Nasze sławy

Zdzisław Maklakiewicz

Przez wielu jest uważany za jednego z najwybitniejszych aktorów w dziejach polskiego kina. Wraz z Janem Himilsbachem stworzył za swego życia niepowtarzalny duet dwóch, niepokornych i genialnych artystów komediowych.

Zdzisław Maklakiewicz (1927-1977), to jednak nie tylko wielka postać rodzimej sceny. Podczas II Wojny Światowej służył w Armii Krajowej oraz walczył w szeregach powstańców warszawskich. Swoją odwagę przypłacił wywiezieniem do niemieckiego obozu jenieckiego, skąd powrócił we wrześniu 1945 r.

Dyplom aktorski uzyskał kończąc warszawską PWST, gdzie następnie odebrał szlify reżyserskie. Jak wielu kolegów, karierę rozpoczął w teatrze – rolą Montera w programie „Panie Dobrodzieju” granym w Teatrze Syrena w Warszawie. Aktorska tułaczka zawiodła go do Gdańska, Wrocławia i Krakowa, jednakże powrócił do ukochanej Warszawy i to właśnie tam zagrał ostatnią rolę w roku 1976.

Od połowy lat 60-tych związał swoją karierę artystyczną z filmem. Stworzył wiele wspaniałych kreacji, głównie postaci komediowych i groteskowych. Nie sposób wymienić wszystkich filmów tego aktora, ale na pewno warto wspomnieć o kilku najgłośniejszych: „Jak rozpętałem II wojnę światową”, „Kolumbowie”, „Przystań”, „Rejs”, „Rękopis znaleziony w Saragossie” i „Wakacje z duchami”. 

  • Zdzisław Maklakiewicz - portret mężczyzny

wstecz