Nasze sławy

Franciszek Maklakiewicz "Izbicki"

Urodził się  22 września 1915 r. w Mszczonowie.  Ukończył tutejszą szkołę powszechną, a następnie gimnazjum  im. Rejtana w Warszawie i konserwatorium  pod  kierunkiem prof. K. Sikorskiego. Po studiach wstąpił do wojska. Służbę odbywał  w Zambrowie koło Wilna i w  Białymstoku, gdzie przez pewien czas kierował orkiestrą wojskową. Z wojskiem pozostał związany do końca życia. Do wybuch wojny niemiecko-polskiej prowadził dział audycji wojskowych w Polskim Radiu. Zmobilizowany  we wrześniu 1939 r. zmarł od ran  w szpitalu polowym w Łukowie.

Tworzył pod pseudonimem "Izbicki", prawdopodobnie dla odróżnienia od swego starszego brata. Wprawdzie nie zdobył takiej sławy jak on, ale dorównywał mu pracowitością. Był kompozytorem bardzo płodnym.  Z bardziej ważniejszych kompozycji jakie pozostawił należy wymienić: "Uwerturę  fantastyczną", "Allegro symfoniczne", "Andante na orkiestrę", "Kujawiaka pogańskiego", "Od wsi do wsi", "Cztery kolędy na orkiestrę", "Wycinanki łowickie" na  fortepian i orkiestrę, "Ave Maria" na chór mieszany i orkiestrę  symfoniczną,   "Cichą   noc" na solo, chór, kwartet smyczkowy i harmonium,  "Narodziny serca"- balladę symfoniczną na głosy solowe, chór i wielką orkiestrę symfoniczną,  "Offertorium" na chór  a capella  oraz msze, pieśni,  utwory kameralne, organowe i  teatralne.

F. Maklakiewicz zmarł w pełni  sił twórczych mając zaledwie 24 lata. Nie zdążył ujawnić wszystkich możliwości ani w pełni rozwinąć swojego niezaprzeczalnego talentu. - Jakie dzieła mógł jeszcze dać muzyce polskiej? Pytanie to pozostanie na zawsze bez odpowiedzi. 
M.TWARDOWSKI

Życie Żyrardowa 26.02.1977 nr 8 (1262)
cykl – „Sześć wieków Mszczonowa” – cześć  (3)

 

  • Franciszek Maklakiewicz, lata 30-te
  • Franciszek Maklakiewicz podczas służby wojskowej, Zambrów listopad 1936 r.
  • Pierwsza strona indeksu Konserwatorium Muzycznego w Warszawie
  • Zaświadczenie z seminarium

wstecz