Życiorysy rodziny

 • drzewo genealogiczne Rodu Maklakiewiczów
 • Rozalia Maklakiewicz - portret kobiety

ROZALIA MAKLAKIEWICZ

Izbicka urodziła się 27.01.1876 roku we wsi Krzyczki Żabickie na Kurpiowszczyźnie, w dawnym powiecie Pułtuskim. W 1882 roku jej rodzice Jakub i Marianna, przenieśli się na Mazowsze i kupili nieduży majątek Chojnatka. W rodzinie Izbickich żywe były tradycje powstańcze, dziadek Rozalii walczył w powstaniu listopadowym i styczniowym. W domu grało się i śpiewało polskie pieśni patriotyczne i rewolucyjne.

 • Jan Nepomucen Maklakiewicz - senior rodu

JAN NEPOMUCEN MAKLAKIEWICZ

Senior rodu, organista w kościele Św. Jana Chrzciciela w Mszczonowie urodził się 12.05.1874 roku, pochodził ze wsi Straszewo w dawnym powiecie aleksandrowskim, na kujawach. Po śmierci ojca Ignacego Maklakiewicza przeprowadził się z matką Anastazją z Kozłowskich, na Mazowsze. W wieku 16 lat zostaje organistą we wsi Puszcza Mariańska. W 1892 roku przenosi się do Chojnaty, gdzie przyjmuje posadę w miejscowym kościele. 

 • Jan Adam Maklakiewicz - portret mężczyzny

JAN ADAM MAKLAKIEWICZ

Słynny kompozytor, ur. się w 1898 roku w Chojnacie, grał na takich instrumentach jak: organy, fortepian, skrzypce i altówka. Miał jedną córkę Kingę z związku z Hanną Parysiewicz. W 1941 roku Jan przeprowadził się z Hanną Parysiewicz (aktorką) i swoją córką do 3 pokojowego mieszkania w Warszawie na ul. Sosnowej 9 m.4, dzisiaj już nie ma tej ulicy, a była ona położona w bezpośrednim sąsiedztwie getta, w pobliżu Dworca Centralnego.

 • Hanna Parysiewicz - portret kobiety

HANNA PARYSIEWICZ

Aktorka teatralna, telewizyjna, filmowa i radiowa. Urodziła się 1 lipca 1907 w Łagiszy. Zmarła 22 czerwca 1968 w Warszawie. Ukończyła Liceum Kaplińskiej w Krakowie, następnie uczęszczała do Miejskiej Szkoły Dramatycznej. Debiutowała na scenie Teatru Polskiego w Warszawie 30 sierpnia 1928 jako Klocia w spektaklu "Tamten" Gabrieli Zapolskiej i została zaangażowana do zespołu tego teatru na sezon 1928/29.

 • Ładysław Maklakiewicz - portret mężczyzny

ŁADYSŁAW MAKLAKIEWICZ

Urodził się 23 września 1901 roku, był trzecim z kolei synem Jana i Rozalii. Ukończył Wyższą Szkołę Handlową w Warszawie, był długoletnim pracownikiem PPiT „ORBIS”. Swoją przygodę z muzyką rozpoczął pod kierunkiem ojca – jako kontrabasista w mszczonowskiej orkiestrze, której przewodził Jan senior. Ładysław grał również na altówce i wiolonczeli. Oprócz talentu instrumentalnego odznaczał się pięknym, pełnym blasku i ciepła, aksamitnym głosem tenorowym, który ćwiczył ucząc się śpiewu solowego w partiach tenorowych.

 • Zdzisław Maklakiewicz - portret mężczyzny

ZDZISŁAW MAKLAKIEWICZ

Aktor teatralny, filmowy, telewizyjny, radiowy i dubbingowy. Urodził się 9 lipca 1927 w Warszawie. Zmarł 9 października 1977 w Warszawie. Syn Ładysława Maklakiewicza, ekonomisty, i Czesławy z domu Normark, bratankiem kompozytorów Jana Maklakiewicza, Franciszka Maklakiewicza, i Tadeusza Maklakiewicza, oraz śpiewaczki Marii Szalińskiej, mężem aktorek Renaty Maklakiewicz i Wiesławy Kosmalskiej.

 • Maria Magdalena Szalińska - portret kobiety

MARIA MAGDALENA Z MAKLAKIEWICZÓW SZALIŃSKA

Maria Szalińska grała na skrzypcach początkowo w orkiestrze ojcowskiej,  później w zespole skrzypcowym. Ukończyła klasę śpiewu solowego. Jej głos był niezwykle klarowny, szlachetny o ciepłym brzmieniu. Przed II wojną światową Marię nazywano „Słowikiem Żyrardowa”. Brała udział w audycjach radiowych i koncertach. Nikt tak pięknie i adekwatnie do nastroju nie śpiewał kolęd. Kolędy „Cicha noc” i „Gdy śliczna Panna” były nagrane na płytach w jej wykonaniu w 1934 roku.

 • Czesław Szaliński - portret mężczyzny

CZESŁAW SZALIŃSKI

Czesław po przeprowadzce do Żyrardowa, dostał przydział pracy jako nauczyciel jeż. polskiego. Od tamtego czasu uczył śpiewu i prowadził chóry we wszystkich szkołach w Żyrardowie. Był również dyrygentem chóru Towarzystwa Śpiewaczego „ECHO”. Całkowicie poświęcił się swojej pracy, do tego stopnia, że sam skonstruował urządzenie do kopiowania nut. Gdy wybuchła wojna jego zdrowie nie wytrzymało surowych warunków wojny i okupacji.

 • Antonii Szaliński - portret mężczyzny

ANTONI GRACJAN SZALIŃSKI

Wychowawca młodzieży, autor opracowań wielu utworów z zakresu muzyki chóralnej i instrumentalnej, w tym również piosenek i miniatur instrumentalnych dla dzieci. Urodzony w znanej rodzinie muzycznej, pozostawił pokaźną spuściznę kompozytorską, obejmującą około 300 utworów. Są wśród nich dzieła symfoniczne i kameralne; Koncert na obój i orkiestrę, Une Querelle na dwa fortepiany i orkiestrę kameralną, Oratorium „Ojczyzna”

 • Maria Łosakiewicz - portret kobiety

MARIA MAGDALENA ŁOSAKIEWICZ

Maria Magdalena urodziła się w 1929 r. Z zawodu była redaktorem muzycznym. Córka Marii Magdaleny Szalińskiej, siostra słynnego dyrygenta, kompozytora Antonniego Gracjana Szalińskiego. Zmarła w 2009 roku, mając 80 lat.

 • Zofia Konc - siostra Jana i Franciszka - portret kobiety

ZOFIA Z MAKLAKIEWICZÓW KONC

Zofia urodziła się w 1913 roku w Mszczonowie, to ona najdłużej żyła we Mszczonowie w rodzinnym domu Maklakiewiczów. Swoją muzyczną drogę rozpoczęła w chórze ojca, próbowała również solistycznego śpiewania, jej głos był nieco gęstszy od głosu jej siostry Marii, mezzosopranowy ze skłonnościami do ekspresji dramatycznych.

 • Jadwiga Stępkowska - portret kobiety

JADWIGA STĘPKOWSKA KONTZ

Urodziła się w Mszczonowie 20 maja 1948 roku jako jedna z sióstr bliźniaczek. Matka - Zofia Maklakiewicz, ojciec – Stanisław Kontz. Jadwiga ochrzczona została 27 czerwca 1948 roku w Kościele Św. Jana Chrzciciela w Mszczonowie. Była bratanicą i chrześnicą, kompozytora Jana Adama Maklakiewicza i to właśnie jej działania przyczyniły się powstania Izby Pamięci Rodziny Maklakiewiczów. 

 • Małgorzata Hadyńska z siostrą

MAŁGORZATA KONC HADYŃSKA

Małgorzata Konc Hadyńska (ur. w roku 1948 w Mszczonowie), córka Zofii, siostra Jadwigi Stępkowskiej, skrzypaczka, pedagog, ukończyła PWSM w Warszawie, pierwsza skrzypaczka w Teatrze Wielkim im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu.

 • Franciszek Izbicki - portret mężczyzny

FRANCISZEK IZBICKI

Franciszek Maklakiewicz (ur. 22 września 1915 r.) kompozytor i autor utworów żołnierskich, pieśni religijnych i chóralnych oraz autor muzyki do filmów. Mimo iż nie znane są okoliczności, kiedy i jak nauczył się grać na fortepianie, organach i skrzypcach, wiadomo natomiast, że wieku zaledwie 10 lat przez dwa miesiące zastępował chorego ojca jako organista w mszczonowskiej parafii. 

 • Tadeusz Wojciech Maklakiewicz ps. Saganek - brat Jana i Franciszka - portret mężczyzny

TADEUSZ WOJCIECH MAKLAKIEWICZ

Tadeusz Maklakiewicz pseudonim SAGANEK (1922-1996), najmłodszy syn Jana i Rozalii. Ukończył wydział prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim, kształcił się także na wydziale Kompozycji Warszawskiej PWSM, z którą pozostał związany przez ponad 40 lat. Był dyrektorem administracyjnym oraz pracował w biurze koncertowym ARTOS, był również pedagogiem Wydziału Wychowania Muzycznego, specjalizował się w przedmiotach teoretycznych (harmonia, kontrapunkt, propedeutyka kompozycji).

 • Agnieszka Maklakiewicz - portret kobiety

AGNIESZKA MAKLAKIEWICZ

Skrzypaczka urodzona w Warszawie. Ukończyła z tytułem magistra Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie. Była pierwszym skrzypkiem kwartetu smyczkowego, dając recitale w Polsce, Danii, Niemczech, Rosji i Grecji. Brała udział jako solista z różnymi Orkiestrami Symfonicznymi Republiki Meksyku. Występowała z recitalami kameralnymi w Meksyku, Stanach Zjednoczonych i Polsce. 

 • Anna Maklakiewicz - kobieta z wiolonczelą

ANNA MAKLAKIEWICZ-PAWLUŚKIEWICZ

Rozpoczęła naukę gry na wiolonczeli w PPSM  im. E. Młynarskiego w Warszawie w klasie prof. J. Lugiewicza. Ukończyła Liceum Muz. im K. Szymanowskiego w klasie doc. A. Orkisza. Studia wyższe w AMFC (1979-1984) odbyła pod kierunkiem doc. A. Orkisza oraz w klasie K. Michalika uzyskując Dyplom z wyróżnieniem.  Brała udział w licznych kursach interpretacji muzycznej m.in. w Łańcucie, Weimarze, Varnie i Sienie. 

 • Joanna Anna Maklakiewicz - portret kobiety

JOANNA EWA MAKLAKIEWICZ

Pianistka Absolwentka College im. Gnessinych w Moskwie. Po studiach muzycznych w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie i Podyplomowym Studium Wykonawstwa Muzyki Współczesnej. Koncertowała w wielu krajach Europy, USA oraz w Japonii. W Japonii nagrała 3 solowe płyty. Dokonała nagrań muzyki współczesnej z orkiestrą Filharmonii Narodowej oraz z Sinfonią Varsovią.