Zabytki i atrakcje turystyczne

Kościół p.w. Świętego Stanisława biskupa i męczennika w Osuchowie

Kościół w Osuchowie został zbudowany w połowie XIX wieku. Jego fundatorem był hrabia Wołowski.

Zabytkowa świątynia została niedawno poddana generalnemu remontowi. Proboszcz parafii Osuchów ks. Marian Lipski (zmarły w 2005 roku) wzmocnił też skarpę, na której stoi kościół i wybudował wokół odnowionej świątyni DROGĘ KRZYŻOWĄ NARODU POLSKIEGO.

Poszczególne stacje tej drogi krzyżowej nawiązują  do wybranych wydarzeń z historii naszego kraju.

Pracom konserwatorskim został również poddany znajdujący się przy świątyni grób dawnego właściciela dóbr osuchowskich, budowniczego pałacu i samego kościoła - hrabiego Wołowskiego. Pomnik i jego ogrodzenie odnowiono w 1998 r dzięki staraniom ówczesnego dyrektora Centralnego Ośrodka Szkoleniowego ZUS-u w Osuchowie - Mariana Wasilewskiego.

Tuż obok grobu wystaje spod ziemi dziwny głaz, na którego powierzchni widać wyraźny odcisk dziecięcej stopy. Odcisk ma czarną połyskliwą barwę i nigdy nie porasta mchem (który jest widoczny na pozostałej części kamienia).

Jak głosi legenda ślad ten pozostawiła dla swej matki zmarła córka jako dowód na to, że trafiła do nieba i nie cierpi po śmierci. Rozpaczająca po stracie ukochanego dziecka matka o pozostawionym dla niej znaku miała się podobno dowiedzieć we śnie. Z samego rana przyszła więc pod kościół, a gdy odnalazła odcisk, ból jej został ukojony.


oprac. Piotr Dymecki


Początek parafii w Osuchowie wiąże się z mazowiecką rodziną Osuchowskich, która w XV wieku wybudowała drewniany kościół p.w. św. Stanisława BM.

W roku 1603 ubogi kościół wizytował biskup Goślicki. Do parafii należały wtedy: wieś Osuchów (25 mieszkańców) i Strzyżów (13 mieszkańców).

W roku 1616 podczas wizytacji biskupa Piaseckiego kościół był bez pasterza. W okresie reformacji Mikołaj Osuchowski stał się wyznawcą nowej wiary i zagarnął ziemię parafii, która po tym wydarzeniu przestała istnieć. Klucze do kościoła były w tym czasie zdeponowane u kierownika nowo wybudowanej szkoły.

Msze święte w osuchowskiej świątyni odprawiane była wtedy przez zakonników z klasztoru w Lipiu. W XVIII wieku założono cmentarz. W 1750 roku powtórnie erygowano parafię.

Osuchów miał nowego dziedzica Wojciecha Mokrskiego, który posiadał własną kaplicę i kapelana, Jana Ziółkiewicza. Wnętrze świątyni było w tym czasie skromne, w ołtarzu umieszczony był obraz Matki Bożej. Proboszczem parafii został wtedy ks. Romuald Sobolewski.

W roku 1873 parafię wizytował biskup Święcicki. Budowę obecnego kościoła rozpoczęto z inicjatywy ks. Karola Słupskiego w roku 1875, a zakończono w roku 1882.

Jego projektantem był architekt Bronisław Muklanowicz. Kościół w stylu neogotyckim jest trójnawowy i posiada trzy ołtarze oraz ambonę ze starej kaplicy.

Poświęcenia świątyni dokonał w roku 1883 ks. Julian Budziszewski. Dom parafialny wybudował ks. Stanisław Żelazowski. Krótko proboszczami byli później: ks. Stefan Sikorski i Kazimierz Kwieciński.

W owym czasie powstał projekt budowy nowej plebani, autorstwa architekta Zdzisława Mączyńskiego. Budowę plebani przerwano po wylaniu fundamentów i postawieniu zaledwie jednego metra muru.

W roku 1928 proboszczem został ks. Feliks Kozak. W roku 1939 spłonęła część zabudowań parafialnych. Odbudowano je i oddano wraz z kościołem w 1944 roku. Od roku 1947 probostwo w Osuchowie objął ks. Oktawian Kosieradzki.

W okresie jego posługi dokończono budowę plebani i zakupiono nowe dzwony, które umieszczono w drewnianej dzwonnicy. Zakup dzwonów miał miejsce w 1958 roku.

Od roku 1971 do czerwca 1978 proboszczem był ks. Kazimierz Cygan. W czasie pełnienia swych obowiązków z pomocą parafian dokonał istotnych zmian. Kościół został odnowiony: dach pokryto blachą, a wnętrze wyposażono w nowe meble, elektryczne piece i głośniki. Dokonano też kapitalnego remontu instalacji elektrycznej. Ponadto podłogę świątyni wyłożono marmurowymi płytami, a ściany obito boazerią. 

 
Tekst zaczerpnięty z materiałów będących własnością 
parafii Osuchów 

  • Kościół pw. św. Świętego Stanisława w Osuchowie
  • Kościół pw. św. Świętego Stanisława w Osuchowie, 1999 rok

wstecz