Eksponat 2023

 • eksponat grudnia

Wykaz wykładów i ćwiczeń Franciszka Maklakiewicza z Uniwersytetu Warszawskiego, 5 lutego 1935 rok

W ramach „Eksponatu miesiąca” prezentujemy: wykaz wykładów i ćwiczeń Franciszka Maklakiewicza z Uniwersytetu Warszawskiego.  Dokument datowany na 5 lutego 1935 roku, pod numerem albumu 46939, stanowi cenny zapis historyczny, ilustrujący wielowymiarowość talentu Maklakiewicza. Eksponat składa się z zapisów, obejmujących program wykładów i ćwiczeń wygłaszanych przez wykładowców Uniwersytetu Warszawskiego.

 • Eksponat miesiąca - listopad

Zapis nutowy utworu „Ręce matki”, J. A. Maklakiewicza, 1952 rok

Utwór muzyczny „Ręce Matki”, skomponowany przez Jana Adama Maklakiewicza, a napisany przez J. Kwapisa w 1952 roku. To pieśń przeznaczona na chór mieszany. Utwór zapisany jest na sześciu stronach, co wskazuje na rozbudowaną kompozycję. To nie tylko dźwięki, ale także narracja dźwiękowa, która prowadzi słuchacza przez różne emocje i nastroje. Zapis utworu znajduje się w dużej sali wystawowej Izby Pamięci Rodziny Maklakiewiczów i stanowi stały element wystawy.

 • Eksponat miesiąca październik 2023

Miesięcznik Muzyczny "Muzyka”, 1932 rok

Październikowy eksponat miesiąca to podwójne wydanie marcowo-kwietniowego numeru miesięcznika muzycznego „Muzyka”, wydanego w Warszawie w roku 1932 roku. Biuletyn zapisał się w historii kultury muzycznej. Miesięcznik „Muzyka” był redagowany przez Mateusza Glińskiego, kanadyjskiego publicysty muzycznego polskiego pochodzenia, dyrygenta i kompozytora, który miał duże znaczenie dla rozwoju muzyki w Polsce.

 • Kenkarta Jana Nepomucena Maklakiewicza, 31.12.1942 r.

Kenkarta Jana Nepomucena Maklakiewicza, 31.12.1942 r.

Kenkarta (niem. Kennkarte), dokument tożsamości wystawiony na nazwisko Maklakiewicz Jan w dniu 31 grudnia 1942 roku. Szary karton, o wymiarach 29,4 × 14,0 cm, złożony w dwóch miejscach w trzykartkową „książeczkę”. Na dokumencie odczytać można kilka informacji: miejsce wystawienia: Mszczonów; starostwo powiatowe: Sochaczew; okręg: Warszawa; numer rozpoznawczy: 343; dokument ważny do 31.12.1947 roku; nazwisko: Maklakiewicz; imię: Jan; urodzony: 12.05.1874 r.

 • Eksponat miesiąca sierpień 2023

Kartka pocztowa od Kingi Maklakiewicz do Zofii Konc, 18.12.1984 rok

Pocztówka wysłana 18 grudnia 1984 roku przez Kingę Maklakiewicz - córkę Jana Adama Maklakiewicza, do ciotki Zofii Konc, znajduje się w dużej sali wystawienniczej Izby Pamięci Rodziny Maklakiewiczów. Zaadresowana na ul. Kościuszki 1, 05-740 Mszczonów. Papierowa kartka o wymiarach 15 x 12,5 cm, ma w sobie nostalgiczny urok minionych czasów. Na jej awersie znajduję się motyw bożonarodzeniowy.

 • Eksponat miesiąca lipiec 2023

Rękopis nut utworu „Marsz na dętą orkiestrę 42 Pułku Piechoty” skomponowanego przez Franciszka Maklakiewicza, 1937 rok

W ramach serii „Eksponat miesiąca” prezentujemy wyjątkowy przedmiot, który przybliża życie i twórczość niezwykłego kompozytora Franciszka Maklakiewicza. Jest to rękopis nut utworu „Marsz na dętą orkiestrę”, który powstał w 1937 roku w trakcie służby wojskowej artysty w 42 Pułku Piechoty w Białymstoku. Rękopis składa się z 12 stron nutowych i nigdy wcześniej nie został opublikowany, co czyni go szczególnie cennym.

 • Eksponat miesiąca czerwiec 2023

Narzędzia i część warsztatu stolarsko-ciesielskiego Bolesława Dymeckiego, lata 50-te XX w.

Eksponat miesiąca znajduję się w Izbie Pamięci Ziemi Mszczonowskiej w sali ogólnomiejskiej i stanowi część wystawy stałej, pokazując fragment autentycznego warsztatu stolarskiego. Całość należała i była wykorzystywana przez lokalnego rzemieślnika Bolesława Dymeckiego.

 • Eksponat miesiąca - maj

„Pieśń o burmistrzance”, TWMP, 1930 rok

Utwór „Pieśń o burmistrzance” został skomponowany przez Jana Adama Maklakiewicza w 1929 roku, słowa do utworu napisał Jan Kasprowicz. Album z prezentowanym utworem został wydany w 1930 roku w Warszawie, przez Towarzystwo Wydawnicze Muzyki Polskiej i Stowarzyszenie Miłośników Dawnej Muzyki. Druk muzyczny zawiera 7 stron o wymiarach 32 cm x 25 cm.

 • Eksponat - kwiecień, teczka

Teczka skórzana Zdzisława Maklakiewicza, lata 60-te

Teczka skórzana z okresu PRL-u, należąca niegdyś do słynnego, mszczonowskiego aktora Zdzisława Maklakiewicza, znajduje się w dużej sali wystawienniczej Izby Pamięci Rodziny Maklakiewiczów. Do zbiorów Izb przekazana została przez córkę aktora, Martę Maklakiewicz. Teczka wykonana jest z naturalnej skóry – kruponu, barwionej na ciemny brąz i ma wymiary 45 cm x 35 cm x 7 cm, harmonijkowa do 15 cm.

 • Eksponat - marzec, fotografia grupowa

Fotografia rodzinna Maklakiewiczów, okres międzywojenny

Zdjęcie przedstawia trzy pokolenia mszczonowskiego Rodu Maklakiewiczów. Rząd górny od lewej: Zofia Konc (z domu Maklakiewicz), dwie os. nieznane, Franciszek Maklakiewicz, os. nieznana, Czesław Szaliński, Maria Szalińska (z domu Maklakiewicz). Rząd środkowy: Czesława Maklakiewicz (z domu Normark), Rozalia Maklakiewicz (z domu Izbicka), Jan Nepomucen Maklakiewicz, Hanna Parysiewicz, Jan Adam Maklakiewicz

 • akt urodzenia ks. A. Z eksponat styczeń

Akt urodzenia księdza Antoniego Zakrzewskiego, 1865 rok

Ksiądz Antoni Zakrzewski urodził się w miejscowości Kamieńczyk Jankowięta, w parafii Nur, 18 kwietnia 1865 r. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1888 roku w wieku 23 lat. Parafię w Mszczonowie objął w 1912 r. Tuż po mianowaniu na proboszcza objął funkcję prezesa Gminnego Komitetu Obywatelskiego, który rozpoczął proces budowy Domu Ludowego w Mszczonowie i choć latem 1915 r.

 • Ekponat miesiąca LUTY 2023

Zaświadczenie ukończenia kursu kompozycji przez Franciszka Maklakiewicza, 1936 rok

Zaświadczenie nr 703/36 wydane przez Państwowe Konserwatorium Muzyczne w Warszawie w dniu 16 czerwca 1936 roku. PKM w Warszawie w dokumencie zaświadcza, że Franciszek Maklakiewicz w roku szkolnym 1935/36 ukończył kurs kompozycji i w wyniku ostatecznych egzaminów ma przyznany dyplom, który zostanie mu wydany zaraz po wydrukowaniu.