Zabytki i atrakcje turystyczne

Kościół Parafialny p.w. Świętego Jana Chrzciciela

Historia Kościoła Parafialnego pw. św. Jana Chrzciciela w Mszczonowie

Datę wybudowania pierwszej świątyni trudno ustalić bo brak jest odpowiednich źródeł historycznych. Pierwsze wzmianki o kościele we wsi książęcej Mszczonów znalazły się w aktach Archiwum Kapituły Poznańskiej w 1324 roku. W tym też roku Książę Mazowiecki Ziemowit II zmienia grunty kościelne we wsi Gzdów na odpowiedni teren w Mszczonowie.

W 1377r. książę Ziemowit III nadał wsi Mszczonów prawa miejskie, a 12.10.1380 r. Biskup Mikołaj z Kórnika na prośbę księcia Ziemowita i proboszcza ks. Marcina Szramka na nowo ustanawia granice parafii Mszczonów, do której oprócz miasta należeć miało 26 wiosek.

Około roku 1430-40 z inicjatywy Księcia Mazowieckiego Ziemowita IV wybudowano wspaniały kościół murowany z cegieł, który uległ zniszczeniu w czasie pożaru miasta (całe było drewniane) w nocy z 15 na 16 sierpnia 1800 roku. Przez wiele lat odprawiano nabożeństwa w drewnianej kaplicy postawionej wśród zwalisk spalonej świątyni.

Budowę obecnego kościoła murowanego w stylu toskańskim wg projektu znanego ówcześnie architekta Tournelle'a rozpoczął ks. proboszcz Władysław Polkowski.

W dniu 11 maja 1862 Arcybiskup Warszawski Zygmunt Szczęsny Feliński w obecności licznego duchowieństwa z Biskupem Sufraganem i hrabią Platerem na czele oraz z kilkoma tysiącami wiernych, dokonał poświęcenia kamienia węgielnego w budującej się świątyni pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela.

W 1863 roku wybucha powstanie styczniowe. Dalsze prace przy budowie po zsyłce ks. Władysława Polkowskiego na Sybir do Irkucka, prowadził jego następca ks. proboszcz Marcin Polkowski w latach 1864-86.

Kościół jest murowany, jednonawowy, długi na 39m, a szeroki na 12m, kryty blachą. Sufit jest drewniany, pokryty tynkiem i ozdobiony polichromią z 1914 roku przez ks. dziekana Antoniego Zakrzewskiego, a odnowiony w latach 1962-64.

Wewnątrz kościoła są cztery ołtarze drewniane i jeden z marmuru. Na ścianach pod chórem, w kaplicach i w kruchcie są epitafia: śp. dziedzica wsi Gurba - Michała Wilskiego zm. 11.01.1809 roku, Henryka Pruskiego zm. w Irkucku na Syberii, 26.02.1869r. dziedzica dóbr lennych, śp. Aleksandra Prażmowskiego 1877 r., śp. Antoniego Dankowskiego - 23.11.1885 r., śp. - Aleksandry z Moniuszków Dmochowskiej - 8.10.1867 r., śp. Władysława Gołędowskiego (rozstrzelanego przez Niemców we wrześniu 1939 roku w czasie opatrywania rannego).

W prezbiterium jest epitafium śp. Ks. Wacława Gizaczyńskiego - 21.07.1912 r. Na zachodniej ścianie świątyni od strony kościelnego cmentarza, znajduje się tablica pamiątkowa rozstrzelanych przez Niemców w dniu 11.11.1939r. śp. ks. kanonika Józefa Wierzejskiego, lekarza Stanisława Zarachowicza i burmistrza Mszczonowa Aleksandra Tańskiego.

Uroczystej konsekracji kościoła dokonał w niedzielę 4.11.1973 r. roku JE. Stefan Kardynał Wyszyński, Prymas Polski.


 
źródło: parafia p.w. Świętego Jana Chrzciciela

  • Kościół pw. św. Jana Chrzciciela w Mszczonowie
  • Kościół p.w. św. Jana Chrzciciela w tle- na pierwszym planie Plac Piłsudskiego, 1939 rok
  • kościół pw. św. Jana Chrzciciela, lata 20-te
  • kościół pw. św. Jana Chrzciciela, 1939 rok
  • zdejmowanie dzwonów z kościoła p.w. św. Jana Chrzciciela
  • zdejmowanie dzwonów z kościoła p.w. św. Jana Chrzciciela
  • zdjęte dzwony z kościoła p.w. św. Jana Chrzciciela
  • kościół pw. św. Jana Chrzciciela, lata 60

wstecz