Eksponat 2022

 • pianino - eksponat, styczeń

Pianino K. & A. Fibiger

Pianino wyprodukowane przez fabrykę K. & A. Fibiger o numerze seryjnym 12931. Kaliska manufaktura została założona w 1899 roku przez braci Karola i Aleksandra, spokrewnionymi z Arnoldem Fibigerem, u którego zdobywali doświadczenie. Konstrukcja wewnętrzna jest w pełni współczesna, pełna żeliwna rama, krzyżowy układ strun, mechanika nowoczesna, dolnotłumikowa. 

 • Eksponat - luty

Złoty Medal im. Karola Kurpińskiego, 1992 rok

Złoty Medal im. Karola Kurpińskiego znajduje się w dużej sali wystawowej Izby Pamięci Rodziny Maklakiewiczów i stanowi jej stały element. Zarząd Towarzystwa Muzycznego im. Karola Kurpińskiego w Lesznie na plenarnym zebraniu w dniu 1 października 1992 roku przyznał Marii Szalińskiej-Łosakiewicz, redaktor Polskiego Radia oraz m.in. wnuczce nestorów rodu Maklakiewiczów Rozalii i Jana Nepomucena.

 • Eksponat - marzec

Rękopis utworu „W srebrną noc” F. Maklakiewicza, 26 lipca 1935 rok

Utwór skomponowany został przez Franciszka Maklakiewicza, polskiego kompozytora, słynnego mszczonowianina, który pozostawił po sobie znaczny dorobek muzyczny. Rękopis powstał 26 lipca 1935 roku w Mszczonowie. Zapisany został na papierze nutowym (w pięciolinię) o wybarwieniu beżowym w formacie A4.
Opracowanie stanowi pieśń na głos w towarzystwie fortepianu.

 • Eksponat miesiąca - kwiecień

Zapis utworu „Wieża Srebrnych Dzwonów” J. A. Maklakiewicza, zamieszczony w miesięczniku „Chór” nr 62, 1936 rok

W 1934 roku Jan Adam Maklakiewicz założył miesięcznik „Chór” poświęcony muzyce chóralnej oraz działalności zespołów śpiewaczych i orkiestr amatorskich. W numerze nr 62 z 1936 roku opublikowany został utwór Jana Adama „Wieża srebrnych dzwonów”, do którego muzykę skomponował on sam w 1936 r. Słowa napisała Hanna Jarwicz. Obsada instrumentalna na chór mieszany.

 • eksponat maj

Katalog zabytków sztuki w Polsce, tom X, zeszyt 4, 1967 rok

Katalog zabytków sztuki wydany został w 1967 roku w Warszawie, pod redakcją Izabelli Galickiej i Hanny Sygietyńskiej przez Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk. Kieszonkowa wersja wydania o wymiarach 12 cm x 17 cm posiada miękką okładkę, 44 strony i przedstawia zabytki sztuki w takich miejscowościach jak: Badowo-Mściska, Lutkówka, Mszczonów, Osuchów, Petrykozy, Piekary, Zbiroża, i innych… Seria „Katalog Zabytków Sztuki w Polsce" jest wydawana od 1951 roku. 

 • Eksponat miesiąca czerwiec

Nagroda w konkursie „Małe Ojczyzny – Tradycja dla przyszłości”, 1994 rok

Nagroda, która została przyznana Jadwidze Stępkowskiej, pianistce, chrześnicy kompozytora Jana Adama Maklakiewicza w konkursie „Małe Ojczyzny – Tradycja dla przyszłości”, to stały element wystawy Izby Pamięci Rodziny Maklakiewiczów. Eksponat znajduje się w dużej sali wystawienniczej. Organizatorami konkursu były Fundacja Kultury i Akademia Małych Ojczyzn.

 • eksponat miesiąca lipiec kamień

Kamień węgielny pod budowę Domu Ludowego w Mszczonowie, 1916 rok

Kamień węgielny nierozerwalnie wiąże się z historią Domu Ludowego, który istniał w Mszczonowie w latach 1916-1939.  W latach 10. XX wieku w mieście funkcjonował magistrat na czele z burmistrzem. Ofensywa wojsk niemieckich postępowała w błyskawicznym tempie, władze carskie zezwoliły na zakładanie Komitetów Obywatelskich, które unkcjonując obok administracji państwowej, miały jej służyć pomocą.

 • eksponat miesiąca sierpień sztandar

Sztandar Cechu Szewców w Mszczonowie, 1928 rok

Pierwszy cech w Mszczonowie założony został na początku XVI wieku i zrzeszał wyłącznie szewców. Jego powstanie potwierdza przywilej króla Zygmunta I z 1519 roku oraz późniejszy, wydany przez króla Władysława IV w dniu 15 stycznia 1642 roku. Szewcy stanowili najliczniejszą grupę rzemieślników w Mszczonowie, co mogło być związane z ciasnotą mieszkaniową, która panowała w Mszczonowie. Przyjmuję się, że na 1 m2 powierzchni przypadało 4,6 osoby.

 • eksponat wrzesień

Płyta winylowa „Pastorałka”, Leona Schillera i Jana Maklakiewicza, Polskie Nagrania „Muza”

Na awersie okładki przedstawiona została święta rodzina w szopce betlejemskiej w bogatej kolorystyce. 
Na rewersie przeczytać możemy krótką biografię Leona Schillera w której zostaje wspomniana postać Jana Adama Maklakiewicza. Muzykę Pastorałki opracował Schiller wspólnie z Janem Maklakiewiczem na podstawie zapisów ówczesnych melodii i motywów muzycznych. Całość Pastorałki podzielona została na 9 części nazwanych przez Autora „Sprawami”.

 • eksponat październik

Album rodzinny Tadeusza Wojciecha Maklakiewicza, 2016 rok

Album z archiwalnymi fotografiami z prywatnych zbiorów Maklakiewiczów zobaczyć można w dużej sali wystawowej IPRM.  Intencją realizacji albumu z fotografiami Tadeusza Maklakiewicza było przypomnienie jego postaci w dwudziestą rocznicę śmierci, która nastąpiła w marcu 1996 roku. Album przygotowały córki Tadeusza Wojciecha – Agnieszka i Anna Maklakiewicz.

 • eksponat listopad

Sieczkarnia ręczna, XX w.

Sieczkarnia ręczna znajduje się w Izbie Pamięci Ziemi Mszczonowskiej i wchodzi w skład stałej wystawy w sali rzemieślniczej. Urządzenie należało do jednego z mszczonowskich rzemieślników – Wacława Domalskiego, rymarza. Konstrukcja sieczkarki składa się z części metalowych i drewnianych. Głównymi elementami maszyny są korba oraz koło zębate, za sprawą których, przy pomocy ludzkiej siły, zostawała wprawiana w ruch, aby nastąpiło zmielenie.

 • Świadectwo urodzenia Franciszka Maklakiewicza, 1929 rok

Świadectwo urodzenia Franciszka Maklakiewicza, 1929 rok

Świadectwo urodzenia Franciszka Maklakiewicza – kompozytora, wystawione zostało przez Urzędnika Stanu Cywilnego Parafii Mszczonów Księdza Antoniego Zakrzewskiego. Franciszek urodził się 22 września 1915 roku w Mszczonowie. Dokument pochodzi z 8 września 1929 roku, został spisany z aktu nr 228. Oryginał dokumentu znajduje się w zbiorach Izby Pamięci Rodziny Maklakiewiczów, jest to dar wnuczki  Jana Nepomucena Maklakiewicza – Małgorzaty Hadyńskiej.