Izba Pamięci Ziemi Mszczonowskiej

Odnośniki

 • pinezka

Oferta Izb Pamięci dla grup zorganizowanych w 2022/2023 roku

1. Zwiedzanie wystawy stałej z przewodnikiem.

2. Zwiedzanie wystaw czasowych z przewodnikiem.

3. Żywe lekcje historii (tematyka do uzgodnienia), np.:

 

 • uczniowie przedszkola miejskiego w Izbie Pamięci

Patriotyczny listopad z Izbami Pamięci

W dniach 1 -10 listopada odbyły się kolejne zajęcia tematyczne w Izbie Pamięci Rodziny Maklakiewiczów pt. „Symbole narodowe”. Podczas spotkania uczniowie przedszkola miejskiego w Mszczonowie obejrzeli film edukacyjny, który  opowiadał o okolicznościach odzyskania przez Polskę niepodległości.

 • wystawa okolicznościowa SOLIDARNOŚĆ

Wystawa – wspomnienie stanu wojennego

Od 7 listopada, Gminne Centrum Informacji zaprasza do Izby Pamięci Rodziny Maklakiewiczów na okolicznościową wystawę „Solidarność w okresie stanu wojennego, czyli jak walczono o wolność i godność narodu”.

 • Zdjęcie: uczniowie oglądajacy film podczas wizyty w Izbie Pamięci Rodziny Maklakiewiczów

Nietypowa podróż po kartach historii

Przez miesiąc, od końca września do końca października, odwiedzający prowadzoną przez GCI Izbę Pamięci Rodziny Maklakiewiczów (IPRM) mogli podziwiać wystawę czasową „Pojazdy, samoloty i okręty z II wojny światowej - seria historycznych klocków Cobi”. Ekspozycja zgromadziła modele, które pozwoliły choć na chwilę przenieść się do tamtego okresu.

 • Eksponat miesiąca album rodzinny T. W. Maklakiewicza

Album rodzinny Tadeusza Wojciecha Maklakiewicza, 2016 rok

Album z archiwalnymi fotografiami z prywatnych zbiorów Maklakiewiczów zobaczyć można w dużej sali wystawowej IPRM. Intencją realizacji albumu z fotografiami Tadeusza Maklakiewicza było przypomnienie jego postaci w dwudziestą rocznicę śmierci, która nastąpiła w marcu 1996 roku.

 • Przedszkolaki podczas pierwszej wizyty w IPRM

Pierwsza wizyta w Izbie Pamięci

13 października Izbę Pamięci Rodziny Maklakiewiczów odwiedziły trzy grupy przedszkolne z Przedszkola Miejskiego w Mszczonowie wraz z opiekunkami: Motylki, Biedronki i Krasnale.

 • okładka płyty winylowej

Płyta winylowa „Pastorałka”, Leona Schillera i Jana Maklakiewicza, Polskie Nagrania „Muza”

Identyfikator: XL 0039

Rozmiar: 30 cm, co odpowiada 12”

Prędkość: 33 obroty na minutę

Waga: 180g

 • Makieta z klocków - Bitwa z okresu II wojny światowej

Opowieści o historii za pomocą klocków - wystawa w Izbie Pamięci

Nie ma chyba człowieka, który w dzieciństwie nie bawiłby się klockami. Układając je można stworzyć prawdziwe cudeńka! 

 • Członkowie GRH podczas Obchodów Bitwy Mszczonowskiej w parku miejskim

Nie zapominamy o MSZCZONOWSKIM WRZEŚNIU`39

Gminne Centrum Informacji wspólnie z Mszczonowskim Stowarzyszeniem Historycznym w niedzielę 11 września zorganizowało uroczystości z okazji 83. rocznicy zwycięskiej Bitwy Mszczonowskiej`39, w której żołnierze 31 pułku Strzelców Kaniowskich pokonali oddziały XVI Korpusu Pancernego Wehrmachtu.

 • Plakat z programem Obchodów Bitwy Mszczonowskiej 11.09

Z pieśnią przez wojenny wrzesień

Wojenny wrzesień na Ziemi Mszczonowskiej zapisał karty wypełnione cierpieniem, ale też i chwałą. Kolejny raz rocznicę Bitwy Mszczonowskiej uczcimy wydarzeniem plenerowym „Z pieśnią przez wojenny wrzesień”. Wojsko to przecież nie tylko służba z bronią w ręku, ale również wiele patriotycznych utworów, które opowiadają o tamtych czasach.

 • Sztandar Cechu Szewców w Mszczonowie, 1928 rok

Sztandar Cechu Szewców w Mszczonowie, 1928 rok

Pierwszy cech w Mszczonowie założony został na początku XVI wieku i zrzeszał wyłącznie szewców. Jego powstanie potwierdza przywilej króla Zygmunta I z 1519 roku oraz późniejszy, wydany przez króla Władysława IV w dniu 15 stycznia 1642 roku.

 • Plakat z ofertą wakacyjną GCI

Rzemieślniczy Mszczonów

Gminne Centrum Informacji zaprasza do udziału w mobilnej grze miejskiej „Rzemieślniczy Mszczonów” na zakończenie wakacji. 

Uczestnicy na terenie parku miejskiego rozwiążą zagadki dotyczące dawnego rzemiosła.

 

 • wiersz o Powstaniu Warszawskim

78. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

1 sierpnia 1944 r. o godz. 17 wybuchło Powstanie Warszawskie – narodowowyzwoleńczy zryw, który z założenia miał trwać tydzień. Heroizm walczących, głównie ludzi młodych, sprawił, że walki z Niemcami o stolicę trwały 63 dni. Powstanie Warszawskie zakończyło się nocą, z 2 na 3 października 1944 r., podpisaniem układ o zaprzestaniu działań wojennych.

 • Grafika z tytułem i autorami wystawy „Powstanie Warszawskie 1944. Bitwa o Polskę”

Powstanie Warszawskie 1944. Bitwa o Polskę

Wystawa elementarna została przygotowana przez Biuro Edukacji Narodowej IPN Centrala w Warszawie i przedstawia podstawowe informacje o powstańczym zrywie w naszej stolicy w sierpniu i we wrześniu 1944 roku.

Jest pierwszą – w całości kolorową – wystawą o Powstaniu Warszawskim, dzięki kunsztownemu procesowi koloryzacji zdjęć czarno-białych dokonanemu przez Mikołaja Kaczmarka.

 • kamień węgielny

Kamień węgielny pod budowę Domu Ludowego w Mszczonowie, 1916 rok

Kamień węgielny nierozerwalnie wiąże się z historią Domu Ludowego, który istniał w Mszczonowie w latach 1916-1939.

W latach 10. XX wieku w mieście funkcjonował magistrat na czele z burmistrzem. Ofensywa wojsk niemieckich postępowała w błyskawicznym tempie, władze carskie zezwoliły na zakładanie Komitetów Obywatelskich, które unkcjonując obok administracji państwowej, miały jej służyć pomocą.

 • plakat z zapraszaniem na wieczór wspomnień poświęcony Zdzisławowi Maklakiewiczowi

Wieczór wspomnień poświęcony Zdzisławowi Maklakiewiczowi

Gminne Centrum Informacji, zaprasza na wieczór wspomnień poświęcony Zdzisławowi Maklakiewiczowi z okazji 95. rocznicy jego urodzin.

9 lipca 2022 roku, godz. 18:00 w Izbie Pamięci Rodziny Maklakiewiczów, ul. Kościuszki 1, Mszczonów

 • Nagroda w konkursie „Małe Ojczyzny – Tradycja dla przyszłości”, 1994 rok

Nagroda w konkursie „Małe Ojczyzny – Tradycja dla przyszłości”, 1994 rok

Nagroda, która została przyznana Jadwidze Stępkowskiej, pianistce, chrześnicy kompozytora Jana Adama Maklakiewicza w konkursie „Małe Ojczyzny – Tradycja dla przyszłości”, to stały element wystawy Izby Pamięci Rodziny Maklakiewiczów. Eksponat znajduje się w dużej sali wystawienniczej.

 • Plakat z ofertą wakacyjną GCI

Letnia szkoła rzemiosła

Gminne Centrum Informacji zaprasza na wakacyjne warsztaty historyczne, podczas których uczesticy poznają dzieje mszczonowskich rzemieślników, dowiadując się, między innymi, na czym polegała działalność cechów oraz jak zostawało się mistrzem takiego zgromadzenia. Dzieci wykonają również prace tematyczne.

 • Plakat informujący o Festiwalu Świętojańskim

VIII 1/2 Zlot Pojazdów Zabytkowych i VII Festiwal Świętojański

19 czerwca 2022 zapowiada się moc atrakcji dla mieszkańców gminy Mszczonów i okolic. Od godziny 10:00 w parku przy ulicy Sienkiewiecza zagoszczą zabytkowe pojazdy, natomiast od 15:00 Gminne Centrum Informacji zaprasza do przykościelnego parku.

 • Grafika ozdobna

Konkurs historyczny dla dużych i małych

Gminne Centrum Informacji zaprasza do udziału w konkursie wiedzy historycznej W trakcie Festiwalu Świętojańskiego w dn. 19 czerwca 2022 r. w amfiteatrze mieszkańcy gminy będą mogli wykazać się znajomością dziejów swojej „małej Ojczyzny”, odpowiadając na pytania o różnym poziomie trudności, które będą dotyczyły przeszłości miasta i trzech wybranych lokalnych legend.

 • Uczniowie SP Mszczonów w IPRM

Wydarzyło się w Izbie Pamięci

Świętowanie jubileuszu 645-lecia nadania praw miejskich dla Mszczonowa, którego kulminacją była uroczystość pod koniec maja, stało się doskonałym pretekstem do poznawania historii ich „małej Ojczyzny” przez uczniów lokalnej szkoły podstawowej.

 • Katalog zabytków sztuki w Polsce, tom X, zeszyt 4, 1967 rok

Katalog zabytków sztuki w Polsce, tom X, zeszyt 4, 1967 rok

Katalog zabytków sztuki wydany został w 1967 roku w Warszawie, pod redakcją Izabelli Galickiej i Hanny Sygietyńskiej przez Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk. Kieszonkowa wersja wydania o wymiarach 12 cm x 17 cm posiada miękką okładkę, 44 strony i przedstawia zabytki sztuki w takich miejscowościach jak: Badowo-Mściska, Lutkówka, Mszczonów, Osuchów, Petrykozy, Piekary, Zbiroża, i innych…

 • Wystawa składająca się z kilkunastu kolorowych plansz A3 z cytatami, powieszona na ścianie „Wyszyńskiego i Wojtyły...

Dwie wystawy w Izbie Pamięci Rodziny Maklakiewiczów

GCI zaprasza na dwie wystawy, które są wyeksponowane w budynku Izby Pamięci Rodziny Maklakiewiczów. Pierwsza z nich prezentuje prace uczniów gminnych szkół zgłoszone na konkurs „Mszczonowskie legendy”. Dzieła, tworzące wystawę, to ilustracje do lokalnych opowieści.

 • Grupa dzieci z kobietą podczas zajęć edukacyjnych na świeżym powietrzu

Archeologiczna Noc Muzeów 2022

Kolejna odsłona Nocy Muzeów w Mszczonowie miała miejsce w niedzielę, 15 maja. Tym razem Gminne Centrum Informacji, prowadzące lokalne Izby Pamięci, zaprosiło wszystkich na przygodę w stylu Indiana Jonesa. Tematem tegorocznej Nocy Muzeów była bowiem archeologia.

 • Plakat na Noc Muzeów 2022

Archeologiczna Noc Muzeów z Izbami Pamięci

15 maja Gminne Centrum Informacji zaprasza na archeologiczną Noc Muzeów z Izbami Pamięci!

Atrakcje czekają na Was od godz. 14:00 do godz. 22:00.

Serdecznie zachęcamy do wspólnej podróży śladami przeszłości.

 • Zapis utworu „Wieża Srebrnych Dzwonów” - eksponat kwietnia

Zapis utworu „Wieża Srebrnych Dzwonów” J. A. Maklakiewicza, zamieszczony w miesięczniku „Chór” nr 62, 1936 rok

W 1934 roku Jan Adam Maklakiewicz założył miesięcznik „Chór” poświęcony muzyce chóralnej oraz działalności zespołów śpiewaczych i orkiestr amatorskich. W numerze nr 62 z 1936 roku opublikowany został utwór Jana Adama „Wieża srebrnych dzwonów”, do którego muzykę skomponował on sam w 1936 r. Słowa napisała Hanna Jarwicz. Obsada instrumentalna na chór mieszany.

 • Zdjęcie: dzieci biorące udział w warsztatach wielkanocnych, z tyłu prowadząca zajęcia kobieta

Wielkanocne warsztaty GCI 

W czwartek, 14 kwietnia, w Izbie Pamięci Rodziny Maklakiewiczów odbyły się plastyczne warsztaty wielkanocne, które zorganizowało Gminne Centrum Informacji. Spotkanie poprowadziła Aleksandra Kacprzak, rozpoczynając je od opowieści o świątecznych tradycjach i symbolach. Z uwagi na artystyczny charakter zajęć, nie mogło także zabraknąć rozmowy o kolorach, wiążących się z Wielkanocą. 

 • Zbrodnia Katyńska 1940. Zagłada polskich elit. Wystawa elementarna przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej...

Zbrodnia Katyńska 1940. Zagłada polskich elit

Wystawa elementarna przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie, autor:  dr Monika Komaniecka-Łyp, Michał Masłowski, dr Paweł Naleźniak, koncepcja graficzna serii: Aleksandra Kaiper-Miszułowicz, recenzja: Katarzyna Kyc, dr Paweł Skubisz,  Karol Czechowicz.

 • Grupa ludzi w parku miejskim

Film – 645 lat Mszczonowa

Mszczonów to jedno z najstarszych miast Zachodniego Mazowsza. Już w XII w. funkcjonował jako książęca wieś targowa a jego nazwa pojawia się w oficjalnych dokumentach od połowy XIII w. Historia centralnego ośrodka naszej gminy rozpoczęła się więc tak naprawdę znacznie wcześniej niż 22 marca 1377 r.

 • Plakat z informacją o konkursie plastycznym „Mszczonowskie legendy” w ramach 645-lecia miasta

Konkurs plastyczny „Mszczonowskie legendy” w ramach 645-lecia miasta

Gminne Centrum Informacji zaprasza do udziału w konkursie plastycznym „Mszczonowskie legendy” w ramach 645-lecia miasta. Konkurs polega na stworzeniu dowolnej pracy plastycznej ilustrującej wybraną legendę mszczonowską i skierowany jest dla uczniów Szkół Podstawowych z gminy Mszczonów.

Komunikat

Funkcjonowanie Izby Pamięci Rodziny Maklakiewiczów:

14.03 - 01.04.2022 - nieczynne*

*nie dotyczy zajęć zaplanowanych 

 

 • Plakat informujący o warsztatach wielkanocnych w IPRM

Wielkanocne warsztaty

Gminne Centrum Informacji zaprasza na warsztaty wielkanocne, podczas których zaprojektujemy serwetki z tradycyjnymi symbolami. 14 kwietnia 2022 roku (czwartek) od 11:00 do 13:00 w Izbie Pamięci Rodziny Maklakiewiczów - Mszczonów, ul. Kościuszki 1.

 • Kobieta siedząca na fotelu - Barbara Gryglewska

Najstarsze dzieje Ziemi Mszczonowskiej

645. rocznica nadania praw miejskich to doskonała okazja, by przypomnieć sobie historię Mszczonowa.
O najstarszych dziejach Ziemi Mszczonowskiej opowiada historyk Barbara Gryglewska. Zachęcamy do wspólnej, filmowej wędrówki po kartach przeszłości i początkach naszej „małej Ojczyzny”. 
 • Okładka Merkuriusza Mszczonowskiego - WYDANIE JUBILEUSZOWE

645-lecie Mszczonowa – jubileuszowe wydanie „Merkuriusza Mszczonowskiego”

22 marca 1377 r. to symboliczna data przyznania praw miejskich dla Mszczonowa. Właśnie taka widnieje bowiem na najstarszym z zachowanych dokumentów, w którym napisano o nim jako o Mieście.

 • Rękopis utworu „W srebrną noc” F. Maklakiewicza, 26 lipca 1935 rok

Rękopis utworu „W srebrną noc” F. Maklakiewicza, 26 lipca 1935 rok

Utwór skomponowany został przez Franciszka Maklakiewicza, polskiego kompozytora, słynnego mszczonowianina, który pozostawił po sobie znaczny dorobek muzyczny. Rękopis powstał 26 lipca 1935 roku w Mszczonowie.

 • Uczniowie SP Mszczonów

Zakończenie wystawy modeli aut z czasów PRL-u

Uczniowie klasy 3 c ze Szkoły Podstawowej w Mszczonowie wraz z wychowawczynią odwiedzili jako już ostatni zwiedzający wystawę pojazdów z czasów PRL-u w skali 1:35 w Izbie Pamięci Rodziny Maklakiewiczów, które młodzi artyści stworzyli podczas warsztatów historycznych.

 • Grafika z informacją o 1 marca – Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

1 marca – Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Dzisiejsze święto upamiętnia tych, którzy po 1944 r. walczyli w ramach polskiego, zbrojnego podziemia niepodległościowego przeciwko sowieckiej okupacji i krajowym władzom, mianowanym przez Rosjan. 

 • Eksponat miesiąca

Złoty Medal im. Karola Kurpińskiego, 1992 rok

Złoty Medal im. Karola Kurpińskiego znajduje się w dużej sali wystawowej Izby Pamięci Rodziny Maklakiewiczów i stanowi jej stały element. Zarząd Towarzystwa Muzycznego im. Karola Kurpińskiego w Lesznie na plenarnym zebraniu w dniu 1 października 1992 roku.

 • Uczestnicy Ferii zimowych w IPRM

Bez śniegu, ale z atrakcjami

Podczas tegorocznych ferii pogoda była zdecydowanie bardziej jesienna lub wiosenna niż zimowa. Brak śniegu nie doskwierał jednak tym, którzy zdecydowali się skorzystać z oferty gminnych jednostek i organizacji, przygotowanej w ramach akcji „Zima w mieście”.

Pianino K. & A. Fibiger

Pianino wyprodukowane przez fabrykę K. & A. Fibiger o numerze seryjnym 12931.

Kaliska manufaktura została założona w 1899 roku przez braci Karola i Aleksandra, spokrewnionymi z Arnoldem Fibigerem, u którego zdobywali doświadczenie.

 • Plakat z informacją o feriach 2022 z Izbami Pamięci

Ferie 2022 z Izbami Pamięci

Warsztaty historyczne z klockami COBI „Czym jeździło się w PRL-u?” 1.02, 3.02, 08.02, 10.02, godz.: 11:00–12:00 w Izbie Pamięci Rodziny Maklakiewiczów. Podczas warsztatów stworzymy kolekcję legendarnych i kultowych samochodów z czasów PRL-u i okresu Muru Berlińskiego.
 • Grupa ludzi na tle kościoła pw. św. Jana Chrzciciela w Mszczonowie

Mszczonowianie pamiętają o Bohaterach Powstania Styczniowego

Uroczyste obchody 159. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego w Mszczonowie odbyły się w niedzielę, 16 stycznia. Ich pierwszym punktem była Msza Święta, odprawiona w kościele farnym pw. świętego Jana Chrzciciela. Koncelebrowali ją ks. dziekan Tadeusz Przybylski wraz z ks. wikarym Łukaszem Warzyńskim.

 • Kobieta siedząca na fotelu - Joanna Maklakiewicz

Saga Rodu. Pieśni braci Franciszka, Jana i Tadeusza Maklakiewiczów - spotkanie z Joanną Maklakiewicz

20 grudnia br. gościliśmy w Izbie Pamięci Rodziny Maklakiewiczów pianistkę i pedagog Joannę Maklakiewicz, wnuczkę Rozalii i Jana Nepomucena, córkę Tadeusza Wojciecha i bratanicę Jana Adama. Podczas spotaknia, członkini słynnego mszczonowskiego rodu opowiedziała nam o swoim nowym albumie, którego jest pomysłodawcą i wykonawczynią.

 • Uczniowie SP Mszczonów

Pokazać komunistyczną rzeczywistość

Poznając dawne dzieje, często zapomina się o historii najnowszej. Tej, która stała się udziałem naszych rodziców czy dziadków, ale której młodzi nigdy, na szczęście, sami nie doświadczyli. 9 grudnia 2021 roku w Izbie Pamięci Rodziny Maklakiewiczów odbyły się dwa spotkania z uczniami Szkoły Podstawowej w Mszczonowie.

 • Zdjęcie: Dwóch przedstawicieli Mszczonowskiego Stowarzyszenia Historycznego w mundurach stojący przed Izbą Pamięci

Mszczonowianie oddali hołd ofiarom stanu wojennego

W niedzielę, 12 grudnia, w kościele farnym w Mszczonowie została odprawiona Msza Święta w intencji Ofiar stanu wojennego. Eucharystię celebrował ks. dziekan Tadeusz Przybylski - proboszcz Parafii pw. Świętego Jana Chrzciciela. We Mszy uczestniczyli m.in.: przedstawiciele gminnego samorządu, Zarząd Mszczonowskiego Stowarzyszenia Historycznego oraz członkowie miejscowego Klubu Seniora.

 • Zaproszenie na reprezentacyjny bal sylwestrowy z 1938 roku

Zaproszenie na reprezentacyjny bal sylwestrowy, 1938 rok

Zaproszenie na bal organizowany przez Zarząd Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Mszczonowie pochodzi z 1938 roku. Lokalne gniazdo Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” powstało w Mszczonowie w 1924 roku i miało za zadanie wychowywanie młodzieży w myśl zasady „W zdrowym ciele, zdrowy duch.”

 • Plakat informujący o otwarciu okolicznościowej wystawy „Solidarność w okresie stanu wojennego, czyli jak walczono o wolność...

Wystawa okolicznościowa „Solidarność w okresie stanu wojennego, czyli jak walczono o wolność i godność narodu” w IPRM

Gminne Centrum Informacji zaprasza na otwarcie okolicznościowej wystawy „Solidarność w okresie stanu wojennego, czyli jak walczono o wolność i godność narodu”, 12 grudnia 2021 roku.

 • Uczniowie SP Mszczonów w IPRM podczas zajęć

Porozmawiajmy o Cichociemnych

O historii Cichociemnych (a w zasadzie Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej) nie mówi się zbyt wiele. Może dlatego, że ci polscy żołnierze służby specjalnej byli szkoleni w Wielkiej Brytanii i Włoszech. Może dlatego, że Cichociemni działali w konspiracji, nie mieli zwartego oddziału, sztandaru, barw ani patrona. Pomimo to byli prawdziwą elitą Polski Walczącej.
 • Obłoki-śmierci

Darmowe seanse filmu „Obłoki śmierci – Bolimów 1915”!

Czy wiedzieliście, że pod Bolimowem w czasie I wojny światowej doszło do pierwszego w historii ataku z użyciem broni chemicznej? Jeśli jesteście ciekawi, co się wówczas wydarzyło, to zapraszamy 11 listopada do kina MOK na sfinansowane z budżetu gminy Mszczonów darmowe seanse o godz. 17:00 i 19:00.

 • Grób nieznanego żołnierza w Mszczonowie

Mszczonowskie nekropolie

Zbliżamy się do uroczystości Wszystkich Świętych i do Dnia Zadusznych z tej okazji Barbara Gryglewska - Radna Rady Miejskiej w Mszczonowie oraz współzałożycielka Izb Pamięci w krótkim filmie przybliży Państwu historię mszczonowskich nekropolii.
 • Plakat z informacją o wystawie „Archiwalne wydania Merkuriusza Mszczonowskiego, 1994 – 2001 rok” w IPRM.

Wystawa „Archiwalne wydania Merkuriusza Mszczonowskiego, 1994 – 2001 rok” w IPRM

Gminne Centrum Informacji  zaprasza serdecznie na nową wystawę czasową prezentowaną w Izbie Pamięci Rodziny Maklakiewiczów w dużej sali wystawienniczej przy ul. Kościuszki 1 w Mszczonowie. „Archiwalne wydania Merkuriusza Mszczonowskiego, 1994 – 2001 rok”

 • Przedstawicielki mszczonowskiego Klubu Seniora w Izbie Pamięci Ziemi Mszczonowskiej

Przedstawicielki mszczonowskiego Klubu Seniora w Izbie Pamięci Ziemi Mszczonowskiej

20 października gościliśmy w Izbie Pamięci Ziemi Mszczonowskiej przedstawicielki mszczonowskiego Klubu Seniora. Pod przewodnictwem Barbary Gryglewskiej, radnej Rady Miejskiej w Mszczonowie.

 • Zapis nutowy utworu "Kołysanka" J. A Maklakiewicza

„Kołysanka” J. A. Maklakiewicza, rękopis, 1946 rok

Utwór chóralny, który skomponowany został przez Jana Adama Maklakiewicza,  polskiego kompozytora, dyrygenta, pedagoga i krytyka muzycznego. Bezcenny oryginalny rękopis powstał 6 września 1946 roku w miejscowości Chojnata.

 • Grupa ludzi na tle budynku IPRM

W podróży po historii Mszczonowa

15 października w podróż po historii Mszczonowa wybrali się pracownicy Fundacji Ochrony Klimatu „PROZON” wraz z Barbarą Gryglewską, radną Rady Miejskiej w Mszczonowie.

 • Uczniowie SP Mszczonów

O historii z muzyką…

11 października gościliśmy w Izbie Pamięci Rodziny Maklakiewiczów klasę II a ze Szkoły Podstawowej w Mszczonowie wraz z wychowawczynią.

Uczniowie z wielkim zaciekawieniem wsłuchali się w historię muzycznego rodu oraz obejrzeli pamiątki związane z Maklakiewiczami.

 • Uczniowie SP Mszczonów

Jesień w Izbie Pamięci

W czwartek, 7 września,  Izbę Pamięci Rodziny Maklakiewiczów odwiedzili uczniowie klasy II c ze Szkoły Podstawowej w Mszczonowie wraz z wychowawczynią. Największym zaciekawieniem uczniów cieszyła się fisharmonia – najstarszy eksponat Izby.

 • Uczniowie SP Mszczonów

Klasy II w Izbie Pamięci Rodziny Maklakiewiczów

Ostatniego jesiennego dnia września, uczniowie klasy II b i d, Szkoły Podstawowej w Mszczonowie wraz z wychowawczyniami, odwiedzili Izbę Pamięci Rodziny Maklakiewiczów.

 • Uczniowie SP Mszczonów na tle budynku IPZM

Trzecioklasiści na tropie historii Mszczonowa

17 września uczniowie klasy IIID Szkoły Podstawowej w Mszczonowie wraz z wychowawczynią Małgorzatą Skoneczną opuścili szkolne mury w poszukiwaniu „żywej” historii naszego miasta pod przewodnictwem Aleksandry Kacprzak – przewodniczki Izb Pamięci.

 • Grupa osób w sali wystawienniczej Izby Pamięci Rodziny Maklakiewiczów

Seniorki w Izbie Pamięci Rodziny Maklakiewiczów

15 września gościliśmy w Izbie Pamięci Rodziny Maklakiewiczów członkinie mszczonowskiego Klubu Seniora. Po ekspozycji grupę oprowadziła Barbara Gryglewska - Radna Rady Miejskiej w Mszczonowie oraz współzałożycielka Izb, która w interesujący sposób przedstawiła historię Rodu oraz zaprezentowała najciekawsze ze zgromadzonych pamiątek.

 • Prasowy nekrolog Jana Adama Maklakiewicza, 1954 rok

Prasowy nekrolog Jana Adama Maklakiewicza, 1954 rok

Oryginalny wycinek prasowy, w którym Minister Kultury i Sztuki zawiadamia o śmierci Jana Adama Maklakiewicza, znajduje się w dużej sali wystawienniczej Izby Pamięci Rodziny Maklakiewiczów. Przeczytać na nim możemy:
 • Barbara Gryglewska - Radna Rady Miejskiej w Mszczonowie

Jak to dawniej w szkole było...

Izby Pamięci zapraszają do odbycia sentymentalnej podróży po  wspomnieniach ze szkolnych lat Barbary Gryglewskiej - Radnej Rady Miejskiej w Mszczonowie. Film powstał z dedykacją dla uczniów i nauczycieli z okazji początku roku szkolnego 2021/2022.

 • Plakat zapraszający na wstawę fotografii „Wojenny Mszczonów” w Izbie Pamięci Rodziny Maklakiewiczów

Wystawa fotografii „Wojenny Mszczonów” w Izbie Pamięci Rodziny Maklakiewiczów

Gminne Centrum Informacji serdecznie zaprasza na wstawę fotografii „Wojenny Mszczonów”, która pokazuje wygląd miasta w 1939 r. za pomocą biało-czarnych kadrów. Wystawa dostępna jest w Izbie Pamięci Rodziny Maklakiewiczów w godzinach jej otwarcia lub w innym terminie po wcześniejszym umówieniu telefonicznym.

 • Monika Krawczyk "MONIX w Podróży" z Beatą Sznajder - Dyrektor GCI, podczas nagrania w IPRM

MONIX w Podróży w Izbach Pamięci

15 września gościliśmy w Izbach Pamięci Panią Monikę Krawczyk, która prowadzi autorski program telewizyjny „MONIX w Podróży” prezentujący regiony turystyczne Polski, Europy i świata. Program w interesujący i zabawny sposób rekomenduje ciekawe turystycznie rejony, ich atrakcje i miejsca godne uwagi, odkrywa również nieznany klimat nagrywanych miejsc, lokalne tradycje, smaki i krajobrazy.

 • Artyści z zespołu Sonanto podczas występów z okazji obchodów 82. rocznicy Bitwy Mszczonowskiej

Wspomnienie Bohaterów Mszczonowskiego września`39

Obchody 82. rocznicy zwycięskiej Bitwy Mszczonowskiej (która miała miejsce 11.09.1939 r.) rozłożone zostały na cały weekend - 11 i 12 września. Ich inicjatorem było Gminne Centrum Informacji, które do współpracy przy organizacji patriotycznego wydarzenia zaprosiło: Mszczonowskie Stowarzyszenie Historyczne, Warszawskie Towarzystwo Strzeleckie, Mszczonowski Klub Strzelecki oraz Mszczonowski Ośrodek Kultury. We wrześniowym święcie uczestniczyli ponadto harcerze Hufca ZHP Mszczonów a także strażacy z Orkiestry Dętej OSP.

 • Plakat Impreza plenerowa „Z pieśnią przez wojenny wrzesień”

Impreza plenerowa „Z pieśnią przez wojenny wrzesień”

O historii można opowiadać na wiele sposobów – za pomocą słów, obrazów, a nawet… dźwięków. Tegoroczną rocznicę Bitwy Mszczonowskiej z 11 września 1939 r. postanowiliśmy uczcić muzyką. Piosenki, które towarzyszyły walczącym, doskonale oddają atmosferę tamtych wydarzeń. Z jednej strony ich grozę, a z drugiej – nadzieję, która pozwalała wierzyć, że wolność w końcu nadejdzie.

 • Zakończenie wakacyjnych warsztatów - Uczestnicy z dyplomami.

Zakończenie warsztatów „z historią w tle”

31 sierpnia 2021 roku w Izbie Pamięci Rodziny Maklakiewiczów odbyło się podsumowanie i zakończenie historycznych warsztatów letnich. Uczestnicy, w ramach nagrody za czynny udział w zajęciach, mieli okazję malować według własnego projektu koszulki, które, jak sami stwierdzili, będą im przypominać beztroski czas wakacyjny.

 • Dziewczynki piszące na ścianie czerwony napis - "please no more war love".

Rocznica wybuchu II wojny światowej

1 września 1939 r. Dzień, w którym zapłonął świat. Zapłonął nienawiścią, nietolerancją, fanatyzmem… Naprzeciwko tego płomienia stanęli ci, którzy kochali. Swoją Ojczyznę, swoją rodzinę, swoich przyjaciół. Zło starło się z dobrem, które przez długie lata wykrwawiało się, by nad światem przestały panować złowrogie cienie.

W dniach

25 - 30 sierpnia 2021 r.

Izba Pamięci Rodziny Maklakiewiczów będzie nieczynna.

Za utrudnienia przepraszamy!

 • Rekonstruktorzy przebrani w stroje z epoki PRL

W kolejce do „ogórka” i… po wspomnienia

Kilkanaście lat temu Juliusz Machulski wyreżyserował komedię „Ile waży koń trojański?”, której bohaterka niespodziewanie przenosi się z czasów współczesnych do rzeczywistości Polski Ludowej. 

 • Dokument opisujący miasto Mszczonów, 1911 rok

Dokument opisujący miasto Mszczonów, 1911 rok

Dokument sporządzony został na jednej karcie papieru zapisanej jednostronnie. Tekst stanowi maszynopis, który powstał w 1911 roku i zawiera opis Mszczonowa w latach 1890-1911. Eksponat znajduje się w Izbie Pamięci Ziemi Mszczonowskiej. Dowiedzieć można się z niego o stanie zabudowań, liczbie ludności oraz zmieniających się proporcjach narodowościowych.

 • Plakat promujący wydarzenie Wspomnienie PRL

Impreza plenerowa „Wspomnienie PRL-u”

Pamiętacie jeszcze czasy Polski Ludowej? A może urodziliście się już w czasach demokratycznych? Sentyment, ciekawość, chęć „przeniesienia się w czasie”. Jakie by nie były Wasze powody naprawdę warto przyjść na imprezę plenerową Gminnego Centrum Informacji i powspominać!

 • Wystawa plenerowa „W hołdzie Bohaterom Powstania Warszawskiego”

Wystawa plenerowa „W hołdzie Bohaterom Powstania Warszawskiego”

Gminne Centrum Informacji zaprasza do obejrzenia wystawy plenerowej „W hołdzie Bohaterom Powstania Warszawskiego”, która została wyeksponowana na ogrodzeniu Miejskiego Przedszkola Nr 1 w Mszczonowie.

 • Czołówka rozpoczynająca film o historii odpustów na Ziemi Mszczonowskiej - tytuł i loga.

Historia odpustów na Ziemi Mszczonowskiej

Jeszcze nie tak dawno temu odpusty parafialne, odbywające się w małych miasteczkach lub na wsiach, były nie lada wydarzeniami. Dzień, w którym czczono patrona danej świątyni, był niezwykle ważny dla całej społeczności wiernych. Współczesne odpusty zatraciły swój charakter a związane z nimi tradycje powoli zanikają.

 • Podsumowanie zajęć umuzykalniających

Podsumowanie zajęć umuzykalniających odbywających się w Izbie Pamięci Rodziny Maklakiewiczów

Gminne Centrum Informacji, podsumowując zajęcia umuzykalniające, odbywające się w Izbie Pamięci Rodziny Maklakiewiczów dziękuje uczestnikom, ich rodzicom, a także instruktorom za pracę, jaką włożyli w naukę gry na instrumentach. 

 • Uczestnicy wakacyjnych warsztatów "Huty szkła w okolicach Mszczonowa" w IPRM,

Porozmawiajmy o… szkle!

Trudno sobie chyba wyobrazić dzisiejszy świat bez szkła. Z tego materiału zbudowane są przecież nie tylko szyby w oknach, ale także szklanki, soczewki okularów czy ekologiczne butelki. Skąd jednak bierze się szkło?

 • Plakat promocyjny Zlotu Pojazdów Zabytkowych

VII ½ Zlot Pojazdów Zabytkowych w Mszczonowie

Jedni wspominają te czasy z nostalgią, inni odetchnęli, że już minęły a jeszcze inni… w ogóle ich nie pamiętają. Wszystkich, którzy chcą poczuć ducha Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej zapraszamy 22 sierpnia 2021 r. do parku przy ul. Sienkiewicza w Mszczonowie na imprezę „Wspomnienie PRL-u”. Zlot Pojazdów Zabytkowych  będzie jedną z jej atrakcji.

 • Eksponat lipca - gdańskie meble: komoda, kredens, krzesła.

Meble gdańskie, druga połowa XIX wieku

Meble gdańskie dzięki swojej budowie oraz tradycji są symbolem najlepszego rzemiosła, w którym wielką uwagę zwracano zarówno na formę, jak i materiał, z którego były wykonywane. Wyróżniają się bogatą dekoracją rzeźbiarską oraz szlachetnymi proporcjami.

 • Gramofon odtwarzający muzykę z płyty winylowej, podczas zajęć wakacyjnych w Izbie Pamięci.

Od gramofonu do MP3

Taki tytuł nosiły jedne z wakacyjnych zajęć, które dla dzieci i młodzieży przygotowało Gminne Centrum Informacji. W prowadzonej przez GCI Izbie Pamięci Rodziny Maklakiewiczów uczestnicy mogli prześledzić historię odtwarzania muzyki, którą opowiedziała Aleksandra Kacprzak.

 • Wystawa plenerowa "Mszczonów dawniej i dziś".

Zapraszamy na plenerową wystawę fotografii!

Gminne Centrum Informacji zaprasza na wyjątkową, plenerową wystawę fotografii „Mszczonów dawniej i dziś”, która już od dziś jest wyeksponowana na ogrodzeniu przykościelnego parku miejskiego.

 • Plakat z informacją o zajęciach organizowanych w ramach wakacji z Izbami Pamięci.

Wakacje 2021 z Izbami Pamięci

Od gramofonu do MP3

Podczas warsztatów porozmawiamy o rozwoju nośników dźwiękowych oraz urządzeń służących do ich odtwarzania.

Posłuchamy muzyki z gramofonu, zaprojektujemy okładki do płyt winylowych oraz zajmiemy się recyklingiem zniszczonych winyli.

 • Umowa między Polskim Wydawnictwem Muzycznym a Janem Adamem Maklakiewicz na wykorzystanie baletu „Złota Kaczka”, 1950 rok

Umowa między Polskim Wydawnictwem Muzycznym a Janem Adamem Maklakiewicz na wykorzystanie baletu „Złota Kaczka”, 1950 rok

W umowie zawartej 29 listopada 1950 roku w Krakowie, Jan Adam Maklakiewicz przekazuje do wykorzystania materiał nutowy baletu „Złota Kaczka” na rzecz Polskiego Wydawnictwa Muzycznego z siedzibą w Krakowie, przy ul. Basztowej 23.

 • Zaproszenie na uroczyste poświęcenie sztandaru TG „Sokół”, 1938 rok

Zaproszenie na uroczyste poświęcenie sztandaru TG „Sokół”, 1938 rok

Zaproszenie na poświęcenie sztandaru Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Mszczonowie, pochodzi z 1938 roku.

Uroczystość odbyła się 4 września, pod patronatem księdza Bronisława Pągowskiego, który w latach 1926-1928 był wikariuszem w Mszczonowie.

 • Plakat informacyjny nt. otwarcia Galerii w IPRM z okazji Nocy Muzeów 2021

Noc Muzeów 2021 - Otwarcie Galerii w Izbie Pamięci Rodziny Maklakiewiczów

Tegoroczną Noc Muzeów zakończymy filmem z symbolicznego otwarcia Galerii w Izbie Pamięci Rodziny Maklakiewiczów, w której obejrzeć można wystawę „Mszczonów na starej fotografii” - ukazującą historię naszego miasta w czarno-białych kadrach. 

 • Plakat informacyjny nt. Quizu "Co wiesz o historii Mszczonowa?" z okazji Nocy Muzeów 2021

Noc Muzeów 2021 - QUIZ „Co wiesz o historii Mszczonowa?”

Następnym punktem naszej wirtualnej Nocy Muzeów jest QUIZ „Co wiesz o historii Mszczonowa?”

Kilka pytań sprawdzi Waszą wiedzę na temat historii naszego miasta, a po każdej udzielonej odpowiedzi, czeka na Was krótka ciekawostka historyczna.

 • Plakat informacyjny nt. Questu "Spacer z historią Mszczonowa w tle" z okazji Nocy Muzeów 2021

Noc Muzeów 2021 - QUEST "Spacer z historią Mszczonowa w tle"

Noc Muzeów rozpoczynamy od QUESTU „Spacer z historią Mszczonowa w tle”.

Wierszowane wskazówki oprowadzą Was po historycznych miejscach naszego miasta.

 • Plakat z informacją o wydarzeniach w ramach "Nocy Muzeów 2021".

Noc Muzeów 2021

W sobotę, 15 maja, Gminne Centrum Informacji wraz z Izbami Pamięci zaprasza na WIRTUALNĄ NOC MUZEÓW!

W czasie lockdownu Izba Pamięci Rodziny Maklakiewiczów poszerzyła swoją stałą ofertę dla zwiedzających o Galerię, w której będzie można obejrzeć wystawę „Mszczonów na starej fotografii” - ukazującą historię naszego miasta w czarno-białych kadrach.

 • Jan Matejko, obraz "Konstytucja 3 Maja 1791 roku"

Jak uchwalono Konstytucję 3 Maja?

O tym, że była pierwszą spisaną w Europie i drugą na świecie wie prawie każdy – z mediów lub lekcji historii. Jak jednak doszło do tego, że 3 maja 1791 r. w Polsce uchwalono Konstytucję i dziś możemy świętować 230 lat mijające od tego wydarzenia?

 • Kartka pocztowa od Franciszka Maklakiewicza „Izbickiego” do rodziców wysłana w trakcie służby wojskowej, 1936 rok

Kartka pocztowa od Franciszka Maklakiewicza „Izbickiego” do rodziców wysłana w trakcie służby wojskowej, 1936 rok

Kartka pocztowa jest stałym elementem ekspozycji i można ją zobaczyć w dużej sali wystawienniczej Izby Pamięci Rodziny Maklakiewiczów.

Franciszek w krótkiej wiadomości opowiada o zwyczajach panujących w jednostce oraz zwraca się z prośbą do rodziny o przesłanie łyżki, noża i widelca a także obsuszanej wędliny.

 • Okładka książki pt.: "Henryk Kotoński Moje Życie"

Książka o Henryku Kotońskim

Gminne Centrum Informacji, jako instytucja prowadząca lokalne Izby Pamięci, pielęgnuje i promuje tradycje Ziemi Mszczonowskiej oraz pamięć o zasłużonych dla niej postaciach. W ostatnim czasie jego zbiory powiększyły się o książkę „Henryk Kotoński. Moje życie”, którą przekazał jej wydawca – Daniel Wolborski, nauczyciel szkoły podstawowej w Komorowie.

 • Galeria dawnych pocztówek wielkanocnych

Galeria dawnych pocztówek wielkanocnych

Zwyczaj wysyłania kartek świątecznych sięga czasów starożytnego Egiptu. Kiedy ludnością zamieszkującą deltę Nilu władali faraonowie, życzenia spisywano na papirusie. Praktycznie równolegle na pomysł ten wpadli także Chińczycy, którzy ciepłymi słowami umieszczonymi na czerwonym tle obdarowywali bliskich z okazji rozpoczęcia Nowego Roku. Jedni i drudzy chcieli w ten sposób zapewnić szczęście ludziom, do których kierowali swoje życzenia.

 • Pisanki wielkanocne

Wielkanocne zwyczaje z zakamarków pamięci odkopane

Wielkanoc, to jedne z najpiękniejszych, wiosennych świąt. W czasach przedwojennych cały okres Wielkiego Postu zakończony Wielką Niedzielą i Lanym Poniedziałkiem przesycony był zwyczajami, z których większość została już zapomniana. Spróbujmy odkopać je z zakamarków pamięci.

 • Tadeusz Wojciech Maklakiewicz na zdjęciu

25. rocznica śmierci Tadeusza Wojciecha Maklakiewicza

21 marca br. mija 25 lat od śmierci Tadeusza Wojciecha, najmłodszego z dzieci Rozalii i Jana Nepomucena Maklakiewiczów. Z tej okazji przypominamy sylwetkę tego urodzonego w Mszczonowie kompozytora, pedagoga, prawnika i działacza muzycznego.

 • Replika ręcznego karabinu maszynowego „BROWNING” WZ. 28

Replika ręcznego karabinu maszynowego „BROWNING” wz. 28, produkowanego w Polsce w latach 1930–1939

RKM „Browning” wz. 28 jest bronią palną samoczynną. Jej działanie tej broni polega na wykorzystaniu gazów, uchodzących przez osobny otwór w lufie, do cofania mechanizmu, Można z niego strzelać zarówno ogniem ciągłym jak i pojedynczymi strzałami. Rozgrzaną lufę chłodzi powietrze. Amunicję ładuje się w magazynki po 20 naboi.

 • Fisharmonia - element wystawy Izby Pamięci Rodziny Maklakiewiczów

Fisharmonia, Holzweissig Ernst z początków XX wieku

Fisharmonia jest stałym elementem ekspozycji Izby Pamięci Rodziny Maklakiewiczów, gdzie znajduję się w centralnej części sali wystawowej.

Instrument początkowo znajdowała się w Domu Ludowym, który stał za obecnym przykościelnym parkingiem. Był to murowany budynek, w którym znajdowały się sale lekcyjne. Służył on mieszkańcom w działaniach społecznych, kulturalnych i oświatowych.

 • Plakat z okazji 153. rocznicy Wybuchu Powstania Styczniowego z informacjami o grze "Powstańcza mogiła"

Gra „Powstańcza mogiła”

Z okazji 158. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego Gminne Centrum Informacji wraz z Izbą Pamięci Ziemi Mszczonowskiej, zaprasza do udziału w grze „Powstańcza mogiła”.

 • Baner, po lewej stronie logo Solidarności z nazwą wystawy, z prawej logo GCI, informacja o lokalizacji i organizatorach...

Wystawa poświęcona rocznicy wybuchu stanu wojennego

Z okazji przypadającej w tym roku 39. rocznicy wybuchu stanu wojennego w Polsce zapraszamy na okolicznościową wystawę „Solidarność w okresie stanu wojennego, czyli jak walczono o wolność i godność narodu” w kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Mszczonowie.

 • Wystawa z okazji rocznicy wybuchu stanu wojennego

Wystawa z okazji rocznicy wybuchu stanu wojennego

W niedzielę, 6 grudnia, w kościele farnym w Mszczonowie zainstalowana została wystawa pn. „Solidarność w okresie stanu wojennego, czyli jak walczono o wolność i godność narodu”.

 • Mszczonowscy strażacy z przełomu lat 20-tych i 30-tych XX w.

Mszczonowscy strażacy ratują już od 140 lat

Nie sposób chyba przecenić ich działalności. Ludzi, którzy ryzykując własnym życiem ratują zdrowie i mienie innych. Strażacy-ochotnicy w Mszczonowie działają już od 140 lat - to prawie półtora wieku społecznej służby, która zapewnia bezpieczeństwo mieszkańcom oraz odwiedzającym gminę.

 • Uczestniczki Zajęć Umuzykalniających

Z patriotyczną pieśnią na ustach

Jeszcze w październiku na Facebooku „Merkuriusza Mszczonowskiego” pokazywaliśmy Wam zdjęcia z naszego „studia nagraniowego” i obiecywaliśmy muzyczną niespodziankę. Tak naprawdę wyszły nam aż cztery!

 • Izba Pamięci Ziemi Mszczonowskiej

Wypełnij ankietę – pomóż nam zaplanować ofertę Izby Pamięci!

Gminne Centrum Informacji zwraca się z prośbą o wypełnienie ankiety dotyczącej oferty Izby Pamięci Ziemi Mszczonowskiej. Kwestionariusz jest całkowicie anonimowy a jego wypełnienie zajmie ok. 5 minut. Czekamy na Wasze sugestie!

 • Wykonawcy utworu "Przybyli ułani pod okienko"

Z piosenką i ułanami „pod okienkiem”

Utworem „Przybyli ułani pod okienko” zamykamy nasz tydzień z pieśniami patriotycznymi, które wykonali uczestnicy zajęć umuzykalniających prowadzonych przez Gminne Centrum Informacji w Izbie Pamięci Rodziny Maklakiewiczów.

 • Uczestniczki Zajęć Umuzykalniających

Muzycznym szlakiem „Pierwszej Kadrowej”

Kontynuujemy nasz tydzień z pieśnią patriotyczną. Tym razem z uczestnikami naszych zajęć umuzykalniających prezentujemy utwór „Pierwsza Kadrowa”.

Święto narodowe w dobie pandemii

W tym roku nie dane nam było hucznie obchodzić Święta Narodowego. Obostrzenia sanitarne, wynikłe z powodu pandemii, uniemożliwiły zorganizowanie gminnych uroczystości, w których co roku uczestniczyły setki mieszkańców Ziemi Mszczonowskiej. Podczas tegorocznego Święta Odzyskania Niepodległości niemalże wszystko uległo zmianie.

 • Pieśń Legionów zabrzmiała w domu Maklakiewiczów - zdjęcie młodych artystów

Pieśń Legionów zabrzmiała w domu Maklakiewiczów

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości uczestnicy zajęć umuzykalniających prowadzonych przez GCI w Izbie Pamięci Rodziny Maklakiewiczów wykonali dla nas utwór „My, Pierwsza Brygada”, czyli tradycyjną pieśń I Brygady Legionów Polskich, dowodzonej przez Józefa Piłsudskiego. Od 2007 r. utwór ten jest oficjalną Pieśnią Reprezentacyjną Wojska Polskiego.

 • Uczestniczki Zajęć Umuzykalniających

Z pieśnią patriotyczną w Izbie Maklakiewiczów

Jeszcze w październiku na Facebooku „Merkuriusza Mszczonowskiego” pokazywaliśmy Wam zdjęcia z naszego „studia nagraniowego” i obiecywaliśmy muzyczną niespodziankę. Tak naprawdę wyszły nam aż cztery! Rozpoczynamy więc tydzień z pieśnią patriotyczną.

 • Uczniowie SP Mszczonów

Pierwszaki w Izbie Pamięci Ziemi Mszczonowskiej

25 września Izbę Pamięci Ziemi Mszczonowskiej, prowadzoną przez Gminne Centrum Informacji, odwiedzili uczniowie klas Ib i Id Szkoły Podstawowej im. Jana Adama Maklakiewicza w Mszczonowie wraz z wychowawczyniami. Głównym celem naszego spotkania było zapoznanie się historią najtragiczniejszych okresów w dziejach Mszczonowa, jakimi były Wojna Obronna `39 r. oraz okupacja hitlerowska.
 • Oddali hołd bohaterom Bitwy Mszczonowskiej

Oddali hołd bohaterom Bitwy Mszczonowskiej

Tegoroczne uroczystości, podczas których wspominani byli Bohaterowie Bitwy Mszczonowskiej`39, miały szczególny wymiar. Odbyły się z inicjatywy i przy współpracy dwóch mszczonowskich organizacji – Hufca ZHP, noszącego imię 31 pułku Strzelców Kaniowskich, oraz Mszczonowskiego Stowarzyszenia Historycznego, w ramach którego funkcjonuje Grupa Rekonstrukcji Historycznej, odwołująca się do tradycji tego samego patrona.

 • Rozbity niemiecki czołg na Placu Piłsudskiego (przy wlocie ulicy Rawskiej) źródło: Bundesarchiv

Wrzesień 1939 w Mszczonowie 81. rocznica Bitwy Mszczonowskiej – 11.09.1939 r.

Pamiętny wrzesień 1939 roku przyniósł mszczonowianom cierpienie i łzy. Ten czas był dla miasta najtragiczniejszą kartą w jego historii. Pierwsze bombardowanie rozpoczęło się 6 września o godzinie 15.00. W tym czasie w Mszczonowie stacjonował sztab Armii Łódź. Kolejne bombardowanie rozpoczęło się 7 września o godzinie 10.00. Przez miasto ciągnęły wtedy tłumy uchodźców oraz wycofującego się wojska.

 • 81. rocznica wybuchu II wojny światowej

81. rocznica wybuchu II wojny światowej

1 września 1939 r. godziny poranne - na gdańskim półwyspie Westerplatte rozlegają się strzały z niemieckiego pancernika szkolnego Schleswig-Holstein. Jeszcze wcześniej zbombardowane zostały Wieluń i Tczew.

 • Dworek Gnojna

Dworek Gnojna - historyczne skarby gminy

W okolicach Mszczonowa znajduje się kilka miejscowości o dość bogatej przeszłości. Jedną z nich jest wieś Gnojna, znajdująca się w odległości 5 km od Mszczonowa. Przeszłość Gnojny sięga potopu szwedzkiego. Prawdopodobnie z tego też okresu pochodzi nazwa wsi. Z opowiadań najstarszych mieszkańców wsi wynika, że wywodzi się ona od bitwy stoczonej ze Szewdami.

 • Wirtualne zwiedzanie Izby Pamięci Ziemi Mszczonowskiej cz. 2

Wirtualne zwiedzanie Izby Pamięci Ziemi Mszczonowskiej, cz. 2

W drugiej części wirtualnego zwiedzania Izby Pamięci Ziemi Mszczonowskiej poznamy salę poświęcona mszczonowskiemu rzemiosłu, które od wieków decydowało o kierunkach rozwoju Mszczonowa i stanowiło podstawę  jego gospodarki.

 • Wirtualne zwiedzanie Izby Pamięci Ziemi Mszczonowskiej - Piotr Dymecki cz. 1

Wirtualne zwiedzanie Izby Pamięci Ziemi Mszczonowskiej, cz. 1

Zapraszamy do wirtualnego zwiedzania Izby Pamięci Ziemi Mszczonowskiej, oprowadzać Państwa będzie Piotr Dymecki – współzałożyciel Izb.  W pierwszej części zwiedzimy  salę wrześniowo-okupacyjną, zawiera ona zabytki  i opracowania związane z najtragiczniejszym okresem w dziejach Mszczonowa, jakim była wojna obronna 1939 r. oraz okupacja hitlerowska.

 • Eksponat tygodnia

Eksponat tygodnia - lato z historią

Złoty zegarek i zdjęcie ostatniego przedwojennego burmistrza Mszczonowa Aleksandra Tańskiego; Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski przyznany pośmiertnie Aleksandrowi Tańskiemu przez prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.

 • Kościół pw. Świętego Jana Chrzciciela

Kościół pw. Świętego Jana Chrzciciela - historyczne skarby gminy

Datę wybudowania pierwszej świątyni trudno ustalić bo brak jest odpowiednich źródeł historycznych. Pierwsze wzmianki o kościele we wsi książęcej Mszczonów znalazły się w aktach Archiwum Kapituły Poznańskiej w 1324 r. W tym też roku Książę Mazowiecki Ziemowit II zmienia grunty kościelne we wsi Gzdów na odpowiedni teren w Mszczonowie.

 • Kurtka Battle-dress Mariana Korpusa

Eksponat tygodnia - lato z historią

Kurtka Battle-dress, należała do Mariana Korpusa

Marian Korpus, syn Marcelego, ur. 28. 08. 1901r. w Mszczonowie, zmarł 20. 05. 1978r. w Żyrardowie. Mieszkał w Mszczonowie przy ulicy Zarzecznej 26. Z zawodu był szewcem. W roku 1920 jako ochotnik zgłosił się do wojska i uczestniczył w wojnie polsko-sowieckiej, w trakcie której odniósł ranę.

 • WINCENTY WNUK

Eksponat tygodnia - lato z historią

Hełm Adrian wz. 26, używany przez żołnierzy 3 pułku Grenadierów Śląskich, jakimi we Francji dowodził płk Wincenty Wnuk. Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski przyznany pośmiertnie pułkownikowi Wincentemu Wnukowi (dowódcy 31 pSK) przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Replika odznak 31 pułku Strzelców Kaniowskich. 

 • 100. rocznica Bitwy Warszawskiej

100. rocznica Bitwy Warszawskiej, czyli jak Polacy uratowali Europę przed komunizmem

Bitwa Warszawska, która rozpoczęła się 13 sierpnia 1920 r. była jednym z tych wydarzeń w historii Polski, które zaważyły na przyszłości całego narodu. Przez lata istnienia PRL była ona jednak tematem zakazanym, dlatego tym bardziej warto przypomnieć sobie wydarzenia, które się wówczas rozegrały.

 • Orkiestra OSP Mszczonów

130 lat historii Orkiestry Dętej OSP Mszczonów

Genezy powstania Orkiestry Dętej w Mszczonowie doszukiwać się można w latach poprzedzający oficjalny rok jej założenia, czyli 1890. Początkowo zespół miał charakter prywatny i zrzeszał młodych ludzi, którzy swoją grą umilali mieszkańcom czas podczas zabaw, wesel czy lokalnych uroczystości. Po kilku latach działalności orkiestra postanowiła przyłączyć się do powstałej w 1880 r. mszczonowskiej OSP.

 • Pałac Wręcza

pałac we Wręczy - historyczne skarby gminy

Pierwsza wzmianka o Wręczy pojawia się w źródłach pisanych w wieku XVI. W 1579 roku Andrzej Wręcki opłacał podatki państwu od swoich gruntów znajdujących się we wsi Wręcza. To właśnie od rodu Wręckich pochodzi nazwa wsi, znajdującej się w zachodniej części obecnej gminy Mszczonów.

 • OSP Mszczonów

Eksponat tygodnia - lato z historią

OSP Mszczonów - Hełm strażacki, wykonany na bazie dzwonu hełmu wz. 31

Za datę powstania mszczonowskiej straży pożarnej przyjmuje się rok 1880. Jak wskazują jednak dokumenty źródłowe, zorganizowana działalność przeciwpożarowa miała miejsce już o wiele wcześniej. W encyklopedii Olgerbranda z 1865 roku odnaleźć można wzmiankę o tym, że w Mszczonowie po pożarze, jaki miał miejsce 9 października 1862 r.

 • Kapliczka Św. Anny

Kapliczka z figurą Św. Anny - historyczne skarby gminy

Na terenie stawów Świętej Anny, które znajdują się zaledwie 4 kilometry od Mszczonowa podziwiać można kapliczkę, której figura wznosi się nad większym z dwóch zbiorników, przedstawia ona Świętą Annę, matkę Najświętszej Maryi Panny. Do naszych czasów nie zachowały się informację kto i dlaczego właśnie tą Świętą wybrał na patronkę stawów.

 • Wirtualne zwiedzanie IPRM

Wirtualne zwiedzanie Izby Pamięci Rodziny Maklakiewiczów

Zapraszamy do wirtualnego zwiedzania Izby Pamięci Rodziny Maklakiewiczów, oprowadzać Państwa będzie Barbara Gryglewska – współzałożycielka Izb. Zachęcamy do wysłuchania opowieści o najsłynniejszym, mszczonowskim rodzie.

 • „Gry i zabawy z dawnych lat”

Odkrywamy ślady przeszłości, część 2

Na sierpniowym warsztacie plenerowym „Gry i zabawy z dawnych lat” zapoznamy się z zabawami z czasów, kiedy w wielu domach nie było komputerów, kablówki a nawet telewizora.

 • Wybiła godzina „W”

Wybiła godzina „W”

1 sierpnia 1944 r. o godz. 17 wybuchło Powstanie Warszawskie – narodowowyzwoleńczy zryw, który z założenia miał trwać tydzień. Heroizm walczących, głównie ludzi młodych, sprawił, że walki z Niemcami o stolicę trwały 63 dni. Powstanie Warszawskie zakończyło się nocą, z 2 na 3 października 1944 r., podpisaniem układ o zaprzestaniu działań wojennych.

 • Powstanie Warszawskie

Powstanie Warszawskie

Walka. O wolność, o honor, o Polskę. 1 sierpnia minęła 76. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego, które było jedną z najtragiczniejszych kart w dwudziestowiecznej historii naszego kraju. Decyzję o wybuchu tego zrywu narodowowyzwoleńczego podjął komendant główny Armii Krajowej, generał Tadeusz „Bór” Komorowski. Ówczesne władze polskie, zarówno premier jak i Naczelny Wódz, przebywały w tym czasie w Londynie i nie chciały wziąć na siebie odpowiedzialności za rozpoczęcie powstania.

 • Kurtka Battle-dress, należała do Mariana Korpusa

Eksponat tygodnia - lato z historią

Pasiak oraz walizka, z jaką  Henryk Mroczkowski wrócił do domu po wyzwoleniu z obozu koncentracyjnego.

Henryk Mroczkowski urodził się w roku 1920, zm w 23.04.1994 r. W chwili wybuchu wojny miał lat dziewiętnaście. Wychował się w rodzinie robotniczej.

 • Kościół Parafialny pw. Świętej Trójcy w Lutkówce

Kościół pw. Świętej Trójcy w Lutkówce - historyczne skarby gminy

Atutem miejscowości Lutkówka, wsi położonej w odległości 18 kilometrów na wschód od Mszczonowa oprócz pięknych lasów jest zabytkowy modrzewiowy kościółek. XVIII wieczna świątynia w Lutkówce jest jednym z najpiękniejszych tego typu obiektów sakralnych na Mazowszu.

 • Zapałki wyprodukowane w mszczonowskiej zapałczarni

Eksponat tygodnia - lato z historią

Zapałki wyprodukowane w mszczonowskiej zapałczarni - po lewej zapałki produkowane w latach 1919-1922, po prawej wytwarzane w latach 1923-1933
 
Z oficjalnych źródeł wynika, że fabryka zapałek w Mszczonowie istniała w latach 1879-1933. Data jej powstania wzbudza jednak pewne kontrowersje, gdyż w 1874 roku, a więc pięć lat wcześniej - w „Przeglądzie Guberni Warszawskiej” pojawiła się informacja o zapałczarni, która zatrudniała wtedy 15 osób i dawała roczną produkcję o wartości 5200 rubli. 
 • Książka „Stargane struny” – debiut literacki Mieczysławy Łuczyńskiej

Eksponat tygodnia - lato z historią

Książka „Stargane struny” – debiut literacki Mieczysławy Łuczyńskiej, oraz inne powieści autorki.
 
Mieczysława Łuczyńska Pisarka (ur. 1907 w Jekaterynburgu, zm. 1972 w Warszawie), która w okresie międzywojennym mieszkała i pracowała w Mszczonowie. Jej historia przypomina trochę bajkę o Kopciuszku. A było to tak. . .
 • Męski mundur galowy członka Towarzystwa Gimnastycznego SOKÓŁ

Eksponat tygodnia - lato z historią

Męski mundur galowy członka Towarzystwa Gimnastycznego SOKÓŁ
 
Towarzystwo Gimnastyczne SOKÓŁ w Mszczonowie powstało w 1924 roku. Jego założycielami byli druhowie: Czesław Kacznorowski, Jan Gajewski, Alfons Grudzień, Aleksander Dębiński, Bronisław Siekierski, Wacław Żebrowski, Jan Lipka, Józef Jankowski, Czesław Szaliński i Józef Szustkiewicz.
 • Wakacje 2020 z Izbami Pamięci

Odkrywamy ślady przeszłości

Wystawy on-line, filmy z opowieściami o lokalnej historii, najciekawsze miejsca Gminy Mszczonów. Zapraszamy na stronę IzbGCI oraz FB „Merkuriusza Mszczonowskiego”.
 • Piosenka.

Z piosenką poprzez czas kwarantanny

Czas społecznej izolacji oraz początkowej, przymusowej kwarantanny, był doskonałą okazją do wykorzystania kreatywności i rozwoju zdolności. Z uwagi na stan epidemii i postanowienia rządowe zawieszone zostały bezpłatne zajęcia umuzykalniające, które Gminne Centrum Informacji prowadzi w Izbie Pamięci Rodziny Maklakiewiczów.

 • Pamięć o Katyniu i innych miejscach kaźni.

Pamięć o Katyniu i innych miejscach kaźni

13 kwietnia, to Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. W tym roku obchodzimy 80. rocznicę tego okrutnego mordu, jakiego sowieci dopuścili się na polskich oficerach i przedstawicielach naszej inteligencji. Chcąc uczcić pamięć pomordowanych, związanych z Ziemią Mszczonowską, władze samorządowe gminy Mszczonów wspólnie z Firmą Drewsmol i Mszczonowskim Stowarzyszeniem Historycznym zamierzały zorganizować uroczystości, podczas których na terenach dwóch gminnych szkół miały zostać posadzone symboliczne dęby i odsłonięte tablice, informujące komu są one dedykowane.

 • Akcja #ZostańWDomu.

Drodzy Uczestnicy Zajęć Umuzykalniających w IPRM!

#ZostańWDomu

Dla wszystkich nastały czasy nowe

Niestety, nie takie kolorowe

Chociaż do szkoły chodzić nie trzeba

Wiedza nie spada jak manna z nieba

 • Zaknięcie gminnych obiektów i instytucji.

Gminne instytucje i obiekty nieczynne

Gminne instytucje i obiekty nieczynne do odwołania. Szczegóły na plakacie.

 • Wstrzymanie przyjęć interesantów w UM w Mszczonowie.

Wstrzymanie przyjęć interesantów w UM w Mszczonowie

Do odwołania wstrzymuje się przyjęcia interesantów w Urzędzie Miejskim w Mszczonowie.

 • Koncert Świąteczny.

Koncert Świąteczny na szóstkę

Szóstka, to najwyższa ze szkolnych ocen, która jest przyznawana za perfekcyjne wykonanie zadania lub ogromną wiedzę. Na taką notę z pewnością zasłużył Koncert Świąteczny, który odbył się 6 stycznia, w Święto Trzech Króli, w Kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Mszczonowie. Do wspólnego kolędowania mieszkańców zaprosiło Gminne Centrum Informacji, a na scenie pojawili się młodzi uczestnicy bezpłatnych zajęć umuzykalniających, które instytucja ta prowadzi w Izbie Pamięci Rodziny Maklakiewiczów.

 • wiersz o Powstaniu Warszawskim

Kalendarz historyczny

«październik 2022»
P W Ś C P S N
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31

Fotografie z wystawy

 • Ulica Rawska, rok 1939
 • Plac Piłsudskiego, rok 1939
 • Ulica Rawska, wylot z miasta, okres okupacji
 • Ulica Rawska, róg ul. Grójeckiej, okres okupacji
 • Widok ratusza od strony Placu Piłsudskiego w okresie okupacji

Wsparli nas

Odwiedź nas - zapraszamy!

WSTĘP WOLNY

W sprawie zwiedzania prosimy o wcześniejszy kontakt.

 

IZBA PAMIĘCI ZIEMI MSZCZONOWSKIEJ

Aleksandra Kacprzak - tel. 667 841 959

Barbara Gryglewska – tel. 531 997 560

mail: ipzm@izba.mszczonow.pl

IZBA PAMIĘCI RODZINY MAKLAKIEWICZÓW

Magdalena Podsiadły - tel. 605 869 094

Aleksandra Kacprzak - tel. 667 841 959

mail: izba.maklakiewicz@gci.mszczonow.pl

 

W sprawach pilnych prosimy o kontakt

z Gminnym Centrum Informacji w Mszczonowie

tel: 46 857 30 71

Skontaktuj się z nami

Izba Pamięci Ziemi Mszczonowskiej

96-320 Mszczonów, ul. Warszawska 23

mail: ipzm@izba.mszczonow.pl

Aleksandra Kacprzak - 667 841 959

Barbara Gryglewska - 531 997 560

Izba Pamięci Rodziny Maklakiewiczów
 
96-320 Mszczonów, ul. Kościuszki 1
 
tel.: 605 869 094
 
mail: izba.maklakiewicz@gci.mszczonow.pl

Archiwalia Izby Pamięci

Copyright Izba Pamięci Ziemi Mszczonowskiej 2012. Wszelkie prawa zastrzeżone.