Opowieści o Ziemi Mszczonowskiej

Historia Straży Pożarnej we Wręczy

Pamiętnego dnia 15 sierpnia roku pańskiego 1928 radni gminy Władysław Kaczmarski zamieszkały w Grabcach Wręckich i  Jan Wójt zamieszkały w Grabcach Towarzystwo, na wniosek ówczesnego Wójta Gminy w Radziejowicach  Jana Gadomskiego,  zwołali zebranie mężczyzn zamieszkałych we  Wręczy, aby nakłonić ich do założenia we wsi  jednostki strażackiej. Zebranie to odbyło się u Ob. Dobrzyńskiego. Prezesem nowo powstałej straży został wspomniany Władysław Kaczmarski, a  naczelnikiem także wcześniej wymieniony Jan Wójt. Organizatorzy spotkania otrzymali te  funkcje  w nagrodę  za działania poczynione  na rzecz  zawiązania straży.  Członkami zarządu zostali już  natomiast mieszkańcy Wręczy. Funkcję  wiceprezesa powierzono  Konstantemu Kinowi, a sekretarza ówczesnemu kierownikowi miejscowej szkoły – Józefowi  Wierzbie. Zastępcą  naczelnika i jednocześnie gospodarzem wybrano Jana Kalińskiego, zaś skarbnikiem Andrzeja Zaborskiego. Jednostka tuż  po założeniu liczyła 10 osób. Pierwszy sprzęt pożarniczy otrzymała od  PZUW w Żyrardowie. Był to  beczkowóz - wóz konny na żelaznych kołach z beczką na wodę  o pojemności 300 litrów  wody, sikawką ręczną,  dwoma wężami ssawnymi, jednym  odcinkiem węża tłoczonego (W 52) i  prądownicą. Wójt Gminy przeznaczył na wręcką  straż 300 zł. Za te pieniądze kupił:  hełmy, pasy, mundury drelichowe i  toporki. Sprzęt ten był później  przechowywany w gospodarstwie zastępcy naczelnika Jan Kalińskiego.

Na następnym wyborczym zebraniu, jakie odbyło się  w 1933r.  Cały zarząd wybrano już z miejscowych członków. Dotychczasowi   prezes i naczelnik z powodu odległości dzielących ich domostwa od Wręczy  mieli ponoć utrudniony kontakt pozostałymi członkami straży i wpływało to na ogólne działanie jednostki.  Nowym prezesem i zarazem sekretarzem został Stanisław Mikołajczyk, wiceprezesem Paweł Seręga, naczelnikiem  Jan Kaliński, skarbnikiem  Jan Stelmach, a gospodarzem  Michał Adamczyk. W Komisji Rewizyjnej znaleźli się:   Józef Wierzba (przewodniczący) oraz  Władysław Oskiera i Stefan Stelmach. Za czasów tego zarządu zaczęto organizować zabawy na świeżym powietrzu i  loterie fantowe, dzięki  którym pozyskiwano   pieniądze na budowę remizy. Wiosną 1938r.  z myślą  o siedzibie jednostki wyprodukowano  pustaki betonowe . Od tej pory wszystko potoczyło się  już  bardzo szybko.  Jesienią 1938r powstała we Wręczy remiza. Pobudowano ją społecznie, finansując częściowo inwestycję  z zaciągniętej  pożyczki. Po wybuchu II wojny światowej Niemcy polikwidowali zarządy jednostek strażackich,  pozostawiając tylko naczelników, których  mianowali komendantami. Wręcki komendant musiał  pełnić dyżury p.poż. na dachu szkoły. Po wojnie przywrócono zarządy. 

W roku 1948 strażacy z Wręczy pozyskali   pierwszy samochód  gaśniczy. Był to  amerykańskiej „Pacard”,  odkupiony  od jednostki  z żyrardowskich Zakładów Lniarskich. Samochód ten miał  motopompę „DKW” o  wydajności 400 litrów  wody/min. Maszyna  była użytkowana  do  1962 roku. Tego właśnie roku jednostka kupiła   dwuosiowy  samochód  wojskowy, marki „Dodge”. W tym samym czasie strażacy z Wręczy   weszli też w posiadanie  drugiego  podobnego  pojazdu,  tyle że już  3- osiowego i  przystosowanego do celów pożarniczych (z OSP Osowiec k/Grodziska Maz).  Z obu tych aut  zrobiono we własnym zakresie jedno, którym  jeżdżono  do pożarów, aż do 1984roku. Zarząd w tym czasie miał następujący skład: prezes- Stanisław Wilmarski, sekretarz- Zygmunt Modzelewski, gospodarz-Jan Bodecki, skarbnik- Jerzy Jarkiewicz.

W roku 1972r. zdecydowano o budowie nowej remizy. Stara, mająca 34 lata siedziba, była w opłakanym stanie technicznym. Zaplanowane prace przeprowadzono stosunkowo szybko. W latach 1972-1974 wybudowano garaże, biuro i zaplecze.  W latach 1975-1976 do istniejącej już nowej  części dobudowano dwie sale i szatnię. Wartość kosztorysowa pierwszej części wynosiła 332 tysiące zł ( na ówczesne pieniądze), wartość drugiej części 501 tysięcy. Ogółem inwestycja zamknęła się  kwotą 833 tysięcy złotych. Podczas budowy wykorzystano materiały budowlane uzyskane z rozbiórki trzech domów, ofiarowanych  przez PGKiM w Żyrardowie. Cegłę, tregry i  deski na szalunki, jakie z nich pozyskano  oceniono   na  616 tysięcy złotych. Pozostałe 217 tysięcy przekazał  na inwestycję Urząd Gminy w Radziejowicach. Z gminnych funduszy opłacono  murarzy i sfinansowano zakup  cementu oraz   wapna. Nową remizę oddano do użytku 6 czerwca 1976 roku.

W roku 1984 poprzez Komendę Rejonową w Żyrardowie trafił do Wręczy z OSP Radziejowice samochód pożarniczy GBAM Star 28 z 1964r., który wręccy strażacy wykorzystywali aż do roku 2006. Dużym wzmocnieniem jednostki było przejęcie w 2004 roku podarowanego przez Komendę Wojewódzką Policji w Krakowie samochodu „Star 266”.  Auto to zostało przekazane do Wręczy za pośrednictwem Komendy Powiatowej  PSP w Żyrardowie. W 2006 roku przeprowadzono jego karosaż.  Kosztowne prace mające na celu przerobienie pojazdu na cele strażackie zostały sfinansowane dzięki wsparciu: Zarządu Głównego OSP RP  (w kwocie 60 000 złotych), Wojewódzkiego  Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (30 000 złotych), a także  Burmistrza Miasta Mszczonowa (37 500 zł).   

Obecnie na wyposażeniu jednostki znajduje się jeszcze wspomniany zabytkowy Dodge, który wykorzystywany jest do celów reprezentacyjnych. W całej Polsce są jedynie trzy takie pojazdy. Jego remont w 2006 roku dofinansował kwotą 5000 złotych, Zarząd Wojewódzkiego  ZOSP. Należy zaznaczyć, iż prace renowacyjne cennej maszyny  strażacy OSP Wręcza  przeprowadzili  we własnym zakresie. 

Ze względu na zmiany administracyjne od stycznia 2005r. Ochotnicza Straż Pożarna we Wręczy jest  jednostką finansowaną przez Gminę Mszczonów.

Tekst opracowany 
na podstawie materiałów 
OSP Wręcza w sierpniu 2008r.

  • OSP WRĘCZA zdjęcie historyczne
  • wóz OSP Wręcza

wstecz