Nasze sławy

Szymon Kuran

Ziemia Mszczonowska ma szczęście do mieszkańców uzdolnionych muzycznie. Szczyci się rodem Maklakiewiczów. Słynie dzięki orkiestrze dętej OSP. Nie każdy jednak wie, że zrodziła jeszcze jeden talent. Prawdziwą perłę, która największą sławę zyskała w odległym kraju. Skutej lodem, odległej wyspie… Islandii.

Szymon Kuran – kompozytor, skrzypek i muzyk jazzowy. Urodził się 16 grudnia 1955 roku w podmszczonowskich Szeligach. Od roku 1984 mieszkał i tworzył w Islandii. Tam też, w Reykjaviku, zmarł tragicznie 7 sierpnia 2005 roku. Jego grób znajduje się na nowym cmentarzu w Mszczonowie.

Początki muzycznej edukacji Szymon Kuran odebrał w domu. Kształcił go ojciec. Później był uczniem skrzypka i kompozytora - Witolda
Krotkiewskiego. Następnie swą muzyczną wiedzę pogłębiał w klasie skrzypiec Państwowej Średniej Szkoły Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie, którą ukończył w roku 1975. W 1980 roku zdobył dyplom Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku.

Natomiast muzykę orkiestrową studiował w Goldsmith College w Londynie (w latach 1983-84). Przez dwa lata (1981-83) był koncertmistrzem Filharmonii Bałtyckiej, a w roku 1984 wygrał konkurs na drugiego koncertmistrza Islandzkiej Orkiestry Symfonicznej w Reykjaviku. Stanowisko to zajmował do roku 2000.

Był założycielem dwóch kwartetów: „Súld” i „Kuran Swing” (zwanego też „string-jazz”). Podczas 42 Konkursu Piosenki Eurowizji (1997 r.) dyrygował orkiestrą w trakcie występu reprezentanta Islandii, Paula Oscara.

W swej drugiej ojczyźnie cieszył , jako muzyk, olbrzymią popularnością. Tytuł Artysty Roku (Borgarlistmaður), nadawany przez władze Reykjavíku, otrzymał w roku 1994. Obywatelstwo islandzkie otrzymał w roku 1991.

Cały czas promował na Islandii twórczość polskich kompozytorów. Był tam pierwszym wykonawcą I koncertu skrzypcowego K. Szymanowksiego (w roku 1996) i koncertu skrzypcowego A. Panufnika (w roku 1993).

Jednym z najważniejszych jego utworów jest Requiem, którego islandzkie prawykonanie odbyło się 29 kwietnia 2001 roku w kościele Chrystusa Króla w Reykjavíku.

W Polce po raz pierwszy utwór ten zabrzmiał dopiero po śmierci artysty -12 kwietnia 2006 roku (w środę Wielkiego Tygodnia), w warszawskim kościele Wszystkich Świętych. Koncert, jaki poprowadził wtedy bliski przyjaciel Szymona Kurana, Andrzej Borzym, stał się jednocześnie „Koncertem Pamięci” - hołdem dla przedwcześnie zgasłego artysty.


Przybyła na niego m. in. : Ragnhild Thórarinsdóttir - „dobry duch” i mecenas twórczości Szymona Kurana.

 

oprac. Piotr Dymecki

  • Szymon Kuran - mężczyzna ze skrzypcami

wstecz