SALE WYSTAWOWE

  • Sala wrześniowa w IPZM

Sala wrześniowa

Pierwsza sala -  „wrześniowa” - zawiera zabytki  i opracowania związane z najtragiczniejszym okresem  w dziejach Mszczonowa, jakim była woja obrona 1939 oraz okupacja hitlerowska. W tym czasie zginęła połowa mieszkańców miasta, a jego zabudowa uległa zniszczeniu w 85%.

  • Sala ogólnomiejska w IPZM

Sala ogólnomiejska

Druga sala - "ogólnomiejska", poświęcona została mszczonowskiemu rzemiosłu, które od wieków decydowało o kierunkach rozwoju Mszczonowa i stanowiło podstawę  jego gospodarki. Zgromadzone w niej rzeczy  odnoszą  się  także do ogólnej historii miasta -  od czasów najodleglejszych, aż  do okresu PRL-u.

  • Sala sław w IPZM

Sala sław

Trzecia sala, nazwana  „salą sław”, to zbiór  pamiątek po tych mieszkańcach Ziemi Mszczonowskiej, którzy swoimi talentami rozsławiali ją w Polsce i na świecie. Dodatkowo  ustawione w niej zostały gabloty z zabytkowymi dokumentami , głównie XIX –wiecznymi, które udało się  miejscowym kolekcjonerom odnaleźć w nie tylko polskich antykwariatach. 

  • tabliczka: chwilowo nieczynne

Sala etnograficzna

NIECZYNNA DLA ZWIEDZAJĄCYCH 

Czwarta sala - „etnograficzna”, to przedwojenna, zrekonstruowana izba mieszkalna, wyposażona w tzw. mszczonowskie meble, jakie powstawały w lokalnym zagłębiu rzemieślniczym, w którym branża stolarska było i jest do dziś bardzo licznie reprezentowana.