Izba Pamięci Ziemi Mszczonowskiej

Odnośniki

 • Artyści z zespołu Sonanto podczas występów z okazji obchodów 82. rocznicy Bitwy Mszczonowskiej

Wspomnienie Bohaterów Mszczonowskiego września`39

Obchody 82. rocznicy zwycięskiej Bitwy Mszczonowskiej (która miała miejsce 11.09.1939 r.) rozłożone zostały na cały weekend - 11 i 12 września. Ich inicjatorem było Gminne Centrum Informacji, które do współpracy przy organizacji patriotycznego wydarzenia zaprosiło: Mszczonowskie Stowarzyszenie Historyczne, Warszawskie Towarzystwo Strzeleckie, Mszczonowski Klub Strzelecki oraz Mszczonowski Ośrodek Kultury. We wrześniowym święcie uczestniczyli ponadto harcerze Hufca ZHP Mszczonów a także strażacy z Orkiestry Dętej OSP.

Pierwszego dnia w parku za kościołem farnym lokalni rekonstruktorzy i Strzelcy wraz z członkami WTS-u przygotowali dla najmłodszych mieszkańców gminy pętlę taktyczną, w skład której weszły: konkurencje sprawnościowe, konkursy historyczne, zabawy z mapą i quizy wojskowe. Zabawa dla maluchów trwała ponad cztery godziny.

W tym czasie w amfiteatrze odbyły się dwa koncerty - wspomnianej wcześniej strażackiej orkiestry i zespołu Sonanto, który przygotował dla mszczonowian muzyczno-historyczną podróż wspomnień po tragicznym, ale jednocześnie bohaterskim czasie II wojny światowej. Gawędę historyczną przed koncertami wygłosiła radna Barbara Gryglewska – znawczyni dziejów Ziemi Mszczonowskiej.

Dodatkowe atrakcje dla mieszkańców czekały w sobotę również w Izbie Pamięci Rodu Maklakiewiczów, gdzie można było obejrzeć galerię lokalnych, wojennych zdjęć oraz wziąć udział w historycznym konkursie.

Punktem rocznicowych obchodów była również Msza Święta odprawiona w mszczonowskiej farze. W jej trakcie kapłani modlili się w intencji: rozstrzelanych w 1939 roku zakładników mszczonowskich oraz dowódcy i żołnierzy 31 pułku Strzelców Kaniowskich. Portrety śp. - ks. prob. Józefa Wierzejskiego, ks. Władysława Gołędowskiego, burmistrza Aleksandra Tańskiego, lek. Stanisława Zarachowicza oraz pułkownika Wincentego Wnuka - ustawione zostały na czas trwania Eucharystii przed ołtarzami bocznymi kościoła.

Po Mszy księża Łukasz Warzyński i Rafał Nawrocki udali się wraz z przedstawicielami władz samorządowych do mogiły rozstrzelanych, przy której honorową wartę zaciągnęli rekonstruktorzy z GRH STRZELCY im. 31 pSK. Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Waldemar Suski wraz z przewodniczącą Komisji Oświaty i Spraw Społecznych RM radną Barbarą Gryglewską, przewodniczącym Komisji Budżetu radnym Ryszardem Stusińskim i dyrektor Gminnego Centrum Informacji Beatą Sznajder symboliczne kwiaty w barwach narodowych złożyli następnie pod pomnikiem Strzelców Kaniowskich. W opisanych uroczystościach patriotycznych uczestniczył ponadto poczet sztandarowy mszczonowskiego Hufca ZHP, który – co należy podkreślić - nosi zaszczytne imię 31 pSK.

Drugi dzień wrześniowych obchodów w gminie Mszczonów rozpoczął się Rajdem Szlakiem Strzelców Kaniowskich, który poprowadzili rekonstruktorzy. Za nimi podążali mieszkańcy zafascynowani wojenną historią Ziemi Mszczonowskiej. Marszruta zakończyła się na strzelnicy w Markowie Świnicach, gdzie odbył się piknik strzelecki. Każdy jego uczestnik mógł potrenować swą celność, korzystając z różnych jednostek broni. Strzelanie odbywało się pod nadzorem instruktorów z Warszawskiego Towarzystwa Strzeleckiego i Mszczonowskiego Klubu Strzeleckiego. Oczekujący na strzelanie mogli pożywić się przy ognisku, które przygotowane zostało przez rekonstruktorów.

MM

 • Dzieci biorące udział w grze parkowej podczas obchodów 82. Rocznicy Bitwy Mszczonowskiej
 • Chłopiec biorący udział w grze parkowej podczas obchodów 82. Rocznicy Bitwy Mszczonowskiej
 • Chłopiec biorący udział w grze parkowej podczas obchodów 82. Rocznicy Bitwy Mszczonowskiej
 • Chłopiec biorący udział w grze parkowej podczas obchodów 82. Rocznicy Bitwy Mszczonowskiej
 • Pracownik Gminnego Centrum Informacji i dzieci biorące udział w grze w Izbie Pamięci Rodziny Maklakiewiczów podczas...
 • Członkowie Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej we Mszczonowie podczas koncertu z okazji obchodów 82. Rocznicy Bitwy...
 • Ksiądz odprawiający uroczystą Mszę Święta z okazji obchodów 82. Rocznicy Bitwy Mszczonowskiej
 • Przedstawiciele Rady Miejskiej, Dyrektor Gminnego Centrum Informacji, Przedstawiciele Mszczonowskiego Towarzystwa...
 • Artyści z zespołu Sonanto podczas występów z okazji obchodów 82. rocznicy Bitwy Mszczonowskiej

« wstecz

Kalendarz historyczny

«wrzesień 2022»
P W Ś C P S N
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30

Fotografie z wystawy

 • Widok ratusza od strony Placu Piłsudskiego w okresie okupacji
 • Plac Piłsudskiego, rok 1939
 • Ulica Rawska, rok 1939
 • Ulica Rawska, róg ul. Grójeckiej, okres okupacji
 • Ulica Rawska, wylot z miasta, okres okupacji

Wsparli nas

Odwiedź nas - zapraszamy!

WSTĘP WOLNY

W sprawie zwiedzania prosimy o wcześniejszy kontakt.

 

IZBA PAMIĘCI ZIEMI MSZCZONOWSKIEJ

Aleksandra Kacprzak - tel. 667 841 959

Barbara Gryglewska – tel. 531 997 560

mail: ipzm@izba.mszczonow.pl

IZBA PAMIĘCI RODZINY MAKLAKIEWICZÓW

Magdalena Podsiadły - tel. 605 869 094

Aleksandra Kacprzak - tel. 667 841 959

mail: izba.maklakiewicz@gci.mszczonow.pl

 

W sprawach pilnych prosimy o kontakt

z Gminnym Centrum Informacji w Mszczonowie

tel: 46 857 30 71

Skontaktuj się z nami

Izba Pamięci Ziemi Mszczonowskiej

96-320 Mszczonów, ul. Warszawska 23

mail: ipzm@izba.mszczonow.pl

Aleksandra Kacprzak - 667 841 959

Barbara Gryglewska - 531 997 560

Izba Pamięci Rodziny Maklakiewiczów
 
96-320 Mszczonów, ul. Kościuszki 1
 
tel.: 605 869 094
 
mail: izba.maklakiewicz@gci.mszczonow.pl

Archiwalia Izby Pamięci

Copyright Izba Pamięci Ziemi Mszczonowskiej 2012. Wszelkie prawa zastrzeżone.