Eksponat 2021

 • Maska pośmiertna J.A. Maklakiewicza - eksponat stycznia 2021 r.

Maska pośmiertna Jana Adama Maklakiewicza, 1954 rok

Wykonana w 1954 roku maska pośmiertna J. A. Maklakiewicza stanowi stały element ekspozycji w Izbie Pamięci Rodziny Maklakiewiczów. Ofiarowana została przez żonę J. A. Maklakiewicza, Hannę. Odlew wykonano z gipsu alabastrowego. Twarz ujęta została od linii włosów w partii czołowej do brody. Maski pośmiertne były wykonywane już w starożytności. Ówcześni Grecy przypisywali im magiczną moc.

 • eksponat miesiąca luty

Fisharmonia, Holzweissig Ernst z początków XX wieku

Fisharmonia jest stałym elementem ekspozycji Izby Pamięci Rodziny Maklakiewiczów, gdzie znajduję się w centralnej części sali wystawowej. Instrument początkowo znajdowała się w Domu Ludowym, który stał za obecnym przykościelnym parkingiem. Był to murowany budynek, w którym znajdowały się sale lekcyjne. Służył on mieszkańcom w działaniach społecznych, kulturalnych i oświatowych. 

 • eksponat miesiąca karabin

Replika ręcznego karabinu maszynowego „BROWNING” WZ. 28, produkowanego w Polsce w latach 1930–1939

RKM „Browning” wz. 28 jest bronią palną samoczynną. Jej działanie tej broni polega na wykorzystaniu gazów, uchodzących przez osobny otwór w lufie, do cofania mechanizmu, Można z niego strzelać zarówno ogniem ciągłym jak i pojedynczymi strzałami. Rozgrzaną lufę chłodzi powietrze. Amunicję ładuje się w magazynki po 20 naboi.

 • eksponat miesiąca, list, kwiecień

Kartka pocztowa od Franciszka Maklakiewicza „Izbickiego” do rodziców wysłana w trakcie służby wojskowej, 1936 rok

Kartka pocztowa jest stałym elementem ekspozycji i można ją zobaczyć w dużej sali wystawienniczej Izby Pamięci Rodziny Maklakiewiczów. Franciszek w krótkiej wiadomości opowiada o zwyczajach panujących w jednostce oraz zwraca się z prośbą do rodziny o przesłanie łyżki, noża i widelca a także obsuszanej wędliny. Syn Rozalii i Jana Nepomucena był niezwykle uzdolniony muzycznie - już w wieku 12 lat potrafił zastąpić ojca, mszczonowskiego organistę.

 • eksponat miesiąca maj, zaproszenie

Zaproszenie na uroczyste poświęcenie sztandaru TG „Sokół”, 1938 rok

Zaproszenie na poświęcenie sztandaru Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Mszczonowie, pochodzi z 1938 roku.  Uroczystość odbyła się 4 września, pod patronatem księdza Bronisława Pągowskiego, który w latach 1926-1928 był wikariuszem w Mszczonowie. Rodzicami chrzestnymi sztandaru zostało wielu zasłużonych obywateli. Mieszkańcy Mszczonowa znają zapewne większość z tych nazwisk.

 • eksponat miesiąca czerwiec, umowa

Umowa między Polskim Wydawnictwem Muzycznym a Janem Adamem Maklakiewicz na wykorzystanie baletu „Złota Kaczka”, 1950 rok

W umowie zawartej 29 listopada 1950 roku w Krakowie, Jan Adam Maklakiewicz przekazuje do wykorzystania materiał nutowy baletu „Złota Kaczka” na rzecz Polskiego Wydawnictwa Muzycznego z siedzibą w Krakowie, przy ul. Basztowej 23. J. A. Maklakiewicz zgadza się, aby materiał nutowy jego utworu „Złota Kaczka”, pisany ręcznie, powielany, fotokopiowany, częściowo drukowany – był wypożyczony celem wykonywania utworu przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne na zasadzie wyłączności.

 • eksponat miesiąca lipiec, meble

Meble gdańskie, druga połowa XIX wieku

Meble gdańskie dzięki swojej budowie oraz tradycji są symbolem najlepszego rzemiosła, w którym wielką uwagę zwracano zarówno na formę, jak i materiał, z którego były wykonywane. Wyróżniają się bogatą dekoracją rzeźbiarską oraz szlachetnymi proporcjami. Kiedyś można je było zobaczyć na dworach królewskich, w mieszczańskich kamienicach czy w reprezentacyjnych budynkach użyteczności publicznej. 

 • eksponat miesiąca sierpień, dokument

Dokument opisujący miasto Mszczonów, 1911 rok

Dokument sporządzony został na jednej karcie papieru zapisanej jednostronnie. Tekst stanowi maszynopis, który powstał w 1911 roku i zawiera opis Mszczonowa w latach 1890-1911. Eksponat znajduje się w Izbie Pamięci Ziemi Mszczonowskiej. Dowiedzieć można się z niego o stanie zabudowań, liczbie ludności oraz zmieniających się proporcjach narodowościowych. Krótka notka historyczna zawiera również informację o tym czym trudnili się mieszkańcy Mszczonowa.

 • eksponat miesiąca wrzesień

Prasowy nekrolog Jana Adama Maklakiewicza, 1954 rok

Oryginalny wycinek prasowy, w którym Minister Kultury i Sztuki zawiadamia o śmierci Jana Adama Maklakiewicza, znajduje się w dużej sali wystawienniczej Izby Pamięci Rodziny Maklakiewiczów. Przeczytać na nim możemy: „Dnia 8 lutego 1954 r., zmarł w Warszawie wybitny kompozytor, długoletni profesor Konserwatorium Muzycznego w Warszawie, zasłużony działacz na polu upowszechniania kultury muzycznej JAN MAKLAKIEWICZ członek Polskiej Zjednoczonej Partii Roboczej. 

 • eksponat miesiąca nuty

„Kołysanka” J. A. Maklakiewicza, rękopis, 1946 rok

Utwór chóralny, który skomponowany został przez Jana Adama Maklakiewicza,  polskiego kompozytora, dyrygenta, pedagoga i krytyka muzycznego.  Bezcenny oryginalny rękopis powstał 6 września 1946 roku w miejscowości Chojnata. Zapisany został na papierze nutowy (w pięciolinię) o wybarwieniu beżowym w formacie mniejszym od A4. Opracowanie stanowi II wersję utworu chóralnego: na chór mieszany a cappella w tonacji As-dur.

 • eksponat miesiąca krzyż legitymacja

Krzyż Orderu Odrodzenia Polski, kl. IV oraz legitymacja Nr 195891, 1954 rok

24 listopada obchodzimy urodziny Jana Adama Maklakiewicza. Z tej okazji Izby Pamięci prezentują Krzyż Orderu Odrodzenia Polski, którym pośmiertnie w dniu 10 lutego 1954 roku został odznaczony Jan Adam Maklakiewicz - wybitny polski muzyk, kompozytor, pedagog i zasłużony publicysta. Dokumentem potwierdzającym nadanie tytułu Kawalera Krzyża Oficerskiego Orderu Odrodzenia Polski J. A. Maklakiewiczowi jest legitymacja Nr 195891.

 • eksponat miesiąca zaproszenie

Zaproszenie na reprezentacyjny bal sylwestrowy, 1938 rok

Zaproszenie na bal organizowany przez Zarząd Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Mszczonowie pochodzi z 1938 roku.  Lokalne gniazdo Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” powstało w Mszczonowie w 1924 roku i miało za zadanie wychowywanie młodzieży w myśl zasady „W zdrowym ciele, zdrowy duch.”. W ramach organizacji działały sekcje piłki nożnej, gimnastyczna i lekkoatletyczna, podzielone na drużyny męskie i żeńskie.