczonowskiej:

wtorek - godz. 8:00-16:00
środa - godz. 8:00-17:00
czwartek - godz. 8:00-16:00

 • Podróż przez historię pieniądza

Podróż przez historię pieniądza

W środę, 7 lutego, w Izbie Pamięci Rodziny Maklakiewiczów, młodzi uczniowie mogli się wybrać w niezwykłą podróż. Prowadziła ona poprzez historię pieniądza a przewodniczką wyprawy była Aleksandra Kacprzak z Gminnego Centrum Informacji.

 • Na manewrach z WOT-em

Na manewrach z WOT-em

W Lasach Parczewskich, w okolicach Ostrowa Lubelskiego, w weekend 27-28 stycznia odbyły się manewry, w których stanęli naprzeciw siebie członkowie organizacji proobronnych i żołnierze WOT. Organizatorem działań proobronnych, którzy stanowili stronę czerwoną manewrów, było Stowarzyszenie 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK. W składzie grupy „czerwonych” znaleźli się także Strzelcy, którym powierzono placówkę zachodnią, znajdującą się od strony rzeki Tyśmienica. Zadaniem „czerwonych” było utrzymanie powierzonych linii obrony, a także obserwacja ruchów patroli „niebieskich” i przenikanie przez linię obrony WOT-u.

 • W Kijowie na zaproszenie polskiej ambasady…

W Kijowie na zaproszenie polskiej ambasady…

155. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego mszczonowscy Strzelcy uczcili biorąc udział w uroczystościach zorganizowanych przez Ambasadę Polską w Kijowie. Odbyły się one na terenie Twierdzy Kijowskiej, w której znajduje się ekspozycja poświęcona wydarzeniom z 1863 roku, a także marmurowy krzyż i tablice upamiętniające bohaterskich powstańców więzionych w tym mrocznym miejscu. Jako ciekawostkę należy podać, że oprawę audiowizualną wspomnianej ekspozycji stanowi film z inscenizacji powstańczej, jaka miała miejsce w podmszczonowskim Osuchowie w 2013 roku. Autorem filmu jest FudexFilm.

 • 155. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego

Mszczonów w czasach powstania

Dokładnie 22 stycznia 1863 r. rozpoczął się jeden z najbardziej znanych zrywów narodowowyzwoleńczych – Powstanie Styczniowe. W tym roku przypada 155. rocznica tego wydarzenia, więc z tej okazji przypominamy powstańczą historię Mszczonowa.

 • program Ferii Zimowych z Mszczonowskimi Izbami Pamięci

Zimowe Ferie z Mszczonowskimi Izbami

Konkursy, spotkania oraz warsztaty. Wszystko podczas ferii zimowych czekać będzie na chętnych. 
Zapraszamy do zapoznania się z programem Ferii Zimowych z Mszczonowskimi Izbami Pamięci.
 • Muzyczne wspomnienie Bożego Narodzenia

Muzyczne wspomnienie Bożego Narodzenia

W święto Trzech Króli kościół pw. św. Jana Chrzciciela rozbrzmiewał bożonarodzeniową muzyką. Jej wykonawcami byli uczestnicy zajęć umuzykalniających, które Gminne Centrum Informacji prowadzi w Izbie Pamięci Rodziny Maklakiewiczów. Na scenie pojawił się także gość specjalny – Sylwester Maciejewski. Znany m.in. z serialu „Ranczo” aktor urodził się w Mszczonowie.
 • Koncert Świąteczny

Zapraszamy na Koncert Świąteczny

Gminne Centrum Informacji oraz Izba Pamięci Rodziny Maklakiewiczów zapraszają na KONCERT, jaki odbędzie się w Kościele Św. Jana Chrzciciela w Mszczonowie, 6 stycznia 2018 r, sobota, godz.18.00.

 • TE ROCZNICE BYŁY dla Strzelców NAJWAŻNIEJSZE w 2017 r.

TE ROCZNICE BYŁY dla Strzelców NAJWAŻNIEJSZE w 2017 roku…

Zakończony 2017 rok był dla mszczonowskich Strzelców wyjątkowy pod względem obchodzonych rocznic. Wzięli oni m.in. udział w rozbudowanych, całorocznych obchodach 640. rocznicy nadania praw miejskich miastu Mszczonów. Jednak najważniejszymi z punktu widzenia grupy były dwie, inne rocznice, związane bezpośrednio z patronem GRH i Jednostki Strzeleckiej 5132. 2 czerwca Strzelcy wspominali 30. rocznicę śmierci pułkownika Wincentego Wnuka (wrześniowego dowódcy 31 pSK), a 6 października uczcili 120. rocznicę jego urodzin. Zarówno w czerwcu jak też w październiku przedstawiciele mszczonowskiej Grupy Rekonstrukcji Historycznej oraz Jednostki Strzeleckiej 5132 („Strzelców Rzeczypospolitej”) odwiedzili mogiłę pułkownika, znajdującą się na Cmentarzu Komunalnym Północnym na Wólce Węglowej w Warszawie (kwatera W XIII-7-11-19).

 • Strzeleckie wydarzenia 2017

Strzeleckie wydarzenia 2017, czyli podsumowanie całorocznej akcji „DUMNI ZE SWOJEJ HISTORII – 640 lat Miasta Mszczonowa”

Rok 2017 przyniósł mszczonowskim Strzelcom wiele atrakcyjnych wydarzeń. W sumie skupieni w grupie rekonstruktorzy, członkowie Jednostki Strzeleckiej oraz osoby koordynujące działalność Mszczonowskiego Stowarzyszenia Historycznego uczestniczyli w 193 przeróżnego rodzaju przedsięwzięciach.

Samych tylko inscenizacji historycznych i dioram było 27. Już w styczniu w Mszczonowie odbyła się pierwsza inscenizacja, połączona z wieczornicą poświęconą powstańczemu naczelnikowi Miasta Mszczonowa z roku 1863 - ks. Proboszczowi Władysławowi Polkowskiemu. Był to mocny akcent rozpoczynający całoroczne obchody 640-lecia nadania praw miejskich Mszczonowowi.

 • Przed Sylwestrem warto jeszcze było poćwiczyć

Przed Sylwestrem warto jeszcze było poćwiczyć

Przed Sylwestrem warto jeszcze było zrobić trochę miejsca na nowe smakołyki, a wiadomo, że najlepiej traci się zbędne kalorie spędzając miło czas w lesie na manewrach. Mszczonowscy Strzelcy ćwiczyli 30 grudnia współdziałanie drużyny w terenie. Patrolowanie, maskowanie, szyki marszowe, zrywanie kontaktu, obserwacja... Słowem powtórka z zajęć, przeprowadzanych na zbiórkach, a także przygotowanie do działań komponentowych, których w Nowym Roku 2018 na pewno nie zabraknie.
MM
 • Zmierzyć się z OP1 i OP2

Zmierzyć się z OP1 i OP2

Strzelcy na zbiórce w dniu 29 grudnia ćwiczyli z kombinezonami op1 i op2. Zakładanie tych wdzianek na czas, gdy ma się na sobie maskę p.gaz. nie należy do rzeczy łatwych. Rekord drużyny ubrania się w op1 jest obecnie na poziomie 9 minut.

 • Komponent 1730 uzyskał PASZPORT MON-u

Komponent 1730 uzyskał PASZPORT MON-u

W tym komponencie reprezentowana jest również mszczonowska Jednostka Strzelecka Strzelcy, tworzący Komponent 1730, spotkali się wieczorem 9 grudnia w Pruszkowie, aby podsumować rok intensywnych szkoleń w ramach programu „Paszport MON-u”. Szkolenia zakończyły się przyznaniem Komponentowi certyfikacji MON, czyli oficjalnym potwierdzeniem, iż zyskał on gotowość do współpracy z Siłami Zbrojnymi RP. W trakcie spotkania dyskutowano również nad planami szkoleniowymi na rok 2018 i cyklicznymi manewrami, które mają poprawić sprawność działania plutonu, jaki tworzą członkowie Komponentu. Wiele czasu poświęcono także na ustalenie sposobów na usprawnienie komunikacji wewnętrznej w ramach plutonu, powstałego na bazie Komponentu 1730, a także sposobów szybkiego komunikowania się między poszczególnymi jednostkami strzeleckimi, których strzelcy uczestniczą w tym wspólnym przedsięwzięciu. 
 • Topografia, taktyka, strzelnica… taki weekend

Topografia, taktyka, strzelnica… taki weekend

Mszczonowscy strzelcy uczestniczyli w weekendowym szkoleniu w Grudziądzu (18-19.11). Odbywało się ono wspólnie z klasą mundurową z Torunia. Jego organizatorem była Fundacja Szturman. W sobotę strzelcy ćwiczyli na strzelnicy, a także pracowali „z mapą”, doskonaląc swoje umiejętności z topografii. W niedzielę także nie zabrakło atrakcji. Jeszcze w nocy rozpoczęły się zajęcia z taktyki. Przed południem kursanci wrócili do szlifowania topografii. Patrole z mapami ruszyły w teren, żeby odnaleźć i rozpoznać wyznaczone punkty. Surowa aura dała się wszystkim we znaki. Nic jednak nie jest w stanie odebrać satysfakcji z dobrze wypełnionego zadania. W drodze powrotnej do domu strzelcy zwiedzili urokliwą starówkę w Chełmnie.

 • Strzelecki udział w obchodach Święta Narodowego

Strzelecki udział w obchodach Święta Narodowego

11 listopada mszczonowscy Strzelcy uczestniczyli w Gminnych Obchodach Święta Narodowego w Mszczonowie. Oddział strzelecki złożony z rekonstruktorów GRH STRZELCY oraz strzelców z JS 5132 „STRZELCY RZECZYPOSPOLITEJ” wziął udział w mszczonowskim Marszu Niepodległości, a także Mszy Świętej za Ojczyznę, odprawionej w miejscowej świątyni farnej. 
 • Tegoroczna zbiórka na zabytki naszych nekropolii

Tegoroczna zbiórka na zabytki naszych nekropolii

Na mszczonowskich cmentarzach 1 listopada odbyła się zbiórka na renowację zabytkowego nagrobka burmistrza Kumorskiego, który stał na czele władz samorządowych miasta na początku XX wieku, a zmarł w roku 1912. Zbiórkę zorganizowało Mszczonowskie Stowarzyszenie Historyczne. Akcję jako wolontariusze wsparli Strzelcy Rzeczypospolitej z Jednostki Strzeleckiej 5132 oraz mszczonowscy rekonstruktorzy z GRH Strzelcy im. 31 pułku Strzelców Kaniowskich, którzy pełnili dodatkowo honorowe warty przy żołnierskich mogiłach.
 • Wszystkich Świętych na mszczonowskich cmentarzach

Wszystkich Świętych na mszczonowskich cmentarzach

Zapraszamy do obejrzenia naszego fotoreportażu, wykonanego dla „Merkuriusza Mszczonowskiego” przez Mateusza Milczarka.
 • Światełko pamięci dla żołnierza

Światełko pamięci dla żołnierza

Wojenne mogiły Ziemi Mszczonowskiej, to miejsca, o których nie zapominamy w dniu Wszystkich Świętych. Tradycyjnie znicze zapłonęły na żołnierskich grobach na starym i nowym mszczonowskim cmentarzu, a także na nekropoliach w Osuchowie i Lutkówce. Światła pamięci zapłonęły także na leśnej mogile w Gnojnie oraz przy prawosławnym krzyżu na mszczonowskim cmentarzu przy ulicy Maklakiewicza. Nie każdy wie o tym, iż ten samotny krzyż, przyciśnięty do cmentarnego muru, to ostatnia widoczna pozostałość po grobach jeńców z carskiej armii, jacy podczas pierwszej wojny światowej tracili życie przy robotach inżynieryjnych, organizowanych przez Niemców w pobliżu miasta.
 • 1 listopada tradycyjnie kwestujemy na renowację zabytków naszych nekropolii!

Uwaga!!! 1 listopada tradycyjnie kwestujemy na renowację zabytków naszych nekropolii!

Członkowie Mszczonowskiego Stowarzyszenia Historycznego 1 listopada przeprowadzą zbiórkę na renowację zabytkowego nagrobka śp. burmistrza Franciszka Kumorskiego (zm. 1912) i jego żony śp. Stefanii Walentyny z Pogorzelskich (zm. 1906). Mogiła dawnego burmistrza Mszczonowa znajduje się na nowym cmentarzu przy ulicy Maklakiewicza, tuż przy dzwonnicy. Oprócz członków MSH w zbiórce uczestniczyć będą jako wolontariusze także: rekonstruktorzy z GRH Strzelcy im. 31 pSK oraz strzelcy z mszczonowskiej Jednostki Strzeleckiej 5132 „Strzelcy Rzeczypospolitej”. Zbiorka została zarejestrowana pod nr 2017/4688/OR. Jej tytuł: „Dbajmy o skarby naszych nekropolii”. Prosimy odwiedzających mszczonowskie nekropolie o finansowe wsparcie działań MSH!
 • Filmowa przygoda

Filmowa przygoda

Przedstawiciele kilku grup rekonstrukcyjnych w weekend 21-22 października uczestniczyli w planie filmu pt. „Narodowe Zjednoczenie Wojskowe - do końca wierni Polsce”. Reżyserem produkcji jest Łukasz Korwin.
Zdjęcia do filmowej opowieści o żołnierzach NZW nagrywane były w malowniczym Skansenie Kurpiowskim w Nowogrodzie. Udział w przedsięwzięciu miała także mszczonowska GRH STRZELCY im. 31 pSK. Najliczniej na planie filmowym reprezentowani byli natomiast rekonstruktorzy z Grupy Historycznej Niepodległość 1863 oraz G.E.H. Reduta Kurpiowska. Foto z wydarzenia nadesłał Tadeusz Iwan.
 • Uroczyste otwarcie wystawy modelarskiej

Uroczyste otwarcie wystawy modelarskiej

W dniu 11 października w Izbie Pamięci Rodziny Maklakiewiczów dokonano uroczystego otwarcia wystawy makiet dawnego i przyszłego Mszczonowa. Powstały one na zajęciach modelarskich, które w wakacje prowadziło Gminne Centrum Informacji. Jak podkreślała prowadząca uroczystość Aleksandra Kacprzak, wykonanie makiet wymagało od młodych artystów wiele pracy oraz kreatywności. Efekt przeszedł jednak najśmielsze oczekiwania.
 • GCI zaprasza na wystawę modelarską!

GCI zaprasza na wystawę modelarską!

Gminne Centrum Informacji serdecznie zaprasza do obejrzenia dwóch makiet Mszczonowa, które wykonali uczestnicy zajęć modelarskich. Pierwsza z nich przedstawia miasto z okresu II wojny  światowej, a druga – w przyszłości. Makiety będzie można oglądać w Izbie Pamięci Rodziny Maklakiewiczów do końca listopada w każdą środę i piątek w godz. 8-16. 11 października o godz. 15 odbędzie się uroczyste wręczenie dyplomów i upominków uczestnikom warsztatów modelarskich. Serdecznie zapraszamy do obejrzenia wystawy!
 • „Różaniec do granic”

„Różaniec do granic”

Mszczonowskim akcentem w ogólnopolskiej akcji „Różaniec do granic” był udział lokalnych STRZELCÓW w modlitwie nad granicą białoruską w Terespolu. 7 października STRZELCY udali się do terespolskiej Parafii pw. Świętej Trójcy. Następnie dołączyli do procesji, jaka wyszła z kościoła nad granicę. Nad brzegiem Bugu stanęli o godzinie 14:00, kiedy to w całej Polsce jednocześnie rozpoczęto modlitwę.
 • Wspominając legionowe boje

Wspominając legionowe boje

103 lata temu doszło do Bitwy pod Laskami i Anielinem. W dniach 22-26 października 1914 roku, na przedpolach Twierdzy Dęblińskiej I Brygada Legionów Polskich, dowodzona przez Józefa Piłsudskiego, zwarła się w boju z carskimi oddziałami. Z okazji kolejnej rocznicy legionowych zmagań mszczonowscy Strzelcy stawili się na polu rekonstrukcyjnym ze swym polowym szpitalem, a także punktem łączności oraz sztabem. Inscenizacja miała miejsce w miejscowości Brzustów koło Kozenic. Strzelcy odtworzyli oddział carskiej piechoty. Bronili się twardo, choć całym sercem (ze zrozumiałych względów) kibicowali kolegom rekonstruktorom nacierającym na ich pozycje. 
 • Okupacja niemiecka w filmie polskim - wykład prof. Jerzego Eislera

Okupacja niemiecka w filmie polskim - wykład prof. Jerzego Eislera

Zapraszamy na wykład prof. Jerzego Eislera „Okupacja niemiecka w filmie polskim” inaugurujący organizowany razem z Oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie cykl wykładów, pokazów filmowych, warsztatów i lekcji zatytułowany Przystanek Historia w Muzeum Dulag 121. Spotkanie odbędzie się w poniedziałek 16 października o godzinie 18:00 w siedzibie Muzeum przy ul. 3 Maja 8A w Pruszkowie.

Obchody Dnia Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121 i Niosących Im Pomoc

W związku z obchodzonym 2 października Dniem Pamięci o Cywilnej Ludności Powstańczej Warszawy w niedzielę 1 października 2017 r. ulicami Warszawy oraz Pruszkowa przejdzie „Marsz Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121 i Niosących Im Pomoc”.
 • Marsz Pamięci: Zostań rekonstruktorem!

Marsz Pamięci: Zostań rekonstruktorem!

1 października 2017 r. ulicami Warszawy i Pruszkowa przejdzie „Marsz Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121 i Niosących im Pomoc”. Serdecznie zachęcamy mieszkańców Pruszkowa i wszystkich, którzy pragną czynnie pielęgnować pamięć o wypędzeniu ludności cywilnej, do aktywnego udziału w marszu w charakterze rekonstruktora oraz w jego przygotowaniu. Wszystkich chętnych zapraszamy na warsztaty przygotowawcze, które przeprowadzi doświadczona rekonstruktorka Małgorzata Retkowska.

 • IV NOCNY MARSZ ŚLADAMI STRZELCÓW KANIOWSKICH 1939 – 2017

IV NOCNY MARSZ ŚLADAMI STRZELCÓW KANIOWSKICH

Tegoroczna edycja Nocnego Marszu Śladami Strzelców Kaniowskich odbyła się w dniach 15-16 września, tradycyjnie na trasie Puszcza Mariańska - Żuków - Mszczonów. Marsz był częścią składową obchodów 78. rocznicy Bitwy Mszczonowskiej. Odbywał się w ramach cyklu imprez z okazji 640-lecia Miasta Mszczonowa pn. „Dumni ze swojej historii”. Organizatorem wydarzenia było Mszczonowskie Stowarzyszenie Historyczne, a współorganizatorami GRH STRZELCY im. 31 pSK oraz Jednostka Strzelecka 5132 STRZELCY RZECZYPOSPOLITEJ.  Sfinansowanie Marszu było możliwe dzięki środkom publicznym Gminy Mszczonów, wydatkowanym w ramach zadania publicznego „Poznajemy wojenne losy swojego miasta".
 • Nocny Marsz Śladami Strzelców Kaniowskich

Zapraszamy na Nocny Marsz Śladami Strzelców Kaniowskich!

Zapraszamy na Marsz Śladami Strzelców Kaniowskich w nocy z 15 na 16 września 2017 r. na trasie Puszcza Mariańska – Mszczonów. Wydarzenie rozpocznie się ogniskiem w Puszczy Mariańskiej, po którym nastąpi wymarsz.

 • HOŁD ODDANY BOHATEROM BITWY MSZCZONOWSKIEJ`39

HOŁD ODDANY BOHATEROM BITWY MSZCZONOWSKIEJ`39

W tym roku minęło 78 lat od zwycięskiej Bitwy Mszczonowskiej. 11 września 1939 roku na ulicach Mszczonowa żołnierze 31 pułku Strzelców Kaniowskich odnieśli zwycięstwo nad oddziałami XVI Korpusu Pancernego Wehrmachtu. Nie można zapomnieć o Bohaterach, którzy ofiarowali miastu ostatnie chwile wolności przed długą, okupacyjną nocą.
 • Zrobili selfie, dostali nagrody

Zrobili selfie, dostali nagrody

Emanuel Wróblewski i Szymon Wróblewski zostali laureatami pierwszej edycji konkursu „Selfie z mszczonowskimi izbami w tle”. Nagrodami były akcesoria do selfie. Obaj laureaci przyznają, że z chęcią wezmą udział w kolejnej edycji. Robimy dużo selfie. Praktycznie codziennie – przyznają Emanuel Wróblewski i Szymon Wróblewski. Jak mówią wykonanie dobrego zdjęcia nie jest prostą sprawą. Ważne jest by się uśmiechnąć - mówi Emanuel. Przednie aparaty telefonów są zwykle słabsze od tylnych, więc przydają się też dodatkowe gadżety takie jak choćby obiektywy – dodaje Szymon.
 • Odwiedzili warownię Wikingów

Odwiedzili warownię Wikingów

Ponad dwudziestka uczestników wakacyjnych zajęć modelarnia oraz rysowania komiksów wyjechało na wycieczkę. Dzieci zwiedziły warownię Wikingów Jomsborg w Warszawie. Atrakcji nie brakowało. - Wycieczka bardzo mi się podobała. Najbardziej strzelanie z luku – mówi Laura.

 • -

W sobotę zapraszamy do Izby Pamięci!

Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych do sobotniego zwiedzania Izby Pamięci Ziemi Mszczonowskiej w dniu 26 sierpnia 2017 r. w godzinach 10-14.

 • Uczcili pamięć Powstańców

Uczcili pamięć Powstańców

Punktualnie o godzinie 17 w całym kraju zawyły syreny. Wśród nich wyła również syrena przy strażnicy OSP Mszczonów. Druhowie pamiętali o wszystkich, którzy walczyli w Powstaniu Warszawskim.
 • Mszczonów pamięta o wybuchu Powstania Warszawskiego

Mszczonów pamięta o wybuchu Powstania Warszawskiego

1 sierpnia 1944 r. dokładnie o godz. 17 wybuchło Powstanie Warszawskie – jeden z największych zrywów wolnościowych w historii Polski. Co roku, dokładnie w momencie wybicia godziny „W”, w całym kraju rozlegają się dzwony i syreny, które upamiętniają to wydarzenie. Nie inaczej będzie w Mszczonowie, gdzie symboliczny alarm zostanie włączony w Domu Strażaka, a członkowie jednostki staną przed jej murami w pełnym oporządzeniu ratowniczym. Ochotnicza Straż Pożarna zachęca mieszkańców do przyłączenia się do tej akcji i oddania hołdu bohaterskim powstańcom. 1 sierpnia o godz. 17 wspólnie uczcijmy pamięć tych, którzy walczyli w obronie Warszawy! 
 • Film z udziałem mszczonowskich rekonstruktorów

Film z udziałem mszczonowskich rekonstruktorów

Ostatni dzień zdjęciowy do filmu „BOLIMÓW 1915 – Obłoki śmierci” odbył się 16 lipca. W przedsięwzięciu tym uczestniczyli także rekonstruktorzy z Mszczonowa. Wcielili się oni w rolę carskich i pruskich żołnierzy, walczących w podbolimowskich okopach. Na froncie wschodnim, pod Bolimowem, po raz pierwszy użyto broni gazowej. Historię tego zdarzenia opowiada produkcja. Reżyserem obrazu jest Ireneusz Skruszaj. Premiera filmu została zaplanowana na jesień tego roku.
 • -

Obchody święta pułkowego

Z okazji święta pułkowego 31 pSK (14 lipca) mszczonowscy Strzelcy wzięli udział we Mszy Świętej w intencji Kaniowszczyków oraz ich wrześniowego dowódcy, podpułkownika Wincentego Wnuka. Mszę Świętą odprawił ks. proboszcz Parafii pw. Świętego Ojca Pio w Mszczonowie. Po zakończonej Eucharystii Strzelcy zapalili znicze pamięci na wojennych kwaterach nowego, mszczonowskiego cmentarza oraz przy pomniku Kaniowszczyków, stojącym w historycznym centrum Mszczonowa, gdzie 11 września 1939 roku podkomendni podpułkownika Wnuka rozgromili oddziały XVI Korpusu Pancernego Wehrmachtu. 
 • Piknik militarny z US ARMY

Piknik militarny z US ARMY

Mszczonowscy Strzelcy, wraz z przyjaciółmi Pruszkowa i Myślenic, uczestniczyli w Pikniku Militarnym „Zawsze blisko - razem bezpieczni”, jaki odbył się 6 lipca na błoniach Stadionu Narodowego w Warszawie. Został on przygotowany z okazji przyjazdu do Polski Prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa. Organizatorem pikniku było Ministerstwo Obrony Narodowej i Ambasada USA w Warszawie.
 • Początek warsztatów modelarskich

Początek warsztatów modelarskich

We wtorek, 11 lipca, Gminne Centrum Informacji rozpoczęło zajęcia w ramach swojej kolejnej propozycji wakacyjnej. Tym razem dzieci i młodzież uczestniczyć będą w warsztatach modelarskich, prowadzonych przez Aleksandrę Skoneczną i Dagmarę Bednarek – pasjonatki historii oraz składania pojazdów. Trzygodzinne spotkania odbywać się będą w siedzibie ZHP, położonej nad Izbą Pamięci Ziemi Mszczonowskiej.
 • „31-wszy” wicemistrzem

„31-wszy” wicemistrzem

25 czerwca mszczonowscy rekonstruktorzy uczestniczyli w turnieju retro piłki nożnej w Łowiczu. Odbył się on w ramach I Memoriału Zdzisława „Lelona” Lelonkiewicza, żołnierza 10. Pułku Piechoty i Armii Krajowej, pasjonata sportu i nauczyciela. Mszczonowianie w ubiegłym roku zajęli w tej rywalizacji 4 miejsce. W tym roku wywalczyli tytuł wicemistrza. Do udziału w turnieju zgłosiło się sześć drużyn, reprezentujących sześć grup i stowarzyszeń rekonstrukcyjnych, nawiązujących do tradycji II RP.
 • modelarnia 2017 r.

LATO W MIEŚCIE

W lipcu w Izbie Pamięci otwarta będzie MODELARNIA dla dzieci i młodzieży. Razem zbudujemy makiety Mszczonowa oraz wiele różnych modeli.
Serdecznie zapraszamy! Szczegółowe informację na plakacie promocyjnym.
 • wakacyjny konkurs

LATO W MIEŚCIE

Serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców, szczególnie dzieci
i młodzież, do udziału w konkursie "Selfie z Mszczonowskimi Izbami w tle".
Przygotowaliśmy atrakcyjne nagrody! Szczegółowe informację na plakacie promocyjnym oraz w regulaminie konkursu.
 • IV Festiwal Świętojański

Kolejny udany Festiwal Świętojański

W piękną niedzielę, 18 czerwca, odbył się czwarty już Festiwal Świętojański organizowany przez Gminne Centrum Informacji w kościele pw. św. Jana Chrzciciela. Tegoroczne wydarzenie miało charakter nieco odmienny od poprzednich, ponieważ składało się z dwóch części i oferowało nie tylko artystyczne atrakcje.

 • Strzelcy w Wieruszowie

Strzelcy w Wieruszowie

Diorama sztabowo - lazaretowa, jaką mszczonowscy Strzelcy zaprezentowali w Wieruszowie (10.06.2017 r.) cieszyła się zainteresowaniem publiczności uczestniczącej w wydarzeniu zatytułowanym „Wieruszów 1918. Prawdziwy Dzień Wolności”. Historyczna impreza została zorganizowana przez: G.R.H. „Chrobry I” oraz  Starostwo Wieruszowskie.  Reko dzień zakończony został inscenizacją, odwołującą się do wydarzeń z okresu I wojny światowej.
 • Las jak otwarty bar

Las jak otwarty bar

Strzeleckie zajęcia zatytułowane „Las jak otwarty bar” dostarczyły jego uczestnikom wielu wrażeń. W jego trakcie można było poznać wiele nowych smaków: kawa z mielonych żołędzi, makaron z kory brzozy, przekąska z młodych odrostów sosny, napary z ziółek... pychota.  Trzeba było tylko uważać, aby się żywica na zębach nie osadziła. A tak na poważnie, to warto wiedzieć, jak sobie przygotować posiłek, gdy już zabraknie w plecaku tradycyjnej porcji kiełbasy. Na szczęście, wszystko odbyło się pod okiem profesjonalisty od żywienia zbiorowego, czyli po szkoleniu Nikogo brzuszki nie bolały.  
MM
 • STRZELCY DLA ŁAGIERNIKÓW

STRZELCY DLA ŁAGIERNIKÓW

Mszczonowscy STRZELCY wzięli udział w powitaniu uczestników XXXII Międzynarodowego Zjazdu Stowarzyszenia Łagierników Żołnierzy AK. Odbyło się ono 8 czerwca w Muzeum Lwowa w Kuklówce Radziejowickiej. Uczestnicy Zjazdu - kombatanci z szeregów Armii Krajowej z Polski, Białorusi i Litwy – pierwsze kroki po przyjeździe do Muzeum skierowali do kapliczki Jezusa Frasobliwego, przy której Strzelcy zaciągnęli wartę honorową. Figura wyrzeźbiona przez jednego z zesłańców, przebywającego na nieludzkiej ziemi, została ofiarowana Muzeum Lwowa kilka lat temu. Umieszczono ją w kapliczce, ale docelowo ma się znaleźć w kaplicy kresowej, która ma zostać wybudowana na terenie okalającym dworek Biniszewicze (będący siedzibą ML).
 • IV Festiwal Świętojański

Zapraszamy na IV Festiwal Świętojański!

GCI serdecznie zaprasza na IV Festiwal Świętojański, który rozpocznie się 18 czerwca 2017 r. mszą świętą o godz. 17. Po koncercie, ok. godz. 19:15 rozpocznie się zabawa na dechach w parku przy ul. Sienkiewicza. Szczegółowy program na plakacie promocyjnym.
 • ZABAWA NA DECHACH 2017

Zapraszamy na ZABAWĘ NA DECHACH!

GCI serdecznie zaprasza wszystkich na ZABAWĘ NA DECHACH, która odbędzie się 18 czerwca o godz. 19:30 w parku przy ul. Sienkiewicza po IV Festiwalu Świętojańskim. Dla uczestników imprezy przygotowaliśmy masę atrakcji – m.in. darmową watę cukrową, popcorn i grill. Gwarantujemy doskonałą zabawę i świętojańską atmosferę!
 
 
 • rocznica śmierci pułkownika Wincentego Wnuka

Cześć Jego Pamięci…

W dniu 30. rocznicy śmierci pułkownika Wincentego Wnuka do mogiły wrześniowego Bohatera udała się delegacja Mszczonowskiego Stowarzyszenia Historycznego oraz GRH STRZELCY im. 31 pSK. Mszczonowianie w miejscu pochówku dowódcy 31 pułku Strzelców Kaniowskich złożyli kwiaty i zapalili znicze pamięci. W składzie delegacji, jaka przybyła na cmentarz północny w Warszawie, znaleźli się m.in. prezes MSH Marek Wardak i skarbnik stowarzyszenia Jacek Olczak. W ramach edukacji historycznej Strzelcy zabrali też ze sobą do grobu patrona dwóch rekrutów, którzy aspirują do członkostwa w GRH.
 • GRH podczas „Święta LNU” w Żyrardowie

GRH podczas „Święta LNU” w Żyrardowie

Inscenizacja „Strajku szpularek”, jaka odbyła się w Żyrardowie w dniu 27 maja, odwoływała się do historii z przełomu XIX i XX wieku, kiedy to w mieście dochodziło do robotniczych buntów. Strajki w Żyrardowie wybuchały w latach: 1883, 1885, 1887, 1889, 1891, 1895 i 1905. Widowisko, w którym wzięło udział blisko 100 osób, było jednym z elementów bogatego programu tegorocznych obchodów „Święta LNU”. Jego organizatorem było Muzeum Lniarstwa, którego działalnością kieruje Jacek Czubak.
 • Żydowskim szlakiem z uczniami Zespołu Szkół

Żydowskim szlakiem z uczniami Zespołu Szkół

W słoneczny wtorek, 16 maja, odbył się niecodzienny spacer. Przedstawicielki Izby Pamięci Ziemi Mszczonowskiej, Aleksandra Skoneczna i Dagmara Bednarek, zabrały na niego uczniów mszczonowskiego Zespołu Szkół wraz jego dyrektor, Marianną Sosińską.

 • -

Mszczonowska Noc Muzeów

W sobotę, 20 maja, w całej Polsce odbyła się XIV edycja ogólnopolskiej Nocy Muzeów. Co roku w akcji bierze udział ponad 100 miast w całym kraju. Tylko w stolicy swoje bramy tej nocy otwiera ponad 250 placówek. Główną ideą jest umożliwienie uczestnikom zwiedzania muzeów o nietypowej porze oraz z darmowymi biletami wstępu.
 • -

Nocne zdobywanie mszczonowskich Izb Pamięci

W ramach Nocy Muzeów mszczonowscy strzelcy zaprosili młodzież na nocny marsz dywersantów. Jego celem było dotarcie do Izby Pamięci Ziemi Mszczonowskiej, a także Izby Pamięci Rodu Maklakiewiczów i pozyskanie kodu cyfrowego, jakim oznaczone zostały oba obiekty. Trasa marszu liczyła około 5 kilometrów. Drogi podejścia do miejskich Izb Pamięci były nadzorowane przez dwa zmotoryzowane patrole, które miały za zadanie wykryć maszerujących strzelców. Po drodze rekruci, jacy zdecydowali się wziąć udział w wydarzeniu, uczyli się od bardziej doświadczonych kolegów poruszania się w szykach ubezpieczonych i zrywania kontaktu z napotkanymi wrogimi oddziałami. Ćwiczyli ponadto posługiwanie się środkami łączności oraz komunikacji niewerbalnej.

Pożegnanie zmarłej Alicji Szustkiewicz

            Gminne Centrum Informacji oraz działająca w jego ramach Izba Pamięci Ziemi Mszczonowskiej składają wyrazy głębokiego współczucia rodzinie zmarłej w wieku 92 lat Alicji Szustkiewicz, która przez lata wspierała nas w poznawaniu lokalnej historii.
 • -

Zapraszamy na Noc Muzeów!

Serdecznie zapraszamy na Noc Muzeów we Mszczonowie,
która rozpocznie się 20 maja o godz. 20. Szczegóły na plakacie.
 
 
 

KONDOLENCJE

Głęboko poruszeni, z wielkim żalem żegnamy

Śp.

Alicję Szustkiewicz

będącą nieocenionym źródłem wiedzy podczas tworzenia

Izby Pamięci Ziemi Mszczonowskiej

Rodzinie i Bliskim

składamy wyrazy najgłębszego współczucia

Dyrektor i pracownicy Gminnego Centrum Informacji

 • Rozpoczęcie kolejnej edycji zajęć umuzykalniających

Rozpoczęcie kolejnej edycji zajęć umuzykalniających

Z początkiem marca rozpoczęła się kolejna edycja zajęć umuzykalniających prowadzonych przez Gminne Centrum Informacji w Izbie Pamięci Rodziny Maklakiewiczów. W nowym roku kolejna grupa uczestników zaczęła naukę na siedmiu instrumentach: gitarze, akordeonie, keyboardzie, flecie poprzecznym, saksofonie, pianinie i perkusji. 

 • III BIEG NIEZŁOMNYCH Z UDZIAŁEM STRZELCÓW

III BIEG NIEZŁOMNYCH Z UDZIAŁEM STRZELCÓW

Mszczonowscy Strzelcy 4 marca uczestniczyli w III Biegu Żołnierzy Niezłomnych, jaki odbył się w Magdalence. Jego organizatorami byli: Publiczne Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Magdalence, Centrum Sportu w Lesznowoli, Gminny Ośrodek Kultury w Lesznowoli oraz Gmina Lesznowola. 

 • Podsumowanie pierwszej edycji zajęć umuzykalniających w Izbie Maklakiewiczów

Podsumowanie pierwszej edycji zajęć umuzykalniających w Izbie Maklakiewiczów

Już od 2015 roku Izba Pamięci Rodziny Maklakiewiczów ponownie rozbrzmiewa muzyką tak, jak w czasach, gdy kamienicę tę zamieszkiwał znany, mszczonowski ród. Właśnie od tego czasu w budynku IPRM prowadzone są bezpłatne zajęcia umuzykalniające dla mieszkańców gminy Mszczonów.

 • Świąteczne zakończenie zajęć umuzykalniających

Świąteczne zakończenie zajęć umuzykalniających

Nic tak nie wprowadza w świąteczny nastrój jak piękna muzyka. Potwierdzili to artyści prezentujący swoje umiejętności podczas Koncertu Bożonarodzeniowego, który odbył się 18 grudnia w kościele pw. Św. Jana Chrzciciela w Mszczonowie.

 • STRZELECKI OPŁATEK W STRUGACH DESZCZU

STRZELECKI OPŁATEK W STRUGACH DESZCZU

Opłatkowe spotkanie mszczonowskich strzelców odbyło się w strugach deszczu. W takich niesprzyjających warunkach w niedzielę, 11 grudnia, strzelcy wzięli też udział w całodziennych ćwiczeniach, jakie przeprowadzone zostały w lesie w Osuchowie.

 • -

Audycja muzyczna w Izbie Maklakiewiczów

W dniu 18 listopada w Izbie Pamięci Rodziny Maklakiewiczów odbyła się audycja muzyczna, w której wystąpiło 9 uczestników zajęć muzycznych, prowadzonych przez instruktora Daniela Strojczyka. Właśnie z jego inicjatywy zorganizowany został ten koncert, w którym zaprezentowali się na keyboardzie i akordeonie jego wychowankowie.
 • Jesień z historią

Jesień z historią

W historii Polski jesień była bardzo burzliwym okresem, obfitującym w chwile smutku, ale też takie, które są powodem do dumy. Kiedy z drzew zaczynają spadać pierwsze liście, w kalendarzu można odnaleźć wiele świąt, które są uroczyście obchodzone przez cały naród. Oprócz przypominania dawnych wydarzeń, w tym czasie wspominamy zmarłych - również tych, którzy zginęli walcząc o niepodległość Ojczyzny.

 • Strzelecka niedziela

Strzelecka niedziela

Niedziela, 6 listopada, obfitowała w strzeleckie atrakcje. Mszczonowianie odbyli tego dnia manewry, podczas których pod okiem instruktora szkolili się w posługiwaniu bronią krótką i długą, poznawali jej budowę, a także ćwiczyli elementy taktyki oraz surwiwalu.

 • Na strzeleckiej służbie podczas uroczystości Wszystkich Świętych

Na strzeleckiej służbie podczas uroczystości Wszystkich Świętych

1 listopada na starym i nowym cmentarzu we Mszczonowie członkowie Mszczonowskiego Stowarzyszenia Historycznego, rekonstruktorzy z GRH STRZELCY im. 31 pSK oraz Strzelcy Związku Strzeleckiego Rzeczypospolitej z mszczonowskiej Jednostki 5132 przeprowadzili kwestę na rzecz renowacji zabytków miejscowych nekropolii.

 • Zdjęcia w Siennicy

Zdjęcia w Siennicy

Mszczonowscy Strzelcy dołączyli do projektu zatytułowanego: „Żołnierze Wyklęci - Podziemie antykomunistyczne w Mińsku Mazowieckim i na terenie powiatu mińskiego - film dokumentalny”. Produkcję filmu realizują wspólnie Miasto Mińsk Mazowiecki i „Grupa inicjatywna”.

 • Odkorkowani „wzięli w obroty” plastikowe butelki

Odkorkowani „wzięli w obroty” plastikowe butelki

O tym, że trzeba dbać o środowisko, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. W praktyce z proekologicznymi zachowaniami bywa już jednak różnie. Właśnie poczynione obserwacje oraz troska o planetę zainspirowały członków grupy Odkorkowani do realizacji ekologicznego projektu.

 • STRZELECKA NIEDZIELA

STRZELECKA NIEDZIELA

Strzelecka niedziela w Kampinosie obfitowała w atrakcje. Elementy zielonej taktyki, zajęcia z musztry, budowanie obozowiska, marsz z użyciem masek gazowych, a także posiłek przyrządzony w polu z zastosowaniem technik survivalowych, to tylko niektóre z nich. 

 • Na POLU CHWAŁY w Poznaniu

Na POLU CHWAŁY w Poznaniu

Na II edycji poznańskiego Zlotu Historycznego „NA POLU CHWAŁY”, zaprezentowana została kuchnia polowa STRZELCÓW z Mszczonowa. Zlot odbył się 2 października. Mieszkańcy stolicy Wielkopolski mogli na nim podziwiać  grupy rekonstrukcyjne z całej Polski, a także ich wyjątkowy sprzęt. Z mszczonowskiej kuchni odwiedzający mogli ponadto spróbować pysznej grochówki, która była dodatkową atrakcją imprezy. 

 • Dramat dworu kresowego – widowisko Biniszewicze 1939 - 2016

Dramat dworu kresowego – widowisko Biniszewicze 1939 - 2016

Historia pewnego dworu kresowego pomiędzy Stanisławowem a Lwowem po napaści sowietów na Polskę w 1939 roku - taki był temat inscenizacji zaprezentowanej na terenie Muzeum Lwowa, przez mszczonowskich Strzelców w dniu 2 października. Widowisko było jednym z elementów tegorocznego cyklu uroczystości upamiętniających ofiary napaści sowieckiej na Polskę 17 września 1939 roku. 

 • MSZCZONOWSCY STRZELCY DLA UCZCZENIA PAMIĘCI BOHATERÓW GRUPY AK KAMPINOS

MSZCZONOWSCY STRZELCY DLA UCZCZENIA PAMIĘCI BOHATERÓW GRUPY AK KAMPINOS

Bitwa partyzancka pod Jaktorowem była jednym z największych bojów partyzanckich II wojny światowej. Pamięć o niej jest kultywowana do dziś. Dzieje się tak dzięki licznej grupie pasjonatów historii, patriotów, lokalnych działaczy społecznych, a także samorządowców. W tym roku swój wkład w uczczenie kolejnej rocznicy pamiętnego starcia wnieśli także członkowie GRH STRZELCY im. 31 pSK z Mszczonowa. 

 • W BRZEZINACH - na zakończenie Rajdu Szlakiem Bitwy Łódzkiej

W BRZEZINACH - na zakończenie Rajdu Szlakiem Bitwy Łódzkiej

Mszczonowscy Strzelcy w dniu 9 października przygotowali prezentację historyczną na ostatnim punkcie Rajdu Rowerowego Szlakiem Bitwy Łódzkiej. Rajd przebiegał po terenie Powiatu Brzeziny. Jego organizatorem była Strefa Rowerowa BRZEZINY - Grupa Kolarska. Wydarzenie odbyło się pod patronatem i z udziałem starosty brzezińskiego. 

 • Strzelcy wśród witających Matkę Bożą na Ziemi Mszczonowskiej

Strzelcy wśród witających Matkę Bożą na Ziemi Mszczonowskiej

Powitanie Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w Parafii p.w. Świętego Jana Chrzciciela w Mszczonowie, a tym samym w Dekanacie Mszczonów, odbyło się we wtorek 20 września. Powitania dokonał JE Biskup Pomocniczy Diecezji Łowickiej Wojciech Osial. W licznej grupie witających mszczonowian znaleźli się ponadto przedstawiciele wszystkich grup parafialnych z mszczonowskiej parafii farnej, jak również Orkiestra i strażacy OSP Mszczonów, Chór Parafialny oraz Strzelcy z GRH Mszczonów i Jednostki Strzeleckiej ZSR nr 5132.

 • Dla upamiętnienia ofiar sowieckiej napaści na Polskę

Dla upamiętnienia ofiar sowieckiej napaści na Polskę

Mszczonowscy Strzelcy w dniu 18 września uczestniczyli w wydarzeniu głównym tegorocznych uroczystości upamiętniających ofiary napaści sowieckiej na Polskę z 17 września 1939 roku. Organizatorami obchodów, jakie rozpoczęły się już 1 września i potrwają do 8 października, są  Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Muzeum Lwowa i Kresów Biniszewicze, Fundacja Lwów i Kresy Południowo –Wschodnie, a także Łazienki Królewskie. 

 • MARSZ ŚLADAMI BOHATERSKIEGO PATRONA

MARSZ ŚLADAMI BOHATERSKIEGO PATRONA

Tegoroczny Nocny Marsz Śladami Strzelców Kaniowskich odbył się w nocy z 17-go na 18-go września. Była to już III edycja tego wydarzenia. Jego trasa wiodła przez Puszczę Mariańską, Żuków i Mszczonów. Taki sam odcinek w nocy z 10-tego na 11-tego września 1939 roku pokonali strzelcy 31 pSK przed uderzeniem na Mszczonów.

 • Zapraszamy na podsumowanie Klubu Miłośników Gier!

Zapraszamy na podsumowanie Klubu Miłośników Gier!

GCI serdecznie zaprasza dzieci, młodzież, dorosłych i całe rodziny na podsumowanie wakacyjnego Klubu Miłośników Gier „wyGracie”, które odbędzie się we wtorek, 30 sierpnia, w godz. 16-18. W programie specjalna gra terenowa. Gwarantujemy dobrą zabawę!

 • Nocny Marsz Śladami Strzelców Kaniowskich 1939 - 2016

Nocny Marsz Śladami Strzelców Kaniowskich 1939 - 2016

Tegoroczna edycja Nocnego Marszu Śladami Strzelców Kaniowskich odbędzie się na trasie Puszcza Mariańska - Żuków - Mszczonów. Będzie on częścią składową obchodów zwycięskiej Bitwy Mszczonowskiej 1939 roku. Uczestnicy Marszu rozpoczną go od nastrojowego ogniska i poczęstunku w Puszczy Mariańskiej. 

 • 8 WRZEŚNIA W MSZCZONOWIE ROZPOCZĄŁ SIĘ WOJENNY TERROR

8 WRZEŚNIA W MSZCZONOWIE ROZPOCZĄŁ SIĘ WOJENNY TERROR

W 1939 roku pierwsze niemieckie czołgi wjechały do Mszczonowa 8 września o godzinie 8.00. Hitlerowcy rozpoczęli swoje rządy w mieście od egzekucji. Jedna z nich miała miejsce na placu targowym przy ulicy Grójeckiej. 

 • -

IV sezon zajęć umuzykalniających – rozpoczęty!

     Zajęcia muzyczne ruszyły pełną parą bo już 1 września Izba Pamięci Rodziny Maklakiewiczów rozbrzmiewała muzyką. Około 60 adeptów zajęć muzycznych rozpoczęło swoje zmagania z wybranym przez siebie instrumentem muzycznym. 
 • Weekendowa przygoda z IRVINem

Weekendowa przygoda z IRVINem

Zajęcia strzeleckie w Łąkach Żukowskich były prawdziwą przygodą. W pierwszy weekend września mszczonowscy strzelcy przez dwa dni i całą noc intensywnie szkolili się pod kierunkiem członków stowarzyszenia IRVIN. Podczas szkolenia strzelcy przyswajali sobie techniki survivalowe, ćwiczyli podstawy zielonej oraz czarnej taktyki oraz maszerowali na azymut. 

 • Strzelecka służba podczas uroczystości pogrzebowych „Inki” i „Zagończyka”

Strzelecka służba podczas uroczystości pogrzebowych „Inki” i „Zagończyka”

Strzelecka służba podczas uroczystości pogrzebowych śp. podporucznik Danuty Siedzikówny („Inka”) i śp. podpułkownika Feliksa Selmanowicza („Zagończyka”) była prawdziwym zaszczytem. Mszczonowianie weszli w skład połączonego oddziału strzeleckiego, którym dowodził st. insp. Marek Olczyk, komendant Obwodu Pomorskiego Związku Strzeleckiego RP. 

 • Odkorkowani i LGD „Ziemia Chełmońskiego” ruszają do eko-akcji

Odkorkowani i LGD „Ziemia Chełmońskiego” ruszają do eko-akcji

Już wkrótce na terenie Ziemi Chełmońskiego zostaną rozmieszczone zgniatacze butelek i pojemniki na korki. Odkręć korek – zgnieć butelkę – chroń środowisko! Nie bądź łoś, dla Ziemi też zrób coś! 

następna strona »

Kalendarz historyczny

«wrzesień 2022»
P W Ś C P S N
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30

Wsparli nas

Odwiedź nas - zapraszamy!

WSTĘP WOLNY

W sprawie zwiedzania prosimy o wcześniejszy kontakt.

 

IZBA PAMIĘCI ZIEMI MSZCZONOWSKIEJ

Aleksandra Kacprzak - tel. 667 841 959

Barbara Gryglewska – tel. 531 997 560

mail: ipzm@izba.mszczonow.pl

IZBA PAMIĘCI RODZINY MAKLAKIEWICZÓW

Magdalena Podsiadły - tel. 605 869 094

Aleksandra Kacprzak - tel. 667 841 959

mail: izba.maklakiewicz@gci.mszczonow.pl

 

W sprawach pilnych prosimy o kontakt

z Gminnym Centrum Informacji w Mszczonowie

tel: 46 857 30 71

Skontaktuj się z nami

Izba Pamięci Ziemi Mszczonowskiej

96-320 Mszczonów, ul. Warszawska 23

mail: ipzm@izba.mszczonow.pl

Aleksandra Kacprzak - 667 841 959

Barbara Gryglewska - 531 997 560

Izba Pamięci Rodziny Maklakiewiczów
 
96-320 Mszczonów, ul. Kościuszki 1
 
tel.: 605 869 094
 
mail: izba.maklakiewicz@gci.mszczonow.pl

Archiwalia Izby Pamięci

Copyright Izba Pamięci Ziemi Mszczonowskiej 2012. Wszelkie prawa zastrzeżone.