Opowieści wojenne

Zamordowane miasto

II wojna światowa przyniosła mszczonowianom cierpienie i łzy. Największych zniszczeń miasto doznało w 1939 roku. Pamiętny  wrzesień był dla Mszczonowa najtragiczniejszą kartą  w jego historii. Nawet jeśli – jak twierdzą   niektórzy- przedwojenny Mszczonów był jedynie sennym i prowincjonalnym miasteczkiem to z chwilą  wybuchu  wojny  stał się na swoje nieszczęście szczególnie istotnym punktem komunikacyjnym,  położnym na trasie niemieckiej ofensywy. Najpierw pojawiły się w nim wycofujące się, po ciężkich walkach, oddziały Armii Łódź. Później, po bombardowaniach, miasto zajęły  niemieckie kolumny pancerne, prące na Warszawę.

Gdy wydawało się, że los Mszczonowa  jest już  przesądzony,  brawurowym, nocnym  atakiem odbił go 31 pułku Strzelców Kaniowskich, którym dowodził ppłk Wincenty Wnuk. Za tryumf Kaniowszczyków,  który wpisał się do historii wojny obronnej, jako jedno z najwspanialszych (niestety  nielicznych) zwycięstw   polskiego żołnierza, Niemcy zemścili się  okrutnie. Kierownik ówczesnej Publicznej Szkoły Powszechniej nr 1 Stanisław Kasperkiewicz, w szkolnej kronice  skwitował ich barbarzyństwo  następująco: „....Za mało napisał Blasco Ibanez w „Czterech jeźdźcach Apokalipsy”. „Kulturalni” Niemcy pokazali właściwe oblicze. Nie wiadomo, czy które miasto już  w pierwszych dniach wojny złożyło taki haracz krwi i mienia, jak nieszczęśliwy Mszczonów”. 


Oprac. Piotr Dymecki 


W trakcie wojny:
- 172 mszczonowian polskiego pochodzenia utraciło życie  (los 15 dodatkowych osób nie jest znany  i uważa się je  za prawdopodobnie pozbawione życia)
- z ok. 2500 mszczonowskich Żydów  zginęli niemalże wszyscy (nie jest znana dokładna liczba zamordowanych)  
- 85%  miejskiej zabudowy uległo zniszczeniu (ogólnie  spalonych i zburzonych zostało 208  budynków)
- 3.158.361 zł  - wartość zniszczonych nieruchomości  obliczona w złotych z 1939 roku.

  • Centrum Mszczonow 1939 rok

wstecz