Aktualności

 • Zapis nutowy utworu „Ręce matki”, J. A. Maklakiewicza, 1952 rok

  Zapis nutowy utworu „Ręce matki”, J. A. Maklakiewicza, 1952 rok

  30.11.2023

  Utwór muzyczny „Ręce Matki”, skomponowany przez Jana Adama Maklakiewicza, a napisany przez J. Kwapisa w 1952 roku. To pieśń przeznaczona na chór mieszany. Utwór zapisany jest na sześciu stronach, co wskazuje na rozbudowaną kompozycję. To nie tylko dźwięki, ale także narracja dźwiękowa, która prowadzi słuchacza przez różne emocje i nastroje. Zapis utworu znajduje się w dużej sali wystawowej Izby Pamięci Rodziny Maklakiewiczów i stanowi stały element wystawy.

 • Zdjęcie: Starszy mężczyzna opowiadający historię harcerstwa lokalnej młodzieży

  Historia Mszczonowskiego Harcerstwa w Fotografii hm. Zbigniewa Grabka

  24.11.2023

  W Izbie Pamięci Rodziny Maklakiewiczów zakończyła się wystawa czasowa, która przeniosła odwiedzających w świat mszczonowskiego harcerstwa. Podczas tej fascynującej ekspozycji, zatytułowanej „Historia mszczonowskiego harcerstwa w fotografii hm. Zbigniewa Grabka”, zwiedzający mieli okazję odkryć bogactwo dziedzictwa harcerskiego, uwiecznionego na fotografiach.

 • Warsztaty patriotyczne w Izbie Pamięci

  Warsztaty patriotyczne w Izbie Pamięci

  10.11.2023

  Przez cały tydzień w Izbie Pamięci Rodziny Maklakiewiczów, odbywały się warsztaty patriotyczne z okazji nadchodzącego Święta Niepodległości. W zajęciach wzięły udział grupy przedszkolne z Przedszkola Miejskiego w Mszczonowie oraz Oddziału Przedszkolnego w Bobrowcach. Spotkania rozpoczynały się od animowanej prezentacji, podczas której najmłodsi zdobyli informacje na temat historii odzyskania niepodległości przez Polskę.

 • Rekordowy wynik kwesty na renowację zabytkowych nagrobków

  Rekordowy wynik kwesty na renowację zabytkowych nagrobków

  09.11.2023

  Podczas tegorocznej kwesty „Dbajmy o skarby naszych nekropolii”, która odbyła się 1 listopada na dwóch mszczonowskich cmentarzach zebrano aż 10 330,89 zł i 15 eurocentów. Ta kwota jest o ponad 2 tysiące wyższa niż zebrana w ubiegłym roku! Przypomnijmy, że wolontariusze z Mszczonowskiego Stowarzyszenia Historycznego, Grupy Rekonstrukcji Historycznej oraz Jednostki Strzeleckiej 5132 „Strzelcy Rzeczypospolitej” kwestowali na renowację grobu śp. Franciszka Lipki, który znajduje się w centralnym punkcie nowego cmentarza.

 • Jesienne spotkania z muzyką

  Jesienne spotkania z muzyką

  03.11.2023

  Październik to miesiąc w którym uczniowie Szkoły Podstawowej w Mszczonowie spotkali się w Izbie Pamięci Rodziny Maklakiewiczów. Kamienica stanowi doskonałe tło do muzycznych spotkań, ponieważ jest miejscem pełnym historii, dźwięków i pasji. Spotkania rozpoczynały się od podróży w czasie, podczas której uczniowie poznali historię Rodu Maklakiewiczów oraz zobaczyli instrumenty o bogatej historii: fisharmonię i pianino na których grywali członkowie rodu.