Izba Pamięci Ziemi Mszczonowskiej

Odnośniki

 • Grupa dzieci z kobietą podczas zajęć edukacyjnych na świeżym powietrzu

Archeologiczna Noc Muzeów 2022

Kolejna odsłona Nocy Muzeów w Mszczonowie miała miejsce w niedzielę, 15 maja. Tym razem Gminne Centrum Informacji, prowadzące lokalne Izby Pamięci, zaprosiło wszystkich na przygodę w stylu Indiana Jonesa. Tematem tegorocznej Nocy Muzeów była bowiem archeologia.

Lokalna odsłona ogólnopolskiej akcji rozpoczęła się w Izbie Pamięci Rodziny Maklakiewiczów (IPRM) już we wczesnych godzinach popołudniowych warsztatami „Yabadabadoo”, w których udział wzięło 25 młodych uczestników w różnym wieku. Podczas zajęć dowiedzieli się wielu archeologicznych ciekawostek. O czym rozmawiano? Między innymi o prehistorycznej sztuce, ubraniach czy zdobywaniu ognia. Prowadzący nie poprzestał jednak na prezentacji multimedialnej i pogawędce. Ważnym elementem zajęć była możliwość przyjrzenia się rekonstrukcjom dawnych przedmiotów, np. skalnego malowidła czy futer.

Uczestnicy mieli również możliwość, by sami poczuć się jak jaskiniowcy – wykonując odcisk dłoni, naszyjniki z muszelek czy krzesając ogień. Podczas warsztatów można było nawet spróbować stworzyć w drewnie otwór za pomocą zrekonstruowanej wiertarki zamachowej z drewna, fragmentów skór i kamieni. Każdy z młodych archeologów zrobił również swoją figurkę z gliny. Wszystkie powstałe podczas zajęć symbole prehistorii uczestnicy mogli zabrać ze sobą do domu, by przypominały im o niezwykłym spotkaniu z przeszłością.

Na parkingu pomiędzy IPRM a dawnym budynkiem komisariatu na wszystkich gości Nocy Muzeów czekało plenerowe stoisko archeologiczne z licznymi atrakcjami. Każdy, kto tego dnia wziął udział w wydarzeniu, mógł się dowiedzieć wielu ciekawostek o prehistorycznych czasach. Jedną z widowiskowych atrakcji była edukacyjna piaskownica, w której spoczywał… kościotrup. Oczywiście, nie była to żadna ofiara zbrodni, a jedynie plastikowy rekwizyt, dzięki któremu można było poczuć się niczym Indiana Jones i odkopać swoje pierwsze „znalezisko” archeologiczne. Oprócz tego najmłodsi mogli sprawdzić swoje zdolności manualne (i cierpliwość!) sklejając porozbijane skorupy replik dawnych naczyń. Na dzieci czekały również magnetyczne puzzle i warsztaty konserwacji zabytków. Każdy z uczestników otrzymywał pamiątkowy dyplom Małego Archeologa.

Ciekawym elementem stoiska była prezentacja zrekonstruowanych i prawdziwych znalezisk. Wśród zgromadzonych przedmiotów znalazły się dawne naczynia, ozdoby, zabawki, a nawet instrumenty muzyczne takie jak okaryna. Każdego z nich można było dotknąć, a opiekunka małej wystawy chętnie odpowiadała na pytania i przedstawiała zastosowanie elementów stoiska.

Archeolog nie może opierać się wyłącznie na swojej wiedzy historycznej. Do wykonywania swojej pracy potrzebuje także konkretnych narzędzi. Również je można było podziwiać na stoisku. Miarki, łopatki, szczotki czy wykrywacze metalu nikogo pewnie nie zaskoczyły. Okazało się jednak, że archeologowie podczas wykopalisk wykorzystują także narzędzia medyczne, które służą im do delikatnego oczyszczania znalezionych pozostałości prehistorii.

Kolejnym punktem Nocy Muzeów było rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Mszczonowskie legendy”. Jak łatwo się domyślić, zadanie polegało na wykonaniu dowolną techniką ilustracji do jednej z lokalnych opowieści. Konkurs był skierowany do uczniów szkół podstawowych z terenu gminy Mszczonów. Łącznie w zmaganiach plastycznych udział wzięło 51 dzieci, a 36 z nich pojawiło się wraz z opiekunami podczas uroczystego rozstrzygnięcia. Ceremonię wręczania nagród rozpoczęła zastępca dyrektor GCI Magdalena Podsiadły, która wyjaśniła, jakie elementy były oceniane przez konkursowe jury. Oprócz estetyki czy pomysłowości ważna była samodzielność wykonania pracy.

Zdaniem jury najlepsze prace stworzyli: Małgorzata Glezner (SP Mszczonów), Milena Nalej (SP Osuchów) i Joanna Gromek (SP Mszczonów). Wszystkie laureatki otrzymały równorzędne nagrody główne w postaci zestawów plastycznych, które na pewno pomogą w rozwijaniu ich talentu. Oprócz tego przyznano również wyróżnienia, a uzyskały je: Aurelia Konarska, Nadia Pawelska i Amelia Piotrowska (wszystkie SP Mszczonów). Do każdej z dziewczyn także trafił komplet akcesoriów artystycznych. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali zaś dyplomy, gry planszowe i słodycze.

Stałym punktem lokalnej Nocy Muzeów jest gra terenowa. Tym razem jej centralną postacią był Stefan Krukowski, polski archeolog pochodzący z Mszczonowa, a tematem – jego dziedzina działalności. Tegoroczna gra terenowa polegała na rozwiązywaniu zadań kryjących się za kodami QR rozmieszczonymi w przykościelnym parku. Oczywiście, zagadki dotyczyły pracy archeologów, m.in. zastosowań ich znalezisk, prehistorycznych epok oraz dawnej sztuki. Łącznie w grze terenowej udział wzięło 16 patroli, składających się z 3-5 osób, co dało 52 uczestników. Na wszystkich, którzy poprawnie rozwiązali dziesięć zagadek, czekały drobne upominki.

W tym roku przypada 645-lecie nadania praw miejskich dla Mszczonowa. Z tej okazji na parkingu przy IPRM podczas Nocy Muzeów wybijano specjalną monetę jubileuszową. 1 mszczon, bo taką nosi ona nazwę, został ozdobiony rocznicowym logo. Jego wybijaniem zajmowali się przedstawiciele Mszczonowskiego Stowarzyszenia Historycznego, którzy na wydarzenie przybyli w specjalnych, historycznych ubraniach. Właścicielami pamiątkowych mszczonów tego dnia stało się ponad 200 osób.

Noc Muzeów to zawsze również okazja, by zwiedzić lokalne Izby Pamięci – Ziemi Mszczonowskiej i Rodziny Maklakiewiczów. Z wieczornego oglądania ekspozycji skorzystało w każdej z nich kilkadziesiąt osób.

Archeologiczna Noc Muzeów okazała się świetną propozycją dla dużych i małych. Podczas wydarzenia każdy mógł się przenieść w czasie, poczuć jak jaskiniowiec lub bohater filmów akcji. Przede wszystkim mógł jednak zdobyć wiedzę o czasach, które dla współczesnych ludzi są zupełnie obce.

Dagmara Bednarek, GCI

 • Grupa dzieci z mężczyzną podczas zajęć edukacyjnych w IPRM
 • Grupa dzieci z mężczyzną podczas zajęć edukacyjnych w IPRM
 • Grupa dzieci z mężczyzną podczas zajęć edukacyjnych w IPRM
 • Grupa dzieci w IPRM
 • Kobieta w IPRM
 • Mężczyzna podczas wybijania okolicznościowej monety
 • Dwie kobiety w parku miejskim podczas gry terenowej
 • Plenerowe stoisko archeologiczne z uczestnikami

« wstecz

Kalendarz historyczny

«wrzesień 2022»
P W Ś C P S N
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30

Fotografie z wystawy

 • Ulica Rawska, wylot z miasta, okres okupacji
 • Plac Piłsudskiego, rok 1939
 • Widok ratusza od strony Placu Piłsudskiego w okresie okupacji
 • Ulica Rawska, rok 1939
 • Ulica Rawska, róg ul. Grójeckiej, okres okupacji

Wsparli nas

Odwiedź nas - zapraszamy!

WSTĘP WOLNY

W sprawie zwiedzania prosimy o wcześniejszy kontakt.

 

IZBA PAMIĘCI ZIEMI MSZCZONOWSKIEJ

Aleksandra Kacprzak - tel. 667 841 959

Barbara Gryglewska – tel. 531 997 560

mail: ipzm@izba.mszczonow.pl

IZBA PAMIĘCI RODZINY MAKLAKIEWICZÓW

Magdalena Podsiadły - tel. 605 869 094

Aleksandra Kacprzak - tel. 667 841 959

mail: izba.maklakiewicz@gci.mszczonow.pl

 

W sprawach pilnych prosimy o kontakt

z Gminnym Centrum Informacji w Mszczonowie

tel: 46 857 30 71

Skontaktuj się z nami

Izba Pamięci Ziemi Mszczonowskiej

96-320 Mszczonów, ul. Warszawska 23

mail: ipzm@izba.mszczonow.pl

Aleksandra Kacprzak - 667 841 959

Barbara Gryglewska - 531 997 560

Izba Pamięci Rodziny Maklakiewiczów
 
96-320 Mszczonów, ul. Kościuszki 1
 
tel.: 605 869 094
 
mail: izba.maklakiewicz@gci.mszczonow.pl

Archiwalia Izby Pamięci

Copyright Izba Pamięci Ziemi Mszczonowskiej 2012. Wszelkie prawa zastrzeżone.