Zabytki i atrakcje turystyczne

 • Kościół pw. św. Jana Chrzciciela w Mszczonowie

Kościół Parafialny p.w. Świętego Jana Chrzciciela

Historia Kościoła Parafialnego pw. św. Jana Chrzciciela w Mszczonowie. Datę wybudowania pierwszej świątyni trudno ustalić bo brak jest odpowiednich źródeł historycznych. Pierwsze wzmianki o kościele we wsi książęcej Mszczonów znalazły się w aktach Archiwum Kapituły Poznańskiej w 1324 roku.

 • Kościół pw. św. Świętej Trójcy w Lutkówce

Kościół p.w. Świętej Trójcy w Lutkówce

Gdy tylko liście na drzewach zaczynają przybierać złote barwy wybrać się powinniśmy czym prędzej w jakieś ustronne miejsce, aby rozkoszować się urokiem lasu. Taką wycieczkę miło jest połączyć ze zwiedzaniem interesującego zabytkowego obiektu. Czy jednak w naszej gminie uda nam się znaleźć takie miejsce, w którym znajdziemy obie te atrakcje jednocześnie?

 • Kościół pw. św. Świętego Stanisława w Osuchowie

Kościół p.w. Świętego Stanisława biskupa i męczennika w Osuchowie

Kościół w Osuchowie został zbudowany w połowie XIX wieku. Jego fundatorem był hrabia Wołowski. Zabytkowa świątynia została niedawno poddana generalnemu remontowi. Proboszcz parafii Osuchów ks. Marian Lipski (zmarły w 2005 roku) wzmocnił też skarpę, na której stoi kościół i wybudował wokół odnowionej świątyni DROGĘ KRZYŻOWĄ NARODU POLSKIEGO.

Parafia p.w. Świętego Ojca Pio w Mszczonowie

Parafia p.w. Świętego Ojca Pio została erygowana w dniu 29 czerwca 2008 roku przez Biskupa Ordynariusza Diecezji Łowickiej  Andrzeja Franciszka Dziubę. Administrowanie parafią, zgodnie z decyzją biskupa, powierzone zostało w dniu jej erygowania, proboszczowi Sławomirowi Tulinowi, który wcześniej, przez około rok, był wikariuszem mszczonowskiej parafii.

 • kościół starokatolicki mariawitów - parafia pw. Świętej Trójcy W Lutkówce

Kościół Starokatolicki Mariawitów - parafia pw. Świętej Trójcy W Lutkówce

Lutkówka położona jest ok. 50 km na południowy zachód od Warszawy przy trasie Mszczonów-Grójec. Parafia, która powstała w początkach mariawityzmu, jest jedną z najmniejszych placówek Kościoła Starokatolickiego Mariawitów. Kościół parafialny zlokalizowany we wsi Nosy Poniatki urzeka swą kameralnością i zadbaniem, a miejscowi mariawici - oddaniem dla swojej parafii.

 • budynek dawnej Kaflarni

Kaflarnia

Kaflarnia – potoczna nazwa dworku, stojącego w Mszczonowie przy ulicy Żyrardowskiej, który powstał w drugiej połowie XIX wieku. Jest to jedna z nielicznych mszczonowskich budowli, jaka przetrwała wojenną zawieruchę.  Do dziś zachwyca swym niepowtarzalnym pięknem.

 • Zespół Pałacowo-Parkowy w Osuchowie

Zespół Pałacowo-Parkowy w Osuchowie

Najstarsza wzmianka o Osuchowie została zapisana w kronice Jana Długosza. Dotyczyła ona pobytu w tej miejscowości króla Władysława Jagiełły - w grudniu 1410 roku. W XV wieku Osuchów wraz z drewnianym dworem i okolicznymi gruntami należał do rodziny Radziejowskich. Pałac w stylu neorenesansowym (w miejsce drewnianego dworu) został wzniesiony w drugiej połowie XIX wieku przez Feliksa Wołowskiego.

 • Pałac Wręcza

Pałac Wręcza

Pierwsza wzmianka o Wręczy pojawia się w źródłach pisanych w wieku XVI. W 1579 roku Andrzej Wręcki opłacał podatki państwu od swoich gruntów znajdujących się we wsi Wręcza. To właśnie od rodu Wręckich pochodzi nazwa wsi znajdującej się w zachodniej części obecnej gminy Mszczonów.

 • Dwór w Piekarach

Dwór w Piekarach

Dwór w Piekarach pobudowano  w pierwszej połowie XIX wieku. Odnowiono go w 1908, a 1968 roku nabyła go rodzina Marczewskich od Symforiana Woyszwiłło. Dwór jest wzniesiony w stylu klasycznym, na planie prostokąta. Murowany z cegły, otynkowany, dziewięcioosiowy.

 • Dworek Badowo - Dańki

Dworek Badowo Dańki

Dworek w Badowo Dańkach powstał w wieku XIX. Parterowy budynek, obecnie zrujnowany. Znajduje się pośrodku wsi, otoczony dużym parkiem z przepięknym starodrzewem. Park podobniejak dworek jest teraz w opłakanym stanie. Zanieczyszczony, od dawna nie był pielęgnowany. W czasach wczesnego PRL-u w dworku Badowo -Danki znajdowało się przedszkole.

 • Dworek Gnojna

Dworek Gnojna

W okolicach Mszczonowa znajduje się kilka miejscowości o dość bogatej przeszłości. Jedną z nich jest wieś Gnojna, znajdująca się w odległości 5km od Mszczonowa. Przeszłość Gnojny sięga potopu szwedzkiego. Prawdopodobnie z tego też okresu pochodzi nazwa wsi. Z opowiadań najstarszych mieszkańców wsi wynika, że wywodzi się ona od bitwy stoczonej ze Szewdami.

 • Rezerwat Gnojna

Rezerwat Gnojna

Rezerwat Faunistyczny Stawy Gnojna im. Rodziny Bieleckich to pierwszy na terenie Polski rezerwat powołany z inicjatywy prywatnych właścicieli, którzy jego utworzenie dobrowolnie przeznaczyli własne grunty. Został on ustanowiony w 2004 roku decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Przyrody.

 • Dwór i park dworski w Badowo-Mściskach

Dwór i park dworski w Badowo-Mściskach

Dworek w Badowo–Mściskach został wybudowany na początku XIX wieku przez mieszkającą tu rodzinę Pstrokońskich. W 1895 roku od Aleksandra Pstrokońskiego majątek odkupił Ignacy Wieszczycki. Nowy właściciel szybko uporządkował zadłużone i zaniedbane gospodarstwo.

 • Głaz narzutowy w Hucie Zawadzkiej, lato 1987 rok

Pamiątka po lodowcu

Zgodnie z powiedzeniem „cudze chwalicie, swego nie znacie” tak naprawdę zupełnie nie  orientujemy się, jakie atrakcyjne miejsca i obiekty znajdują się w naszej okolicy. Mało kto z mieszkańców Mszczonowa wie, że w odległości około10 kilometrów od miasta, w położonych przy trasie katowickiej Zawadach znajduje się olbrzymia polodowcowa pamiątka.

 • Kapliczka św. Huberta

Grądy Osuchowskie

Wszyscy, którzy mają ochotę na niezwykłą leśną wycieczkę powinni wybrać się do Osuchowa – położonego około 10 kilometrów na południe od Mszczonowa. Osuchowskie lasy są wyjątkowe pod każdym względem. Wystarczy wspomnieć, że znajdują się  one w najwyższym punkcie Niziny Mazowieckiej, aż o 100 metrów wyżej niż Warszawa.

 • Stawy św. Anny

Stawy Świętej Anny

Stawy Świętej Anny to tereny rekreacyjne Mszczonowa. Przepiękne dwa zbiorniki wodne położone pośród lasów zaledwie 4 kilometry od miasta zachwycają swoim niepospolitym pięknem. Można tam miło spędzić czas. Skorzystać z plaży, a także pospacerować po okolicznych lasach. Dla grup zorganizowanych jest też wyznaczone miejsce do rozpalenia ogniska.

 • Kirkut

Kirkut – ocalały zabytek żydowskiego Mszczonowa

Od końca wieku XVII do początku lat 40-tych wieku XX Mszczonów zamieszkiwały dwa narody. Polacy i Żydzi wspólnie budowali miasto i tworzyli jego historię. Każdy z narodów wydał swoich sławnych synów, którzy zapisali się złotymi zgłoskami w dziejach Mszczonowa. Żydzi miasto nad Okrzeszą zwali - Amshinovem, Amścinowem, a niekiedy Omszynowem.