Kolejna odsłona Nocy Muzeów w Mszczonowie miała miejsce w niedzielę, 15 maja. Tym razem Gminne Centrum Informacji, prowadzące lokalne Izby Pamięci, zaprosiło wszystkich na przygodę w stylu Indiana Jonesa. Tematem tegorocznej Nocy Muzeów była bowiem archeologia.
15 maja Gminne Centrum Informacji zaprasza na archeologiczną Noc Muzeów z Izbami Pamięci!
Atrakcje czekają na Was od godz. 14:00 do godz. 22:00.
Serdecznie zachęcamy do wspólnej podróży śladami przeszłości.
W 1934 roku Jan Adam Maklakiewicz założył miesięcznik „Chór” poświęcony muzyce chóralnej oraz działalności zespołów śpiewaczych i orkiestr amatorskich. W numerze nr 62 z 1936 roku opublikowany został utwór Jana Adama „Wieża srebrnych dzwonów”, do którego muzykę skomponował on sam w 1936 r. Słowa napisała Hanna Jarwicz. Obsada instrumentalna na chór mieszany.
W czwartek, 14 kwietnia, w Izbie Pamięci Rodziny Maklakiewiczów odbyły się plastyczne warsztaty wielkanocne, które zorganizowało Gminne Centrum Informacji. Spotkanie poprowadziła Aleksandra Kacprzak, rozpoczynając je od opowieści o świątecznych tradycjach i symbolach. Z uwagi na artystyczny charakter zajęć, nie mogło także zabraknąć rozmowy o kolorach, wiążących się z Wielkanocą.
Wystawa elementarna przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie, autor: dr Monika Komaniecka-Łyp, Michał Masłowski, dr Paweł Naleźniak, koncepcja graficzna serii: Aleksandra Kaiper-Miszułowicz, recenzja: Katarzyna Kyc, dr Paweł Skubisz, Karol Czechowicz.
Mszczonów to jedno z najstarszych miast Zachodniego Mazowsza. Już w XII w. funkcjonował jako książęca wieś targowa a jego nazwa pojawia się w oficjalnych dokumentach od połowy XIII w. Historia centralnego ośrodka naszej gminy rozpoczęła się więc tak naprawdę znacznie wcześniej niż 22 marca 1377 r.
Gminne Centrum Informacji zaprasza do udziału w konkursie plastycznym „Mszczonowskie legendy” w ramach 645-lecia miasta. Konkurs polega na stworzeniu dowolnej pracy plastycznej ilustrującej wybraną legendę mszczonowską i skierowany jest dla uczniów Szkół Podstawowych z gminy Mszczonów.
Funkcjonowanie Izby Pamięci Rodziny Maklakiewiczów:
14.03 - 01.04.2022 - nieczynne*
*nie dotyczy zajęć zaplanowanych
Gminne Centrum Informacji zaprasza na warsztaty wielkanocne, podczas których zaprojektujemy serwetki z tradycyjnymi symbolami. 14 kwietnia 2022 roku (czwartek) od 11:00 do 13:00 w Izbie Pamięci Rodziny Maklakiewiczów - Mszczonów, ul. Kościuszki 1.
22 marca 1377 r. to symboliczna data przyznania praw miejskich dla Mszczonowa. Właśnie taka widnieje bowiem na najstarszym z zachowanych dokumentów, w którym napisano o nim jako o Mieście.
Utwór skomponowany został przez Franciszka Maklakiewicza, polskiego kompozytora, słynnego mszczonowianina, który pozostawił po sobie znaczny dorobek muzyczny. Rękopis powstał 26 lipca 1935 roku w Mszczonowie.
Uczniowie klasy 3 c ze Szkoły Podstawowej w Mszczonowie wraz z wychowawczynią odwiedzili jako już ostatni zwiedzający wystawę pojazdów z czasów PRL-u w skali 1:35 w Izbie Pamięci Rodziny Maklakiewiczów, które młodzi artyści stworzyli podczas warsztatów historycznych.
Dzisiejsze święto upamiętnia tych, którzy po 1944 r. walczyli w ramach polskiego, zbrojnego podziemia niepodległościowego przeciwko sowieckiej okupacji i krajowym władzom, mianowanym przez Rosjan.
Złoty Medal im. Karola Kurpińskiego znajduje się w dużej sali wystawowej Izby Pamięci Rodziny Maklakiewiczów i stanowi jej stały element. Zarząd Towarzystwa Muzycznego im. Karola Kurpińskiego w Lesznie na plenarnym zebraniu w dniu 1 października 1992 roku.
Podczas tegorocznych ferii pogoda była zdecydowanie bardziej jesienna lub wiosenna niż zimowa. Brak śniegu nie doskwierał jednak tym, którzy zdecydowali się skorzystać z oferty gminnych jednostek i organizacji, przygotowanej w ramach akcji „Zima w mieście”.
Pianino wyprodukowane przez fabrykę K. & A. Fibiger o numerze seryjnym 12931.
Kaliska manufaktura została założona w 1899 roku przez braci Karola i Aleksandra, spokrewnionymi z Arnoldem Fibigerem, u którego zdobywali doświadczenie.
Uroczyste obchody 159. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego w Mszczonowie odbyły się w niedzielę, 16 stycznia. Ich pierwszym punktem była Msza Święta, odprawiona w kościele farnym pw. świętego Jana Chrzciciela. Koncelebrowali ją ks. dziekan Tadeusz Przybylski wraz z ks. wikarym Łukaszem Warzyńskim.
20 grudnia br. gościliśmy w Izbie Pamięci Rodziny Maklakiewiczów pianistkę i pedagog Joannę Maklakiewicz, wnuczkę Rozalii i Jana Nepomucena, córkę Tadeusza Wojciecha i bratanicę Jana Adama. Podczas spotaknia, członkini słynnego mszczonowskiego rodu opowiedziała nam o swoim nowym albumie, którego jest pomysłodawcą i wykonawczynią.
Poznając dawne dzieje, często zapomina się o historii najnowszej. Tej, która stała się udziałem naszych rodziców czy dziadków, ale której młodzi nigdy, na szczęście, sami nie doświadczyli. 9 grudnia 2021 roku w Izbie Pamięci Rodziny Maklakiewiczów odbyły się dwa spotkania z uczniami Szkoły Podstawowej w Mszczonowie.
W niedzielę, 12 grudnia, w kościele farnym w Mszczonowie została odprawiona Msza Święta w intencji Ofiar stanu wojennego. Eucharystię celebrował ks. dziekan Tadeusz Przybylski - proboszcz Parafii pw. Świętego Jana Chrzciciela. We Mszy uczestniczyli m.in.: przedstawiciele gminnego samorządu, Zarząd Mszczonowskiego Stowarzyszenia Historycznego oraz członkowie miejscowego Klubu Seniora.
Zaproszenie na bal organizowany przez Zarząd Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Mszczonowie pochodzi z 1938 roku. Lokalne gniazdo Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” powstało w Mszczonowie w 1924 roku i miało za zadanie wychowywanie młodzieży w myśl zasady „W zdrowym ciele, zdrowy duch.”
Gminne Centrum Informacji zaprasza na otwarcie okolicznościowej wystawy „Solidarność w okresie stanu wojennego, czyli jak walczono o wolność i godność narodu”, 12 grudnia 2021 roku.
Czy wiedzieliście, że pod Bolimowem w czasie I wojny światowej doszło do pierwszego w historii ataku z użyciem broni chemicznej? Jeśli jesteście ciekawi, co się wówczas wydarzyło, to zapraszamy 11 listopada do kina MOK na sfinansowane z budżetu gminy Mszczonów darmowe seanse o godz. 17:00 i 19:00.
Gminne Centrum Informacji zaprasza serdecznie na nową wystawę czasową prezentowaną w Izbie Pamięci Rodziny Maklakiewiczów w dużej sali wystawienniczej przy ul. Kościuszki 1 w Mszczonowie. „Archiwalne wydania Merkuriusza Mszczonowskiego, 1994 – 2001 rok”
20 października gościliśmy w Izbie Pamięci Ziemi Mszczonowskiej przedstawicielki mszczonowskiego Klubu Seniora. Pod przewodnictwem Barbary Gryglewskiej, radnej Rady Miejskiej w Mszczonowie.
Utwór chóralny, który skomponowany został przez Jana Adama Maklakiewicza, polskiego kompozytora, dyrygenta, pedagoga i krytyka muzycznego. Bezcenny oryginalny rękopis powstał 6 września 1946 roku w miejscowości Chojnata.
15 października w podróż po historii Mszczonowa wybrali się pracownicy Fundacji Ochrony Klimatu „PROZON” wraz z Barbarą Gryglewską, radną Rady Miejskiej w Mszczonowie.
11 października gościliśmy w Izbie Pamięci Rodziny Maklakiewiczów klasę II a ze Szkoły Podstawowej w Mszczonowie wraz z wychowawczynią.
Uczniowie z wielkim zaciekawieniem wsłuchali się w historię muzycznego rodu oraz obejrzeli pamiątki związane z Maklakiewiczami.
W czwartek, 7 września, Izbę Pamięci Rodziny Maklakiewiczów odwiedzili uczniowie klasy II c ze Szkoły Podstawowej w Mszczonowie wraz z wychowawczynią. Największym zaciekawieniem uczniów cieszyła się fisharmonia – najstarszy eksponat Izby.
Ostatniego jesiennego dnia września, uczniowie klasy II b i d, Szkoły Podstawowej w Mszczonowie wraz z wychowawczyniami, odwiedzili Izbę Pamięci Rodziny Maklakiewiczów.
17 września uczniowie klasy IIID Szkoły Podstawowej w Mszczonowie wraz z wychowawczynią Małgorzatą Skoneczną opuścili szkolne mury w poszukiwaniu „żywej” historii naszego miasta pod przewodnictwem Aleksandry Kacprzak – przewodniczki Izb Pamięci.
15 września gościliśmy w Izbie Pamięci Rodziny Maklakiewiczów członkinie mszczonowskiego Klubu Seniora. Po ekspozycji grupę oprowadziła Barbara Gryglewska - Radna Rady Miejskiej w Mszczonowie oraz współzałożycielka Izb, która w interesujący sposób przedstawiła historię Rodu oraz zaprezentowała najciekawsze ze zgromadzonych pamiątek.
Izby Pamięci zapraszają do odbycia sentymentalnej podróży po wspomnieniach ze szkolnych lat Barbary Gryglewskiej - Radnej Rady Miejskiej w Mszczonowie. Film powstał z dedykacją dla uczniów i nauczycieli z okazji początku roku szkolnego 2021/2022.
Gminne Centrum Informacji serdecznie zaprasza na wstawę fotografii „Wojenny Mszczonów”, która pokazuje wygląd miasta w 1939 r. za pomocą biało-czarnych kadrów. Wystawa dostępna jest w Izbie Pamięci Rodziny Maklakiewiczów w godzinach jej otwarcia lub w innym terminie po wcześniejszym umówieniu telefonicznym.
15 września gościliśmy w Izbach Pamięci Panią Monikę Krawczyk, która prowadzi autorski program telewizyjny „MONIX w Podróży” prezentujący regiony turystyczne Polski, Europy i świata. Program w interesujący i zabawny sposób rekomenduje ciekawe turystycznie rejony, ich atrakcje i miejsca godne uwagi, odkrywa również nieznany klimat nagrywanych miejsc, lokalne tradycje, smaki i krajobrazy.
Obchody 82. rocznicy zwycięskiej Bitwy Mszczonowskiej (która miała miejsce 11.09.1939 r.) rozłożone zostały na cały weekend - 11 i 12 września. Ich inicjatorem było Gminne Centrum Informacji, które do współpracy przy organizacji patriotycznego wydarzenia zaprosiło: Mszczonowskie Stowarzyszenie Historyczne, Warszawskie Towarzystwo Strzeleckie, Mszczonowski Klub Strzelecki oraz Mszczonowski Ośrodek Kultury. We wrześniowym święcie uczestniczyli ponadto harcerze Hufca ZHP Mszczonów a także strażacy z Orkiestry Dętej OSP.
O historii można opowiadać na wiele sposobów – za pomocą słów, obrazów, a nawet… dźwięków. Tegoroczną rocznicę Bitwy Mszczonowskiej z 11 września 1939 r. postanowiliśmy uczcić muzyką. Piosenki, które towarzyszyły walczącym, doskonale oddają atmosferę tamtych wydarzeń. Z jednej strony ich grozę, a z drugiej – nadzieję, która pozwalała wierzyć, że wolność w końcu nadejdzie.
31 sierpnia 2021 roku w Izbie Pamięci Rodziny Maklakiewiczów odbyło się podsumowanie i zakończenie historycznych warsztatów letnich. Uczestnicy, w ramach nagrody za czynny udział w zajęciach, mieli okazję malować według własnego projektu koszulki, które, jak sami stwierdzili, będą im przypominać beztroski czas wakacyjny.
1 września 1939 r. Dzień, w którym zapłonął świat. Zapłonął nienawiścią, nietolerancją, fanatyzmem… Naprzeciwko tego płomienia stanęli ci, którzy kochali. Swoją Ojczyznę, swoją rodzinę, swoich przyjaciół. Zło starło się z dobrem, które przez długie lata wykrwawiało się, by nad światem przestały panować złowrogie cienie.
W dniach
25 - 30 sierpnia 2021 r.
Izba Pamięci Rodziny Maklakiewiczów będzie nieczynna.
Za utrudnienia przepraszamy!
Kilkanaście lat temu Juliusz Machulski wyreżyserował komedię „Ile waży koń trojański?”, której bohaterka niespodziewanie przenosi się z czasów współczesnych do rzeczywistości Polski Ludowej.
Dokument sporządzony został na jednej karcie papieru zapisanej jednostronnie. Tekst stanowi maszynopis, który powstał w 1911 roku i zawiera opis Mszczonowa w latach 1890-1911. Eksponat znajduje się w Izbie Pamięci Ziemi Mszczonowskiej. Dowiedzieć można się z niego o stanie zabudowań, liczbie ludności oraz zmieniających się proporcjach narodowościowych.
Pamiętacie jeszcze czasy Polski Ludowej? A może urodziliście się już w czasach demokratycznych? Sentyment, ciekawość, chęć „przeniesienia się w czasie”. Jakie by nie były Wasze powody naprawdę warto przyjść na imprezę plenerową Gminnego Centrum Informacji i powspominać!
Gminne Centrum Informacji zaprasza do obejrzenia wystawy plenerowej „W hołdzie Bohaterom Powstania Warszawskiego”, która została wyeksponowana na ogrodzeniu Miejskiego Przedszkola Nr 1 w Mszczonowie.
Jeszcze nie tak dawno temu odpusty parafialne, odbywające się w małych miasteczkach lub na wsiach, były nie lada wydarzeniami. Dzień, w którym czczono patrona danej świątyni, był niezwykle ważny dla całej społeczności wiernych. Współczesne odpusty zatraciły swój charakter a związane z nimi tradycje powoli zanikają.
Gminne Centrum Informacji, podsumowując zajęcia umuzykalniające, odbywające się w Izbie Pamięci Rodziny Maklakiewiczów dziękuje uczestnikom, ich rodzicom, a także instruktorom za pracę, jaką włożyli w naukę gry na instrumentach.
Trudno sobie chyba wyobrazić dzisiejszy świat bez szkła. Z tego materiału zbudowane są przecież nie tylko szyby w oknach, ale także szklanki, soczewki okularów czy ekologiczne butelki. Skąd jednak bierze się szkło?
Jedni wspominają te czasy z nostalgią, inni odetchnęli, że już minęły a jeszcze inni… w ogóle ich nie pamiętają. Wszystkich, którzy chcą poczuć ducha Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej zapraszamy 22 sierpnia 2021 r. do parku przy ul. Sienkiewicza w Mszczonowie na imprezę „Wspomnienie PRL-u”. Zlot Pojazdów Zabytkowych będzie jedną z jej atrakcji.
Meble gdańskie dzięki swojej budowie oraz tradycji są symbolem najlepszego rzemiosła, w którym wielką uwagę zwracano zarówno na formę, jak i materiał, z którego były wykonywane. Wyróżniają się bogatą dekoracją rzeźbiarską oraz szlachetnymi proporcjami.
Taki tytuł nosiły jedne z wakacyjnych zajęć, które dla dzieci i młodzieży przygotowało Gminne Centrum Informacji. W prowadzonej przez GCI Izbie Pamięci Rodziny Maklakiewiczów uczestnicy mogli prześledzić historię odtwarzania muzyki, którą opowiedziała Aleksandra Kacprzak.
Gminne Centrum Informacji zaprasza na wyjątkową, plenerową wystawę fotografii „Mszczonów dawniej i dziś”, która już od dziś jest wyeksponowana na ogrodzeniu przykościelnego parku miejskiego.
Od gramofonu do MP3
Podczas warsztatów porozmawiamy o rozwoju nośników dźwiękowych oraz urządzeń służących do ich odtwarzania.
Posłuchamy muzyki z gramofonu, zaprojektujemy okładki do płyt winylowych oraz zajmiemy się recyklingiem zniszczonych winyli.
W umowie zawartej 29 listopada 1950 roku w Krakowie, Jan Adam Maklakiewicz przekazuje do wykorzystania materiał nutowy baletu „Złota Kaczka” na rzecz Polskiego Wydawnictwa Muzycznego z siedzibą w Krakowie, przy ul. Basztowej 23.
Zaproszenie na poświęcenie sztandaru Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Mszczonowie, pochodzi z 1938 roku.
Uroczystość odbyła się 4 września, pod patronatem księdza Bronisława Pągowskiego, który w latach 1926-1928 był wikariuszem w Mszczonowie.
Tegoroczną Noc Muzeów zakończymy filmem z symbolicznego otwarcia Galerii w Izbie Pamięci Rodziny Maklakiewiczów, w której obejrzeć można wystawę „Mszczonów na starej fotografii” - ukazującą historię naszego miasta w czarno-białych kadrach.
Następnym punktem naszej wirtualnej Nocy Muzeów jest QUIZ „Co wiesz o historii Mszczonowa?”
Kilka pytań sprawdzi Waszą wiedzę na temat historii naszego miasta, a po każdej udzielonej odpowiedzi, czeka na Was krótka ciekawostka historyczna.
Noc Muzeów rozpoczynamy od QUESTU „Spacer z historią Mszczonowa w tle”.
Wierszowane wskazówki oprowadzą Was po historycznych miejscach naszego miasta.
W sobotę, 15 maja, Gminne Centrum Informacji wraz z Izbami Pamięci zaprasza na WIRTUALNĄ NOC MUZEÓW!
W czasie lockdownu Izba Pamięci Rodziny Maklakiewiczów poszerzyła swoją stałą ofertę dla zwiedzających o Galerię, w której będzie można obejrzeć wystawę „Mszczonów na starej fotografii” - ukazującą historię naszego miasta w czarno-białych kadrach.
O tym, że była pierwszą spisaną w Europie i drugą na świecie wie prawie każdy – z mediów lub lekcji historii. Jak jednak doszło do tego, że 3 maja 1791 r. w Polsce uchwalono Konstytucję i dziś możemy świętować 230 lat mijające od tego wydarzenia?
Kartka pocztowa jest stałym elementem ekspozycji i można ją zobaczyć w dużej sali wystawienniczej Izby Pamięci Rodziny Maklakiewiczów.
Franciszek w krótkiej wiadomości opowiada o zwyczajach panujących w jednostce oraz zwraca się z prośbą do rodziny o przesłanie łyżki, noża i widelca a także obsuszanej wędliny.
Gminne Centrum Informacji, jako instytucja prowadząca lokalne Izby Pamięci, pielęgnuje i promuje tradycje Ziemi Mszczonowskiej oraz pamięć o zasłużonych dla niej postaciach. W ostatnim czasie jego zbiory powiększyły się o książkę „Henryk Kotoński. Moje życie”, którą przekazał jej wydawca – Daniel Wolborski, nauczyciel szkoły podstawowej w Komorowie.
Zwyczaj wysyłania kartek świątecznych sięga czasów starożytnego Egiptu. Kiedy ludnością zamieszkującą deltę Nilu władali faraonowie, życzenia spisywano na papirusie. Praktycznie równolegle na pomysł ten wpadli także Chińczycy, którzy ciepłymi słowami umieszczonymi na czerwonym tle obdarowywali bliskich z okazji rozpoczęcia Nowego Roku. Jedni i drudzy chcieli w ten sposób zapewnić szczęście ludziom, do których kierowali swoje życzenia.
Wielkanoc, to jedne z najpiękniejszych, wiosennych świąt. W czasach przedwojennych cały okres Wielkiego Postu zakończony Wielką Niedzielą i Lanym Poniedziałkiem przesycony był zwyczajami, z których większość została już zapomniana. Spróbujmy odkopać je z zakamarków pamięci.
21 marca br. mija 25 lat od śmierci Tadeusza Wojciecha, najmłodszego z dzieci Rozalii i Jana Nepomucena Maklakiewiczów. Z tej okazji przypominamy sylwetkę tego urodzonego w Mszczonowie kompozytora, pedagoga, prawnika i działacza muzycznego.
RKM „Browning” wz. 28 jest bronią palną samoczynną. Jej działanie tej broni polega na wykorzystaniu gazów, uchodzących przez osobny otwór w lufie, do cofania mechanizmu, Można z niego strzelać zarówno ogniem ciągłym jak i pojedynczymi strzałami. Rozgrzaną lufę chłodzi powietrze. Amunicję ładuje się w magazynki po 20 naboi.
Fisharmonia jest stałym elementem ekspozycji Izby Pamięci Rodziny Maklakiewiczów, gdzie znajduję się w centralnej części sali wystawowej.
Instrument początkowo znajdowała się w Domu Ludowym, który stał za obecnym przykościelnym parkingiem. Był to murowany budynek, w którym znajdowały się sale lekcyjne. Służył on mieszkańcom w działaniach społecznych, kulturalnych i oświatowych.
Z okazji 158. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego Gminne Centrum Informacji wraz z Izbą Pamięci Ziemi Mszczonowskiej, zaprasza do udziału w grze „Powstańcza mogiła”.
Z okazji przypadającej w tym roku 39. rocznicy wybuchu stanu wojennego w Polsce zapraszamy na okolicznościową wystawę „Solidarność w okresie stanu wojennego, czyli jak walczono o wolność i godność narodu” w kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Mszczonowie.
W niedzielę, 6 grudnia, w kościele farnym w Mszczonowie zainstalowana została wystawa pn. „Solidarność w okresie stanu wojennego, czyli jak walczono o wolność i godność narodu”.
Nie sposób chyba przecenić ich działalności. Ludzi, którzy ryzykując własnym życiem ratują zdrowie i mienie innych. Strażacy-ochotnicy w Mszczonowie działają już od 140 lat - to prawie półtora wieku społecznej służby, która zapewnia bezpieczeństwo mieszkańcom oraz odwiedzającym gminę.
Jeszcze w październiku na Facebooku „Merkuriusza Mszczonowskiego” pokazywaliśmy Wam zdjęcia z naszego „studia nagraniowego” i obiecywaliśmy muzyczną niespodziankę. Tak naprawdę wyszły nam aż cztery!
Gminne Centrum Informacji zwraca się z prośbą o wypełnienie ankiety dotyczącej oferty Izby Pamięci Ziemi Mszczonowskiej. Kwestionariusz jest całkowicie anonimowy a jego wypełnienie zajmie ok. 5 minut. Czekamy na Wasze sugestie!
Utworem „Przybyli ułani pod okienko” zamykamy nasz tydzień z pieśniami patriotycznymi, które wykonali uczestnicy zajęć umuzykalniających prowadzonych przez Gminne Centrum Informacji w Izbie Pamięci Rodziny Maklakiewiczów.
Kontynuujemy nasz tydzień z pieśnią patriotyczną. Tym razem z uczestnikami naszych zajęć umuzykalniających prezentujemy utwór „Pierwsza Kadrowa”.
W tym roku nie dane nam było hucznie obchodzić Święta Narodowego. Obostrzenia sanitarne, wynikłe z powodu pandemii, uniemożliwiły zorganizowanie gminnych uroczystości, w których co roku uczestniczyły setki mieszkańców Ziemi Mszczonowskiej. Podczas tegorocznego Święta Odzyskania Niepodległości niemalże wszystko uległo zmianie.
Z okazji Narodowego Święta Niepodległości uczestnicy zajęć umuzykalniających prowadzonych przez GCI w Izbie Pamięci Rodziny Maklakiewiczów wykonali dla nas utwór „My, Pierwsza Brygada”, czyli tradycyjną pieśń I Brygady Legionów Polskich, dowodzonej przez Józefa Piłsudskiego. Od 2007 r. utwór ten jest oficjalną Pieśnią Reprezentacyjną Wojska Polskiego.
Jeszcze w październiku na Facebooku „Merkuriusza Mszczonowskiego” pokazywaliśmy Wam zdjęcia z naszego „studia nagraniowego” i obiecywaliśmy muzyczną niespodziankę. Tak naprawdę wyszły nam aż cztery! Rozpoczynamy więc tydzień z pieśnią patriotyczną.
Tegoroczne uroczystości, podczas których wspominani byli Bohaterowie Bitwy Mszczonowskiej`39, miały szczególny wymiar. Odbyły się z inicjatywy i przy współpracy dwóch mszczonowskich organizacji – Hufca ZHP, noszącego imię 31 pułku Strzelców Kaniowskich, oraz Mszczonowskiego Stowarzyszenia Historycznego, w ramach którego funkcjonuje Grupa Rekonstrukcji Historycznej, odwołująca się do tradycji tego samego patrona.
Pamiętny wrzesień 1939 roku przyniósł mszczonowianom cierpienie i łzy. Ten czas był dla miasta najtragiczniejszą kartą w jego historii. Pierwsze bombardowanie rozpoczęło się 6 września o godzinie 15.00. W tym czasie w Mszczonowie stacjonował sztab Armii Łódź. Kolejne bombardowanie rozpoczęło się 7 września o godzinie 10.00. Przez miasto ciągnęły wtedy tłumy uchodźców oraz wycofującego się wojska.
1 września 1939 r. godziny poranne - na gdańskim półwyspie Westerplatte rozlegają się strzały z niemieckiego pancernika szkolnego Schleswig-Holstein. Jeszcze wcześniej zbombardowane zostały Wieluń i Tczew.
W okolicach Mszczonowa znajduje się kilka miejscowości o dość bogatej przeszłości. Jedną z nich jest wieś Gnojna, znajdująca się w odległości 5 km od Mszczonowa. Przeszłość Gnojny sięga potopu szwedzkiego. Prawdopodobnie z tego też okresu pochodzi nazwa wsi. Z opowiadań najstarszych mieszkańców wsi wynika, że wywodzi się ona od bitwy stoczonej ze Szewdami.
W drugiej części wirtualnego zwiedzania Izby Pamięci Ziemi Mszczonowskiej poznamy salę poświęcona mszczonowskiemu rzemiosłu, które od wieków decydowało o kierunkach rozwoju Mszczonowa i stanowiło podstawę jego gospodarki.
Zapraszamy do wirtualnego zwiedzania Izby Pamięci Ziemi Mszczonowskiej, oprowadzać Państwa będzie Piotr Dymecki – współzałożyciel Izb. W pierwszej części zwiedzimy salę wrześniowo-okupacyjną, zawiera ona zabytki i opracowania związane z najtragiczniejszym okresem w dziejach Mszczonowa, jakim była wojna obronna 1939 r. oraz okupacja hitlerowska.
Złoty zegarek i zdjęcie ostatniego przedwojennego burmistrza Mszczonowa Aleksandra Tańskiego; Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski przyznany pośmiertnie Aleksandrowi Tańskiemu przez prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.
Datę wybudowania pierwszej świątyni trudno ustalić bo brak jest odpowiednich źródeł historycznych. Pierwsze wzmianki o kościele we wsi książęcej Mszczonów znalazły się w aktach Archiwum Kapituły Poznańskiej w 1324 r. W tym też roku Książę Mazowiecki Ziemowit II zmienia grunty kościelne we wsi Gzdów na odpowiedni teren w Mszczonowie.
Kurtka Battle-dress, należała do Mariana Korpusa
Marian Korpus, syn Marcelego, ur. 28. 08. 1901r. w Mszczonowie, zmarł 20. 05. 1978r. w Żyrardowie. Mieszkał w Mszczonowie przy ulicy Zarzecznej 26. Z zawodu był szewcem. W roku 1920 jako ochotnik zgłosił się do wojska i uczestniczył w wojnie polsko-sowieckiej, w trakcie której odniósł ranę.
Hełm Adrian wz. 26, używany przez żołnierzy 3 pułku Grenadierów Śląskich, jakimi we Francji dowodził płk Wincenty Wnuk. Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski przyznany pośmiertnie pułkownikowi Wincentemu Wnukowi (dowódcy 31 pSK) przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Replika odznak 31 pułku Strzelców Kaniowskich.
Bitwa Warszawska, która rozpoczęła się 13 sierpnia 1920 r. była jednym z tych wydarzeń w historii Polski, które zaważyły na przyszłości całego narodu. Przez lata istnienia PRL była ona jednak tematem zakazanym, dlatego tym bardziej warto przypomnieć sobie wydarzenia, które się wówczas rozegrały.
Genezy powstania Orkiestry Dętej w Mszczonowie doszukiwać się można w latach poprzedzający oficjalny rok jej założenia, czyli 1890. Początkowo zespół miał charakter prywatny i zrzeszał młodych ludzi, którzy swoją grą umilali mieszkańcom czas podczas zabaw, wesel czy lokalnych uroczystości. Po kilku latach działalności orkiestra postanowiła przyłączyć się do powstałej w 1880 r. mszczonowskiej OSP.
Pierwsza wzmianka o Wręczy pojawia się w źródłach pisanych w wieku XVI. W 1579 roku Andrzej Wręcki opłacał podatki państwu od swoich gruntów znajdujących się we wsi Wręcza. To właśnie od rodu Wręckich pochodzi nazwa wsi, znajdującej się w zachodniej części obecnej gminy Mszczonów.
OSP Mszczonów - Hełm strażacki, wykonany na bazie dzwonu hełmu wz. 31
Za datę powstania mszczonowskiej straży pożarnej przyjmuje się rok 1880. Jak wskazują jednak dokumenty źródłowe, zorganizowana działalność przeciwpożarowa miała miejsce już o wiele wcześniej. W encyklopedii Olgerbranda z 1865 roku odnaleźć można wzmiankę o tym, że w Mszczonowie po pożarze, jaki miał miejsce 9 października 1862 r.
Na terenie stawów Świętej Anny, które znajdują się zaledwie 4 kilometry od Mszczonowa podziwiać można kapliczkę, której figura wznosi się nad większym z dwóch zbiorników, przedstawia ona Świętą Annę, matkę Najświętszej Maryi Panny. Do naszych czasów nie zachowały się informację kto i dlaczego właśnie tą Świętą wybrał na patronkę stawów.
Zapraszamy do wirtualnego zwiedzania Izby Pamięci Rodziny Maklakiewiczów, oprowadzać Państwa będzie Barbara Gryglewska – współzałożycielka Izb. Zachęcamy do wysłuchania opowieści o najsłynniejszym, mszczonowskim rodzie.
Na sierpniowym warsztacie plenerowym „Gry i zabawy z dawnych lat” zapoznamy się z zabawami z czasów, kiedy w wielu domach nie było komputerów, kablówki a nawet telewizora.
1 sierpnia 1944 r. o godz. 17 wybuchło Powstanie Warszawskie – narodowowyzwoleńczy zryw, który z założenia miał trwać tydzień. Heroizm walczących, głównie ludzi młodych, sprawił, że walki z Niemcami o stolicę trwały 63 dni. Powstanie Warszawskie zakończyło się nocą, z 2 na 3 października 1944 r., podpisaniem układ o zaprzestaniu działań wojennych.
Walka. O wolność, o honor, o Polskę. 1 sierpnia minęła 76. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego, które było jedną z najtragiczniejszych kart w dwudziestowiecznej historii naszego kraju. Decyzję o wybuchu tego zrywu narodowowyzwoleńczego podjął komendant główny Armii Krajowej, generał Tadeusz „Bór” Komorowski. Ówczesne władze polskie, zarówno premier jak i Naczelny Wódz, przebywały w tym czasie w Londynie i nie chciały wziąć na siebie odpowiedzialności za rozpoczęcie powstania.
Pasiak oraz walizka, z jaką Henryk Mroczkowski wrócił do domu po wyzwoleniu z obozu koncentracyjnego.
Henryk Mroczkowski urodził się w roku 1920, zm w 23.04.1994 r. W chwili wybuchu wojny miał lat dziewiętnaście. Wychował się w rodzinie robotniczej.
Atutem miejscowości Lutkówka, wsi położonej w odległości 18 kilometrów na wschód od Mszczonowa oprócz pięknych lasów jest zabytkowy modrzewiowy kościółek. XVIII wieczna świątynia w Lutkówce jest jednym z najpiękniejszych tego typu obiektów sakralnych na Mazowszu.
Czas społecznej izolacji oraz początkowej, przymusowej kwarantanny, był doskonałą okazją do wykorzystania kreatywności i rozwoju zdolności. Z uwagi na stan epidemii i postanowienia rządowe zawieszone zostały bezpłatne zajęcia umuzykalniające, które Gminne Centrum Informacji prowadzi w Izbie Pamięci Rodziny Maklakiewiczów.
13 kwietnia, to Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. W tym roku obchodzimy 80. rocznicę tego okrutnego mordu, jakiego sowieci dopuścili się na polskich oficerach i przedstawicielach naszej inteligencji. Chcąc uczcić pamięć pomordowanych, związanych z Ziemią Mszczonowską, władze samorządowe gminy Mszczonów wspólnie z Firmą Drewsmol i Mszczonowskim Stowarzyszeniem Historycznym zamierzały zorganizować uroczystości, podczas których na terenach dwóch gminnych szkół miały zostać posadzone symboliczne dęby i odsłonięte tablice, informujące komu są one dedykowane.
#ZostańWDomu
Dla wszystkich nastały czasy nowe
Niestety, nie takie kolorowe
Chociaż do szkoły chodzić nie trzeba
Wiedza nie spada jak manna z nieba
Gminne instytucje i obiekty nieczynne do odwołania. Szczegóły na plakacie.
Do odwołania wstrzymuje się przyjęcia interesantów w Urzędzie Miejskim w Mszczonowie.
Szóstka, to najwyższa ze szkolnych ocen, która jest przyznawana za perfekcyjne wykonanie zadania lub ogromną wiedzę. Na taką notę z pewnością zasłużył Koncert Świąteczny, który odbył się 6 stycznia, w Święto Trzech Króli, w Kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Mszczonowie. Do wspólnego kolędowania mieszkańców zaprosiło Gminne Centrum Informacji, a na scenie pojawili się młodzi uczestnicy bezpłatnych zajęć umuzykalniających, które instytucja ta prowadzi w Izbie Pamięci Rodziny Maklakiewiczów.