Trudno sobie chyba wyobrazić dzisiejszy świat bez szkła. Z tego materiału zbudowane są przecież nie tylko szyby w oknach, ale także szklanki, soczewki okularów czy ekologiczne butelki. Skąd jednak bierze się szkło? Tego mogli się dowiedzieć uczestnicy cyklu warsztatów, który zapoczątkowano się w środę, 21 lipca, w Izbie Pamięci Rodziny Maklakiewiczów.
Zajęcia „Witraż na szkle” prowadząca Aleksandra Kacprzak rozpoczęła od której rozmowy o hutach szkła w okolicy Mszczonowa. Oczywiście, nie zabrakło również krótkiej historii rozwoju tej gałęzi przemysłu. Uczestnicy dowiedzieli się, że osady, w których dawniej wytwarzano szkło do dziś mają w swojej nazwie słowo „Huta”. W okolicy można odnaleźć kilka takich miejscowości. Na terenie Ziemi Mszczonowskiej ślady działalności dawnej huty można odnaleźć jedynie w osuchowskim lesie. Prowadząca opowiedziała także o samym procesie powstawania szkła.
Po krótkiej części teoretycznej przyszła pora na działanie. Pierwszym zadaniem było pokolorowanie gotowych witraży. Malowanie było jednak tylko rozgrzewką. Głównym punktem warsztatów było tworzenie własnych witraży na bezpiecznych szkłach. Młodzi artyści stworzyli w ten sposób wizerunku zwierząt, roślin oraz kolorowe abstrakcje.
Kolejne zajęcia, „Malowanie szkła”, już w środę, 28 lipca w godz. 12:00-14:30 w Izbie Pamięci Rodziny Maklakiewiczów. Zapraszamy!
Dagmara Bednarek, GCI