17 września uczniowie klasy IIID Szkoły Podstawowej w Mszczonowie wraz z wychowawczynią Małgorzatą Skoneczną opuścili szkolne mury w poszukiwaniu „żywej” historii naszego miasta pod przewodnictwem Aleksandry Kacprzak – przewodniczki Izb Pamięci.
Pierwszym przystankiem była Izba Pamięci Ziemi Mszczonowskiej, w której poznali wojenną historię miasta oraz mieli okazję z bliska przyjrzeć się umundurowaniu i wyposażeniu żołnierzy tego okresu. Największym zainteresowaniem uczniów niezmiennie cieszyły się granaty: zaczepny oraz obronny, a także karabinek Mauser.
Podczas kolejnej części zwiedzania trzecioklasiści dowiedzieli się, kiedy nasze miasto obchodzi swoje urodziny. Grupa wspólnie stwierdziła, że każdy mieszkaniec może czuć się dumny z tego, że Mszczonów nawet na chwilę nie stracił swoich praw miejskich i posiada je nieprzerwanie od 1377 roku.
W kolejnej sali, ogólnomiejskiej, dzieci zapoznały się z rzemieślniczą historia Mszczonowa. Największe zainteresowanie wzbudził Dunaj, rymarz z okresu I wojny światowej oraz elementy zakładu rymarskiego: maszyna do mielenia końskiego włosa, kantar, chomąto. W kilku słowach porozmawialiśmy o historii Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, a także o słynnej Zapałczarni, która przed wojną znajdowała się w Mszczonowie. Dzieci miały również możliwość przyjrzenia się oryginalnemu opakowaniu mszczonowskich zapałek.
Sala sław, poświęcona mieszkańcom Ziemi Mszczonowskiej, którzy swoimi talentami rozsławiali ją w Polsce i na świecie, przybliżyła trzecioklasistom sylwetki postaci takich jak: Szymon Kobyliński, Roman Sikorski czy Sylwester Maciejewski. Nie mogło zabraknąć również historii o naszym mszczonowskim Kopciuszku – Mieczysławie Łuczyńskiej. Porozmawialiśmy również o największym symbolu naszego miasta, którym jest Orkiestra Dęta OSP Mszczonów, najstarszy tego typu zespół w Polsce.
Kolejnym przystankiem wycieczki była Izba Pamięci Rodziny Maklakiewiczów, w której uczniowie poznali historię najsłynniejszego, mszczonowskiego rodu oraz obejrzeli najciekawsze eksponaty. Największym zainteresowaniem cieszyła się fisharmonia, należąca do nestorów Rodu Jana i Rozalii.
Uczniowie obejrzeli także wystawę „Wojenny Mszczonów” a następnie w sali koncertowej Izby mieli okazję zagrać na instrumentach, które na co dzień służą uczestnikom zajęć umuzykalniających prowadzonych przez Gminne Centrum Informacji.
Ostatnim przystankiem zwiedzania była wystawa plenerowa „Mszczonów dawniej i dziś”, znajdująca się na płocie parku miejskiego przy kościele Św. Jana Chrzciciela. Wspólnie przeszliśmy szlakiem prezentowanych zdjęć i głośno dyskutowaliśmy o tym, jak nasze miasto zmieniło się w ostatnich dziesięcioleciach.
Zachęcamy i zapraszamy do odwiedzania mszczonowskich Izb Pamięci!
Aleksandra Kacprzak, GCI