Izba Pamięci Ziemi Mszczonowskiej

Odnośniki

  • Uczniowie SP Mszczonów na tle budynku IPZM

Trzecioklasiści na tropie historii Mszczonowa

17 września uczniowie klasy IIID Szkoły Podstawowej w Mszczonowie wraz z wychowawczynią Małgorzatą Skoneczną opuścili szkolne mury w poszukiwaniu „żywej” historii naszego miasta pod przewodnictwem Aleksandry Kacprzak – przewodniczki Izb Pamięci.

Pierwszym przystankiem była Izba Pamięci Ziemi Mszczonowskiej, w której poznali wojenną historię miasta oraz mieli okazję z bliska przyjrzeć się umundurowaniu i wyposażeniu żołnierzy tego okresu. Największym zainteresowaniem uczniów niezmiennie cieszyły się granaty: zaczepny oraz obronny, a także karabinek Mauser.

Podczas kolejnej części zwiedzania trzecioklasiści dowiedzieli się, kiedy nasze miasto obchodzi swoje urodziny. Grupa wspólnie stwierdziła, że każdy mieszkaniec może czuć się dumny z tego, że Mszczonów nawet na chwilę nie stracił swoich praw miejskich i posiada je nieprzerwanie od 1377 roku.

W kolejnej sali, ogólnomiejskiej, dzieci zapoznały się z rzemieślniczą historia Mszczonowa. Największe zainteresowanie wzbudził Dunaj, rymarz z okresu I wojny światowej oraz elementy zakładu rymarskiego: maszyna do mielenia końskiego włosa, kantar, chomąto. W kilku słowach porozmawialiśmy o historii Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, a także o słynnej Zapałczarni, która przed wojną znajdowała się w Mszczonowie. Dzieci miały również możliwość przyjrzenia się oryginalnemu opakowaniu mszczonowskich zapałek.

Sala sław, poświęcona mieszkańcom Ziemi Mszczonowskiej, którzy swoimi talentami rozsławiali ją w Polsce i na świecie, przybliżyła trzecioklasistom sylwetki postaci takich jak: Szymon Kobyliński, Roman Sikorski czy Sylwester Maciejewski. Nie mogło zabraknąć również historii o naszym mszczonowskim Kopciuszku – Mieczysławie Łuczyńskiej. Porozmawialiśmy również o największym symbolu naszego miasta, którym jest Orkiestra Dęta OSP Mszczonów, najstarszy tego typu zespół w Polsce.

Kolejnym przystankiem wycieczki była Izba Pamięci Rodziny Maklakiewiczów, w której uczniowie poznali historię najsłynniejszego, mszczonowskiego rodu oraz obejrzeli najciekawsze eksponaty. Największym zainteresowaniem cieszyła się fisharmonia, należąca do nestorów Rodu Jana i Rozalii.

Uczniowie obejrzeli także wystawę „Wojenny Mszczonów” a następnie w sali koncertowej Izby mieli okazję zagrać na instrumentach, które na co dzień służą uczestnikom zajęć umuzykalniających prowadzonych przez Gminne Centrum Informacji.

Ostatnim przystankiem zwiedzania była wystawa plenerowa „Mszczonów dawniej i dziś”, znajdująca się na płocie parku miejskiego przy kościele Św. Jana Chrzciciela. Wspólnie przeszliśmy szlakiem prezentowanych zdjęć i głośno dyskutowaliśmy o tym, jak nasze miasto zmieniło się w ostatnich dziesięcioleciach.

Zachęcamy i zapraszamy do odwiedzania mszczonowskich Izb Pamięci!

Aleksandra Kacprzak, GCI

  • Uczniowie SP Mszczonów
  • Uczniowie SP Mszczonów

« wstecz

Kalendarz historyczny

«wrzesień 2022»
P W Ś C P S N
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30

Fotografie z wystawy

  • Ulica Rawska, wylot z miasta, okres okupacji
  • Ulica Rawska, rok 1939
  • Ulica Rawska, róg ul. Grójeckiej, okres okupacji
  • Widok ratusza od strony Placu Piłsudskiego w okresie okupacji
  • Plac Piłsudskiego, rok 1939

Wsparli nas

Odwiedź nas - zapraszamy!

WSTĘP WOLNY

W sprawie zwiedzania prosimy o wcześniejszy kontakt.

 

IZBA PAMIĘCI ZIEMI MSZCZONOWSKIEJ

Aleksandra Kacprzak - tel. 667 841 959

Barbara Gryglewska – tel. 531 997 560

mail: ipzm@izba.mszczonow.pl

IZBA PAMIĘCI RODZINY MAKLAKIEWICZÓW

Magdalena Podsiadły - tel. 605 869 094

Aleksandra Kacprzak - tel. 667 841 959

mail: izba.maklakiewicz@gci.mszczonow.pl

 

W sprawach pilnych prosimy o kontakt

z Gminnym Centrum Informacji w Mszczonowie

tel: 46 857 30 71

Skontaktuj się z nami

Izba Pamięci Ziemi Mszczonowskiej

96-320 Mszczonów, ul. Warszawska 23

mail: ipzm@izba.mszczonow.pl

Aleksandra Kacprzak - 667 841 959

Barbara Gryglewska - 531 997 560

Izba Pamięci Rodziny Maklakiewiczów
 
96-320 Mszczonów, ul. Kościuszki 1
 
tel.: 605 869 094
 
mail: izba.maklakiewicz@gci.mszczonow.pl

Archiwalia Izby Pamięci

Copyright Izba Pamięci Ziemi Mszczonowskiej 2012. Wszelkie prawa zastrzeżone.