Izba Pamięci Ziemi Mszczonowskiej

Odnośniki

  • Uczestnicy Ferii zimowych w IPRM

Bez śniegu, ale z atrakcjami

Podczas tegorocznych ferii pogoda była zdecydowanie bardziej jesienna lub wiosenna niż zimowa. Brak śniegu nie doskwierał jednak tym, którzy zdecydowali się skorzystać z oferty gminnych jednostek i organizacji, przygotowanej w ramach akcji „Zima w mieście”.

„Mojemu miastu na urodziny” – pod takim hasłem przez całe ferie odbywały się zajęcia w Mszczonowskim Ośrodku Kultury. Skąd taka nazwa? W 2022 r. przypada bowiem symboliczna, 645. rocznica nadania praw miejskich dla Mszczonowa, która będzie celebrowana przez dwanaście miesięcy. Z tej okazji MOK zaproponował dzieciom, młodzieży i dorosłym różnorodne zajęcia artystyczne.

Część z nich miała historyczną tematykę, by wprowadzić ich uczestników w atmosferę świętowania „urodzin” Mszczonowa. W takim klimacie wykonywano prace plastyczne, przedstawiające ratusz, charakterystyczne obiekty miasta czy jego dawny wygląd. W programie atrakcji znalazł się również wykład o dziejach Mszczonowa, wygłoszony przez emerytowaną nauczycielkę historii Barbarę Gryglewską.

W ramach akcji „Zima w mieście” Ośrodek zaprosił uczniów na zajęcia plastyczne, taneczne oraz wokalne. Wśród propozycji znalazły się także m.in. wspólne granie na konsolach, przedstawienia teatralne i projekcje filmowe. MOK przygotował również atrakcje dla dorosłych, m.in. w ramach Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Ci, którzy edukację już mają za sobą, mogli wziąć udział np. w zajęciach gimnastyki zdrowotnej, karaoke, nocnych seansach filmowych oraz ćwiczeniach tanecznych.

Gminne Centrum Informacji w trakcie ferii zaprosiło najmłodszych mieszkańców do Izby Pamięci Rodziny Maklakiewiczów na warsztaty historyczne z klockami Cobi, odbywające się pod nazwą „Czym jeździło się w PRL-u?”. Podczas zajęć uczestnicy dowiedzieli się wielu ciekawostek o klasykach motoryzacji takich, jak Fiat 126p, Polonez, Warszawa, Syrena i Nysa. Wzbogaceni o nową wiedzę przystąpili do składania modelów. Podczas zajęć powstały miniatury wielu samochodów, które coraz trudniej spotkać na polskich drogach. Uczestnicy warsztatów z klocków Cobi stworzyli np. policyjnego Trabanta, Fiata Abrath 595, karetkę Warszawa czy Wartburga Tourist. Wszystkie powstałe podczas zajęć pojazdy od 14 lutego oglądać można na wystawie w Izbie Pamięci Rodziny Maklakiewiczów. Po jej zakończeniu, modelarze będą mogli odebrać swoje dzieła i bawić się nimi w domowym zaciszu. Podczas ferii GCI rozpoczęło również publikacje wierszowanych opowieści w ramach cyklu „Trzynaście zgłosek o sławach”.

Miejska Biblioteka Publiczna skierowała do swoich młodych czytelników kilka wirtualnych cyklów spotkań i zabaw. Pierwszy z nich, „Bajkowe pudełeczko”, przedstawiał wybrane baśnie oraz zachęcał do wykonania związanych z nimi prac plastycznych. W ramach „Quizwań” młodzi czytelnicy odpowiadali na pytania dotyczące popularnych serii książkowych. Bajki przedstawiano także w ramach „Literackiego podwieczorku z misiem Tedim”. Uczniowie byli także zachęcani do tworzenia swoich opowieści w serii nagrań „Kości-opowieści”. „Polecajki bibliotekarki” były zaś inspiracją do sięgnięcia po nową lekturę. Wszystkie nagrania publikowano na Facebooku Biblioteki.

Uczniowie z terenu gminy Mszczonów w trakcie ferii mogli również skorzystać z obniżonych biletów wstępu na Termy (1 zł/h w godz. 9-13) oraz Lodowisko (1 zł/h). Z propozycji Ośrodka Sportu i Rekreacji skorzystało łącznie kilkuset młodych mieszkańców. Sukcesem okazały się dyskoteki na lodowisku, podczas których osoby w każdym wieku do tańca na tafli porwali DJ-e Borovski i Michael Deets. Każda z czterech, weekendowych imprez odbywających się pod wspólną nazwą LodoDisco, przyciągnęła wielu miłośników łyżwiarstwa i muzyki.

Centrum Usług Społecznych podczas ferii zapraszało najmłodszych do przykościelnego parku miejskiego. Przez cały pierwszy tydzień wolnego dzieci mogły korzystać ze zjeżdżalni Snowtubing, która choć trochę zrekompensowała im brak śniegu. Kulminacją zabaw w parku była Feriada, zorganizowana w pierwszą niedzielę lutego. Od samego południa dzieci do udziału w imprezie zapraszały Centrum Usług Społecznych (CUS), Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (GKRPA) oraz Mszczonowski Ośrodek Kultury. Pomimo nieprzychylnej pogody, park rozbrzmiewał muzyką i radosnymi okrzykami licznie zgromadzonych najmłodszych mieszkańców. Oprócz zabaw ruchowych, sprawnościowych i tanecznych, dzieci mogły spotkać bohaterów bajki „Kraina Lodu” – bałwanka Olafa i księżniczkę Elzę. Zwieńczeniem Feriady były „Jasełka uliczne”, które wystawił Teatr Prawdziwy.

O odpoczywających od nauki uczniach nie zapomniały też lokalne organizacje pozarządowe. Warsztaty taneczno-gimnastyczne dla swoich podopiecznych zorganizowało Stowarzyszenie Kultury Fizycznej Fresh. W zajęciach udział wzięło ponad 70 dzieci, które, podzielone na grupy wiekowe, odbyły prawie 80 godzin treningów pod okiem instruktorów. Uczestnicy warsztatów poznawali i doskonalili różne techniki tańca, a także rozwijali swoje zdolności taneczne oraz akrobatyczne.

Półkolonie dla uczniów zorganizowało zaś Mszczonowskie WOPR. Oprócz zabaw i atrakcji ruchowych, młodzi odbyli też warsztaty pierwszej pomocy przedmedycznej, by przyjemne połączyć z pożytecznym. Organizatorzy nie zapomnieli również o ciekawych świętach takich, jak Międzynarodowy Dzień Pizzy. Oprócz tego uczestnicy półkolonii m.in. odbyli lekcję języka hiszpańskiego i grali w tenisa ziemnego. Zakończone ferie nie były więc dla nich z pewnością czasem lenistwa i nudy.

 

Tekst: Dagmara Bednarek, GCI

Foto: GCI, MOK, SKF Fresh

  • Uczestnicy Ferii zimowych na lodowisku
  • Uczestnicy Ferii zimowych na hali sportowej
  • Uczestnicy Ferii zimowych w MOKu
  • Snow Tubing w parku miejskim

« wstecz

Kalendarz historyczny

«październik 2022»
P W Ś C P S N
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31

Fotografie z wystawy

  • Widok ratusza od strony Placu Piłsudskiego w okresie okupacji
  • Ulica Rawska, rok 1939
  • Plac Piłsudskiego, rok 1939
  • Ulica Rawska, wylot z miasta, okres okupacji
  • Ulica Rawska, róg ul. Grójeckiej, okres okupacji

Wsparli nas

Odwiedź nas - zapraszamy!

WSTĘP WOLNY

W sprawie zwiedzania prosimy o wcześniejszy kontakt.

 

IZBA PAMIĘCI ZIEMI MSZCZONOWSKIEJ

Aleksandra Kacprzak - tel. 667 841 959

Barbara Gryglewska – tel. 531 997 560

mail: ipzm@izba.mszczonow.pl

IZBA PAMIĘCI RODZINY MAKLAKIEWICZÓW

Magdalena Podsiadły - tel. 605 869 094

Aleksandra Kacprzak - tel. 667 841 959

mail: izba.maklakiewicz@gci.mszczonow.pl

 

W sprawach pilnych prosimy o kontakt

z Gminnym Centrum Informacji w Mszczonowie

tel: 46 857 30 71

Skontaktuj się z nami

Izba Pamięci Ziemi Mszczonowskiej

96-320 Mszczonów, ul. Warszawska 23

mail: ipzm@izba.mszczonow.pl

Aleksandra Kacprzak - 667 841 959

Barbara Gryglewska - 531 997 560

Izba Pamięci Rodziny Maklakiewiczów
 
96-320 Mszczonów, ul. Kościuszki 1
 
tel.: 605 869 094
 
mail: izba.maklakiewicz@gci.mszczonow.pl

Archiwalia Izby Pamięci

Copyright Izba Pamięci Ziemi Mszczonowskiej 2012. Wszelkie prawa zastrzeżone.